.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Bóg

część 1 | część 2

"Życie gwiazdy rapu bez Boga jest niczym."[1]


Tupac Shakur wielokrotnie poruszał kwestie religijne, zarówno w swoich utworach, jak i licznych wywiadach dla mediów. Poglądy Tupaca na wiarę śmiało można określić jako "nowatorskie", by nie rzec "bluźniercze". Czy Shakurowi bliżej było do chrześcijaństwa, buddyzmu, islamu, czy może jakiejś innej religii? Odpowiedzią niech będzie poniższy tekst, oparty na słowach rapera.

"W kogo wierzysz? Ja wierzę w Boga. Mam to szczęście, że wciąż żyję i mimo, że jest ciężko, to właśnie w niego wierzę."[3] "Wyznaję religię, która dla mnie jest najprawdziwszą religią z istniejących na tym świecie. Staram się modlić do Boga co wieczór (…) Nauczyłem się tego w więzieniu (...) Wierzę w Boga. Wierzę, że Bóg prowadzi nas tam, gdzie chcemy się znajdować. Dla niektórych nie ma sensu to, że Bóg umieścił nas w getcie. Oznacza to jednak, że chce On, abyśmy pracowali ciężko, żeby się stąd wydostać. Oznacza to, że sprawdza nas, jak nigdy dotąd. Jeśli jesteś dobry - znajdujesz się bliżej Boga, ale gdy jesteś zły, to zbliżasz się do Diabła. To ma sens!" "Boję się tylko Boga".[2]

Swoje oddanie Bogu Tupac podkreślił poprzez tatuaż na ramieniu przedstawiający wizerunek Jezusa na płonącym krzyżu, a pod nim słowa: "Tylko Bóg może mnie osądzać".


Biblia

"Teraz wyznaję, że Pan jest większy niż wszyscy inni Bogowie"[4]


"Jeżeli zabierzemy jedno 'O' z wyrazu 'good' (dobro) to powstanie wyraz 'God' (Bóg), a jeśli dodasz 'D' do wyrazu 'Evil' (Zło) wyjdzie 'Devil' (Diabeł). Myślę, że dawno temu, jakiś klawy sukinsyn pomyślał sobie: <Znajdźmy sposób na kontrolowanie ludzi>. To dlatego wymyślili Biblię. Gdyby to Bóg napisał Biblię, to jestem pewien, że powstałoby poprawione wydanie, ponieważ wiele się zmieniło. Oczekuję takiego poprawionego wydania. Nie chciałem obrazić czyjejś religii, jeśli ktoś odebrał to w ten sposób, to przepraszam - po prostu wyrażam swoje zdanie.

Biblia mówi, że stało się tak, a nie inaczej, ponieważ Ci ludzie tak bardzo cierpieli. Ja zostałem postrzelony pięć razy oraz ukrzyżowano mnie w mediach. Chodziłem w cierniowej koronie, obrzucano mnie gównem, złodzieje się na mnie rzucili, a powiedziałem temu czarnuchowi: <Powrócę dla ciebie. Zaufaj mi, to nie powinno się tak skończyć>. Nie twierdzę, że jestem jak Jezus, ale pragnę pokazać, że takie rzeczy przytrafiają nam się każdego dnia. Nie sprawiamy, że rozstępuje się Morze Czerwone, ale chadzamy po okolicy i nie zostajemy zastrzeleni. Nie zmieniamy wody w wino, ale ćpunów w pożytecznych obywateli. Zamieniamy słowa w pieniądze. Wierzę, że Bóg błogosławi tym, którzy zarabiają na ulicy, tym, którzy korzystają ze swojej inteligencji i tym, którzy są dobrzy. (...) W głębi serca uważam, że jestem dobry, więc czuję, jakbym szedł do Nieba.

Mimo pewnego dystansu w podejściu do Biblii, Tupac wytatuował sobie na plecach sporych rozmiarów krzyż z cyframi odsyłającymi do fragmentu Pisma Świętego: "Teraz wyznaję, że Pan jest większy niż wszyscy inni Bogowie"
 

Niebo / Niebiańskie Getto

"Jeśli to Ty pierwszy spotkasz się z Bogiem, to powiedz mu, że jest jeszcze gorzej". [12]


Shakur niejednokrotnie oddawał się rozważaniom na temat tego, co spotka go (lub jemu podobnych) po śmierci. Z jego słów wynika, że istnieją dwie możliwości: Niebo lub Piekło. Raper nie był do końca przekonany, czy ludzie prowadzący uliczny styl życia - zatem grzeszący ponad miarę w tradycyjnym rozumieniu grzechu - trafią do Nieba.

