.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Śmierć Tupaca Shakura

7 września 1996 | Kto zabił? | Czy Tupac żyje? | Reakcje na śmierć

     Odejście Tupaca z tego świata wciąż owiane jest tajemnicą. Do dziś nikt nie stanął przed sądem w związku z zabójstwem najlepszego rapera wszechczasów, mimo że świadkami jego postrzelenia było mnóstwo osób. Istnieje wiele teorii – mniej lub bardziej wiarygodnych – które mają na celu wskazanie zabójcy. Jak to miało miejsce w przypadku kilku innych morderstw ważnych osobistości w Stanach Zjednoczonych, prawdy możemy nie poznać nigdy...

     Już w 1994 roku Tupac otarł się o śmierć, będąc w Nowym Jorku. Wtedy trafiło go pięć kul, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. 7 września 1996 roku nie miał już tyle szczęścia. Tego dnia Tupac, Suge i ekipa Death Row udali się do Las Vegas, aby obejrzeć walkę Mike’a Tysona. Tupac nie chciał tam jechać, ale koniec końców pojechał... Widowisko nie trwało długo i skończyło się - jak to powiedział Shakur - „na pięćdziesięciu ciosach”, co bardzo ucieszyło całą grupę, bo w końcu Tyson, to był „ich człowiek”. To, co stało się na korytarzu hotelowym po walce, było najprawdopodobniej początkiem końca krótkiego życia Makaveliego. Tak opisuje to w swojej książce "Got Ya Back" Frank Alexander, ochroniarz Tupaca i naoczny świadek wydarzeń:

     "Wszyscy tłoczyli się w drodze do wyjścia. Gadaliśmy o walce i wtedy Travon - jeden z kumpli Suge'a (członek gangu Bloods) podszedł do Paca i zaczął mu coś szeptać do ucha. Co to było? Nie wiem, ale zamarłem. Pac wystartował jak błyskawica, a ja za nim.” Jak się okazało, Travon wskazał na stojącego nieopodal Orlando Andersona (członek gangu Southside Crips), rzekomego sprawcę kradzieży medalionu z emblematem Death Row Records, która miała miejsce jakiś czas wcześniej. „Tupac zaczął wywijać rękami i Anderson natychmiast znalazł się na ziemi. Zaraz potem ukazała się cała świta Death Row. W tym momencie odsuwałem Tupaca od Andersona. Odciągnąłem go od starcia i postawiłem pod ścianą. ''Jasna cholera, Pac, wiesz, że nie możesz tego robić!'' - powiedziałem mu. -'' Nie puszczę cię tam z powrotem, rusz głową, masz wyznaczony termin sądowy!''. Usłyszałem, że nadchodzi ochrona i zacząłem uspokajać Tupaca. Moim jedynym celem było trzymanie go z dala od tego, ale on chciał wrócić. Kiedy spróbował wskoczyć w tłum, znowu włączyłem się i po raz drugi go wyciągnąłem. Widziałem jak Suge i jego ludzie kopią Andersona, gdy ten ciągle leżał na ziemi. ''Idziemy”- słyszałem wrzeszczącego Suge'a i wtedy wszyscy zaczęli się rozbiegać." Zajście zostało nagrane przez kamery kasyna MGM i posłużyło później do skazania Knighta za naruszenie zasad zwolnienia warunkowego.

     Ta bardzo krótka chwila, miała tragiczne następstwa. Po walce cała świta udała się do domu Suge’a a potem do klubu 662 na koncert charytatywny, w którym miał wziąć udział m.in. Tupac. Frank relacjonował później - „Chciałem zasugerować Suge'owi, żeby skręcił w prawo w Tropicanę, byśmy mogli wejść do klubu od tyłu i jedynym powodem, że tego nie zrobiłem, było to, że Suge przemknął przez światła. Jechał za szybko. Suge znał ten skrót, ale obrał Flamingo, bo chciał, aby jego przyjazd został zauważony. W samochodzie leciał album 'Makaveli’, wozili się ekipą, Tyson wygrał, a na dodatek wygrali swoją własną walkę, więc pewnie czuli się wyjątkowo dobrze. Na Flamingo wiele samochodów zaczęło nas otaczać i pojawiło się u mnie te dziwne uczucie. Wszystkie oczy zwrócone były na niego (Paca) i w każdej chwili wszystko mogło się wymknąć z pod kontroli.”

