.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Black Watch - częściowo w Thug Angel (III.1993)
tłumaczenie ze słuchu: Piotr Studziński (31.03.2014)
 

     Chciałbym porozmawiać o Twoim albumie Strictly 4 My NIGGAZ, a raczej o słowie NIGGA, co ono oznacza w Twoim świecie?

    To nie moje słowo – to słowo nasz wszystkich. Skoro to jest Black Watch, to nie muszę mówić ludziom, którzy to oglądają, co oznacza słowo NIGGA, bo wy to już wiecie. Gdyby to był wywiad dla ABC, to bym odpowiedział, ale skoro to Black Watch, to przecież dobrze wiecie, co to znaczy. To są moi ludzie, moje ziomki – jakkolwiek chcesz ich nazwać. To moje czarnuchy. Nie jestem pierwszym czarnuchem, który używa tego słowa i nie będę ostatnim, także... Zajmijmy się poważniejszymi kwestiami.

    Czym ten album będzie się różnił od 2Pacalypse Now?

    To mój ostatni album. Będzie inny (śmiech).

    Wspominałeś, że pozwałeś policję z Oakland na 5 milionów dolarów, o co w tym chodzi?

    10 milionów.

    W tym roku (1993) zginęło wielu policjantów, czy masz wyrzuty sumienia?

    (Ciężko myśli) Nie. Współczułbym im, gdyby to było możliwe, ale nie potrafię. Nie mieli wyrzutów sumienia dla Latashy (Harlins), nie mieli także dla Yousefa Hopkinsa jak również i dla mnie, kiedy skopali mi tyłek. Jak dla mnie, to oni wszyscy mogą zginąć, dopóki nie nauczą się szacunku dla każdego jednego czarnego chodzącego po ulicy. Oni wszyscy mogą zginąć. Taka jest prawda. Dopóki tego nie zrozumieją, zginie jeszcze więcej sukinsynów. Dopóki mamy naboje, na ulicach zatryumfuje czasem sprawiedliwość – możesz mi wierzyć.

    Porozmawiajmy o wyroku (zapewne w sprawie Rodneya Kinga) – dwóch z nich uznano za winnych, a dwóch uniewinniono.

    Głupota – tyle mam do powiedzenia na ten temat. Głupota. Jeśli ktoś jeszcze wierzy w sprawiedliwość wymiaru sprawiedliwości, to musi być na cracku.

    Opinia publiczna koncentruje się na tobie, jesteś nękany...

    Mówiłem wam... Jest tak każdego dnia. Obojętnie, czy jest to dziwka, gliniarz, zazdrosny czarnuch, człowiek rasy białej, albo azjata lub meksykanin, który nie potrafi jeździć. Dzieje się to każdego dnia i dlatego noszę przy sobie broń, upijam się i będę na haju aż do śmierci.

    (Tupac rozgadany z kumplami, zaczepia go prowadzący wywiad)

    Jeśli pytasz mnie o jakieś sztuczne gówno, to dostaniesz sztuczną odpowiedź, jeśli zapytasz mnie o coś prawdziwego, to otrzymasz prawdziwą odpowiedź. Gdy zadajesz mi pytanie, które zadają mi wszyscy inni, to będę tym znudzony i tak ci odpowiem. Ale jeśli zapytasz mnie o coś, o co jeszcze nikt nie pytał, to udzielę ci zajebistej odpowiedzi. Pytasz mnie o takie rzeczy, o jakie pytają biali, więc dostajesz takie odpowiedzi, a nie inne. Skoro jest to Black Watch, to niech to pozostanie w czarnym klimacie.

    Pogadajmy zatem o cenzurze, która cię dotyka. Próbuje cię atakować nawet wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

    Próbuje? Rzucił się na mnie. Apelował o wycofanie z półek sklepowych moich nagrań. Jeśli to nie jest atak, to co nim w takim razie jest? Mówię tu o wiceprezydencie państwa, w którym mieszkasz. To tak, jakby Prince... Jasna cholera, wiceprezydent mówi o mnie – o młodym czarnuchu z getta, zna mnie i chce, żeby to moje albumy znikały ze sklepów. Nie zaatakował nikogo innego, lecz mnie. Wiesz, dlaczego? Dlatego, że moje nagrania są zupełnie inne. Mówią o kontrataku. Oni znają tę różnicę. THUG LIFE to moja zemsta za to wszystko. Tyle mam do powiedzenia.

