.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Tupac i media

wstęp | muzyka rap | strzelanina, proces | konflikt z Bad Boy | w krzywym zwierciadle

Prawdziwe piekło medialne rozpętało się wokół Tupaca w okresie oskarżeń o gwałt, postrzelenia go w Nowym Jorku i procesu sądowego z wyrokiem skazującym. Jak zawsze, Tupac usiłował odpowiadać na wszystkie pytania reporterów i przekazać swoje zdanie.

Mówił m.in: „Nie ma żadnego dowodu na to, że dopuściłem się gwałtu nawet, jeśli piszecie o tym we wszystkich gazetach. Za każdym razem, gdy cytowane są słowa z sądu, wybiera się jej słowa, za które mogę iść do więzienia. Chcę, aby publikowano fakty i żeby każdy mógł je przeanalizować. Moje życie legło w gruzach, bo nikt nie ma szansy poznać faktów.”

Mimo, że raper znany był z nieposkromionego języka, próbował rozegrać mądrze te sytuacje: „Nie mogę wystąpić w telewizji i powiedzieć: ‘Ta dziewczyna zrobiła to i tamto i jest taka, a taka. Oni tego właśnie chcą - chcą, żebym w telewizji powiedział, że moja czarna siostra jest kurwą i chciwą dziwką. Nie muszę tego robić, aby pokazać, że jestem niewinny’.

Na krótko przed ogłoszeniem wyroku w tej sprawie, Tupac został pięciokrotnie postrzelony na Times Square. Również i tym razem media mogły mieć znaczący wpływ na to, co się stało, ponieważ obraził on pewnych ludzi, a Ci zapewne zemścili się za nim, chcąc pokazać mu jego miejsce w szeregu. Tak mówił o tym raper: „Handlarze narkotyków ze Wschodniego Wybrzeża wykorzystywali tych czaruchów (Bad Boy’a). Potem pojawiłem się ja i wszystko im spieprzyłem, bo obraziłem tych czarnuchów w Daily News. Wydali na mnie wyrok.”

Leżąc w szpitalu, już po zamachu Tupac przeżywał ciężkie chwile, nie tylko ze względuna stan zdrowia: „Czytałem gazety i kłamano tam na mój temat (...) Najbardziej zabolało mnie to, że jeden koleś napisał, że udawałem; że zostało to ustawione i zagrałem swoja rolę. Kiedy to przeczytałem, zacząłem płakać jak dziecko, jak dziwka. Nie mogłem w to uwierzyć. Dodatkowo mówili, że miałem przy sobie broń i trawkę.”
 

Jednym z takich modelowych, tendencyjnych artykułów, który z pewnością bolał Tupacabył ten z The Village Voice pt: „Tupac podczas procesu”. Pisano tam m.in: „Gdy pojawił się w sądzie tuż po 10-tej, w czwartkowy poranek, miała miejsce kolejna odsłona spektaklu. Została ona zagrana z wystarczającą dozą biernej agresji w kierunku prasy (...) Tupac wjechał na wózku inwalidzkim dzięki pomocy sześciu ochroniarzy Owocu Islamu, którzy przepychali się łokciami przez szpaler kamer i aparatów. Trzymanie prasy na dystans wydawało się być ich wyraźnym celem (...) Krótka wizyta Tupaca w sądzie na wózku została odczytana przez wielu dziennikarzy iobserwatorów jako próba manipulowania przysięgłymi.” „Jeśli chodzi o strzelaninę i późniejszy kryminał, wygląda to tak (chociaż powodujepewne nieścisłości), że Tupac wyreżyserował ten incydent. Dlaczego? Pewnie po to, aby zdobyć sympatię przysięgłych i wpłynąć na proces.”

Jakże różni się ten opis od relacji tego, którego dotyczył – Tupaca Shakura. Opisuje onten sam dzień, lecz wyjście z sądu: “Kiedy wyszedłem, wszystkie kamery pchały się na mnie, uderzając mnie w (bolącą nogę) i w ogóle. Powiedziałem im: ‘Skurwysyny, jesteście jak sępy!’ Wydałem się wtedy bardzo złośliwy. To dlatego tak wyglądałem na tym wózku, gdy odprowadzali mnie do auta. Chciałem trzymać głowę w górze dla moich wszystkich ludzi, ale gdy to zobaczyłem – opuściłem ją...”

W więzieniu też nie miał wesoło i co gorsza, nic nie mógł na to poradzić, bo udzielanie wywiadów było mocno ograniczone. Mówił wtedy: „Ciężko siedziało się w więzieniu i słuchało jak Jay Leno i Rush Limbaugh żartowali o tym, że zostałem postrzelony. Patrzyłem, jak media publikują różnego rodzaju kłamstwa na mój temat, jak na przykład to, że zostałem zgwałcony w więzieniu.”

Konflikt z Bad Boy >>>
 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...