.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Dziennik Getta

"Jeśli zaczną studiować (nasze) taśmy, to będą mieli przed sobą dokładny opis getta."Wiele osób mówiło o tym, że rap Tupaca odzwierciedlał życie w getcie. Uważa się, że jego utwory przekazywały najświeższe wiadomości z najbiedniejszych miejskich rejonów. Jego przekaz liryczny można określić mianem 'DZIENNIKA GETTA', relacjonującego wydarzenia z okolicy, których był świadkiem lub o których słyszał. W tym dziale znajdziecie opis getta widzianego oczami Tupaca Shakura.

Wiele dzieci w getcie dorasta w rozbitych rodzinach, co ma potem katastrofalne skutki dla całego społeczeństwa. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jeden z takich przypadków - brak ojca, z powodu odsiadywania przez niego wyroku - przedstawia utwór "Papaz Song". Prezentuje on relacje dwóch stron:

- Dziecka: "Musiałem grać w berka z samym sobą, co za żałosny widok (…) Dałbym wszystko, żeby zobaczyć rodzinę w komplecie. Mama cały czas pracowała i prawie jej nie widywałem (...) Co weekend, to nowy ojciec. Jak tylko zaczynaliśmy się dogadywać, zrywał (z matką) i wszystko się kończyło (…) Gdzie były pieniądze, które mi rzekomo wysłałeś? Przez telefon miałeś taki przyjacielski głos, pytałeś, jak mi idzie w szkole i jak tam zasiłek, ale nie byłeś szczery - zresztą, kogo to obchodzi (…) Pytałeś o mamę, jakbyś od początku ją kochał, a zostawiłeś ją w biedzie, a złamane serce ją dobiło (…) Teraz, gdy w końcu cię odnalazłem, mówię ci: trzymaj się tatusiu z daleka ode mnie!"

- Ojca: "Nie chciałem was opuszczać, ale byłem poszukiwany (…) Musiałem strzec się nieznajomych, każdy brat stanowił dla mnie zagrożenie (…) Być może moją winą jest to, że byłem ojcem i żyłem szybko, ale gdybym tak nie robił, połowa kasy przeszłaby mi koło nosa (…) Sądy posłały mnie do więzienia. Teraz siedzę za kratkami i chcę, abyś zrozumiał, że jedyne, czego chciałem, to abyś został mężczyzną i wyrósł na tego, kim powinieneś być (…) Tak mi przykro."

W kawałku "Dear Mama" raper pokazuje nam inną patologiczną sytuację - samotną matkę uzależnioną od narkotyków. "Za młodu pokłóciłem się z mamą i w wieku siedemnastu lat zostałem wyrzucony na ulicę. Zawiesili mnie w szkole, bałem się wrócić do domu, zadawałem się ze starszymi chłopakami i łamałem wszelkie zasady. Razem z siostrą płakaliśmy, bo byliśmy biedniejsi niż inne dzieci. Pomimo tego, że mieliśmy różnych ojców, przeżywaliśmy ten sam dramat - kiedy coś szło nie tak, obwinialiśmy mamę (…) Nawet jako narkomanka, zawsze byłaś czarną królową. W końcu zrozumiałem, że kobiecie nie jest łatwo wychować mężczyznę (…) Potrzebowałem ojca, ale jego nie było (…) Zadawałem się z bandytami i mimo tego, że sprzedawali narkotyki, to okazywali młodszemu bratu miłość. Wyprowadziłem się. Potrzebowałem pieniędzy, więc zacząłem dilować (…) Mimo tego dramatu, zawsze mogłem polegać na mojej mamie. (…)

Dzieci nie rozumieją tego, co się dzieje, ale zaczynają zadawać kłopotliwe dla rodziców pytania, czego przykładem jest fragment "White Mans World". "Żona jego dzieci płakała, gdy jej syn zaczął pytać: 'Gdzie jest mój tatuś? Mamo, dlaczego jesteśmy tacy biedni? Dlaczego płaczesz? Słyszałem przez drzwi, jak  robisz to późną nocą. Mamo, czy ty mnie kochasz? Dlaczego nazywają mnie czarnuchem? Jak tylko urosnę, to odpłacę im."

