.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Amerykko!

"Pac pragnął wejść w politykę, abyśmy dysponowali głosem,
który nie będzie tylko i wyłącznie przytakiwał (obecnym rządzącym)." - Treach


Tupac Shakur znany był ze śmiałych wypowiedzi dotyczących: Ameryki i jej historii; polityki względem Czarnych; Prezydentów; Rządu oraz instytucji państwowych. Mówił także o konieczności stworzenia partii politycznej, która będzie uwzględniała interesy ludzi jemu podobnych. Kładł nacisk na niedoskonałość prawa i złą politykę w zakresie więziennictwa. Poniższy tekst, bazujący na wypowiedziach Tupaca pochodzących z wywiadów i tekstów jego utworów, pokazuje poglądy Shakura na wymienione wcześniej kwestie.

Tupac zwracał uwagę na kwestie historyczne, równouprawnienie i pojęcie wolności.. "Dlaczego Patrick Henry mógł powiedzieć 'Dajcie mi wolność albo zabijcie mnie', a kiedy ja to mówię, to chcą mnie wsadzić do więzienia. Przecież wolność mi się należy, do ciężkiej cholery! W roku 1992 mam do niej prawo." Temat wolności poruszał wielokrotnie. "Pani Wolność jest hipokrytką, która mnie okłamała. Obiecywała wolność, wykształcenie i równość, a nie dała mi niczego poza niewolnictwem. Obiecywała wolny naród a otrzymaliśmy głodówkę. Wuj Sam nic dla mnie nie zrobił, poza tym, że kłamał na temat naszej historii." [1] "AmeryKKKo! Oskarżam cię o gwałty, morderstwa i napaść. A także o nękanie i karanie moich ludzi. Oskarżam cię o kradzież mojej historii. Przypominam ci, co robisz naszym ludziom od ponad 400 lat. Powinnaś się bać(...) Nie umkniesz jednak przed przeznaczeniem." [2] Potrójne 'K' nie pojawia się w nazwie Ameryki bez powodu. Celowo nawiązuje do KKK czyli Ku-Klux-Klanu, a co za tym idzie kojarzy pojęcie Ameryki z białymi rasistami i tak też postrzegani są rządzący.

Tupac, w jednym ze swoich utworów przytacza wypowiedz jednego z czarnoskórych liderów, Malcolma X: "Konstytucja oddaje myślenie ojców założycieli - miało to być państwo tworzone przez białych i dla białych. Rdzenni Amerykanie, czarni i każdy, kto nie jest biały, jest w świetle tego dokumentu dręczącym ciężarem dla rzeczywistych obywateli tego narodu."[9]

"Nie sprzątnęli tak szybko Martina Luthera Kinga, bo on walczył pokojowymi metodami, więc dali mu trochę czasu, ale kiedy już ktoś mówił o kontrataku, to uciszono go bardzo szybko. Wiem to, bo jestem dzieckiem tych, których uciszono." "Edgar Hoover poświęcał czas na zniszczenie Panter, a mógł równie dobrze poświęcić go na budowanie ich siły, aby wykorzystać je potem do tego, żeby zmienić getto w lepsze miejsce, bo one dotarłyby do większej liczby ludzi."

Tupac, jak i część polityków murzyńskiego pochodzenia uważał, że obecność narkotyków, a w szczególności cracku, to celowa polityka rządu. "Narkotyki i podstępne ataki zabiły naszą jedność"[1] "Mówią 'NIE' narkotykom, ale rząd pilnuje, aby były obecne w naszej społeczności i zabijały naszą jedność."[2] "Wszyscy są naćpani (…) Myślą sobie, że jak jesteśmy na haju, to mogą nami kierować, zjebali to jednak, kiedy obarczyli nas winą. Pewnie dlatego, że jesteśmy czarni, staliśmy się celem." [3]

Bez wątpienia Shakur nie był patriotą i nie widział w tym sensu. "Składanie przysięgi fladze, która o nas nie dba. Wychwalanie człowieka, który nas nie szanuje. Ogłoszenie wyzwolenia niewolników, proszę cię… Lincoln powiedział to, aby uratować naród. Kłamstwa, którym wszyscy wierzymy.(…) Konstytucja? Nie odnosi się do mnie." [2]

Na początku lat 90-tych miała miejsce publiczna debata na temat szkodliwości "gangsta rapu". W jej uczestnictwo zaangażowani byli również znani politycy. W trakcie jej trwania, a dokładniej podczas Zjazdu Republikanów przywołano imię Tupaca. Chyba najbardziej znanym atakiem są słowa Dana Quayle'a, ówczesnego Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych: "Nie ma żadnych powodów do publikowania takich nagrań. Nie mają one miejsca w naszym społeczeństwie".

