.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Historia serwisu

     Poznaj Tupaca jest najstarszym serwisem o Tupacu działającym w polskim internecie! Maciej Ziemczonek - twórca tego serwisu - rozpoczął swoją działalność w 1997 roku. Ja  (Piotr Studziński) od roku 1999/2000 prowadziłem witrynę o nazwie Tupac Rządzi. Po niedługim czasie postanowiłem przekazać wszystkie materiały Maćkowi, wzbogacając w ten sposób nieco stronę Poznaj Tupaca, a sam służyłem pomocą przy kolejnych tłumaczeniach. W połowie 2009 roku Maciek postanowił przekazać mi witrynę.

Poznaj Tupaca - liczby i fakty:
- 150 polskich wersji utworów Tupaca (97% to pierwsze polskie tłumaczenia)
- 4 pełne książki o Tupacu po polsku oraz 1 o Death Row (ewenement na skalę światową)
- 28 wywiadów z Tupakiem po polsku (ponad 90% to pierwsze polskie tłumaczenia)
- 54 wywiady z różnymi ludźmi o Tupacu po polsku (ponad 95% to pierwsze polskie tłumaczenia)
- 23 artykuły o Tupacu po polsku (100% to pierwsze polskie tłumaczenia)
- 2 filmy dokumentalne przetłumaczone ze słuchu w około 75% (pierwsze polskie tłumaczenia)
- najbardziej szczegółowe kalendarium na świecie

     Czym wyróżnia się Poznaj Tupaca na tle innych stron o Tupacu? Można to ująć następującymi słowy: PIONIERSTWO - JAKOŚĆ -  MERYTORYKA , a to wszystko wsparte jest liczbami.

     PIONIERSTWO przejawia się tym, że wiele materiałów i pomysłów zaprezentowaliśmy jako pierwsi: przetłumaczone książki; wiele wywiadów, których trudno było się doszukać na anglojęzycznych nawet stronach, a na Poznaj Tupaca znalazły się w polskiej wersji; tłumaczone teksty utworów muzycznych; autorskie działy według własnego pomysłu (de facto artykuły – polemiki na dany temat). Przykładem takiej innowacyjności może być dział, w którym poszczególne sekcje opowiadane są cytatami samego Tupaca.

     JAKOŚĆ gwarantują osoby, które zajmowały się materiałami umieszczonymi na stronie. Tłumaczeniami zajmują się ludzie od wielu lat siedzący w tematyce zarówno amerykańskiego rapu, jak i tłumaczeń. Nigdy nie byliśmy anonimowi, autorów tekstów znacie z imienia i nazwiska, co także mobilizuje ich do zachowania poziomu. W przypadku tekstów utworów muzycznych są one weryfikowane przez kilka osób w odpowiednim wątku na forum. Ilość roboczogodzin poświęcona na pracę nad tekstami jest tak wielka, że trudna do oszacowania. Nic przypadkowego nie ma prawa zostać zamieszczone na stronie!

     MERYTORYKA to cecha, którą szczególnie widać w autorskich opracowaniach na konkretny temat w działach: „Bóg”, „Dziennik Getta” czy „Orygnialne tracklisty”. Nie ma tam miejsca na „lanie wody”, co sprawia że fani doceniają naszą pracę. Prędzej przeczytacie kolejny ciekawy dział lub wywiad, niż zostaniecie zalani aktualizacją niezliczonej ilości nie swoich zdjęć, tapet, mp3-jek. 

     Poznaj Tupaca nigdy nie umieszczało bez pozwolenia żadnych materiałów w języku polskim dostępnych wcześniej na innej polskiej stronie. Nigdy nie robiliśmy kalki czyichś artykułów i nie pisaliśmy na czyjeś podobieństwo. Jeśli jakaś strona wypuści w końcu jakikolwiek autorski pomysł, którego nie było u nas, to ja go chętnie poprę i o nim napiszę – czego powiedzieć nie można o konkurencji. Przetłumaczone książki były hitem w środowisku fanów Tupaca, ale na próżno było szukać o tym wzmianki na innych serwisach. To zależy wam na prawdzie o Tupacu, czy nie? Przecież to dla niego robicie i pamięci o nim, czyż nie? Ba, sami korzystacie z tych materiałów…

     Poznaj Tupaca nigdy nie zachwycało fajerwerkami graficznymi, bo nie o to chodzi. Przerost formy nad treścią to powszechne zjawisko w internecie – nam udało się go uniknąć. Można powiedzieć, że obecna wersja szaty graficznej jest dopiero drugą po 15 latach istnienia.

     W 2010 roku strona została zawirusowana i znikła na pewien czas z sieci. Na apel o pomoc w odświeżeniu grafiki i postawienie strony od nowa odpowiedziało kilka osób. Nie starczyło im jednak zapału i chęci, aby wywiązać się z danego słowa. Efektem działalności ostatniego „webmastera” była niedokończona witryna, którą zlokalizowano pod innym adresem.  Żal było patrzeć, jak upada najlepsza polska strona o Tupacu i masa unikatowych materiałów nie jest już dostępna dla ludzi… Postanowiłem osobiście przywrócić Poznaj Tupaca do życia, co nastąpiło w grudniu 2012 roku. Grafika została unowocześniona na tyle, na ile pozwalają moje skromne umiejętności, a całość lepiej zorganizowana.

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...