.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Tupac z lepszej strony

dzieci | bezinteresowna pomoc | płacz, mądrość, polityka

PŁACZ, MĄDROŚĆ, POLITYKA

    Płacz... Reakcja na radość, stres, ból, psychiczne cierpienie. Płacz nie był Tupacowi obcy. Opowiada o tym chociażby wieloletnia przyjaciółka Tupaca, Leila Steinberg. Mówi ona o momencie ogłoszenia wyroku i uznania go winnym przestępstwa na tle seksualnym (dotykanie pośladków kobiety bez jej zgody). „Po tym zajściu Pac zadzwonił do mnie z płaczem. Pac nie bał się płakać. To go zdruzgotało.” Płakał, bo nie mógł w to uwierzyć, był zawiedziony.

    Tupac płakał również ze wzruszenia innego rodzaju. Przykładem tego jest historia pewnej dziewczynki, która zmotywowała rapera do napisania ‘Brenda’s Got a Baby’. „Inspiracją był dla mnie artykuł w New York Post lub Daily News – jednej z tych gazet. Był tam taki tekst, który przeczytałem pomiędzy zdjęciami w naczepie podczas kręcenia „Juice”. Płakałem podczas pisania tego kawałka, dlatego wiedziałem, że inni też będą płakać. A muszę dodać, że jestem osobą, której nie rusza byle co. Płakałem, czytając o tej małej czarnej dziewczynce zdanej na samą siebie. Bardzo mnie to zabolało.” – zwierzył się w jednym z wywiadów Shakur.

    Frank Alexander wspominał o problemach Tupaca: „Jeśli znałeś tego człowieka, to wiedziałeś, że cierpiał. Jakikolwiek ból wciąż w sobie nosił, to był on bardzo głęboki, często go to przerastało, a był gotów podjąć walkę ze światem.”

    Tupac wzbudzał silne emocje swoją muzyką. Wspomniany wcześniej Assasin tak opisuje moment pierwszego słuchania ‘ Dear Mama’: „Parę dni po sesji nagraniowej, gdy piosenka była już gotowa, Pac mi ją zaprezentował. Powiedział przed tym, że piosenka ta sprawi, że wszyscy będą płakać. Jestem pewien, że tak było, ponieważ możesz poczuć ból i głębię w tym utworze. W ten sposób Tupac nie bał się mówić o swoim życiu, mógł robić to, co dyktowało mu serce.” Inny producent Tupaca, tym razem z czasów Death Row, Johnny J, podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze studia podczas nagrywania ‘Life Goes On’: „Podczas naszych sesji (w studio) przebywali ludzie, których nazwałbyś prawdziwymi ludźmi ulicy; twardziele, którzy poważnie traktowali swoje zajęcie, a w tamtym momencie zaczęli płakać. Nie mogłem uwierzyć w to, co widziałem. Tak wielu ludzi reagowało emocjonalnie na to nagranie.”

    Pomimo tego, że Tupac nie zdołał ukończyć szkoły średniej, wiele osób podkreśla, jak wiele mądrych słów wypowiedział w swoich tekstach i wywiadach. Wyjaśnieniem tego fenomenu niech będą słowa Leili Steinberg, osoby, która umożliwiła Tupacowi kontakt z Digital Underground - „Jeżeli wsłuchasz się w teksty Tupaca, to dostrzeżesz, jak wiele z tego co przeczytał, wykorzystywał w swojej muzyce. Pac czytał grube książki i atakował definicje tam podane. Zadawał pytania, z jakiej perspektywy tworzone są te definicje - czy pokazują punkt widzenia białych, czy różnych kultur.” Tupac żył intensywnie i szybko, nie ma co do tego wątpliwości. Z drugiej jednak strony zdarzały się momenty wyciszenia. Mówi o tym chociażby Ernest Dicerson, reżyser ‘Juice’ „Myślę, że jest bardzo introspektywny. Na przykład, na planie ‘Juice’, podczas przerw w kręceniu filmu, spędzał mnóstwo czasu sam, pisząc. Wie pan, on dużo rozmyśla. Zastanawia się, co naprawdę dzieje się na świecie, co dzieje się w okolicy i opowiada o tym w swojej muzyce. To co mnie w nim uderzyło, to jego nieustanne rozmyślanie. Jego umysł ciągle pracował.”

   Tupac nie ograniczał się do tylko do bycia raperem i aktorem. Interesował się biznesem, co zaowocowało: własną wytwórnią – Euphanasia/Makaveli Records; firmą produkcyjną Non Stop Productions, którą stworzył wraz z Johnny J’em; firmą produkcyjną ‘24/7’ którą tworzył wraz ze swoim filmowcem Gobim i przyjaciółką od teledysków, Tracy Robinson. W wywiadach mówił również o otwarciu sieci restauracji z ludźmi z Death Row czy wspólnym reżyserowaniu filmów ze Snoop Doggiem.

    Kierunkiem, ku któremu Shakur skłaniał się od najmłodszych lat była polityka. Dzięki byciu politykiem mógłby pomóc większej ilości osób. Tupac wspominał o tym w wywiadach: „Chcę uformować społeczeństwo, w którym będziemy mogli sami siebie wychowywać; tak abyśmy stali się własnymi ojcami, także starsi ziomkowie mogą stać się ojcami dla młodszych, a kiedy oni dorosną, nastanie kolej, aby oni przejęli ojcowskie obowiązki względem kolejnego pokolenia. Od tego chcę zacząć. Chcę być częścią pokolenia budującego podwaliny systemu, w którym moglibyśmy nawzajem się wychowywać.” „Będziemy mieli naszą własną partię polityczną, która nie będzie tylko dla czarnych. Swoje miejsce znajdą tam Meksykanie, czarni, Ormianie. Dla wszystkich zagubionych sukinsynów, właśnie teraz musimy mieć naszą własną partię polityczną, ponieważ wszyscy mamy ten sam problem! Zbudowaliśmy ten naród, a nie otrzymujemy z tego żadnego pożytku.”

    Gobi, filmowiec pracujący nad biografią Tupaca za jego życia mówi o zmianie, jaka dokonywała się w Tupacu: „Słyszałem, jak podczas jednej z ostatnich rozmów powiedział - ‘Ludzie za sześć miesięcy mnie nie poznają. Zacznę się zachowywać jak dorosły. Skończę z tymi pierdołami. W zasadzie pewnego dnia mogę kandydować na burmistrza Los Angeles, bo ci politycy są tak skorumpowani, że szkoda słów.’ Był gotów zmienić się bardziej to się komukolwiek śniło.”

   „Pac był prorokiem, widział rzeczy, których nie widział żaden z nas. Pac nigdy nie pozwoliłby mi wymierzyć broni w innego czarnego, bo widział jak odchodziło wielu braci, sióstr i dzieci.” – Treach z Naughty By Nature.

   „Wielu ludzi nie pamięta, że (Pac) miał tylko 25 lat. Mając 25 lat, jest się jeszcze bardzo młodym i niedojrzałym. Jednak w tym samym czasie, cechowała go odpowiedzialność czterdziestolatka. Poczuwał się do odpowiedzialności za całą rodzinę oraz wytwórnię. W tym momencie całe Death Row spoczywało na barkach Paca i on to wiedział”- zauważył E.D.I.

    „Zdałem sobie sprawę, z tego że jeżeli każdy człowiek na Ziemi miałby szansę spędzić z nim kilka dni i poznać go od tej strony, opinia na temat Tupaca znacznie by się zmieniła. Na pewno był skomplikowaną osobistością, ale zasadniczo był dobry. Teraz jest już za późno.” – zakończył Frank Alexander

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.
 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...