.
strona główna | powrót do listy artykułów
...
.


Kto zabił Tupaca Shakura? (cz.1)
autor: Chuck Philips
tłumaczenie: Piotr Studziński


     Sprawa morderstwa najbardziej znanego rapera na świecie, sześć lat po jego śmierci pozostaje wciąż nierozwiązana. Policja Las Vegas nigdy nikogo nie aresztowała. Wśród fanów Shakura szerzą się spekulacje i różnego rodzaju teorie. Jedna z nich głosi, że właściciel wytwórni Shakura - Suge Knight - zaaranżował zabójstwo, aby wykorzystać męczeńską śmierć rapera do celów komercyjnych. Kolejna z niesłabnących legend mówi, że Shakur zaplanował swoją własną śmierć, aby uciec od presji bycia gwiazdą.

     Długoletnie dochodzenie prowadzone przez Timesa pozwoliło na zrekonstruowanie przebiegu zbrodni oraz wydarzeń do niej prowadzących. Dowody zebrane przez gazetę wskazują na to, że:
- strzelali członkowie comptońskiego gangu zwanego Southside Crips, mszcząc się tym samym za pobicie jednego ze swoich członków przez Shakura kilka godzin wcześniej.
- Orlando Anderson, członek Crips, którego zaatakował Shakur, oddał śmiertelne strzały. Policja Las Vegas nie brała pod uwagę Andersona jako podejrzanego i przesłuchała go tylko raz i pobieżnie. Został on potem zastrzelony w nie mającą związku z tą sprawą strzelaninie gangów.
- Narzędzie zbrodni zostało dostarczone przez nowojorskiego rapera Notoriousa B.I.G., który zgodził się zapłacić Cripsom milion $ za zabicie Shakura. Notorious i Shakur rywalizowali od ponad roku, znieważając się na nagraniach, rozdaniach nagród i koncertach. B.I.G. został zastrzelony sześć miesięcy później w Los Angeles. Sprawa jego śmierci także pozostaje niewyjaśniona.
- Przed śmiercią, Notorious B.I.G. i Anderson zaprzeczyli jakoby mieli coś wspólnego ze śmiercią Shakura. Opis tego co wyżej wymienieni oraz inni zrobili tamtej nocy opiera się na dokumentach policyjnych i sądowych, a także na wywiadach ze śledczymi, świadkami zbrodni i członkami Southside Crips, którzy nigdy wcześniej nie mówili io tym zabójstwie poza gangiem.

     Dwie Walki

    7 września 1996 roku, Shakur przebywający na zwolnieniu za kaucją, pojechał do Las Vegas, aby zobaczyć walkę bokserską o mistrzostwo między Mike'iem Tysonem, a Brucem Seldonem, który odbywał się w hotelu MGM Grand. Po skończonej walce Shakur pogratulował Tysonowi i razem z Knightem i garstką ochroniarzy w jedwabnych garniturach skierował się do wyjścia. W korytarzu MGM jeden z ochroniarzy Shakura zauważył członka wrogiego gangu Southside Crips czekającego koło wind. Tym bandziorem był 21-letni Orlando "Baby Lane" Anderson, który niedługo przed tym pomógł swemu gangowi obrabować i pobić jednego z ochroniarzy Shakura w centrum handlowym w Lakewood. Anderson ma na swoim koncie wiele aresztowań za kradzieże, napady i inne przestępstwa. Policja z Compton podejrzewała go o udział w co najmniej jednym morderstwie. Po pobiciu ochroniarza Shakura, Anderson zabrał mu rzadki medalion Death Row, co było zniewagą dla honoru Knighta i ciosem dla gangu Bloods. Bloods byli wściekli od paru tygodni, czekając na okazję do zemsty. Teraz niespodziewanie stał tam przed nimi Anderson. Shakur podszedł do Cripa pytając: "Jesteś z południa?" Zanim Anderson miał okazję cokolwiek powiedzieć, Shakur uderzył go. Wtedy wkroczyli jego ochroniarze także zadając mu ciosy i kopiąc go, aż Anderson padł na ziemię. Knight także się przyłączył - zaraz przed tym jak ochrona hotelowa przerwała 30 sekundową walkę, którą uchwyciła hotelowa kamera. Shakur i jego świta przeszła tryumfalnie przez kasyno, kierując się do wyjścia. Udali się do hotelu Luxor, gdzie Death Row zarezerwowało ponad tuzin pokoi. Po dostarczeniu na miejsce Shakura i ochroniarzy, Knight jechał około 15 minut do swojego mieszkania znajdującego się w obrębie zamkniętego osiedla w południowo-wschodniej części miasta. Według planu mieli się potem spotkać na koncercie dobroczynnym dla młodych bokserów, gdzie wystąpić miał Shakur i inni członkowie Death Row. Nazwa klubu stała się emblematem tego, jak gangi przeniknęły do biznesu rapowego. Na klawiaturze telefonicznej 662 oznacza "mob".

