.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Rodzina

wstęp | rodzice | rodzeństwo | ojczymowie | dalsza rodzina | kuzyni | żona | zakończenie

''Moja matka nigdy nie pozwoliła na to, abym zapomniał o swojej przeszłości” [1]


Tupac Amaru Shakur (Lesane Parish Crooks) urodził się 16 czerwca 1971 roku jako syn Alice Faye Williams (Afeni Shakur) oraz Williama Garlanda. Biologiczny ojciec Tupaca niedługo potem porzucił rodzinę i nie utrzymywał kontaktu z synem aż do roku 1994. Rolę ojca w życiu młodego Tupaca odgrywali kolejni partnerzy jego matki- Lumumba Abdul Shakur, Kenneth ‘Legs’ Saunders oraz Mutulu Shakur (Jeral Wayne Williams). „Większość z jego wujków, jak również osób, które się nim opiekowały w czasie, gdy Afeni i ja nie mogliśmy tego robić, zostało osadzonych w więzieniach, zabitych lub aresztowanych - to była dla Tupaca codzienność. Jego teksty opierały się na doświadczeniu” - mówił Mutulu Shakur.

Biorąc pod uwagę wszystkie podstawowe funkcje rodziny, to właśnie Afeni Shakur oraz Mutulu Shakur odegrali najważniejszą rolę w życiu Tupaca. To właśnie oni ukształtowali jego system wartości oraz wskazali mu odpowiednie miejsce w społeczeństwie. Nie bez powodu Tupac pytany o ojca często odwoływał się do Mutulu. „Moim ojcem jest Mutulu Shakur, Geronimo Pratt jest moim ojcem chrzestnym, moja ciocia to Assata Shakur, pochodzę od długiej listy czystych żołnierzy” - Tupac.

Ze względu na realia w jakich przyszło żyć bliskim Tupaca, ciężko stwierdzić kto naprawdę był krewnym Tupaca, a kto jedynie uchodził za członka rodziny. Czarni mężczyźni często trafiali na długie lata do więzień, często już z nich nie wychodzili. Wielu ludzi traciło życie na ulicach. Kobiety wiązały się z kolejnymi mężczyznami (często z najbliższego kręgu znajomych), którzy mogli zapewnić byt im i ich dzieciom. Funkcje ojca przejmował aktualny życiowy partner matki. Dla wielu dzieci był to jedyny ojciec jakiego znały. Często ojczym był bliższy dziecku niż jego biologiczny ojciec.
 

„Wszystkie moje korzenie związane z walką są naprawdę głębokie” - Tupac

Rodzina Shakurów pochodzi ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Głową rodziny był El Hajj Sallahudin Shakur. Członkowie rodziny nazywali go Abba (Ojciec). Był on biologicznym ojcem dwóch przywódców Czarnych Panter ze wschodniego wybrzeża - Zayda Malika Shakura oraz Lumumby Abdula Shakura. El Hajj Sallahudin Shakur był współpracownikiem El Hajj Malik Shabazza (Malcolm X) [2], udzielał się w Muslim Mosque Incorporated [3] oraz był członkiem Afro-American Unity [4]. Część życia spędził w Afryce. Jego rodzina prowadziła interesy w Ghanie. Zarobił trochę pieniędzy w legalny sposób czym dał przykład ludziom ze swojego otoczenia. Większość rodziny Shakurów była muzułmanami. Mieli oni ogromny wpływ na ludzi, których przyciągali. Stworzyli dużą grupę, którą policja bez względu na więzy krwi nazywała rodziną Shakurów. Ludzie do niej należący mimo tego, że nie stanowili faktycznej części rodziny chcieli być z nią kojarzeni.

„Już we wczesnym etapie życia Tupaca nasza rodzina stała się celem ataków COINTELPRO
[5]. Członkowie naszej rodziny byli ścigani, skarżeni i mordowani, bo walczyli o prawa obywatelskie dla swoich ludzi. Musiał się do tego przyzwyczaić”- Mutulu Shakur.  „W mojej rodzinie mam handlarzy narkotyków, bandytów i morderców, którzy na ulicy walczą o przetrwanie krzycząc: pieprzyć to co o nas myślą!" [6]
Darrin Bastfield, przyjaciel Tupaca, w książce „Back In The Day”, opisał ich wspólną wyprawę do Nowego Jorku. Nastoletni Tupac zabrał swojego przyjaciela z Baltimore do miejsca, w którym się wychował. Pokazał mu znane z dzieciństwa miejsca oraz przedstawił liczną rodzinę i grono znajomych. Rodzina Tupaca mieszkała w kompleksie kamienic czynszowych. „Budynki były zrujnowane, miały wybite szyby; wiele z nich wydawało się być opuszczonymi. Pomiędzy nimi znajdowały się brudne przestrzenie, zaśmiecone odpadkami i kępami źle ściętej trawy.” Aby dostać się na trzecie, ostatnie piętro, trzeba było pokonać liczne schody, poruszając się wąskim, słabo oświetlonym korytarzem. W pokoju gościnnym przebywało wielu wujków, ciotek i kuzynów. Część domu zarezerwowana była wyłącznie dla jego właścicieli- w tym przypadku wujka Tupaca i jego żony. Tłumaczenie książki dostępne tu: (wstawic nowy link do ksiazki)


Następna strona >>>

Przypisy:
[1] 2pac- „Panther Power”
[2] Malcolm X (1925-1965)- radykalny przywódca ruchu afro-amerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 50. XX wieku związał się z organizacją Nation Of Islam. W 1964 r. wystąpił z Nation of Islam w następstwie konfliktu z przywódcą tej organizacji. Również w 1964 r. odbył pielgrzymkę do Mekki i zmienił nazwisko na El-Hajj Malik El-Shabazz. W następstwie pielgrzymki uznał, że wyznawany przezeń islam jest nie do pogodzenia z rasizmem głoszonym przez Nation of Islam. Po powrocie utworzył Organizację Jedności Afroamerykańskiej. Zginął zastrzelony podczas wiecu w Harlemie.
[3] Muslim Mosque Incorporated- Organizacja powołana przez Malcolma X. Był to odłam Islamu oparty na konserwatywnych zasadach.
[4] Afro-American Unity (Organizacja Afro-amerykańskiej Jedności)- Organizacja powołana przez Malcolma X, mającą na celu działalność na forum międzynarodowym w sprawach związanych z polityką.
[5] COINTELPRO- program kontrwywiadu pod patronatem Federalnego Biura Śledczego. Była to tajemna strategia polityczna, którą zaczęto stosować w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat sześćdziesiątych w celu zniszczenia / zneutralizowania organizacji o charakterze rewolucyjnym i postępowym.
[6] 2pac- „Blasphemy”
 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...