.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Kariera muzyczna

1984-1988 | 1988-1991 | 1991-1994 | 1995-1996 | 1996-dziś

Me Against The World i Death Row Records (1995 - 1996)

Późną jesienią 1994 roku, Tupac poszedł do więzienia za przestępstwo seksualne, ale jego kariera trwała nadal. Zanim powędrował za kratki zdołał nagrać pełny album. (najprawdopodobniej były to kawałki, z których część wydano na albumie R U Still Down z 1997 roku) Shakur spędzał w 1994 roku sporo czasu z Biggie Smallsem, mało znanym raperem z Nowego Jorku. Całe zamieszanie z zamachem, jak i treść pierwszego albumu Smallsa, wydanego podczas pobytu Shakura w pace, skłoniła Tupaca do przekonania, że Biggie niemalże skopiował jego album (ten, który właśnie miał zostać wydany). Powiedział w 1996 roku, że ‘Me Against The World’ był drugim albumem, ponieważ w związku z ruchem BIGa, musiał wszystko pozmieniać. Cóż, wypada pogratulować zmian, których dokonał, bo wydany 14 marca 1995 roku ‘Me Against...’ zadebiutował jako numer 1 na liście Billboardu i pozostawał tam przez 4 tygodnie. Nigdy wcześniej płyta artysty przebywającego w więzieniu nie zadebiutowała na 1 miejscu. 6 grudnia 1995 roku uzyskała status podwójnej platyny. W 1996 roku płyta została nominowana do nagrody Grammy za najlepszy album rap, zaś piosenka "Dear Mama" otrzymała nominację w kategorii "najlepszy utwór". Niestety nagród tych nie otrzymała.

Utwór ‘Dear Mama’ jest kolejnym klasykiem w twórczości Tupaca, który poruszył mnóstwo osób swoją otwartością i brutalną prawdą połączoną z niezmierzonym wprost szacunkiem dla matki. „Kobiety pracują nad moją muzyką. One rozumieją, o co mi chodzi. Moja mama również. Zawsze przed wydaniem swoich kawałków puszczam je mamie. Jak ci się wydaje, dlaczego nagrałem "Dear Mama"? Dlatego, że ją kocham i sądziłem, że należy jej się coś wielkiego” – mówił Tupac. W tekstach tego krążka Pac pokazał nam swoją duszę, stan swojego umysłu, wszystkie smutki i lęki, cierpienie i poczucie beznadziejności - jest to coś bardzo rzadko spotykanego i ludzie to docenili. „W przypadku "Me Against the World", chciałem dać ludziom do zrozumienia, że raperzy myślą, czują i przejmują się tak jak inni.” Rewelacyjny kawałek ‘So Many Tears’ był zarazem ostatnim, w którego pracach uczestniczył członek Digital Underground Shock-G.

Razem z Tupakiem, na dwóch utworach rapuje zespół Dramacydal, w którego skład wchodzili: Yafeu Fula (Yak), Catari Cox - kuzyn Tupaca i Malcolm Grindridge (E.D.I.) Byli to młodzi raperzy, których Tupac zaczął wprowadzać w świat muzyki rap.

We wrześniu 1996, w więzieniu, doszło do podpisania kontraktu Tupaca z Death Row Records. Suge dopiął swego. Tupac za wszelką cenę chciał opuścić więzienie, a Suge mu to umożliwiał. Shakur przyłączył się do wytwórni numer jeden ówczesnego świata rapu. To, co działo się później przeszło do historii: Tupac pracował jak szalony, nagrywając do 6 kawałków dziennie, bez wątpienia był wtedy najciężej pracującym artystą w branży. Ludzie, którzy widzieli go podczas pracy, nie potrafili wyjść z podziwu – wszyscy, bez wyjątku. Bardzo szybko – w dwa tygodnie- ukończył on pracę nad pierwszym w historii rapu dwupłytowym albumem ‘All Eyez On Me’ (początkowo miał on nosić nazwę ‘ Euphansia’ ). Wydano go 13 lutego 1996 roku i szybko osiągnął status pięciokrotnej platyny, a w czerwcu 1998 dziewięciokrotnej platyny. Płyta została nominowana do nagrody Grammy za najlepszy solowy album rap w 1997 roku. ‘California Love’ z Dr. Dre i Rogerem Troutmanem oraz ‘How Do U Want It’ z K-Ci i JoJo otrzymały nominacje w kategorii najlepszego duetu lub grupy. W 1996 teledysk „California Love” został nominowany do nagrody MTV Video Music w kategorii najlepszy teledysk rapowy w 1996. Album utrzymywał się przez 2 tygodnie na pierwszym miejscu listy Billboard. Bez wątpienia każdy wiedział, kim jest 2Pac, który zaczął również używać pseudonimu Makaveli.

