.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Rodzina

wstęp | rodzice | rodzeństwo | ojczymowie | dalsza rodzina | kuzyni | żona | zakończenie

Afeni Shakur (Alice Faye Williams)
 
 
„Nie ma słów, by wyrazić to, co czuję
Nigdy nie miałaś przede mną tajemnic, zawsze byłaś szczera
Doceniam to, jak mnie wychowałaś
Jak i dodatkową miłość, którą obdarzyłaś mnie.”
[1]

Matka Tupaca - Afeni Shakur (Alice Faye Williams), urodziła się 10 stycznia 1947 roku w Lumberton w Północnej Karolinie. Jej ojciec - Walter Williams Jr. pracował jako kierowca ciężarówki. Matka Afeni - Rose Belle, była cichą kobietą całkowicie zdominowaną przez porywczego męża. „Moja matka była najwspanialszą i dobrą kobietą. Mój ojciec wyżywał się na niej”- Afeni Shakur. Kiedy Afeni była w 6 klasie, wraz z rodziną przeprowadziła się do Nowego Jorku. Od 11 roku życia mieszkała na Bronxie. We wczesnej młodości dosyć poważnie myślała o aktorstwie. Uczęszczała do Performing Arts High School na Manhattanie. Jako nastolatka, Afeni, pracowała w Manny’s Bar przy 169 ulicy. Poznała tam człowieka nazywanego Shaheed. W tamtym czasie Afeni była chudą dziewczyną z krótko obciętymi włosami. Mężczyźni raczej nie zwracali na nią uwagi. Tym co przyciągało ludzi w jej przypadku był bystry umysł i miły uśmiech. Shaheed zapoznał ją z naukami głoszonymi przez Nation of Islam [2]. To co usłyszała mocno na nią wpłynęło.

Znacznie wzrosło jej poczucie własnej wartości. Zaczęła poznawać ludzi wśród których był Malcolm X. W wieku 19 lat, Afeni rozpoczęła pracę na poczcie. Poznała tam Lumumbę Shakura, z którym stworzyła związek. W tym okresie pierwszy raz zetknęła się z Czarnymi Panterami, organizacją jednoczącą czarną społeczność. Jej intelekt oraz zdolności pozwoliły jej na odegranie znaczącej roli w nowopowstałym ruchu. Dzięki wyjątkowej przebiegłości wprowadziła w błąd FBI, które uwierzyło, że Black Panther Party przestaje istnieć. W rzeczywistości organizacja ta szybko się rozrastała. „To, co zrobiła dla mnie Partia Czarnych Panter, to - jak zawsze mówiłam - dała mi trening domowy. Partia nauczyła mnie rzeczy, które były zasadami życiowymi, a te zasady były zasadami, które większość Panter starała się przekazać swoim dzieciom i wszystkim innym, którzy ich słuchali.” - Afeni Shakur.

W kwietniu 1969 roku, aresztowano Afeni i 20 innych Panter. Cała grupa zyskała przydomek „21 Panter”. „Władze przeprowadziły naloty na domy wszystkich Panter, zwłaszcza tych, które mogły według nich wyrządzić największe szkody swoimi słowami. Po prostu wpadli, przystawili broń do głowy mojej mamy i powiedzieli: ‘Nie ruszaj się. Jesteś aresztowana’” - Tupac. Będąca w ciąży Alice, trafiła do Domu Odosobnienia dla Kobiet w Greenwich Village. Została oskarżona o spisek mający na celu wysadzenie w powietrze domów towarowych i posterunków policji w Nowym Jorku. Sama broniła się w sądzie biorąc w krzyżowy ogień pytań głównego świadka oskarżenia. Nie znaleziono żadnych dowodów potwierdzających postawione jej zarzuty. W maju 1971 roku, 14 z 21 oskarżonych Panter zostało uniewinnionych. Niedługo po wyjściu Afeni z więzienia, na świat przyszedł Tupac. „Nigdy nie widziałam siebie w roli matki. Nadal dziwi mnie fakt, że wprowadziłam w dorosłość dwójkę dzieci.”- Afeni Shakur.