Shakur nie pozostał dłużnym wobec takich twierdzeń, co manifestował w swoich utworach. "A co kurwa  może wiedzieć Quayle na temat młodych czarnych mężczyzn?" [4] "Dan Quayle, powinniśmy ci skopać tyłek. Gdzie byłeś, kiedy czarnuchów chowano w trumnach? Wszyscy jesteście tacy sami."[5] "Wprowadzę zmiany, Quayle tylko przysporzył mi sławy." [6]

"A niech mnie. Wiceprezydent mówi o mnie - młodym czarnuchu z getta. Zna mnie i chce, żeby to mój album zniknął z półek. Wiesz dlaczego? Bo moja muzyka jest inna - mówię o kontrataku i to dlatego się mnie czepiają" - powiedział w jednym z wywiadów w 1994 roku.

Ataków w stronę rapu nie szczędził także senator z Kaliforni Bob Dole, co też doczekało się odpowiedzi rapera: "Nie chcę obrażać Boba Dole'a. Wiem, że nie ma pojęcia, o czym mówi. On po prostu mówi, czyta kartkę, którą ktoś mu podsunął. Jest sympatyczny."

Tupac piętnował brak zainteresowania Czarnym społeczeństwem wśród rządzących. "Jest to wspaniały kraj, problem jednak jest taki, że ludzie na górze przepieprzają nasze pieniądze, wysyłając je do Iranu czy jeszcze gdzieś indziej. Wysyłamy miliardy na pomoc głodującym w Rosji, podczas gdy u nas ludzie głodują w South Central. Mamy loterię, gdzie jedna osoba może wygrać 25 milionów, podczas kiedy inni nie mają nic. Pokazują mi zdjęcia z wydętymi (z głodu) brzuchami z Timbuktu, gdy takie dzieci mieszkają w sąsiednim mieszkaniu. Mówią mi, żebym wstąpił do armii, bo na ulicy jestem nikim."
 

"Mają pieniądze na wojny, ale nie potrafią nakarmić biednych." [7]


"Płacimy podatki. Kiedy po zamieszkach w L.A. nastał rozejm, nic nie zmieniło się (na lepsze). Czy stworzono dla nas miejsca pracy? Nie. Czy odczuliśmy ulgę? Nie. Ale za każdym razem, kiedy ma miejsce trzęsienie ziemi, powódź czy huragan, Ameryka wydaje miliony na pomoc. Ich nie obchodzi, czy powstrzymamy przemoc, czy nie. Nie obchodzi ich przemoc gangów. Za każdym razem, kiedy np. Bośnia zostanie zbombardowana, wysyła się tym ludziom mnóstwo jedzenia i paczek. To samo z Somalią - wszyscy dostają jedzenie tylko nie my. Dlatego nie chcemy, aby przemoc gangów ustała. Nie możesz mnie prosić, abym powstrzymał przemoc, bo nie jestem w stanie powiedzieć komuś, kto jest głodny, co ma robić. Nakarmcie ich, to będę im mówił, co mają robić.

"Wściekłem się, kiedy pewnego razu ktoś w telewizji obraził czarnych jako całość, a przecież czarni zbudowali ten kraj, a prawdopodobnie też stację telewizyjną, w której to powiedział, lecz wtedy nikogo to nie oburzyło, nie było żadnego problemu, Bush śmiał się razem z nim. Założę się, że Bush opowiadał sobie z Japończykami kawały o Murzynach: - Gdzie można spotkać trzech czarnuchów na raz? - W kolejce po zasiłek. - Ha, ha, ha. Tak to właśnie widzę. Nigdy nie czułem się reprezentowany przez Busha. Nikt się nami nie interesuje i jesteśmy zagubieni w tej dżungli, w której musimy przetrwać i to przy pomocy wszelkich dostępnych środków."
 

"Politycy to hipokryci, nie chcą nas wysłuchać" [8]


"Powiedzcie mi, co taki George Bush wie na temat 123 ulicy, o Teatrze Apollo? Czy którykolwiek z nich coś o tym wie? Pokażcie mi chociaż jednego. W ten sposób wysyłają młodym czarnym Amerykanom negatywny komunikat. Do kogo mam się zwrócić? Kto ma pilnować ich interesów? Nie powiedzą mu: wiesz Bush, nie jest dobrze, że mówisz tylko do białych dzieciaków, bo powinieneś mówić do całego kraju. On powinien służyć ludziom. Jak mam szanować kogoś, kto się mną w ogóle nie interesuje i nawet nie ma takiego zamiaru?"

