.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Śmierć Tupaca Shakura

7 września 1996 | Kto zabił? | Czy Tupac żyje? | Reakcje na śmierć

     Wśród potencjalnych morderców (zleceniodawców) różni ludzie wymieniają: Orlando Andersona/Southside Crips, Biggiego Smallsa/Puffy’ego Combsa, Suge’a Knighta, Rząd Stanów Zjednoczonych. Istnieje również grupa ludzi wierząca, że Tupac Shakur nie umarł 13 września 1996.

     Dobrze ujął to Gonzoe, raper z którym Tupac nagrywał niedługo przed śmiercią - „Każdy, kto znajdował się w pobliżu, miał na ten temat odmienne zdanie”. Gonzoe mówi, że jeśli przyjrzeć się temu,  jak kule trafiały w samochód, to można zobaczyć, że wszystkie pociski znajdują się w kole o średnicy 13 cali, wszystkie kule trafiały w drzwi samochodu, kiedy robi się "drive-by", to nie trafia się w jakiś szczególny cel, tylko ostrzeliwuje się cały samochód. "To, co zabiło mojego czarnucha, nie było sprawą uliczną i wiem to." Naoczny świadek zdarzenia, Malcolm Grindridge, znany jako E.D.I. Mean, członek Outlawz, w filmie dokumentalnym Thug Angel stwierdził - „To, co zabiło Paca i BIG’a miało bezpośredni związek z ulicą”.

     Idąc tropem ‘ulicznym’, o śmierć Tupaca należy obwinić gang Southside Crips i jego członka Orlando Andersona, jednak czy to akurat on był strzelającym, tego nie wiadomo. Argumentem przemawiającym za takim poglądem jest fakt, że po 7 września zawrzało na ulicach South Central L.A., co miało być bezpośrednim następstwem zamachu na Tupaca. Tą sytuację dokładnie opisuje Raport Policji Compton, który wymienia z ksywy oraz imienia i nazwiska potencjalnych podejrzanych, którzy rzekomo mieli poruszać się białym Cadilackiem. Ba! Istnieje spore prawdopodobieństwo, że odnaleziono samochód wykorzystany podczas zasadzki na życie Shakura. Niestety, brak odpowiedniej współpracy między policją Las Vegas i Policją Los Angeles/Compton uniemożliwiły rzetelne sprawdzenie tego tropu. Niektórzy wyrażają pogląd, że sprawy nie rozwiązano, ponieważ nie chciano jej rozwiązać. Według ówczesnych policjantów z Compton, istnieje jeszcze szansa dojścia prawdy, co do wydarzeń z 7 września.

     Wspomniany wcześniej Gonzoe uważa, że cała ta sprawa z Orlando Andersonem to wymówka. Sądzi, że jedyną rzeczą, którą zrobił Anderson, było to, że został obwiniony o to zajście. Jest to moja prywatna opinia, jestem z LA i słyszę co nieco - powiedział. Anderson od początku zaprzeczał wszystkiemu. Zaprzeczał również, że jest członkiem gangu Crips (tak, jak Knight nie przyznawał się do sympatyzowania z Bloods). Logicznym jednak jest, że nie przyznałby się do tego morderstwa publicznie, gdyby je popełnił. Z dużą dozą prawdopodobieństwa policja łączyła go z zabójstwem innego członka gangu jakiś czas wcześniej, co potwierdzałoby jego przestępcze skłonności. Nigdy nie postawiono mu zarzutów o morderstwo Tupaka. Koniec końców, został zabity w maju 1998 w Compton, podobno w związku z inną sprawą.