    Ice T został opuszczony przez Warner Brothers, twoja wytwórnia też świrowała z twojego powodu...

    Świrowała? No pewnie. Dostarczałem nagrania, coś im się nie podobało, wracałem ponownie z czymś innym znowu to samo i tak jeszcze ze sześć razy. Cenzurowali mnie i próbowali uciszyć w najgorszy sposób. Powtarzam jednak! Dopóki będziemy mieć naboje i taśmy nagraniowe, to na tym świecie będzie odrobina sprawiedliwości. Czy osiągnę platynę? Pewnie, że tak! Dopóki będę sprzedawał taśmy z bagażnika, to jest to możliwe. Dopóki crack będzie się sprzedawał, moje płyty też.

    Media mówią o neg...

    Jebać media!

    No tak... W każdym razie nagrałeś też wiele pozytywnych utworów, jak na przykład Brenda’s Got a Baby.

    Wszystkie moje nagrania są pozytywne! To biali każą ci myśleć, że moje nagrania są negatywne. Te nagrania są pozytywne, bo mówią czarnuchom o tym, aby kontratakowali. Mówi to siostrom i braciom. Jeśli to nie jest pozytywne, to na crack nie ma popytu. Ja mówię bratu, żeby wziął do ręki broń, z której w mgnieniu oka (bez oporów) zabiłby innego brata i strzelił do policjanta, który zabija ciebie, twoją rodzinę i całą resztę (czarnej) dzielnicy. Zabij tego skurwiela! To nie jest chore. To jest zdrowe jak sam skurwysyn! To jest pozytywne – jak sam skurwysyn! Z mojego punktu widzenia to pozwoli ochronić czarną rodzinę. Z ich punktu widzenia, to będzie o jednego sukinsyna mniej do wykarmienia z zasiłku. O jednego czarnucha mniej, który mógłby wystrzelać skorumpowanych gliniarzy, tak więc jebać ich! Wszystko, co robię jest pozytywne, do cholery. Nie jestem już na zasiłku, ale kiedyś byłem, rozumiesz?

    Widzę, że jest tu Richie Rich, czym teraz się zajmujecie?

    Nie mówiłem wam jeszcze, ale teraz wszystko się kręci wokół THUG LIFE. Ludzie myślą sobie, że to zespół rapowy. Nie, nie. THUG LIFE to coś o poważniejszego, czego nie możesz pojąć. To Richie Rich, mój czarnuch Snoop Dogg, The Governor, Warren G – wszyscy są w to zaangażowani. Na tym albumie mamy mojego człowieka Spice'a 1, Syke’a, Mack 10, Rated-R’a, ludzi z całego getta i całej branży. Chodzi o to, że czarnuchy grupują się i zarabiają kasę na tym, co najlepiej nam wychodzi. Dostajecie naukę o tej grze za darmo, ale kuźwa, powinniśmy zacząć na tym zarabiać kasę. Białe dzieciaki chcą być gangsterami? To ja was wychowam młode sukinsyny.

    Tupac, masz już dwa albumy, czy opuszczasz zatem powoli szeregi Digital Underground?

    No pewnie, że nie! Czarnuchu, jeśli jeszcze tego nie wiesz, to powoli pnę się w górę. Jestem takim typem człowieka, że chcę pracować na własny rachunek. Musicie mnie zrozumieć. Nie chodzi mi o żerowanie na innym człowieku, bo tak robi dziwka. Ja jestem alfonsem i chcę być na swoim. I to właśnie zrobiłem. Shock jest na swoim i ja jestem na swoim. Żaden człowiek nie zatrzyma się w jednym miejscu na zawsze – tak robi frajer. Ja pnę się w górę. Wykorzystałem odrobinę tego, co mi przekazał, podwoiłem to i podwajam także dziś, i będę to robił aż sukinsyny mnie zabiją.

    Podobno byłeś bezdomny?