W utworze "Brenda's Got a Baby", na przykładzie 12-letniej dziewczynki, która zaszła w niechcianą ciążę, Tupac przedstawia cały chory cykl wydarzeń, który prowadzi do tragicznego końca. "Pozwól, że pokażę Ci, jak to wpływa na całą naszą społeczność. Brzuch Brendy powiększał się, ale wszyscy zdawali się tego nie zauważać (…) Nie mogła pójść do rodziny, bo nie pozwolili jej zostać. Bez opiekunki i pieniędzy nie potrafiła utrzymać się w pracy. Próbowała sprzedawać crack, ale skończyło się na tym, że została obrabowana. Nie zostało jej już nic do sprzedania, więc seks wydawał się jedynym sposobem na opuszczenie tego piekła. Miała na czynsz, więc nie mogła narzekać. Znaleziono zabitą prostytutkę - miała na imię Brenda i miała dziecko."

"Death Around The Corner" pokazuje przykład młodego człowieka wychowanego w patologicznych warunkach i konsekwencje, które to za sobą niesie: "Staram się i walczę, ale moim przeznaczeniem jest śmierć. Trzymam palec na spuście, a w moich oczach nie ma litości. W całym tym chaosie myślę o moim tacie, wściekły jak skurwysyn - nie powinni mnie mieć. Pewnie widziałem zbyt wiele morderstw, lekarze nie są w stanie mi pomóc. Śpię z bronią pod poduszką, czy jestem paranoikiem? Powiedz prawdę. Stoję w oknie z kałachem gotowym do strzału."

"Był to fajny czarnuch z klasy średniej, ale nikt nie wiedział, jakie złe rzeczy będzie robił, kiedy trochę podrośnie. Ciągnął ostatniego macha z Newporta i obmyślał kolejny sposób na złamanie prawa. Miał tylko 16 lat, a już miał na koncie wyrok skazujący. Zadawał się z całą zgrają starszych czarnuchów, ale tylko on nie kapował." Ten fragment "Shorty Wanna Be A Thug" mówi o bolesnej rzeczywistości, gdzie nastolatki stają się kryminalistami.

Nieodłącznym elementem życia w getcie są uliczne gangi. "Wiesz, na czym polega przemoc gangów, a czego ludzie boją się usłyszeć? Ktoś strzela do członka twojej rodziny. Oczywistym jest, że dokonasz odwetu. Tak samo wygląda sprawa z USA: ktoś podłoży w szkole bombę i ginie wielu ludzi, to myślą sobie: o, to bardzo źle, pokażemy im, kto tu jest prawdziwym mordercą. To jest ta sama mentalność. Ameryka to największy gang na świecie. Patrz jak poradzili sobie z Kubą - odcięli ją od świata. To samo robimy na ulicach."

"Myślę, że gangi mogą być pozytywne. Wszystko musi być jednak dobrze zorganizowane. Trzeba przejść od autodestrukcji do autoprodukcji. To państwo zbudowano w oparciu o gangi i wciąż tak jest: Republikanie, Demokraci, Policja, FBI, CIA. Jeśli ktoś wewnątrz społeczności handluje narkotykami, to niech łoży pieniądze na lokalne ośrodki kultury, jeśli tego nie robią, należy zwrócić się przeciw nim. Kasa, którą zarabiamy na ulicy, powinna być oddana społeczności (…) Wtedy będzie to pozytywne, jeśli zaczniemy wysyłać tych młodych gangsterów do szkół i na studia, a potem niech wrócą i coś zbudują.

Bardzo często w tekstach Tupaca z różnych lat pojawia się smutny obraz negatywnej aktywności w getcie. "Czarnuchy nie mają już dzieciństwa. Jak do cholery możesz przeżywać dzieciństwo, kiedy co weekend odbywa się pogrzeb? I wy chcecie pokoju? Nie będzie żadnego pieprzonego pokoju. Nie widziałeś wiadomości sukinsynu? Nie słyszałeś? Małe dzieci są zabijane. Skurwysyny zabijają całe rodziny. Małe dzieci są wyrzucane przez okno. Pokój? Postradałeś zmysły? Nie będzie pokoju, dopóki sukinsyny nie posprzątacie tego bajzlu, który narobiliście." - "Never Be Peace"

