.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Rodzina

wstęp | rodzice | rodzeństwo | ojczymowie | dalsza rodzina | kuzyni | żona | zakończenie

Sekyiwa ‘Set’ Shakur

Moja siostra jest bombowa. Jest moim największym krytykiem. Jest naprawdę bystra i zabawna jak diabli.” - Tupac

Sekyiwa Shakur - to młodsza siostra Tupaca. Jest córką Afeni Shakur i Mutulu Shakura. Rodzina i przyjaciele nazywają ją „Set”. Przez większość dzieciństwa wychowywała ją jedynie matka. Jej ojciec Mutulu trafił do więzienia na długie lata. Jako dziecko, Set zawsze stała w cieniu brata. Afeni większą uwagę poświęcała swojemu dorastającemu synowi. „Moja matka powiedziała, że Tupac był jej pokrewną duszą”- Sekyiwa. Kiedy Tupac wyprowadził się z domu, na nastoletnią Set spadł obowiązek opieki nad uzależnioną od narkotyków matką. Pomimo wielu przeciwności, kontynuowała naukę w szkole średniej. Przez cały czas towarzyszyło jej poczucie wstydu. Wstydziła się „sposobu w jaki dorastała, ukrywania się przed FBI, życia w biedzie, ciemnej skóry i krótkich włosów”. Po tym jak Tupac odniósł sukces, relacje między rodzeństwem nieco się odmieniły. Mimo to Sekyiwa zawsze była jego „małą siostrą”. „On zawsze był panem domu. Nigdy nie posłuchałby mojej rady” - Sekyiwa.

Po śmierci Tupaca i Yafeu, Sekyiwa przeszła mocne załamanie nerwowe. Wpadła w depresję i walczyła z myślami samobójczymi. Dwukrotnie trafiała do szpitala zanim przeszła 3-letnią intensywną terapię. Wyprowadziła się do Sausalito, które było zamieszkane przez białe społeczeństwo. Set potrzebowała chwilowego oderwania się od Czarnych. Stopniowo odzyskiwała spokój ducha. Wróciła do Atlanty, zamieszkała wraz z rodziną i zaczęła wszystko od nowa. Obecnie prowadzi własną firmę odzieżową Madamveli. Ma dwójkę dzieci.
 

Maurice ‘Mopreme’ Harding

Maurice Harding urodził się w 1969 roku jako syn Mutulu Shakura i Sharan Harding. Gdy Maurice miał 5 lat, jego ojciec poślubił Afeni Shakur. Młody Tupac lubił przebywać w towarzystwie Maurice i jego kuzynów mimo tego, że byli oni od niego starsi. „Kadafi to mój młodszy braciszek. Spędzaliśmy czas razem jako dzieciaki, Pac, Yak i ja. Mama Yaka i Afeni się znały, mój ojciec i matka Yaka tak samo, wszystko było jak w rodzinie. Wychowaliśmy się razem, od czasów kiedy Yak był małym chłopcem. Potem zostałem za sprawą ojca odseparowany od reszty”- Mopreme.

Kiedy przeprowadzili się do Oakland w Kalifornii, mający problemy z matką Tupac, często pomieszkiwał u Hardinga. Obaj lubili spędzać czas na długich rozmowach. Dyskutowali o wszystkim co ich otaczało. Harding i Tupac w późniejszych latach zostali dobrymi raperami. Harding zadebiutował na nagraniu Tony! Toni! Toné! - „Feels Good”, który został wydany na singlu 15 czerwca 1990 roku, a dwa miesiące później na albumie „The Revival”. Harding przyjął pseudonim Mocedes The Mellow. Pojawił się gościnnie w utworze Tupaca - „Papa’z song”.

