.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Śmierć Tupaca Shakura

7 września 1996 | Kto zabił? | Czy Tupac żyje? | Reakcje na śmierć

     Wiele osób podkreślało, że życie Tupaca właśnie tak musiało się skończyć. Myślę, że bardzo trafnie ujął to Macadoshis, raper, który rapował razem z Tupakiem na albumie ‘THUG LIFE, volume 1’ - „Uroniłem łzę za mojego kumpla, a ja wcale nie płaczę tak łatwo, rozumiesz? (...) Prawdę mówiąc, widziałem, że coś takiego się zbliża. Mój czarnuch żył naprawdę szybko, wokół niego działo się wiele złego. Można było przewidzieć jego śmierć. Pac w jednym ze swoich tekstów powiedział: "Prawdziwy czarnuch wybiera kiedy ma odejść" Chodzi o to, że możesz coś takiego na siebie sprowadzić poprzez swoje czyny i to, co robisz. Nie chcę powiedzieć, że sprowadził na siebie swoją śmierć, ale wokół Paca działo się wiele negatywnych rzeczy. Pac był bliźniakiem, tak więc miał podwójną naturę, serce Paca było prawdziwe i szczere, ale czasami Pac robił także głupie rzeczy, ponieważ wciąż był młody.

     (...) Po prostu jebał ludzi, bo jego nie obchodziło, co się stanie. Jedna rzecz, którą należy przypisać Pacowi to, że mówił to, co myślał, bez względu na wszystko. Wiesz, czasem, szczerze mówiąc, trzeba wiedzieć, kiedy należy się ugryźć w język - taka jest prawda. Nie możesz tak mówić do każdego, bo ktoś w końcu odstrzeli ci łeb za to, że mówisz o jego matce, czy coś takiego. Patrzę na Paca jak na mojego młodszego brata. To tak, jakby mój młodszy brat latał w kółko i walił po twarzy każdego, kogo zobaczy i z tego powodu w końcu ktoś mu odda, wiesz o co mi chodzi? Mówiłem mu - "Bracie, musisz trochę przyhamować i nie świrować w ten sposób." Pac nie osiągnął swojego pełnego poziomu dojrzałości, zaufaj mi, jeśli by Pac tu wciąż był, nie robił by wielu rzeczy, które wcześniej widziałeś - zwolniłby. Jest to wielka strata. Był fenomenalny za życia, był na szczycie, nikt nie mógł z nim zadzierać i nie sądzę, żeby kiedykolwiek ktoś był do tego zdolny.”

     Wielu jego bliskich otwarcie płakało po jego śmierci, czy nawet jakiś czas po, wspominając ten moment: Frank Alexander, Mopreme Shakur, Snoop Dogg, Yaki Kadafi, Danny Boy, Treach, Macadoshis -  by wymienić tylko kilka osób. Mopreme, przyrodni brat Tupaca powiedział później - „Płakałem zaraz po otrzymaniu wiadomości (o jego śmierci). Każda osoba, która go kochała, w dalszym ciągu, nawet teraz, wciąż jest poruszona jego śmiercią, gwarantuje wam to”.

     Ale nie tylko osoby, które go znały, płakały po stracie Tupaca – byli to również jego fani i sympatycy, którzy właśnie z uwagi na to, co powiedział Mopreme i Macadoshis, nie mogli pogodzić się z jego odejściem i chcieli wierzyć w to, że jednak żyje. Ich wiara była tym silniejsza, im więcej teorii o jego rzekomo sfingowanej śmierci pojawiało się w Internecie. Nie sposób ogarnąć ich wszystkich - jest ich tak wiele. Nie sposób doszukać się w większości z nich sensu, a jednak prawie każdy zapalony fan Tupaca Shakura przechodzi etap, podczas którego poddaje w mniejszym lub większym stopniu w wątpliwość fakt jego cielesnej śmierci. Jak powiedział Too Short - „Po jego odejściu zaczynasz myśleć jak fan Elvisa. Doszukujesz się teorii konspiracyjnych, twierdzisz, że nie dokonano autopsji, że nie odbył się pogrzeb. Słyszy się, że wypoczywa na Kubie, ludzi intryguje film “Resurrection” (Zmartwychwstanie). Na jednym z teledysków wystąpił w nowym modelu butów, widziano go starszego, masywniejszego... Poznałem wszystkie te teorie.” Z marketingowego punktu widzenia jest to dobre, ponieważ podtrzymuje zainteresowanie Makavelim, co pozwala na komercyjny sukces. A dzięki komercyjnemu sukcesowi, można dotrzeć do szerszej rzeszy odbiorców. Fakt jest jednak faktem: Tupac Shakur zmarł 13 września 1996, ale jego legenda żyje nadal!

     „On wciąż nie odszedł, będzie tu jeszcze przez długi czas. Nawet jeśli jego muzyka nie będzie już wydawana i wszystkie albumy byłyby teraz dostępne, to i tak ta ilość materiału starcza, żeby ciągnąć to przez stulecia.” – Treach z Naughty By Nature.

Reakcje na śmierć  >>>

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
. 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...