     Planując odwet

   Trzęsący się i posiniaczony Anderson pozbierał się z podłogi mając naprzeciw tuziny zaskoczonych gapiów. Ochrona MGM i policja Las Vegas starali się przekonać do tego, aby złożył skargę na napastników, on jednak odmówił. Anderson skierował się na Pas (Strip) i przeszedł przez most dla pieszych do Hotelu Excalibur, gdzie zameldował się z dziewczyną. Wiadomości o bójce szybko przeniknęły do podziemia gangu. Zanim doszedł do swojego pokoju, jego pager już dzwonił od telefonów innych Crips, zgodnie z tym co powiedział potem znajomym. Anderson oddzwonił do kolegów i umówił się na spotkanie w hotelu Treasure Island. Zmienił ubranie i wsiadł do taksówki, kierując się w stronę hotelu z neonową dekoracją przedstawiającą czaszkę i skrzyżowane kości. Treasure Island służył już od lat jako siedziba Crips na czas meczów bokserskich. Gang wynajął trochę luksusowych samochodów i podróżował przez pustynię całą grupą, następnie oddali kluczyki parkingowym i udali się do swoich pokoi hotelowych zarezerwowanych pod fałszywymi nazwiskami. Całe przedsiębzięcie finansowane było ze sprzedaży narkotyków. Cały ten rytuał nie miał wiele wspólnego z boksem. Wielu członków gangu nigdy nie oglądało walk. Przyjeżdżali się tu zabawić i pohulać po walce: pijąc, oddając się hazardowi, narkotykom i prostytutkom. Inne gangi uliczne także tak robiły, przyjeżdżając z Harlemu i Atlanty przejmowały placówki na Pasie. Zanim Anderson dojechał do Treasure Island, ponad tuzin gangsterów zaszyło się w pokoju zarezerwowanym dla Crips. Obłoki z palonej marihuany wyległy na korytarz. Kiedy Anderson otworzył drzwi polewano alkohol. Gang był wściekły. Temat dyskusji brzmiał następująco: kto ma pociągnąć za spust? Zgodnie z tym, co mówią obecni tam wtedy ludzie, Crips zamierzali zastrzelić Shakura po jego występie w klubie 662. Plan zakładał, że przed klubem będą czekały dwa samochody uzbrojonych Crips. Gang skontaktował się z kryjówką Crips w Las Vegas, wynajętym domu gdzie mieli w zwyczaju przechowywać narkotyki i broń oraz przestępców, którzy popełnili wykroczenia w Los Angeles. Powiedzieli obecnemu tam człowiekowi, żeby aby przyniósł jakąś broń do hotelu.

