.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Kariera muzyczna

1984-1988 | 1988-1991 | 1991-1994 | 1995-1996 | 1996-dziś

Eastside Crew i Born Busy (1984 – 1988)

Pierwsze wzmianki na temat Tupaca, jako rapera, przywołują rok 1984 i jego przenosiny do Baltimore. Tam zbratał się z Mousem (Mouse Man, Dana; później nagrywał z nim Mopreme Shakur – Wicked – tworząc zespół WATM) i zaczęli razem tworzyć rap. Niemal każdego dnia, razem pisali rymy i rapowali: w swoim słabo oświetlonym pokoju, w piwnicy u Mouse’a, na placu zabaw, w szkole, autobusie i gdzie tylko się dało. W lutym 1985 roku otrzymali pierwszą ofertę od zaufanego znajomego Rogera (u którego w domu ćwiczyli z wykorzystaniem klawiszy Casio i zestawu perkusyjnego Sp1100), który załatwił im występ w Cherry Hill Recreation Center w programie Mantronixa. Był to ich pierwszy występ przed tak szeroką publiką. Tupac i Mouse nazwali swój zespół Eastside Crew (jako, że mieszkali w East Baltimore). Wsparciem dla Eastside Crew na czas występu był DJ Budha, który nie był jednak częścią grupy.

Pierwszym utworem wykonanym tamtego wieczora był ‘Nigga Please’, był to rym na temat wyczynów i sposobów postępowania chłopaka, który chciał się przypodobać dziewczynom. Do tej humorystycznej piosenki Mouse dostarczył powolny i spokojny podkład (beatbox), w którego przerwach nagle przestawał i głośno recytował tytułowy refren (tak, jakby mówiła to nie zainteresowana przyjaznymi gestami Tupaca kobieta): „Czarnuchu, proszę cię...” Wykonali wtedy co najmniej sześć utworów, a kończącym był ‘Rock On’. Mouse Man relacjonował później, że podczas swojego zejścia nie otrzymali jakiegoś oszałamiającego aplauzu. Wiedzieli jednak, że im się udało. Publiczność reagowała w przychylny sposób, kołysząc się w rytm muzyki, sprzęt grający był wyśmienity i nie było żadnych pomyłek.

Menedżer Mantronixa, Virgil Simms był gotów przyjąć do swojej wytwórni trzynastoletnich wówczas członków Eastside Crew, lecz matka Tupaca wyraziła wtedy stanowczy sprzeciw i temat został zamknięty.

Kolejny raz zespół wystąpił na imprezie z okazji pięćdziesięciolecia utworzenia biblioteki Enoch Pratt Free Library. Tupac dostarczył pisemne zgłoszenie, które zawierało tekst jego nowego utworu na temat ważnej roli tej biblioteki dla społeczeństwa, a także o ważnym znaczeniu czytania książek. Na koniec ich pierwszego konkursu rangi ogólnomiejskiej przyznano im pierwsze miejsce.

Rok 1986 to przenosiny Tupaca Shakura do Baltimore School For The Performing Arts.

''Nie możesz mnie powstrzymać! / Nie zrobi tego nawet twój nieświeży oddech / Nie możesz mnie powstrzymać!/ Bo moje rymy są tak głębokie / Nie możesz mnie powstrzymać! / Nie zrobisz tego nawet gdy jestem spokojny / Nie powstrzyma mnie nawet pieprzona bomba atomowa / Nie możesz mnie powstrzymać!'' – Tupac (1986)

Ten krótki tekst piętnastoletniego Tupaca, zarapowany na szkolnym korytarzu jest chyba najstarszym, jaki się zachował. Darrin Bastfield, kolega Tupaca z Baltimore School For The Performing Arts opisywał w swojej książce poświęconej Tupacowi, że już przed zapisaniem się do sławnej baltimorskiej szkoły, jego przyjaciel Gerard widywał Tupaca rapującego wśród przyjaciół w koszulce z napisem ‘MC NEW YORK’. Shakur, w niedługi czas po pojawieniu się w szkole, został raperem numer jeden. Tytuł ten uzyskał podczas szkolnej bitwy na rymy, która odbyła się po jednym z balów. Tam, w szkolnej szatni, wspólnie z Mousem wykonał m.in. ‘You Can’t Stop Me’ i ‘You’re Talkin’ That Bulshit’. „ Dwuosobowy zespół ubrany w rozpinane swetry - który wyglądał bardziej jak ministranci niż artyści rapowi, zniszczył naszą czwórkę. To był ich wielki finał. Wszystkich zatkało. Mouse szalał na beatboxie, cała publiczność tańczyła, krzycząc w geście aprobaty” – relacjonował Bastfield.

Podczas jednego ze szkolnych konkursów Tupac i Mouse wykonali swoją rapową piosenkę pod tytułem ‘Babies Having Babies', która była komentarzem do rosnącego problemu nastoletnich ciąży, który szczególnie dominował w Baltimore, znajdującym się wtedy wśród ogólnokrajowych liderów pod tym względem. Jak relacjonował Darrin Bastfield, w skromnym mieszkaniu Tupaca znajdowało się mnóstwo trofeów: „Niezliczona ilość nagród, certyfikatów oraz trofeów, które umieszczone były na parapecie nad kominkiem, którego nie było, jak i na ścianach. Wszystkie za osiągnięcia w dziedzinie rapu, do tego na każdym z nich widniał napis: ''pierwsze miejsce''. Wynikało z tego, że żadne drugie, czy trzecie miejsce nigdy nie bezcześciło tej rzucającej się w oczy ściany. Byłem zaszokowany”.

W 1987 roku powstał zespół Born Busy. Tworzyli go Darrin Bastfield, Tupac Shakur oraz Gerard, przyjaciel Darrina, który zajmował się - nazwijmy to - ‘produkcją’. Nagrali takie kawałki jak ‘When Will You Learn’, ‘Check It Out’ i ‘That's My Man Throwin' Down’. Do zespołu przystąpił w tamtym okresie Mouse. Innym utworem, którego część tekstu jest znana dzięki Darrinowi i jego książce jest ‘We Work Hard’:

“Ciężko pracujemy, aby zapodać wam rymy, które ruszą waszym tyłkiem / Które wstrząsną waszym ciałem / Nie jest łatwo, gdy jest się raperem / Przysięgam na Boga, tak ciężko rozkręcić publikę / Ale jestem uparty i nie przestanę, dopóki nie pokonam tych udawaczy i dopóki moja ekipa nie znajdzie się na szczycie / Czasem chce się poddać ale się opieram / A jeśli słuchając tego, zdaje się wam, że to wszystko jest takie proste / (To mówię wam) Ciężko (na to) pracujemy!”

From The Crew, One Nation MC’s, Strictly Dope i DU (1988 – 1991) >>>
 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...