„Ostatni album był jedną stroną Tupaca” –powiedział Tupac. „A ten jest drugą, wiesz o co mi chodzi? Teraz nadszedł czas, abym zabrał się za muzykę. Ten album jest bardziej nieograniczony. Nie staram się przekazać przesłania. Wydobywam z siebie po prostu wiele frustracji z powodu bycia w więzieniu przez jedenaście miesięcy. Mówię to, co mam na myśli, mówię o rzeczach, które widzę i po prostu bawię się. Mój ostatni album był dość smutny i dołujący. Ten jest niczym droga w górę. Znajdują się na nim tylko dwie wolne piosenki.” W innym wywiadzie zaznaczył: „(Album jest) Bezwzględny. Jest naprawdę niecenzuralny. Dzieci nie powinny go kupować. Jest tam wiele przeklinania. Teksty są dosadne i powinny być przedyskutowane, przed tym jak pozwoli się im posłuchać.(...) (Trzeba) Wytłumaczyć im to, że pochodzi to od kogoś, kto właśnie spędził 11 i pół miesiąca w więzieniu o zaostrzonym rygorze, został pięciokrotnie postrzelony i został błędnie skazany za czyn, którego nie popełnił. Nie pochodzi to od normalnej osoby.”

Na krążkach znalazło się mnóstwo gości: od raperów z Death Row jak Dre, Snoop Doggy Dogg, Dat Nigga Daz, Kurupt i innych, przez reprezentantów Bay Area: C-Bo, Richie Richa, Rappina 4-Tay’a, E-40, B-Legita, po dobrze znanych Tupacowi ziomków z THUG LIFE i nowej formacji OUTLAW IMMORTALZ (OUTLAWZ), w skład której wchodzili: Tupac (Makaveli), członkowie Dramacydal: Yaki Kadafi, Kastro, E.D.I, Hussein Fatal, Big Syke (Mussolini), Mopreme (Khomani), Storm i później Young Noble.

Po wydaniu albumu, Makaveli dalej ciężko pracował, czego efektem były kolejne utwory. Jednym z nich był osławiony „Hit ‘Em Up’, nagrany wspólnie z OUTLAWZ - bez wątpienia najodważniejsze i najbardziej mściwe słowa na płycie w jego karierze. Wiele osób niedowierzało w to, co usłyszeli. Treść tego nagrania uderzała ostro w Bad Boy Entertainment (Biggie, Puffy), Mobb Deep i Chino XL. Przed przyjściem do Death Row, Pac nie obrażał innych raperów, teraz robił to bardzo często w wielu utworach, koncentrując się głównie na Bad Boy’u. Jak sam stwierdził: „Nie obrażam ludzi bez powodu. Znieważam ludzi, którzy się niepotrzebnie odzywają.”

Shakur pracował intensywnie nad ścieżkami dźwiękowymi do kolejnych filmów, w których występował: ‘ Gridlock’ d' oraz ‘Gang Related’. Przed tragiczną śmiercią zdołał ukończyć ostatni album pod pseudonimem Makaveli The Don: ‘Killuminati, The 7 Day Theory’ (Album dostępny jest w sklepach pod nazwą: Makaveli ‘The Don Killuminati The 7 Day Theory’ co jest błędem wytwórni DR). Został on nagrany w siedem dni. Wydano go niedługo po śmierci artysty 5 listopada 1996 i zadebiutował jako numer 1 na listach. W czerwcu 1999 roku uzyskała status czterokrotnej platyny. Tupac bardziej niż zwykle zaangażował się w fazę produkcji muzycznej. Okładka albumu miała symbolizować ukrzyżowanie Tupaca przez media, które przekręcały jego rzeczywisty wizerunek.

Treść utworów z tego albumu owiana jest tajemnicą i budzi nieraz grozę. Dobrym tego przykładem jest wypowiedź Young Noble’a na temat kawałka ‘Blasphemy’: , Pamiętam, że bardzo się zdziwił po nagraniu tej piosenki.. Mówi tam bardzo poważne rzeczy, a nawet nie wiedział, skąd mu to przyszło do głowy. Ten facet był darem Boga. Pamiętam jak mówił: 'Kurcze, słyszysz o czym ja tu mówię?' Zadziwił sam siebie. 'Nie wiem skąd ja to wytrzasnąłem.' To nie było tak, że siedział cały dzień i myślał nad tym, to po prostu tak z niego wyszło. Bóg daje to określonym ludziom, a on był jednym z nich. Bóg bez wątpienia wypełnił tym jego serce. Ten facet z całą pewnością został nam zesłany z góry. Nie mogę wszystkiego wytłumaczyć. Są pewne rzeczy, których nie wiem. On mówił nam o tych rzeczach non-stop. Tak, jakbyśmy nie chcieli tego słuchać. Myślę, że on to wiedział.” Wygląda to trochę jak pożegnanie Tupaca ze światem, wiele osób uważa, że Tupac doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że koniec jest blisko i w końcu 13 września 1996 roku nadszedł. Nieodwołalnie.

Po śmierci (1996 – dziś) >>>
 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...