.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Rodzina

wstęp | rodzice | rodzeństwo | ojczymowie | dalsza rodzina | kuzyni | żona | zakończenie

Elmer ‘Geronimo’ Pratt

„Mój ojciec chrzestny - Geronimo Pratt, miał wysoką pozycję wśród Panter na Zachodnim Wybrzeżu”

Elmer „Geronimo” Pratt (ojciec chrzestny Tupaca), znany także jako Geronimo Ji-Jaga, urodził się 13 września 1947 roku. Był jednym z najwyżej postawionych członków organizacji Black Panther Party. Pełnił funkcję zastępcy kapelana tej partii. Stał się celem programu FBI o nazwie Cointelpro, który miał na celu „zneutralizowanie Pratta jako skutecznego członka Black Panther Party. W 1972 roku, Pratt został oskarżony o morderstwo Caroline Olsen. Przesiedział 27 lat w więzieniu z czego 8 spędził w izolatce. W 1997 roku został uniewinniony i wyszedł na wolność.

Pratt wychował się w Louisianie gdzie był świadkiem linczów dokonywanych przez organizacje takie jak Ku Klux Klan
[1]. W połowie lat 60, Pratt został powołany do wojska i dwukrotnie brał udział w walkach w Wietnamie. Po powrocie z wojny osiadł w Los Angeles i dostał się na uniwersytet kalifornijski. Kiedy Pratt dołączył do Czarnych Panter, jego doświadczenie wojskowe okazało się użyteczne. Został „ministrem obrony”. W 1968 roku, 27-letnia nauczycielka- Caroline Olsen, została śmiertelnie postrzelona podczas napadu na kortach tenisowych w Santa Monica. Mąż Olsen- Kenneth, który również został postrzelony, początkowo wskazał innego mężczyznę jako sprawcę tego przestępstwa ale Julio Butler, członek Czarnych Panter oraz informator policyjny, wskazał na Geronimo Pratta jako mordercę. W 1970 roku, Pratt został oskarżony o morderstwo.

Pratt zawsze zapewniał o swojej niewinności. Podczas pobytu w areszcie studiował prawo oraz solidnie pracował nad linią obrony. Podczas pierwszego procesu reprezentowali go Stuart Hanlon i Johnnie Cochran. Jego sprawa stała się przykładem obrony praw obywatelskich Afro-amerykańskiej społeczności Los Angeles. Cochran cały czas dowodził, że Pratt został wrobiony przez policję. Po skazaniu, Prattowi 16 razy odmówiono zwolnienia warunkowego ponieważ nie chciał zaprzestać działalności politycznej ani przyznać się do popełnionego morderstwa. Geronimo Pratt wyszedł na wolność w czerwcu 1997 roku po tym jak Sąd Okręgowy Hrabstwa Orange zakwestionował wyrok i zarzucił prokuraturze okręgowej korupcję oraz nieprawidłowości w śledztwie. Wyrok został anulowany na podstawie zatajenia podczas procesu dowodów przemawiających na korzyść Pratta, a zwłaszcza tego, że główny świadek oskarżenia był opłacanym informatorem policyjnym. Po dodatkowej rozprawie uzyskał również spore odszkodowanie za nieuzasadniony pobyt w więzieniu. Obecnie Pratt pracuje jako aktywista praw człowieka.
 

Assata Shakur (Joanne Deborah Byron Chesimard)

Assata Shakur (Joanne Deborah Byron Chesimard), zwana "duszą" Black Liberation Army, jest uważana przez wielu za najbardziej sławnego członka klanu Shakurów. Urodziła się 16 lipca 1947 roku w Nowym Jorku. 2 maja 1973 roku, Assata jadąca samochodem wraz z Zaydem Shakurem (bratem Mutulu) oraz Sundiatą Acoli [2], została zatrzymana przez policję z powodu zepsutych tylnych świateł. Policjanci z New Jersey- James Harper i Werner Foerster podeszli do zatrzymanego samochodu. W tym momencie, według policyjnych raportów, Assata otworzyła do nich ogień. W strzelaninie zginął Zayd Shakur oraz funkcjonariusz Foerster. Assata Shakur i policjant Harper zostali ranni. Stwierdzono, że Assata zabrała służbową broń rannego Foerstera i dwukrotnie strzeliła mu w głowę. Po strzelaninie, Sundiata wywiózł swoich towarzyszy 8 mil dalej. Zostawił ranną Assatę oraz martwego Zayda w aucie, a sam uciekł do lasu. Został schwytany następnego dnia w wyniku policyjnego pościgu.