Po narodzinach Tupaca, Afeni poślubiła Mutulu Shakura. Z tego związku narodziła się siostra Tupaca - Sekyiwa Shakur. Niestety Mutulu musiał ukrywać się przed policją, a w końcu trafił za kratki. Nie mógł więc być z rodziną. Po sprawie „21 Panter”, Afeni występowała w licznych programach opowiadając o własnych doświadczeniach. Niestety jej sława trwała krótko i niedługo potem Afeni z powrotem znalazła się na zasiłku z pomocy społecznej. Wraz ze swoimi dziećmi osiedliła się w Bronksie. Afeni imała się różnych zajęć ale nie była w stanie zapewnić własnym dzieciom w miarę godnego życia. Mimo biedy w jakiej przyszło im żyć, Afeni starała się wychować swoje dzieci na mądrych ludzi. „Nauczyła mnie jak być ukierunkowanym na społeczeństwo i jak je analizować”- Tupac. W ramach kary, mały Tupac musiał siedzieć w kącie i czytać gazetę od deski do deski. Następnie streszczał to wszystko. To własnej mamie zawdzięczał zamiłowanie do sztuki i głód wiedzy. „Starałam się przekazać mu istotę prawości oraz akceptację odpowiedzialności za własne czyny. Przekazałam mu głód wiedzy.”- Afeni Shakur.

Jakiś czas później, Afeni wraz z dziećmi przeniosła się do Harlemu, by zamieszkać ze swoim nowym kochankiem Legsem. Pomieszkiwała też w schroniskach dla bezdomnych, z krewnymi i przyjaciółmi. Rodzina kilka razy zmieniała miejsce zamieszkania za każdym razem trafiając w jeszcze gorsze warunki. „Moja matka miała poważanie u ludzi. To było tak, jakbym miał ojca, bo wszyscy ją szanowali. Żaden skurwysyn nie śmiał tknąć Afeni ani jej dzieci”- Tupac.

W 1986 roku, kiedy Tupac miał 15 lat, Afeni wraz z rodziną przeniosła się do Baltimore w stanie Maryland. Mimo biedy w jakiej przyszło im żyć, Tupac dobrze wspominał te czasy- uczęszczał do szkoły artystycznej, w której mógł rozwijać swoje talenty. Niestety Afeni często brakowało pieniędzy na opłacenie rachunków. Dodatkowo rodzina mieszkała w niebezpiecznej okolicy. W 1988 roku postanowiła wysłać dzieci do swojej przyjaciółki w Marin City w stanie Kalifornia. Kilka miesięcy później, Afeni dołączyła do rodziny. Zamieszkali na rządowym osiedlu dla ludzi o niskich dochodach. Ich sąsiadami byli głównie dilerzy narkotyków. Afeni wkrótce zaczęła zażywać kokainę i wpadła w nałóg. „Było ciężko, naprawdę ciężko, ponieważ ona była moim bohaterem”- Tupac.

Tupac opuścił dom i przez dłuższy czas nie widywał się z matką. Problemy Afeni były na tyle poważne, że na początku w ogóle nie zdawała sobie sprawy z tego, że jej syn zaczyna odnosić artystyczny sukces. „Przez długi czas Tupac był bardzo zły z powodu mojego uzależnienia od narkotyków- Afeni. Po tym, jak Afeni uporała się z problemem narkotykowym, jej relacje z synem znowu zaczęły się układać. Tupac wyrażał swoją wdzięczność wobec matki poprzez utwory oraz pomoc finansową. Często dzwonił do niej, a ta zawsze służyła mu radą. W ostatnich chwilach jego życia była przy nim. Przez 6 dni musiała patrzeć jak jej syn umiera. „Tupac miał niesamowitą wolę życia. Mógł z tego wyjść ale był duchowo zmęczony. Jego ciało było za słabe na duszę tych rozmiarów. Nie chciałam by ściągali go z powrotem. To było tak okrutne, on zdążył zrobić tak wiele. Ludzie zapomnieli ile wszelakich problemów ciążyło nad nim. Prawdopodobnie trafiłby do więzienia.”- Afeni Shakur.

Po śmierci Tupaca, Afeni zajęła się jego niewydanym materiałem muzycznym. Rok po jego zabójstwie stworzyła Tupac Amaru Shakur Foundation- fundację, która zajmuje się finansowym wsparciem uzdolnionych dzieci. Jakiś czas temu powstała szkoła artystyczna jego imienia. Afeni cały czas trzyma pieczę nad wszystkim czego dokonał jej syn. Za jej sprawą ukazują się nowe płyty, filmy i książki, które nie pozwalają zapomnieć o Tupacu. „Jestem odpowiedzialna jedynie za mojego syna. W ten sposób [zajmowanie się jego dokonaniami] wyciągam coś z jego śmierci. W ten sposób nie pozwalam mordercom na odniesienie zwycięstwa. Oni nie chcieli żeby przestał mówić, zmusili go do zamknięcia się. Ja pomogę mu mówić tak długo jak będzie miał coś do powiedzenia.”- Afeni Shakur.