    Pewnie i będę ponownie, jeśli nie będziecie kupować moich nagrań. Póki co, wszystko gra, moje kawałki stoją wysoko na listach, albumy się sprzedają, więc jest dobrze. To jednak nic nie znaczy. Widziałem już placówki zajmujące się eksmisjami i nie są to fajne miejsca. Mój czynsz wynosi 1400 dolarów miesięcznie, nie wliczając w to sprzątania, gazu i innych rzeczy – w tym mojego dość dużego nałogu marihuanowego. Płacę jednak za to, kombinuję. To właśnie staram się wam powiedzieć. Tak, jak robią to ludzie na ulicach, ja też kombinuję. Daję innym odczuć ryzyko przez które przechodzę tak, jak ja je odczuwam. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to nie rozumie istoty bycia czarnym. Pozostanę czarny i nie będę jak biały tylko dlatego, że chcecie, abym zachowywał się jak biały tak, jak cała reszta sukinsynów zachowuje się, kiedy dostaną trochę kasy. Będę zachowywał się bardzo czarno. Jeżdżę Merolem, bo to robią czarnuchy. Palę trawkę, bo to robią czarnuchy. Mam przy sobie spluwę, bo tak robią czarnuchy. Upiję się, bo to robią czarnuchy, rozumiesz?! Nie zmienię się tylko dlatego, że sukinsyny mają pieniądze. Mam 21 lat i Boże dopomóż mi przeżyć kolejny dzień. Będę szedł swoją drogą. Nie będę nagle udawał oświeconego. Nigdy nic nie miałem. Nie miałem taty. Sam musiałem nauczyć się, jak być mężczyzną. Wciąż się tego uczę. Nikt jednak nie ma prawa mnie pouczać! Zdychałem kiedyś na zasiłku, a teraz coś mam. Jestem na wielkim ekranie, mam teledyski i to dlatego się tak zachowuję. Moja matka była uzależniona od cracku, nie miałem kompletnie nic, rozumiesz?!

    Kogo grasz w Poetic Justice?

    Gram młodego czarnucha, bo tylko taką postać mogę zagrać. Wiem, że ludzie będą znudzeni oglądaniem mnie w filmach, bo za każdym razem będę grał tą samą postać – młodego czarnucha. W Juice byłem młodym czarnuchem z bronią, w tym filmie jestem młodym czarnuchem z dzieckiem, a w następnym także będę młodym czarnuchem! I będzie tak aż się zestarzeję, a potem zagram starego czarnucha z bronią, starego czarnucha z dzieckiem. Tak długo będę kręcił te filmy, jak będą mi za to płacić. Będę również rapował tak długo, jak będą za to płacić, do jasnej cholery!

    (Tupac roluje blanta)

    Mam pytanie: jak to możliwe, że policja wjeżdża do getta z bronią, kamizelkami kuloodpornymi, pałkami, krótkofalówkami, strzelbami (helikopterami – Richie Rich), ale my musimy tam poruszać się bez broni, bez kamizelek kuloodpornych – bez niczego. Takie mam oto pytanie. Dlaczego Prezydent mieszka w Białym Domu, skoro reprezentuje każdego jednego Amerykanina? Dlaczego nie zamieszka w kokainowej melinie i nie zobaczy, jak szybko poradzą sobie z jego epidemią uzależnienia od narkotyków, co?  Albo niech zamieszka w burdelu i zobaczy, jak państwo radzi sobie z epidemią AIDS.

    (Tupac i reszta jego kolegów wygłupiają się, chwalą kasą, itp)

    Chce wam teraz powiedzieć coś osobistego. Te dziwki dostają zbyt wiele. Musimy przestać zwracać na nie zbytnią uwagę, bo to dlatego czarnuchy umierają. Suki się napalają, a wtedy giną czarnuchy. Zawsze tak jest. Sprawdź to! W przypadku każdego pogrzebu (brata), dzień wcześniej była z nimi napalona suka. Trzymajcie więc swoje fiuty przy sobie. Czarnuchy muszą wrócić do zasad więziennych i zacząć się masturbować. W przeciwnym wypadku pozabijamy się nawzajem i wszyscy zginiemy. Jeśli ruchasz się z kobietą, wszystko w porządku, ale jeśli zadajesz się z dziwką, musisz (break her ass or shake her ass - nie podejmę się tłumaczenia).

    Mówisz o dziwkach, czy masz jakiś problem względem kobiet?