Sundiata Acoli odsiedział już ponad 20 lat ze swojego wyroku i odmówiono mu prawa do zwolnienia warunkowego na następne 20 lat. Assata została postrzelona i potem torturowana w czasie składania zeznań (złamany obojczyk oraz sparaliżowana ręka). Choć udowodniono, iż to nie strzelała, skazano ją na dożywocie plus 33 lata więzienia. W 1979 roku Assata uciekła z maksymalnie strzeżonego więzienia w okręgu Hunterdon i do 1984 roku żyła jako zbieg. Wtedy to wyleciała na Kubę gdzie dostała azyl polityczny. W 1998 roku, Kongres Stanów Zjednoczonych jednomyślnie zgodził się na wystosowanie prośby do władz kubańskich o ekstradycję Joanne Chesimard. Wielu członków Congressional Black Caucus wyjaśniło później, że byli przeciwni jej ekstradycji ale nie rozpoznali jej nazwiska gdy przedstawiono im wniosek. 2 maja 2005 roku, nazwisko Assaty zostało dodane do listy Krajowych Terrorystów poszukiwanych przez FBI. Zaoferowano milion dolarów nagrody za pomoc w jej schwytaniu. Assata Shakur ma jedną córkę. Jest również matką chrzestną Tupaca.

Więcej informacji na temat Assaty Shakur: www.assatashakur.org
 

Gloria Cox ( Shakur)

Gloria Cox (Shakur) jest siostrą Afeni i matką Kastro. „Tupac dorastając zawsze grał rolę przywódcy. Organizował zabawy rodzinne i przedstawienia. Dla siebie wybierał główne rolę, drugoplanowe przydzielając samemu swoim kuzynom i przyjaciołom. Choć nigdy nie wiedzieliśmy kiedy i gdzie, zawsze w pewien sposób uważaliśmy, że Tupac w znacznym stopniu będzie wpływał na świat. Okres pobytu w więzieniu był jednym z najgorszych w moim życiu. Odwiedzałam go, aby podtrzymać na duchu i porozmawiać o przyszłości. Wierzyłam, że w końcu zostanie oczyszczony z tych fałszywych oskarżeń. Nie wszyscy na pewno to wiedzą, ale Tupac lubił wszystkie typy muzyki - od country do popu. Najlepszą rzeczą, jaką możemy uczynić dla zachowania pamięci Tupaca jest chęć bycia najlepszym w tym, co zamierzamy w życiu osiągnąć”.
 

Thomas Cox

Thomas Cox - wuj Tupaca. Mąż Glorii Cox (Shakur) oraz ojciec Katariego Coxa. Tom był jedną z ważniejszych osób w życiu Tupaca. Miał duży wpływ na dorastającego Tupaca, który czerpał z jego mądrości i doświadczenia życiowego. „Tupac był szczęśliwy, gdy jego rodzinie powodziło się. Był gościem lubiącym spędzać czas z rodziną. Był po prostu Tupakiem - nigdy się nie zmienił. Nawet, gdy stał się gwiazdą, wciąż był taki, jak dawniej. Nie zauważyłem, aby cokolwiek się zmieniło... No, może za wyjątkiem tego, że wynajął ochroniarzy, którzy mieli mnie pilnować (śmiech)” - Thomas. Kiedy Tupac wyprowadził się z Nowego Jorku, jego kontakty z wujem nie były już tak częste. Mimo to zawsze wiedział, że może liczyć na jego radę. "Tom był jak ojciec dla wielu z nas i w żaden sposób nie chcę temu zaprzeczać, tym niemniej jednak znaleźliśmy się w takim momencie, w którym następne pokolenie chciałoby mieć jakiś wkład w tą sytuację. W szczególności mężczyźni. Przez mężczyzn rozumiem: siebie, Billy'ego, Scotta, Kenny'ego i Gary'ego. Nadszedł czas, żebyśmy zrobili to, co musi zostać zrobione, aby nasza rodzina nie tylko pozostała razem, ale żeby dobrze jej się wiodło' '-fragment listu do rodziny napisanego przez Tupaca podczas pobytu w więzieniu.

Następna strona >>>

Przypisy:
[1] Ku Klux Klan- organizacja rasistowska w Stanach Zjednoczonych, częściowo zakonspirowane, walczące o utrzymanie supremacji białych w USA i dążące do ograniczenia praw afroamerykanów, katolików i Żydów, zorganizowane na wzór tajnego stowarzyszenia. Powstała w XIX wieku (po wojnie secesyjnej), odrodziła się w 1915 roku. Została zdelegalizowana z powodu dopuszczania się przemocy na tle rasowym i religijnym i była zwalczana przez Kongres USA i władze federalne.
[2] Sundiata Acoli (Clark Edward Squire)– były działacz Black Liberation Army, obecnie odbywa wyrok w więzieniu w White Deer w Pensylwanii.

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...