     Mordercy do wynajęcia

    Dla Crips pobicie Andersona było wielką zniewagą, gwarantującą szybki i śmiertelny odwet. Gang pomyślał sobie: dlaczego by nie zarobić na tym jeszcze trochę pieniędzy? Zdecydowali się zapytać największego wroga Shakura, czy nie chciałby za to zapłacić. Gang zaaranżował spotkanie z Notoriousem B.I.G., brooklyńskim raperem, którego prawdziwe imię brzmi Christopher Wallace, a który nienawidził Shakura i walczył z nim od ponad roku. Początkowo bliscy przyjaciele, teraz wyśmiewali się z siebie przy różnych okazjach, włączając w to wywiady i nagrania. W utworze pt. "Hit 'Em Up" Shakur chwalił się, że spał z żoną Wallace'a i przyrzekał, że go zabije. Groźby między raperami i ich wytwórniami Death Row i Bad Boy Enterntainment przerodziły się w serię napadów i strzelanin. W jednej z nich zastrzelony został ochroniarz Death Row w Atlancie w 1995 roku. Bojąc się o bezpieczeństwo Wallace'a jego przyjaciel załatwił mu ochronę złożoną z członków Crips, która miała go chronić na zachodzie. Przez lata płacono gangowi, aby dostarczył Wallace'owi ochronę podczas jego pobytu w kasynach Las Vegas, klubach w Hollywood i na rozdaniach nagród w Los Angeles. Poza gotówką Wallace umożliwił im dostęp do gwiazd, lasek i kulis muzycznego biznesu. Wallace zaczął się afiszować ze znakami gangu Crips i pozdrawiał ziomków na koncertach, a czasem nawet zapraszał członków gangu na scenę. Namówił gang do zabicia Shakura i obiecał hojnie za to zapłacić. 7 września 1996 Crips zdecydowali się skorzystać z propozycji. Wysłali swojego przedstawiciela, który udał się do apartamentu położonego na ostatnim piętrze hotelu MGM, gdzie Wallace zameldował się pod fałszywym nazwiskiem. Nie był obecny na walce Tysona z Seldonem, ale szybko dowiedział się o zajściu z Andersonem. Wallace zebrał kilku bandytów i sympatyków rapu ze wschodniego wybrzeża, aby dowiedzieć się co Crips o tym wszystkim myślą. Zgodnie z tym co mówią świadkowie tamtych wydarzeń, wysłannik Crips wyjaśnił, że gang jest gotowy, aby zabić Shakura, ale liczy na milion $. Wallace zgodził się pod jednym warunkiem, powiedział świadek. Wyciągnął naładowanego Glocka 40 i położył na stole. Nie chciał aby Shakur tak zwyczajnie umarł. Chciał mieć satysfakcję z faktu, że śmiertelna kula pochodziła z jego broni.

     Na Pasie

    To była parada gangsta rapu. Kobiety flirtowały i prosiły o autograf. Fotografowie robili zdjęcia. Knight prowadził karawanę co najmniej pięciu samochodów Death Row w kierunku klubu 662. Około 23 policja zatrzymała Knighta za zbyt głośne puszczanie muzyki z samochodowego odtwarzacza i nieprawidłowe umieszczenie tablic rejestracyjnych. Shakur i Knight żartowali z policjantami i odwiedli ich od wypisania im mandatu. Potem czarne BMW skręciło w prawo we Flamingo Road i skierowało się na wschód w stronę klubu. Parę chwil później Anderson i trzech innych Crips zjechali windą na parter Treasure Island. Skierowali się na przyhotelowy parking. Stojąc przed hotelem, czekali, aż służący przyprowadził białego Cadilaca rocznik 1996 i otworzył drzwi. Wsiedli do środka i włączyli się swoim lśniącym sedanem do ruchu. Piąty Crip w starym, żółtym Cadilacu, spotkał się z nimi na poboczu drogi i zaczął jechać zaraz za nimi. Jechał sam, z karabinem AK-47 leżącym na przednim siedzeniu. Przed Treasure Island samochody stały w korku zderzak w zderzak. Samochody trąbiły. Kierowca białego Cadilaca zapalił papierosa. Za nim siedział Anderson. Crip siedzący na przednim siedzeniu pasażera podał Andersonowi naładowanego Glocka od Notoriousa B.I.G.. Czterech mężczyzn dyskutowało zablokowanie klubu, w którym miał wystąpić Shakur. Po zatrzymaniu się na światłach pomiędzy Caesars Palace i Barbary Coast hotel, Cadilac skręcił we Flamingo i skierował się na wschód ku klubowi 662. Kiedy mijali z prawej strony hotel Bally, kierowca zauważył karawanę luksusowych samochodów z przodu po lewej stronie. Samochody, w których siedzieli członkowie Mob Piru Bloods i pracownicy Death Row zatrzymały się naprzeciw hotelu Maxim z powodu czerwonego światła. Przejście dla pieszych zapełnione było turystami. Konwój prowadziło czarne BMW Knighta. Shakur siedział na siedzeniu pasażera. Byli w samochodzie sami, nieuzbrojeni. Crips nie mogli uwierzyć w swoje szczęście. Zdecydowali się porzucić swój plan i natychmiast zaatakować. Cadilac przejechał szybko obok konwoju i zatrzymał się koło czarnego BMW. Shakur tego nie zauważył. Flirtował z kilkoma kobietami po swojej lewej stronie. "Zauważyłem czterech czarnych mężczyzn, jak podjeżdżają w białym Cadilacu," powiedział raper z Atlanty E.D.I. Mean, który znajdował się w samochodzie zaraz za Shakurem. "Zobaczyłem jak z tylnego siedzenia ktoś wystawił broń przez okno kierowcy." Posypały się kule, wybijając szyby w BMW. Shakur starał się przedostać na tył samochodu aby się ukryć, jednak cztery kule go trafiły, niszcząc jego klatkę piersiową. Wszędzie było pełno krwi. "Usłyszeliśmy strzały i spojrzeliśmy w prawą stronę," powiedział Knight. "Tupac starał się dostać na tylne siedzenie, a ja złapałem go i przycisnąłem na dół. Strzały nie ustawały. Jeden trafił mnie w głowę." W tym chaosie ani Knight, ani Mean nie wiedzieli kto strzelał. Kierowca żółtego Cadilaca nie miał szansy, aby wystrzelić ze swojego AK-47. "To zdarzyło się tak szybko. Trwało to góra trzy, cztery sekundy," stwierdził Mean. Po tym zajściu biały Cadilac skręcił z piskiem opon za róg. Ochroniarz znajdujący się w tylnej części karawany strzelił w kierunku uciekających napastników. Aby zmylić świtę Shakura, żółty Cadilac popędził za białym, jakby miał zamiar go gonić. Knight zawrócił z piskiem opon swoje ostrzelane BMW. Konwój Death Row podążył za nim aż do Pasa, gdzie ten zatrzymał swój pojazd na krawężniku. Policja Las Vegas szybko zjawiła się na miejscu wydarzeń. Po wezwaniu ambulansu, nakazali wszystkim innym z Death Row wyjście z samochodów trzymając ich na muszce. Policja zmusiła Knighta, który krwawił z rany na głowie, aby położył się twarzą do ziemi. Zanim policja zorientowała się, że Knight i jego towarzysze są ofiarami, a nie podejrzanymi, Crips wrócili do swoich pokoi hotelowych i zabrali stamtąd swoje rzeczy. Anderson i jego zaprzyjaźniony gang wyjeżdżali naprzemiennie na autostradę, aby uniknąć skupiania na sobie uwagi, każdy z nich jechał osobnym samochodem. Dwóch młodszych członków gangu pojechało z powrotem przez pustynię białym Cadilackiem. Wciąż panowała ciemność, kiedy napastnicy zniknęli poza granicą Californi.