 

Billy Garland (William Garland)

„Jako dziecko nie miałem zbyt wielu bohaterów
Mama była jedynym, bo taty przy nas nie było”
[3]

Billy Garland (William Garland) to biologiczny ojciec Tupaca. Afeni (matka Tupaca) poznała Billy’ego gdy pełniła aktywna rolę w organizacji „Czarnych Panter”. Billy Garland nie odgrywał aktywnej roli w życiu Tupaca. „Jak mam być mężczyzną, jeśli nie mam wzoru do naśladowania?” [3] Przez pewien czas, Tupac sądził, że jego ojciec nie żyje. „Trzymałem się z dilerami, alfonsami i kryminalistami. Oni byli jedynymi ludźmi, którzy o mnie dbali. „Potrzebowałem ojca, potrzebowałem męskiego wpływu. Oni mi to zapewnili”- Tupac. Billy Garland, który miał jeszcze dwoje dzieci z poprzednich związków, widywał syna od czasu do czasu, do chwili ukończenia przez niego 5 lat, potem stracił z nim kontakt. Nie zobaczył go aż do 1992 roku kiedy to ujrzał wizerunek Tupaca na plakacie filmu „Juice”.

''Nikt nie mówił nam, że to jest w porządku. Nie czuliśmy ojcowskiej miłości, bo tego tchórza przy nas nie było. Odszedł, a ja nie płakałem, bo złość nie pozwalała mi na uczucia względem obcej osoby”.
[1] W 1994 roku doszło do zamachu na Tupaca. Raper z kilkoma ranami postrzałowymi trafił do szpitala w Nowym Jorku. Jednym z odwiedzających wracającego do zdrowia Tupaca był Billy. To właśnie wtedy Tupac spotkał swojego ojca po raz pierwszy od wczesnego dzieciństwa. Billy powiedział, że będąc u swojego syna w szpitalu spotkał Notoriousa B.I.G. Według niego Biggie nie był zamieszany w zamach na Tupaca. Tupac był zszokowany całą tą sytuacją. Był przekonany, że jego biologiczny ojciec nie żyje więc w tamtym czasie nie mógł uwierzyć, że widzi swojego prawdziwego ojca.

„Całe życie myślałem, że mój ojciec nie żyje. Po tym, jak zostałem postrzelony, (w szpitalu) ujrzałem tego czarnucha, który wyglądał tak, jak ja. To był mój ojciec; wtedy się właśnie o nim dowiedziałem. Nie wykonaliśmy żadnych badań krwi, ale ten czarnuch wyglądał po prostu jak ja, inne czarnuchy (jego ojczymowie) nie żyją, tak więc sądzę, że już przeszedłem przez etap kontaktów z ojcem. Chcę go znać i znam go, rozmawialiśmy, przychodził mnie odwiedzać do więzienia i pomagał mi, gdy miałem odsiadkę, jednak już jestem poza tym etapem.” (Tupac, Vibe, Nowy Jork, czerwiec 1996)

Po śmierci Tupaca, Billy bezskutecznie starał się uzyskać w sądzie prawa do połowy majątku syna. Sprawa zakończyła się ugodą, na mocy której Garlandowi przyznano 540 000 dolarów. W celu stwierdzenia czy Garland jest faktycznie biologicznym ojcem Tupaca, Afeni i Billy wysłali próbkę krwi rapera do laboratorium Long Beach Genetics. Test DNA potwierdził jego ojcostwo. W wywiadzie udzielonym dla magazynu „Rolling Stone”, Billy powiedział o Tupacu: „Nie był ideałem, ale dokonał mnóstwa wielkich rzeczy w tak krótkim czasie”. Obecnie Billy wraz ze swoją rodziną mieszka na obrzeżach Nowego Jorku.

 

Następna strona >>>

Przypisy:
[1] 2pac- „Dear Mama”
[2] Nation of Islam- ugrupowanie, którego założycielem był Elijah Muhammad. Głoszone przez Elijaha Muhammada teorie skierowane były przeciw białym i ich dominacji, ale tylko częściowo zgodne z prawdziwym islamem, czerpały bowiem nie tylko z niego, ale także z chrześcijaństwa.
[3] 2pac- „Papa’z song”

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...