    Zacytuję teraz wielkiego murzyńskiego duchownego „Dziwki są nikim. Nie kochamy ich – tak to jest”. Nagraliśmy taki kawałek Animosity. Richie Rich, Snoop Doggy Dogg, The Governor i Tupac. Znajduje się on na albumie THUG LIFE. Mówi o tym, jak czarnuchy bywają zazdrosne o innego sukinsyna. Najpierw komuś nie pasuje, że nic nie masz, a potem, gdy już coś masz, to nie pasuje im, że to właśnie masz. Coś takiego powinno być nielegalne.

    Jak układała się współpraca z Ice-T i Ice Cubem?

    Było git. Nie mogłem uwierzyć, że przyjadą do studia, ale zrobili to, nagrali swoje kwestie i było super.

    Miałeś zagrać w Meneace II Society...

   Miałem zagrać w Meneace II Society. Kręcili to ludzie od moich teledysków, którzy głosili, że należy pomagać braciom, więc pomogłem tym gnojom. Pomagałem im, jak mogłem. Dostali umowę na film i usiłowali się zachowywać w „biały” sposób względem mnie. Sądzili, że wybiorę karierę zamiast własnych zasad. Powiedziałem im, że spoko, mogą mnie wylać z filmu z kontraktem za 100000, bo nie mam zamiaru grać gangstera, który jest Muzułmaninem. Nie istnieją takie osoby. Odmówiłem zagrania kogoś, kto nie istnieje. Mogę grać młodego czarnucha, ale prawdziwego młodego czarnucha, rozumiesz? To mnie odróżnia od tych innych czarnuchów, które starają się o role. Jeśli chodziłoby o pieniądze, to równie dobrze mógłbym zajmować się dalej handlem narkotykami. Pierdolcie się więc bracia Hughes za takie traktowanie. Zwolnili mnie za pośrednictwem mediów, w telewizji powiedzieli, że Tupac został zwolniony za grożenie reżyserowi. Powiem wam, co naprawdę się stało. Powiedziałem do niego, że on zachowuje się jak dziwka. On (Hughes) odpowiedział do mnie, że to ja zachowuję się jak dziwka. To powiedziałem, że jeśli jestem dziwką, to niech mnie zdzieli liściem. On odpowiedział to samo. No to do niego podszedłem, rozumiesz? On jest dziwką, a ja nie - taka prawda. Zostawiłem ich jednak w spokoju, podczas gdy kręcili ten film, pomimo że znajdowałem się przez cały ten czas w L.A. Nie chciałem, aby ktoś pomyślał, że robię to z powodu zazdrości o film. Zajmujesz się swoimi sprawami i rozumiem to, i szanuję. Spotkałem tych sukinsynów na planie teledysku Spice’a 1 Trigger Got No Heart i tam pobiłem tych skurwysynów. Powiedziałem, że musimy się zmierzyć. Jego brat bliźniak zaczął uciekać. Przysięgam na moją mamę – uciekł, bliźniak! Starszy brat zaczął wygadywać jakieś brednie i chciał odejść. (Niezrozumiałe) Jego kolega prosił mnie, żebym przestał go bić. Zamiast zachować się jak mężczyzna, to uciekał i nic nie poradzę na to, że ludzie którzy byli na miejscu, stłukli go na kwaśne jabłko za to, że uciekał. To była osobna sprawa. Nic nie poradzę także na to, że podczas pobicia krzyczeli "THUG LIFE!" To nie moja wina, tak to się po prostu odbyło. Chcą kręcić gangsterskie filmy, to niech lepiej żyją tym życiem. Te sukinsyny wsadziły mnie do więzienia, naprawdę mnie pozwały.

    (Ktoś przypomniał Pacowi o pewnej sprawie)

    A, tak. Miałem dać koncert w Jamaica House. Nie chcieli mnie wpuścić, w związku z czym moi fani, czy jak ich chcesz nazwać, moje czarnuchy, stwierdziły: „Jeśli Pac nie wchodzi, to my też nie i nikt inny tu nie wejdzie.” Zamknęli te budę. Musiała przyjechać policja ze sprzętem antyterrorystycznym. Nie wolno ci nie doceniać czarnuchów. Jesteśmy zbyt silni.   
 

 1997-2014 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...