     Epilog

   Chirurdzy z UMC usunęli Shakurowi prawe płuco, aby zatrzymać wewnętrzne krwawienie. Kiedy jego stan się pogorszył, podłączono go do respiratora. Zmarł sześć dni po strzelaninie, matka była u jego boku. Wallace powrócił do Nowego Jorku, gdzie nagrał płytę "Life After Death", która zawierała zawoalowane odniesienia do strzelaniny w kilku utworach. Według tego co mówią Crips, Wallace zapłacił gangowi przez pośrednika 50 000$ z obiecanego 1 miliona$ tydzień po śmierci Shakura. W marcu 1997 roku Wallace przyjechał na rozdanie nagród Soul Train Music Awards do Los Angeles i na związaną z nim potem imprezę w muzeum Petersena. Został zastrzelony, kiedy siedział w swoim Chevrolecie Blazerze, gdy samochód stał na światłach na Wilshire Blvd. Nikt nie został nigdy oskarżony o to morderstwo. Dwa dni po postrzeleniu Shakura, wybuchła w Compton wojna między gangami, gdyż Bloods oczekiwali zemsty na Crips. Seria strzelanin typu "drive-by" zakończyła się trzema ofiarami śmiertelnymi i 12 rannymi, włączając w to 10 letnią dziewczynkę. Informatorzy powiedzieli policji, że widziano Orlando Andersona wymachującego pistoletem typu Glock. Policja Las Vegas przesłuchała Andersona tylko raz. Powiedzieli, że nie mogą wszcząć przeciwko niemu postępowania w sprawie morderstwa Shakura, ponieważ świadkowie z ekipy Shakura odmówili współpracy. Anderson powiedział, że nie miał nic wspólnego ze śmiercią Shakura. "Jeśli mają przeciwko mnie te wszystkie dowody to dlaczego mnie nie aresztują?," powiedział rok po strzelaninie. "Oczywistym jest, że jestem niewinny." 29 maja 1998 roku w Compton Anderson został zastrzelony podczas dyskusji w myjni samochodowej, jak twierdzi policja nie związanej z morderstwem rapera. Trzej pozostali Crips, którzy byli tamtej nocy razem z Andersonem nadal żyją w Compton. Żaden z nich nigdy nie został przesłuchany przez policję odnośnie morderstwa.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...