     Inna sprawa, że otoczenie Tupaca nie chciało współpracować z policją, a jedyna osoba, której to przeszło przez myśl - Yafeu Fula (Yaki Kadafi), została zabita, zanim śledczy łaskawie zwrócili się do niej o pomoc. Sztandarowym przykładem odmowy współpracy z policją był Suge Knight, który na pytanie reportera MTV, czy wie, kto zabił Tupaca, odpowiedział w taki oto sposób - „Nie. Nie wiem, kto zabił Tupaca. Prawda o tym jest taka, że każdy zadaje to pytanie i nie niepokoi mnie to, ponieważ oni wiedzą, że kocham Tupaca. Wciąż kocham Tupaca i reprezentuje Paca lepiej niż ktokolwiek, kto wcześniej był z nim blisko. Gdy dziennikarz zasugerował, że wiele osób uważa, iż mordercą był Anderson, Suge odpar - ł Dobra. Jeśli wielu ludzi tak pomyślało, oznacza to, że władze też to wiedzą. Więc... (rozkłada szeroko ręce) w czym problem?”

     Innymi osobami oskarżanymi o zabicie/zlecenie zabicia Tupaca byli Biggie Smalls i Puffy Combs. Ich motywem (w szczególności tego pierwszego) miało być zdenerwowanie obraźliwymi tekstami, które Tupac rzucał w swoich utworach i wywiadach w jego kierunku od czasu wyjścia z więzienia w 1996 roku, a głównie w utworze z czerwca tamtego roku „Hit ‘Em Up” (gdzie sugerował, że uprawiał seks z jego żoną, Faith Evans). Dodatkowo, sporo kontrowersji wzbudził artykuł w L.A Timesie autorstwa Chucka Phillipsa (część 1, część 2) wikłający osobę BIGa w zamach. Faktem jest, że Bad Boy Entertainment korzystał z członków Crips jako ochroniarzy podczas wizyt w L.A. i okolicach. Artykuł sugeruje jednak, że ekipa Andersona, planując zabicie Tupaca, postanowiła na tym zarobić i zaproponowała BIGowi odpłatne zlecenie, na które ten rzekomo miał się zgodzić. Wydaje się, że duża część artykułu opisuje rzeczywiste wydarzenia lub przynajmniej te bardzo prawdopodobne, lecz w część na temat implikacji Notoriousa wierzy bardzo mało osób.

     W kontekście zlecenia morderstwa Shakura pojawia się także osoba Suge’a Knighta. Wedle niektórych, miał on być niezadowolony z faktu, że Tupac rzekomo planował opuścić wytwórnię Death Row. Sam Tupac nigdy publicznie o tym nie mówił, wręcz przeciwnie, wiązał swoją przyszłość z wytwórnią Suge’a. Bardzo identyfikował się z Death Row – w jednym z ostatnich wywiadów z 4 września 1996, bardzo emocjonalnie wypowiadał się o planach Death Row East.
     Mimo tego, osoby takie jak Yaasmyn Fula czy niektórzy znajomi Tupaca twierdzili, że Pac przygotowywał się do podążenia własną drogą - założył Makaveli Records, własną wytwórnię. To miało się nie spodobać Knightowi, który pragnął zarobić na Tupacu jak najwięcej (w razie jego śmierci, miało mu to dać jeszcze większą korzyść). Wedle tej teorii, Suge miał zorganizować zasadzkę 7 września 1996 roku.

     Wydarzenia z tego dnia zdają się jednak przeczyć takiemu podejściu. Po co Suge zapraszałby Paca do swojego samochodu (pierwotnie Tupac miał jechać z Outlawz), wiedząc, że za chwilę posypie się na jego auto grad kul? Przy takich wymiarach Knighta (192cm wzrostu i ponad 130 kg wagi), byłby on kompletnym idiotą, inscenizując zamach, który i jego mógłby pozbawić życia (zupełnie niepotrzebnie). Faktem jest, że Suge nieznacznie, bo nieznacznie, ale jednak ucierpiał – dostał odłamkiem w głowę (później wyolbrzymiał ten fakt) – a mogło się to skończyć znacznie gorzej. Druga sprawa: po co zabijać kogoś na oczach ponad stu świadków, gdy można to bez problemu zrobić po cichu? Po trzecie: policja ustaliła, że najprawdopodobniej byli to członkowie Southside Crips – po co więc Knight miałby płacić członkom wrogiego gangu za zabicie rapera, który przynosi mu miliony i sympatyzuje z jego gangiem MOB Piru, (Tupac zrobił sobie w 1996 roku tatuaż M.O.B – Money Over Bitchez, hasło używane przez Piru Bloods).