"Politycy się nami nie interesują. Reprezentuję pieprzone pięć milionów sprzedanych nagrań, a żadni politycy w ogóle nie starają się o nasze głosy. Ale w następnych wyborach obiecuję wam, będę siedział naprzeciwko wszystkich kandydatów. Obiecuję!" "Gwarantuję wam, że będziemy mieli swoją własną partię polityczną. Nie będzie ona tylko dla Czarnych. Będzie ona dla Meksykańczyków, Ormian, dla tych wszystkich, którzy znaleźli się w zagubionym plemieniu. Musimy mieć naszą własną partię polityczną, ponieważ wszyscy mamy takie same pieprzone problemy. Zbudowaliśmy ten naród i nie mamy z tego żadnych pieprzonych korzyści"

"To tak bardzo przeraża współczesną Amerykę. Oni w nas widzą tamtych ludzi, z tą różnicą, że my mamy prawo do głosu po naszej stronie. Widzą, że znajdują się w pozycji okupanta, a wiedzą doskonale, co dzieje się, kiedy ciemiężeni walczą przeciwko okupantowi - okupowani zawsze wygrywają."
 

"Obniżacie podatki, zabieracie zasiłki. Mamy tu siedzieć (w getcie), zbankrutować i umrzeć z głodu?" [3]


"Prawo Trzech Razy można postrzegać jako stworzone po to, aby pomóc w sprzedaży przestrzeni więziennej. Więzienie to wielki biznes. Widzę to, bo siedzę w więzieniu." Jednym z propagatorów wprowadzenia prawa "Three Strikes Law" był Pete Wilson, gubernator Kaliforni, który został wspomniany w utworze "To Live And Die In L.A."

"Więzienia i system sądowy nie bronią naszych interesów i dopóki się to nie zmieni, dopóty będziemy borykali się z problemami: będziemy mieli wysoką przestępczość w gettach, strzelaniny na koncertach, ludzi utrzymujących się z zasiłków, narkotyki, ciąże wśród nastolatek, bo to wszystko bierze się z tego, że nie jest tak, jak być powinno. Obwiniam o to te państwo, ponieważ mogło temu zapobiec."

W 1994 roku Tupac doświadczył tego na własnej skórze podczas procesu o gwałt i wtedy przed ogłoszeniem wyroku przedstawił swój pogląd na ten temat: "Wysoki Sądzie, przez cały czas trwania procesu, Sąd ani razu nie spojrzał w oczy mnie lub mojemu obrońcy. Oczywistym więc jest, że Sąd nie jest tu po to, aby dociekać sprawiedliwości, nie ma więc sensu, żebym prosił Sąd o łagodny wyrok. Nie obchodzi mnie postanowienie Sądu, ponieważ nie szanuje się nas tutaj. W mojej opinii ten Sąd nie egzekwuje prawa. Nie ma na tej sali sprawiedliwości."
 

"Chciałbym spotkać się z Prezydentem, ale czy on się zgodzi?
Boi się spojrzeć w oczy czarnucha bandyty" [3]


Shakur nagrał nawet kawałek będący swego rodzaju listem otwartym do ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Billa Clintona:

"Drogi Panie Clinton. Coraz ciężej jest sukinsynowi zarobić na ulicy dolara. Słyszę, że mówisz o pokoju, ale nie będzie pokoju, dopóki moje młode czarnuchy nie sięgną po broń. Wiem, że mnie rozumiesz, bo jesteś zbyt blisko, żebyś tego nie słyszał, dlaczego więc nie pomożesz czarnuchowi? Kiedy mówisz, że obcinasz zasiłki, to czarnuchy na ulicach zastanawiają się, kto do cholery się nimi przejmuje. Chcecie, żebyśmy złożyli broń, ale nie macie zamiaru dać nam pieniędzy. Gdzie podziało się moje 40 akrów i muł durniu? Nie jesteśmy idiotami. Chcesz zmienić nas w swoich żołnierzy. Chcesz, abyśmy walczyli na twojej wojnie, ale o co kurwa mam walczyć? Obciążacie wszystkich czarnych podatkami, a potem policja bije mnie na ulicach. Pieprzę taki pokój."[3]

"Tego nauczyła mnie Ameryka, i to wykorzystuję teraz przeciw niej: kapitalizm, imperializm, kolonializm - wszystko wykorzystuję przeciw nim, a oni tego nienawidzą. Nie mogą znieść widoku czarnego dzieciaka podróżującego pierwszą klasą, na którego szyi wiszą złote łańcuchy, a na palcach ma złote pierścienie. Gapią się na mnie i nie mogą tego znieść."

Przypisy:

[1] Panther Power
[2] Words of Wisdom
[3] Letter To The President
[4] Souljah's Revenge
[5] Last Wordz
[6] Holler If Ya Hear Me
[7] Keep Ya Head Up
[8] Me Against The World
[9] White Mans World
 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
filmy
soundtracki
wiersze
występy gościnne
niewydane
oryginalne tracklisty
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy
teledyski
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...