"W nocy nie mogę zasnąć, liczę pociski przechodzące przez okno sąsiadów - było ich pięć. Wpatruję się w ścianę, słyszę krzyk. Budzę się rankiem i na korytarzu - miejscu przestępstwa widzę krew" [1]. "Nigdy nie było dobrego dnia, bo w mojej okolicy, goście strzelali z kałachów w miejscach, gdzie bawią się dzieci. Podczas każdego Halloween oglądaliśmy miejsce zbrodni. Nic nie mogę poradzić na to, że odtwarzam przemoc widzianą na ekranie."[2]. "Do spowitych gęstymi, czarnymi chmurami osiedli nie dochodzą promienie słońca - nie ma słonecznych dni i tylko czasem możemy się pobawić."[3] "Trochę ciężko jest być optymistą, jeśli widzisz swojego ziomka zabitego na ulicy"[4] "Stopa przestępczości nie zmalała. Czarnuchy strzelają, jakby potracili wszystkie zmysły; jakby wyrok od 25 lat więzienia do dożywocia nigdy nie przeszedł im przez myśl."[5] "Widziałem tak wiele morderstw, okolica nie śpi.(…) Ziomki umierały mi na rękach z rozwaloną głową - kurwa mać! Musiałem mu powiedzieć, że wszystko jest w porządku i było to kłamstwo. Wiedział o tym, kiedy zaczął się trząść i w końcu zmarł. Mój Boże…"[6] "Dwa strzały w głowę mojego ziomka i zmarł w swojej kamizelce kuloodpornej. Zastrzelili go i zostawili jego krwawiące ciało, aby widziała to jego rodzina."[7] "Wojny gangów prowadzą czarnuchów do trumien. Zabity za przebywanie w złym miejscu o niewłaściwym czasie - on już nie żyje, bo pokazał (palcami) zły znak. Każdego dnia wzrasta liczba morderstw. Co gorsza, dochodzą do tego epidemie i choroby" [8] "Słyszałem, że nawet mniejsi gangsterzy bujają się w Chevy Impala, obwieszają się złotem i podążają za Prawdziwymi Gangsterami (O.G.) (…) Karmimy ich przemocą i chciwością i pozwalamy, żeby tak wyglądało jutro. Chwytają za 9-tki, popijają wino i szaleją. Ilość wystrzelonych kul jest porażająca, dzisiejsza młodzież strzela bez wahania, wsiada do samochodu i ucieka." [9]

"Zapytałem mojego ziomka z ulicy, dlaczego ma przy sobie broń? Zaśmiał się, wycelował w przejeżdżający radiowóz i strzelił. To tylko kolejne morderstwo, nikt już go nie opłakuje. Moje łzy stają się coraz większe, ale nie wiem, dlaczego płaczę" [10] "Czarnuchy opłakiwały śmierć zabitego ziomka, ale ja już nie potrafię płakać, zamiast tego służę pomocą. Cholera, dlaczego zabrali kolejnego żołnierza? Załadowałem spluwę z mętnymi oczami. 'Nie martw się, odpłacę się tym sukinsynom, zanim zdążą cię pochować'" [4] "Moja okolica pełna strzelanin z przejeżdżającego auta, nie można tego przetrwać. Życie wszystkich naszych ziomków jest krótkie. Nie potrafiłem płakać. Powiedziałem mamie, że jeśli umrę, niech włoży do mojej trumny skręta, żebym mógł zapalić z nieżyjącymi ziomkami."[8]

Godnym odnotowania jest tekst "Better Dayz", pisany z perspektywy młodego człowieka, przebywającego na zwolnieniu warunkowym, który stara się żyć inaczej, niż wszyscy inni w getcie: "Niektórzy mówią, że getto jest chore i skorumpowane, a na dodatek przydzielony mi funkcjonariusz zajmujący się zwolnieniami warunkowymi nie pozwala mi zadawać się z braćmi, wśród których się wychowałem. Próbuję trzymać głowę w górze i pozostać silnym. Wszystkie moje ziomki sprzedają towar przez cały dzień, ale robią źle. Dlatego zostałem sam i bez grosza (…) Mam dziewczynę, ale ona też nie ma kasy. Nie mogę jej zabrać tam, gdzie bym chciał. Kłócimy się więc całymi dniami i nocami, kochając się potem namiętnie do rana. Niedługo nas eksmitują, bo nie jesteśmy w stanie zapłacić czynszu - teraz okaże się, kto naprawdę jest twoim przyjacielem. Powiedziałaś mi, że jesteś w ciąży i byłem zdumiony. Tak wiele szczęścia podczas całego tego stresu."
 

"Kiedy chcemy wydostać się z getta, okazuje się, że poza nim nas nie chcą."


Przypisy:
[1] Ghost
[2] Ready 4 Whatever
[3] Letter To The President
[4] How Long Will They Mourn Me
[5] Troublesome '96
[6] Lord Knows
[7] White Man'z World
[8] Young Niggaz
[9] This Ain't Livin'
[10] Who Do You Believe In

 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...