.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Hip Hop DX – frag. wywiadu z Shawnem Penem / Little Shawnem (2011)
tłumaczenie: Kamil Mroziński  (9.01.2013)
uzupełnienie i korekta:
Piotr Studziński
 

    Paul W Arnold (Portal Hip Hop DX): Wstrzymajmy się zanim przejdziemy do Twego obecnego stanu umysłu. Musimy dotknąć gruntu, który jak sądzę, pojawia się w każdym z udzielanych przez Ciebie wywiadów. Trzymaj się więc mocno. Postaramy się przez to przejść. Rozmawialiśmy o Biggiem, a jak wiesz, każda rozmowa o nim sprowadza się do tematu Tupaca, i na odwrót. Czy jest jakaś rzecz, o której chciałbyś opowiedzieć 17 lat po tym, jak 'Pac został ranny w Quad Studios? Niektórzy wciąż twierdzą, że byłeś częścią tego spisku?

    Shawn Pen: Wiesz, co jest najlepsze? To, że ja nigdy o tym nie mówiłem.

    Och, nie mówiłeś? Myślałem, że było inaczej.

    Nigdy o tym nie mówiłem. Była to jedna z tych rzeczy, które trzymały mnie z dala od tej gry. Wiesz, to dlatego, że... Poznałem 'Paca poprzez [Haitańskiego] Jacka. Jack miał wówczas zakład fryzjerski, a drzwi obok mieścił się bar w Queens, nazywany "Manhattan Proper". Wiesz, spotykaliśmy się tam każdego dnia. Z kolei we wtorkowe noce chadzaliśmy drzwi obok. Jack był znany z tego, że przyprowadzał do baru wielu znanych ludzi. Była tam Madonna, był Tupac, Shabba Ranks, Buju Banton, sprowadził też gościa, którego pobił Caine (film „Menace II Society” – przyp. red) [śmiech] Zatem, w tamtych czasach mogłeś spotkać Jacka w otoczeniu wielu celebrytów. ....

    W tamtym czasie Andre Harell kręcił serial "New York Undercover" i chciał, by Tupac w nim zagrał. Jack mawiał: "Ej, on i Shawn mogliby coś razem nagrać". Po dziś dzień Tupac jest jednym z moich ulubionych artystów z powodu jego przesłania oraz umiejętności pisania tekstów. Nie zaprzyjaźniłem się z nim szczególnie, kiedy go spotkałem, bo jak już wspominałem, trzymałem się ulicy i porównując jego pełne wigoru i ognia teksty, z nim w rzeczywistości... Nie dogadywałem się również z Jackiem. Prawdę mówiąc, kłóciliśmy się przez cały ten czas. Jestem rozpieszczonym bachorem, buntownikiem, więc ciężko jest mi wszystko przyjmować do wiadomości. Znajdowałem się w kręgu ich znajomych, podpatrując ich relacje. Byłem też świadkiem, jak mówiono o Tupacu w pewien sposób, co zupełnie nie budziło mojego szacunku. Byłem zatem sceptycznie nastawiony do pracy z nim, ale pewnego dnia, wiesz, dałem za wygraną. Andre ciągle mi mówił: "Człowieku, to może być dobre dla Ciebie. Mówię Ci...". Wydałem wtedy "Dom Perignon", więc zgodziłem się na sesję w studio. Bryce Wilson z Groove Theory był producentem utworu.

    Kiedy Tupac wyszedł z windy postrzelony – jeśli dzieją się takie rzeczy, kiedy znasz ulicę i coś takiego rozgrywa się na Twoich oczach i zupełnie nie potrafisz tego wyjaśnić, nie wiesz, dlaczego tak jest, nie jesteś w stanie nic z tym zrobić i nie jesteś w to zamieszany, to czujesz się tym dotknięty. To zupełnie tak, jakbyś na moje zaproszenie przyszedł do mnie - jesz, dobrze się bawisz, po czym wychodzisz na zewnątrz i dostajesz kulkę na schodach mojej posesji. To jest krzywdzące dla mnie. Ktokolwiek to zrobił obraża przede wszystkim mnie, nie Ciebie. To jak...

    Nie chcę Ci przerywać, ale muszę zapytać - nie poszedłeś czasem po tym wszystkim do Jimmy'ego Henchmana (ówczesny menadżer Shawna, człowiek podejrzany o zlecenie zamachu na Tupaca w 1994 roku – przyp. red.), by zapytać – co jest kurwa?

    Wiesz, co? Nigdy nie zapytałbym go o to, przy założeniu, że w tamtym okresie miał dla mnie tyle szacunku, że nie zrobiłby czegoś takiego. Jeśli masz z nim na pieńku, nie grasz mną jak jakimś pionkiem. Z tego też powodu nigdy nie wierzyłem, że ma z tym cokolwiek wspólnego. Po prostu uważam, że nigdy by mi tego nie zrobił! Ani ja jemu.

    Widzisz, kiedy zadajesz się z kolesiami z ulicy, masz też do czynienia z innym rodzajem mentalności, której przeciętna osoba nie jest w stanie pojąć. Podobnie jest z donoszeniem na innych. Słuchaj chłopie, jeśli Twoja matka została okradziona, a nigdy wcześniej nie robiła niczego niezgodnego z prawem - pracowała całe życie, potem przeszła na emeryturę - i wskazała, kto ją okradł, wtedy nie nazwiemy jej kapusiem. Nie jest szczurem. Nie donosi. Nie jest kryminalistką, więc dlaczego mielibyśmy oskarżać ją o donosicielstwo? Mamy zatem wielu ludzi, którzy wypowiadają się na ten temat, ale w rzeczywistości nie mają o tym zielonego pojęcia. Nie szanuję takich ludzi. Ja…

    Zatem ponownie, bez intencji przerwania Twojej wypowiedzi, ale muszę zapytać, co z tym Dexterem Isaackiem? On…

    Ja nawet nie wiem, kto to jest! Kompletnie nie mam pojęcia. Wiesz, nigdy o tym nie rozmawiałem. Z tego, co wiem, to jestem jedynym, który został przesłuchany przez policję i było to w biurze Andre i on przy tym był. „Słyszeliśmy, że jako artysta zazdrościłeś mu. Zazdrościłeś mu tego, że się dorobił”- mówili do mnie (policjanci). Ja mam coś takiego, że jeśli w mojej obecności zaczniesz gadać tego rodzaju pierdoły, to mam dość. To był koniec przesłuchania, bo to było niedorzeczne.

    Wiemy już, że Tupac nie wspomniał o Tobie w "Against All Odds".

    Nie, nie - to nie prawda. Słyszałem demo. Trzymałem wówczas z Def Jam i ktoś podrzucił mi kasetę. I, taa, wspomniał o mnie w tym nagraniu. A kiedy to wyszło oficjalnie, to wiesz, co? Była to jedyna rzecz, którą wycięto.

    Jakieś pomysły dlaczego tak było?

    Nie mam pojęcia. Cieszyłem się, że tak zrobiono. Nie chcę... Każdy w Nowym Jorku powie Ci, że mam szalony temperament. Według mnie już tak nie jest. Jestem nieco innym człowiekiem, ale... wiesz, nie mógłbym tego tak zostawić. Byłem więc szczęśliwy, że wycięto ten fragment.
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...