     Knight zawsze wypowiadał się o Shakurze jako o swoim przyjacielu, czy też młodszym bracie. W tym kontekście, zastanawiająca jest wypowiedź Snoop Dogga, której udzielił po opuszczeniu Death Row: „Będąc u Warrena G, mój pager dzwonił non stop i mówili mi, żebym przełączył telewizor na wiadomości. Kiedy to zrobiliśmy, zauważyliśmy żółtą taśmę policyjną i BMW Suge'a. Słyszeliśmy, co mówią w telewizorze, więc zadzwoniłem do Suge'a i zapytałem - "Wszystko w porządku?" Suge odpowiedział - "Tak, zostałem postrzelony w głowę, Pac rusza się, nic mu nie będzie." Wskoczyłem do mojego Hummera razem z moim wujkiem, Marcusem oraz Kennym i pojechaliśmy do domu Suge'a. Wszyscy tam wyglądali na zasmuconych, tak więc wślizgnęliśmy się do małego pokoju. Suge nie zachowywał się jak czarnuch, który dopiero co został postrzelony w głowę. W ustach miał cygaro i powiedział - "Ten czarnuch Pac jest szalony. Gdy ten sukinsyn zaczął strzelać, on chciał przedostać się na tylne siedzenie i przeskoczyć ponad fotelami, ściągnąłem go w dół, żeby go nie trafili." Słuchałem Suge'a, jak to mówi i jego postawa nie była taka, jakby został ranny. Wydawał się być bardziej szczęśliwy i w ogóle, ale niech będzie. Ja z wujem spojrzeliśmy na siebie w stylu - "Cholera, to nie wydaje się być w porządku." Takie zachowanie Knighta trudno wytłumaczyć.

    Z kolei Frank Alexander tak opisuje moment, w którym Knight dowiaduje się o śmierci swojego najbardziej dochodowego rapera: „Potem zadzwonił telefon, Suge odebrał i słucha. Nic nie mówi. Wziął i rzucił telefonem przez stół. "Teraz jest już kurwa za późno. Nikt nic dla niego nie może zrobić. Odszedł." Jego głos złamywał się. Wyszedł.” 130-tokilogramowemu bandycie bez serca nie załamywałby się głos w takim momencie, a Frank Alexander, który otrzymywał w tym czasie same groźby od Death Row, nie miał powodu, aby kłamać na jego korzyść. Dziś mało kto z branży wierzy, że Marion ‘Suge’ Knight miał ze śmiercią Tupaca cokolwiek wspólnego, a sam Snoop Dogg, który rzekomo miał wskazać Suge’a jako zleceniodawcę, sam zwrócił się do niego o zawarcie ‘pokoju’ i raczej nie robiłby tego, gdyby był on mordercą tak bliskiej mu osoby...

     Mimo tego, pewne grono osób spekuluje, jakoby Knight miał być organizatorem zamachu, a bójka z Andersonem miała być jedynie 'przykrywką' dającą mu alibi. Trudno jednak doszukać się na tym polu, jakiś niezbitych dowodów. Rzekomo Frank Alexander miał tak zeznać, a potem odwołać swoje zeznania - lecz są to tylko i wyłącznie spekulacje zaczerpnięte z książki LAbirynth.
     Afeni Shakur, matka Tupaca zapytana o osobę mordercy jej syna, stwierdziła - "Kimkolwiek była osoba, która nacisnęła na spust i ktokolwiek brał w tym udział i wie o tym, będzie musiał z tym żyć od teraz na zawsze. Nie tylko oni będą musieli z tym żyć, ale także ich dzieci i dzieci ich dzieci. Nie chciałabym stanąć przed Bogiem i powiedzieć, że ja jestem tym, który pozbawił Tupaca życia"

Czy Tupac żyje? >>>

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...