.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Tupac i media

wstęp | muzyka rap | strzelanina, proces | konflikt z Bad Boy | w krzywym zwierciadle

„Raper oskarżony o postrzelenie policjantów po cywilnemu”. „Raper oskarżony o napaść na tle seksualnym”. „Raper aresztowany w związku z nielegalnym posiadaniem broni”. „Raper Tupac Shakur postrzelony podczas napadu”. „Życie rapera odzwierciedleniem jego muzyki”. „Bliższe spojrzenie na telewizję jako czynnikgenerujący przemoc”. „Ranny raper unika więzienia, na razie”. „Teksty z rynsztoka”. „Więzienie czyni rap surowszym”. „Raper uosabiający przemoc ginie”.

Powyższe tytuły pojawiające się w głównych mediach kraju kreowały pogląd opinii publicznej dotyczący osoby Tupaca Shakura. Skupiały się na negatywnych aspektach jego życia jak: kłopoty z prawem, ostrych słowach skierowanych do swoich przeciwników czy pełnych przemocy relacjach z miejskiego życia czarnych społeczności, pojawiających się w jego tekstach. Milczeniem pomijano natomiast wiele pozytywnych wydarzeń, w wyniku czego zdanie przeciętnego obywatela na temat Tupaca brzmiało: „To ten przestępca, który strzela do ludzi i którego miejsce jest w więzieniu”.

Tupac był osobą medialną w pełnym znaczeniu tego słowa. Był znaną postacią z branży rozrywkowej, co czyniło go obiektem zainteresowania prasy i telewizji. Sam jednak był również bardzo otwarty i chętny do uzewnętrzniania swoich opinii. Shakur od najmłodszych lat był osobą pragnącą skupić na sobie uwagę innych, a gdy pojawiła się okazja zainteresowania swoją osobą ludzi w całym kraju, korzystał z tego
skwapliwie. Tupac miał zawsze sporo do powiedzenia i nie czyniło dla niego różnicy czy rozmawia przed kamerą czy też nie. Tupac korzystał z wszelkich możliwych sposobów, aby przekazać światu swoje przemyślenia. Nie miało znaczenia czy była to telewizja, radio, magazyn, czy płyta muzyczna – każdy sposób był dobry, aby dotrzeć do odbiorcy. I rzeczywiście docierał, jednakże kontrola przekazu malała wraz z jego zasięgiem.

Z pewnością zdawał sobie sprawę, że dzięki prasie, radiu i telewizji stanie się bardziej znany i rozpoznawalny. Niestety, świat mediów rządzi się swoimi prawami, zwykle nie uwzględniając dobra tego rodzaju artysty. Reporterzy potrzebują materiału, który się sprzeda, najlepiej dramatycznego, pełnego negatywnych emocji, agresji, narkotyków, seksu, wzbudzającego kontrowersje i dlatego tak chętnie lgnęli do Tupaca Shakura.

Dzięki temu, że Tupac udzielił tak wielu wywiadów, my – fani – jesteśmy w stanie poznać jego zdanie na każdy temat. Nie każdy rozumie lapidarne sformułowania prezentowane w jego rapie, dlatego właśnie wywiady, w których mówił wiele i szczerze służą nam do wnikliwego poznania tej osoby i przekazywania prawdy o tymczłowieku, często jego własnymi słowami.

Shakur zawsze interesował się prasą, z którą od najmłodszych lat zaznajomiła go jego matka, Afeni. Pewnego razu, odnalazł tam pomysł na utwór pt. „Brenda’s Got a Baby”: „Inspirację wziąłem po przeczytaniu New York Post lub Daily News – jednej z tych gazet. Był tam taki artykuł, który przeczytałem pomiędzy zdjęciami w naczepie podczas kręcenia „Juice”. Płakałem podczas jego pisania, dlatego wiedziałem, że inni też będą płakać. A muszę dodać, że jestem osobą, której nie rusza byle co. Płakałem,czytając o tej małej Czarnej dziewczynce zdanej na samą siebie. Bardzo mnie to zabolało.”

muzyka rap >>>
 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...