.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Kariera muzyczna

1984-1988 | 1988-1991 | 1991-1994 | 1995-1996 | 1996-dziś

Po śmierci (1996 – dziś)

Tupac był bardzo płodnym artystą, ale ile piosenek nagrał i ile ich jeszcze zostało, tego nie wie chyba nikt. Zdecydowana większość utworów pozostawała w archiwach Death Row. Afeni Shakur i Majątek Tupaca wytoczył tej wytwórni proces, celem którego było przejęcie kontroli nad tymi utworami i odzyskanie należnych artyście pieniędzy – a było ich sporo. Sąd nakazał przekazanie wszystkich taśm matek Majątkowi Tupaca, ale czy tak się stało naprawdę? Wie to chyba tylko Suge Knight. Część osób twierdzi, że Knight zostawił sobie coś w zanadrzu. Sam Suge również tak powiedział w jednym z wywiadów, ale dowodów na prawdziwość jego słów nie ma. Afeni stworzyła wytwórnię Amaru Entertainment, która od tej pory zajęła się wydawaniem pośmiertnych albumów rapera. Przed śmiercią Shakur zdołał założyć Makaveli Records – własną wytwórnię, ale jego matka nie dokończyła jego dzieła.

26 listopada 1997 roku Amaru Entertainment wydało dwupłytowy album ‘R U Still Down’, który szybko odniósł sukces komercyjny – 2 pozycja w notowaniach Billboardu i czterokrotna platyna i to już w grudniu 1997! Była to kolekcja utworów, które w większości Tupac nagrał przed przystąpieniem do Death Row (zgodnie z zapisem w kontrakcie Tupaca z DR, album ten miał zostać wydany jako pierwszy w tej wytwórni, nie doszło jednak do tego). W styczniu 1997 roku 2Pac wygrał nagrodę American Music w kategorii ulubiony wykonawca rap/hip-hop. Rok później, 24 listopada 1998 roku Amaru, wspólnie z Death Row wydało kolejny dwupłytowy album 2Paca pod tytułem ‘Greatest Hits’. Była to składanka największych przebojów Tupaca. Pojawiły się tam również 4 nowe utwory, w tym kultowy kawałek ‘Changes’. We wrześniu 1999 „Changes” zostało nominowane do nagród MTV Video Music za najlepszy teledysk rapowy i najlepszy montaż. Za ten utwór 2000 w lutym 2Pac was został nominowany do nagród Grammy za najlepsze rapowe wykonanie solo. W październiku 2000 roku płyta osiągnęła status dziewięciokrotnej platyny, a najwyższą pozycją na listach Billborad była trzecia.

21 grudnia 1999 Amaru wydało kolejny album 2Paca, tym razem wspólnie z OUTLAWZ- 'Still I Rise'. Rzekomo Shakur planował wydanie takiego albumu za życia, ale nie zdążył tego zrobić- tak twierdzą członkowie zespołu stworzonego przez Makaveliego. Co ciekawe, na płycie nie słychać Husseina Fatala, którego z niewiadomych przyczyn usunięto ze wszystkich nagrań, na których się znajdował. Czy to również Pac miał w planach? Chyba nie... W grudniu 2000 roku płyta osiągnęła platynę, najwyższa pozycja na Billboardzie, to szósta. 18 kwietnia 2000 roku Chopmaster J wydał wspomniany wcześniej album ‘Lost Tapes’, początkowo bez aprobaty Afeni Shakur, później z jej błogosławieństwem – w ilu egzemplarzach sprzedało się wydawnictwo – nie wiadomo.

Najzagorzalsi fani Tupaca zaczęli narzekać, że Amaru zbytnio ingeruje w oryginalną zawartość piosenek rapera – zmieniając całkowicie podkład (tempo i klimat), artystów (którzy nigdy nie byli w studio w tym czasie z Tupakiem), wycinając niektóre słowa Tupaca, w końcu zwalniając/przyspieszając jego głos. O ile wydane wspólnie z Death Row dwa kolejne dwupłytowe albumy: ‘Until The End of Time’ – 27 marzec 2001, potrójna platyna w maju 2001, debiut jako numer 1; i ‘Better Dayz’– 26 listopad 2002, podwójna platyna w styczniu 2003, najwyższa pozycja, to numer 5; jeszcze prezentowały jakiś poziom, o tyle dwie ostatnie, wydane już bez kooperacji z Death Row: ‘Loyal To The Game’ – 14 grudnia 2004, debiut jako nr 1, platyna; i ‘Pac’s Life’ – listopad 2006, pewnie osiągnie złotą płytę; przelały czarę goryczy ze względu na zbyt daleko posuniętą ingerencję Amaru. W sierpniu 2003 roku teledysk Tupaca z Nas’em „Thugz Mansion” został nominowany do nagród MTV Video Music za najlepszy teledysk rapowy.

W międzyczasie 11 listopada 2003 pojawił się soundtrack to filmu dokumentalnego Tupac: Resurrection. W 2005, podczas 18 dorocznych muzycznych nagród SCAP Rhythm and Soul za najlepszą piosenkę ze ścieżki dźwiękowej uznano „Runnin’ (Dying To Live)” w wykonaniu Tupaca oraz Notoriousa B.I.G. Poza wydanymi już wcześniej kawałkami w nieco zmienionej formie znajdował się tam nie wydany utwór ‘Ghost’ – podkład dostarczył Eminem. W grudniu 2003 roku płyta stała się platyną. Najwyższym miejsce na liście Billboard było drugie. W październiku 2003 roku Death Row wydało zbiór zmiksowanych przebojów Tupaca ‘Nu-Mixx Klazzics’, który nie zdobył jednak szczególnego uznania. Inną próbą był album ‘Live’ z sierpnia 2004 roku –zbiór nagrań koncertowych z 1996 roku.

Z pewnością bardzo ciekawym albumem byłby planowany za życia Tupaca ‘THUG LIFE volume 2’. Niestety, obecna polityka Amaru Entertainment nie daje projektowi żadnych szans. Poza paroma członkami OUTLAWZ, reszta artystów, których Tupac własnoręcznie wybrał nie ma szans, aby znaleźć się na nagraniu, nie mówiąc już o próbach nagrania własnego albumu z Tupakiem, jak w tym przypadku. W jednym z wywiadów Macadoshis powiedział: „ Jeśli to zależałoby ode mnie, pracowalibyśmy nad tym gównem w momencie, kiedy teraz rozmawiamy. Wciąż jednak musimy się uporać w pewnymi problemami prawnymi i tego typu rzeczami, ale zrobimy to człowieku, bo sądzę, że tego właśnie by chciał Pac. Wszyscy się spotkamy i zrobimy ten album, spotkamy się z OUTLAWZ i będzie to taka rodzinna sprawa. Tego bym sobie życzył.” Przyrodni brat Tupaca, Mopreme dodał: „Afeni ma swoje własne przekonania i decyduje o majątku swojego syna. Ona wciąż jest jego matką. Wszystko zależy od niej. Dopóki nie będzie gotowa dać nam trochę wolności i dostępu do utworów Tupaca, to tak to będzie wyglądało jak wygląda teraz.”

Pozostaje nam więc czekać na wydanie kolejnego albumu Tupaca, może będzie lepszy niż ostatnie.

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...