     „Kiedy zatrzymaliśmy się na czerwonym świetle biały Cadilac przejechał obok nas. Ciągle widzę każdy szczegół: wóz miał charakterystyczne łamane światła, takie jak wszystkie nowe modele Cadilaca. Jechałem bezpośrednio za nimi (za Tupakiem i Suge’iem). Patrzyłem tępo w samochód i spostrzegłem wysuwające się ramię i broń. Bam bam bam bam! ''O mój Boże!' - pomyślałem. Wyskoczyłem z wozu i pobiegłem do BMW Suge'a. Biały Cadilac odjechał, skręcając w prawo. Dochodząc ze łzami w oczach i w szoku do BMW, myślałem, że są martwi. Nie było mowy o tym, by ktokolwiek w samochodzie się ruszał. Zanim dotarłem do samochodu, BMW ruszyło i zawróciło w lewo. Pobiegłem z powrotem do Lexusa, wskoczyłem do środka i zacząłem jechać za nimi. Wracaliśmy w kierunku Pasa i spotkaliśmy się z samochodem Suge'a na rogu Vegas Boulevard i Harmon. Przejechał przez skrzyżowanie i zatrzymał się z powodu przebitych opon. Wyskoczyłem z wozu, a wokół było pełno policji. Pobiegłem i przedstawiłem się jako ochroniarz Tupac'a i ex-policjant, i pozwolono mi wejść. Każdy próbował dostać się do samochodu, ale gliniarze powstrzymywali tłum. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Co do cholery robił Suge na ziemi z rozłożonymi rękami? Jego ręce i nogi były zgięte i dwóch gliniarzy przytrzymywało go. Krew tryskała z jego głowy.
     ''Macie na ziemi ofiarę''- krzyknąłem do policjantów. Suge spojrzał na mnie i zobaczyłem, że krwawił coraz bardziej. 'Puście go!' – wrzeszczałem. 'Został postrzelony'. Jak tylko pozwolili mu wstać, pobiegliśmy do auta i próbowaliśmy wyciągnąć Paca z wozu. Z jakiegoś powodu drzwi były zablokowane.  'Wiem jak to otworzyć, wiem jak to otworzyć' - powtarzał w kółko Suge. Dostałem się do Tupaca przez okno. Jego medalion i koszulka były umoczone w krwi i drżał, jakby było mu zimno. Zacząłem do niego mówić poprzez łzy - ''Wszystko będzie w porządku, wszystko będzie dobrze''. Przez ten czas Suge otworzył drzwi, przyjechało pogotowie i policja i podnieśliśmy go z ziemi. Uklęknąłem koło niego i dotknąłem go. 'Wszystko będzie dobrze, Pac' - próbowałem utrzymać go przytomnego. 'Wszystko będzie dobrze'. Kiedy klęczałem obok niego, widziałem, jak na mnie patrzył. 'Frank, nie mogę oddychać - szeptał - nie mogę oddychać'. 'Nie, wszystko jest w porządku'. Płakałem. On wciąż to powtarzał - 'Nie mogę oddychać, nie mogę oddychać'. Z jego typowym uporem, widziałem, jak łączy nad swoim ciałem obie ręce. Z otwartymi oczyma wziął głęboki oddech i westchnął. Zamknął oczy. To był ostatni raz, gdy widziałem go oddychającego samodzielnie."

     13 września 1996 roku, po siedmiu dniach pobytu w szpitalu, gdzie usunięto mu jedno z płuc - jak się później okaże niekoniecznie było to niezbędne - Tupac Shakur zmarł z powodu niewydolności układu oddechowego.

Kto zabił? >>>

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...