22 sierpnia 1992 roku, Tupac razem z Mopreme brali udział w festiwalu w Marin City w stanie Kalifornia. Doszło do sprzeczki między Tupakiem a miejscowym raperem Dimitriusem Striplinem. Kiedy zaczęło się zamieszanie, Maurice chwycił za broń. Wybuchła panika. Przeładował broń, chciał strzelić, ale pistolet nie wypalił. Przeładował raz jeszcze i znowu nic. Gdy zrobił to za trzecim razem, pistolet wystrzelił. Ludzie zaczęli gonić Tupaca i Mopreme’a. Jeden z nich dopadł Tupaca siedzącego w samochodzie i zaczął go okładać pięściami. Jakimś cudem Mopreme zdołał odjechać stamtąd, ale ponad dwieście osób biegło za samochodem, rzucając w niego, czym tylko się dało. W końcu policja przerwała zamieszki i odwiozła obydwu na posterunek. Jak się okazało, podczas awantury został śmiertelnie postrzelony 6 letni chłopiec, Qu'id Walker Teal. Dzieciak jeździł na rowerze po szkolnym boisku nieopodal sceny, gdy kula trafiła go w czoło. Więcej na ten temat: (wstawić link)

Maurice zmienił pseudonim na Mopreme i dołączył do grupy Thug Life w skład której oprócz niego wchodzili: Macadoshis, The Rated R, Tupac i Tyruss "Big Syke" Himes. 26 września 1994 roku ukazał się ich debiutancki album Thug Life Volume 1. „THUG LIFE to potwór. THUG LIFE to fenomen. Zgadzam się z Pakiem, kiedy mówi, że on nie stworzył THUG LIFE, on to po prostu zdiagnozował, bo to zawsze tu było, my tylko nadaliśmy temu tytuł. Początkowo rozmawialiśmy o tym w naszym gronie, czyli ja, Tupac i mój ojciec, który siedzi w więzieniu. Prowadziliśmy dyskusje nad wieloma aspektami tej kwestii, nad tym co ludzie o tym pomyślą, no wiesz, o wszystkich negatywnych sprawach, wszystko to obgadaliśmy. Ta filozofia ma dla ludzi sens i wciąż tu jest” - Mopreme.

W 1995 roku, Bruce "Fatal" Washington, Katari "Kastro" Cox, Malcolm "E.D.I." Greenidge, Mutah "Napoleon" Beale, Tupac i Yafeu "Kadafi" Fula stworzyli grupę Outlaw Immortalz, którą później przemianowano na Outlawz. Tupac nadał Hardingowi pseudonim Komani od Ayatollah Ruholla Khomeini
[1]. Outlawz zadebiutowali w utworze „When We Ride” z albumu Tupaca - „All Eyez On Me”. Krótko po ukazaniu się płyty, Komani opuścił Outlawz. Pojawiał się głównie na albumach innych artystów. Kiedy Tupac został postrzelony w 1996 roku, Mopreme natychmiast udał się do szpitala. „Wszedłem do pokoju (szpitalnego) by go odwiedzić i chciał mi coś powiedzieć. To jest jedna z największych zagadek w moim życiu. Nie wiem, co chciał mi powiedzieć, ale coś na pewno. Trząsł całym łóżkiem. Był wojownikiem... aż do samego końca” - Mopreme. Bardzo przeżył śmierć swojego bliskiego kuzyna. „Płakałem zaraz po otrzymaniu wiadomości (o jego śmierci). Każda osoba, która go kochała, w dalszym ciągu, nawet teraz, wciąż jest poruszona jego śmiercią, gwarantuje wam to”. „Wpływa to na mnie każdego dnia. Zawsze będę pod wpływem jego śmierci” - Mopreme.

Następna strona >>>

Przypisy:
[1] Ruhollah al-Musawi al-Chomeini- szyicki przywódca duchowny i polityczny, polityczny przywódca Iranu w latach 1979 - 1989. Występował przeciw despotycznym rządom szachów z dynastii Pahlawi, popieranych przez Stany Zjednoczone.

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...