.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Rodzina

wstęp | rodzice | rodzeństwo | ojczymowie | dalsza rodzina | kuzyni | żona | zakończenie

Mutulu Shakur (Jeral Wayne Williams)
 
„Byłem kimś, komu [Tupac] mógł zwierzyć się ze swoich myśli, uczuć i pomysłów.
Byłem kimś, kto niczego nie potrzebował i niczego nie chciał; kimś, kto w głębi serca chciał dla niego jak najlepiej i kimś, kto pilnował, żeby postępował właściwie”

Mutulu Shakur (Jeral Wayne Williams) urodził się 8 sierpnia 1950 roku w Baltimore w stanie Maryland. Był członkiem Republic of New Afrika [1] oraz bliskim przyjacielem Geronimo Pratta. Mutulu jest powszechnie kojarzony z rabunku 1,6 miliona dolarów z ciężarówki Brinks [2]. W napadzie tym, do którego doszło w Nowym Jorku, zginęło 3 ludzi. Jednym z jego towarzyszy była Kathy Boudin, członkini Weather Underground [3]. Kathy przez 11 lat znajdowała się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców sporządzonej przez FBI. Boudin została aresztowana na miejscu przestępstwa ale Shakurowi udało się uciec. Shakur był liderem odgałęzienia Black Liberation Army [10]. Obecnie odbywa wyrok w więzieniu federalnym w Florence w stanie Kolorado.

Sąd uznał, że 20 października 1981 roku, po 6 nieudanych próbach obrabowania ciężarówki Brinks, Shakur oraz 5 lub 6 innych ludzi dokonało udanego napadu. Podczas rabunku zginął jeden z ochroniarzy Brinks. Napastnicy odjechali w miejsce gdzie przeładowali pieniądze do samochodu podstawionego przez Boudin i jej męża - Davida Gilberta. Ktoś zauważył moment przeładowania pieniędzy i natychmiast wezwał policję. Na moście Tappan Zee, na którym ustawiono policyjną blokadę, doszło do strzelaniny. Zginęło dwóch policjantów, a Boudin została schwytana. Mutulu ukrywał się z powodzeniem przez kilka kolejnych lat. Figurował na liście FBI, jako jedna z 10 najbardziej poszukiwanych osób w USA. Tupac wcześnie nauczył się od Mutulu żeby nie ufać policji. Agenci FBI co jakiś czas przychodzili do szkoły Tupaca pytając go czy nie widział ostatnio swojego ojczyma. Mutulu, który był bardzo bliski Tupacowi, utrzymywał z nim kontakt przez cały czas gdy przebywał na wolności. "Nauczył mnie wiele na temat lojalności, walki, zasad. Wszystko to, czego potrzebuje młody chłopak, aby się nie zgubić w otaczającym go świecie" - wyjaśniał Tupac.

Mutulu, wspólnie z Tupakiem, stworzył 'Kodeks Życia Gangsterskiego' [Thug Life Code], listę zasad odciągających gangsterów od używania przemocy. Mutulu w jednym z wywiadów powiedział: „Tupac zawsze interesował się wszystkim, co wokół niego się działo, spędzaliśmy razem wiele dni i nocy, kiedy był jeszcze dzieckiem.” Shakur został aresztowany 11 lutego 1986 roku w Kalifornii. Wcześniej zdążył pomóc swojej siostrze - Assacie Shakur w ucieczce z więzienia. Shakur jest ojcem 5 dzieci między innymi rapera Mopreme’a oraz Sekyiwy Shakur.

Więcej informacji na temat Mutulu Shakura znajdziecie na stronie www.mutulushakur.com

 
Kenneth ‘Legs’ Saunders

Legs przez pewien czas zastępował ojca Tupakowi, żyjąc razem z Afeni. Według niektórych źródeł był powiązany z legendarnym nowojorskim handlarzem narkotyków – Nicky Barnesem. To Legs wciągnął Afeni w narkotyki i wpłynął na kształtowanie się tej mniej spokojnej części osobowości Tupaka. W połowie lat 80. za przestępstwo z karta kredytową trafił do więzienia, gdzie wkrótce potem zmarł na wywołany narkotykami atak serca. „Mój ojczym był gangsterem, zwykłym ulicznym cwaniakiem. Dbał o mnie, dawał mi pieniądze”- Tupac.
 

Lumumba Abdul Shakur

Lumumba był ojczymem Tupaca i pierwszym mężem Afeni. Wspólnie z nią zasiadł również w ławie oskarżonych w słynnym procesie 21. Na kilka dni przed aresztowaniem Mutulu Shakura znaleziono go martwego w Luizjanie. Mutulu podejrzewał, że Lumumbę zabił ktoś (być może informator policji), kto dowiedział się o miejscu pobytu Mutulu i zdecydował się na wykorzystanie tego faktu dla zyskania dodatkowych korzyści.

Następna strona >>>

Przypisy:
[1] Republic of New Afrika - wspólnota czarnych nacjonalistów oraz grupa polityczna założona w Detroit z marcu 1968 roku.
[2] Brinks - Firma zajmująca się transportem wartości i obsługi gotówki.
[3] Weather Underground- radykalnie lewicowa grupa aktywistów powstała w latach 60 ubiegłego wieku.
[4] Black Liberation Army- bojowe skrzydło czarnych panter. Ich celem była walka zbrojna o wyzwolenie ludności murzyńskiej, spod dominacji białych oraz zniesienie apartheidu. Ich akcje polegały na atakach bombowych, włamaniach, zabójstwach politycznych.

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...