W niektórych utworach uporczywie pytał, czy gangsterzy trafiają do Nieba: "Odwet i morderstwo. Czy prawdziwe czarnuchy idą do Nieba?" [5] "Zastrzelili go i zostawili jego krwawiące ciało na widoku rodziny. Przeszedłem koło jego trumny, grzecznie pytając: "Czy istnieje Niebo dla gangsterów?" [8] "Czy istnieje Niebo dla gangsterów? Zapamiętaj mnie (Panie), tak wielu ziomków na cmentarzu - rozlałem tak wiele łez"(...) Słyszę głosy, myślę, że pieprzy się ze wszystkimi moimi kumplami. Nie mogę dłużej tego znieść: upadam na podłogę i błagam Pana, aby wpuścił mnie do Nieba (Boże, proszę, wpuść mnie)" [6] "Ciekawe, czy w Niebie też jest getto, a jeśli tak, to czy ma znaczenie, czy należysz do Bloods, czy Crips". [9]

W innych kawałkach wyrażał przekonanie, że Niebiańskie Getto jest przeznaczeniem ludzi ulicy: "Ilu braci stało się ofiarami ulic? Spoczywaj w pokoju młody czarnuchu - istnieje Niebo dla gangsterów". [7] "Uwielbiam to, bo w Niebie nie ma niedoboru gangsterów". [10] "W Niebie jest getto, które jest nasze (czarnych)" [11] "Boże, błogosław zmarłym. Nie martw się czarnuchu, jeśli to Ty pierwszy spotkasz się z Bogiem, to powiedz mu, że jest jeszcze gorzej. Nie jestem zły, wiem, że nas reprezentujesz i już widzę, jak siedzisz sobie w Niebie z blantem i browarem". [12] "Odchodzę stąd i mam nadzieję, że Bóg dostrzeże czystość mojego serca. Czy Niebo to kolejne drzwi?" [16] Mam nadzieję, że pochowają mnie z amunicją, skrętami - to tak na wypadek, gdyby ktoś w Niebie miał problem - bo przecież w Piekle nie ma gangsterów". [8]

W jednym z tekstów pokusił się nawet o przedstawienie precyzyjnej wizji tego rodzaju 'Nieba': "Powiedz ziomkom, że jestem w Niebie i że nie ma tu dzielnic. Poprzedniej nocy widziałem występ Marvina Gaye'a - aż zadrżałem. Popijałem miętowego sznapsa z Jackie Wilsonem i Samem Cookiem. Potem zaśpiewała jakaś pani o imieniu Billie Holiday. Zostałem tam aż do samego rana, rozmawiając z Malcolmem. Mała Latasha już dorosła, powiedz więc tej pani z monopolowego, że jej przebaczono i niech wraca do domu. Może z czasem zrozumiesz, że tylko Bóg może nas uratować (...) Pomyśl o tych wszystkich zmarłych osobach, które znałaś z przeszłości - one są teraz w Niebie i wreszcie zaznały spokoju (...) Musi istnieć w Niebie miejsce lepsze od tego na dole, więc zawsze zanim zasnę proszę Cię Boże, zapamiętaj tę twarz i przygotuj mi miejsce w Bandyckim Dworze". [13]

Mimo wyraźnie chrześcijańskiej koncepcji życia po śmierci uzupełnionej o przebaczenie bandytom, jako tym, którzy grzeszyli, aby przeżyć, nie mając innego wyboru, Tupac wniósł do swojej filozofii religijnej element buddyzmu/hinduizmu, którym jest reinkarnacja. Często powtarzał, że jedyne, czego obawia się w śmierci, to powrotu po reinkarnacji, jego przekonanie było tak głębokie, że również wytatuował sobie te zdanie na swoim ciele.
 

Kościół
 

"Poszedłem go Kościoła, ale nie rozumiałem Go. Oni są podstępni". [15]


Gdyby Kościoły oddawały czarnej społeczności połowę zarabianych pieniędzy, byłoby w porządku. Gdyby oddali połowę budynków, w których wychwalają Boga tym, którzy potrzebują Boga, byłoby w porządku. Widziałeś ostatnio jeden z takich kościołów? W Nowym Jorku jest taki, który obejmuje całą ulicę. Na zewnątrz żyją bezdomni ludzie. Dlaczego Bóg nie pozwoli im tam zostać? Dlaczego mają tam złote sufity? Dlaczego Bóg potrzebuje złotych sufitów, żeby do mnie przemówić? Dlaczego Bóg potrzebuje witraży, żeby do mnie przemówić? Dlaczego Bóg nie przyjdzie tam, gdzie się znajduję i gdzie mnie wysłał? Jeśli Bóg chce ze mną rozmawiać w takich pięknych miejscach, to dlaczego wysłał mnie tam, gdzie się znajduję? Przez coś takiego dzieci z getta nie wierzą w Boga.

"Mówią, że kaznodzieja jest dla mnie (skazanego na śmierć), ale to oszust z książeczką (do nabożeństwa) - ten sukinsyn nigdy nie interesował się moim losem. Jest tu tylko po to, żeby mieć pewność, że nie powiem Bogu o przestępstwach, których dopuszcza się na biednych. Na jakiej podstawie osądzają mnie tacy ludzie? To nie są moi rówieśnicy i przez te wszystkie lata nigdy nie okazali mi miłości". [14]


>>> część 2   

Przypisy:
[1] Amitions As A Ridah
[2] Letter To The President
[3] Who Do You Believe In
[4] Biblia Tysiąclecia
[5] How Long Will They Mourn Me
[6] So Many Tears
[7] Life Goes On
[8] White Man'z World
[9] Hold On Be Strong
[10] Only Fear Of Death
[11] Only God Can Judge Me
[12] God Bless The Dead
[13] Thugz Mansion
[14] 16 On Death Row
[15] Black Jesuz
[16] Blasphemy

 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...