.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


P
rosta rozmowa. Right On! (1993)

     Przygotowując się do wydania kolejnego albumu - 'Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.', Tupac Shakur, znany zwykle jako 2Pac, znajduje się w interesującym punkcie swojej kariery. Po niewątpliwym sukcesie jako członek funkowo-rapowej grupy Digital Underground, zdobył rolę w pozytywnie przyjętym przez krytyków filmie Ernesta Dickersone 'Juice', zaś jego intepretacja maniakalnego Bishopa zebrała masę pochlebnych recenzji. Z niemałym bagażem doświadczeń wydał solowy debiut - '2Pacalypse Now', który wywołał wiele kontrowersji podczas 'szaleństwa cenzorowania' w 1991 roku. Niewzruszony całym zamieszaniem, 2Pac równym krokiem udał się wprost na plan 'Poetic Justice', gdzie gra wspólnie z Janet Jackson, 'księżniczką popu'. Film reżyserowany jest przez Johna Singletona i już niedługo trafi na ekrany kin.
Niezaleznie od tego, czy jego albumy dotyka krytyczny głos w związku z ich językiem, czy może platynowy wynik, 2Pac jest zawsze krok do przodu, zajęty kolejnymi przedsięwzięciami. Oto, co miał do przekazania, gdy rozmawialismy:

     Right On!: 2Pac?

     Tupac: Co słychać?

     Nic ciekawego. A co u ciebie?

     Walczę i staram się przeżyć.

     Powiedz mi coś o swoim nowym albumie.

     Generalnie jest to album dla moich ziomków, moich ludzi. Nagrałem go, bo oni mówili mi, abym się nie poddawał. Wszystkie listy od fanów zawierały podobne słowa. Firma fonograficzna ocenzurowała moją płytę. Miała być zatytułowana 'Troublesome 21', jednak Time Warner nie chciał, abym mówił to, czego nie można mówic. Ale i tak przekazuję to na moim ulicznym albumie, który nagrywam z moim ludźmi. Nazywa się 'Thug Life'.

     O czym on jest?

     Staję w obronie ludzi żyjących na niższym poziomie. Krzyczę 'Bandyckie Życie! [Thug Life]'. Zachowanie innych zmienia się. Zostawiają to, przenoszą się i wydaje im się, że stają się lepsi. Ja jestem cały czas z bandytami!

     Czy sam napisałeś teksty i wyprodukowałeś album?

     Każde słowo, które wychodzi z moich ust, napisałem samemu. Także współprodkowałem wszystko. Z każdym producentem z osobna współpracowałem przy muzyce. A producentów jest wielu.

     Kto na przykład?

     Pracowałem z moim człowiekiem Big Stretchem, Bobcatem, Digital Underground i z innymi.

     Czy jest jakaś szansa na twoje ponowne zjednoczenie z Digital Undergrond?

     Tak! Digital Underground jest nadal jednością i niedługo wychodzi nowy album. Nagrałem na niego jeden utwór, zaś oni robią piosenkę na ścieżkę dźwiękową do 'Poetic Justice'.

     Powiedz mi coś o tym filmie. Wszyscy już o nim rozmawiają.

     To film o stosunkach, odpowiedzialności i dorastaniu. Moja postać, Lucky, jest samemu wychowuje syna. Ciężko pracuje jako listonosz i zakochuje się w samotnej fryzjerce.

     Jakie są według ciebie różnice między Luckym i Bishopem z 'Juice'?

     Bishop jest na krawędzi i nie może sobie z tym poradzić, Lucky zaś robi wszystko, aby się z podobną sytuacją uporać.

     Która postać jest bliższa osobowości 2Paca?

     Obie są tak samo bliskie, stoją jednak po przeciwnych stronach. Jestem bandytą. Jeżeli zagonisz mnie w kąt, będą problemy. Wiesz, o co mi chodzi? Piszą o mnie w magazynach, a jutro mogę być w dziennikach. Zadzrzyj ze mną, a zmienię się natychmiast w Bishopa. Zostaw mnie w spokoju, a będę Luckym. Rozumiesz?

     Jasne. Jak ci się pracowało z Janet?

     Fajne. Była bardzo miła. Zapraszano mnie do jej domu prawie na każdą kolację. Rozmawialiśmy wiele i chyba poznałem ją dobrze. Tak - jest fajna i słodka.

     Czy w filmie są jakieś romantyczne sceny z tobą i Janet?

     Tak.

     Czy myślisz, że kiedyś mógłbyś się poświęcić tylko aktorstwu?

     Nie, to się nie stanie nigdy. Granie to poważna sprawa. W idealnym świecie, gdzie policjanci nie napastowaliby czarnych mężczyzn za nic, gdzie mielibyśmy większe możliwości, gdzie nie wszystko byłoby takie czarne lub białe, aktorstwo brałbym niezwykle poważnie. Teraz też podchodzę do tego serio, nie tak bardzo jednak, bo to nie jest idealny świat.

     Twoja kariera rozwinęła się już zarówno w muzyce, jak i w filmie. Jakie widzisz dla siebie zajęcie w przyszłości?

     Założyłem firmę producencką i zacząłem kierować karierą innych grup. Chciałbym wreszcie napisać scenariusz i pracuję nad 'Thug International'. Chcę, aby bandyci z całego kraju zjednoczyli się.

     Czy podoba ci się dzisieszy rap?

     Naprawdę lubię oryginalne rzeczy. Wydaje mi sie, że rap wymknął się spod kontroli i wszyscy chcą siebie prześcignąć. Próbują rapować szybciej, wolniej, z wywalonymi językami, czy cokolwiek. Wszystkich ogarnia szaleństwo. To zależy od tego, po co jesteś w rapie. Niektórzy chcą się zabawić, inni czegoś nauczyć, niektórzy poznają zasady biznesu. Ale co się dzieje z życiem ulicznym?

     Czy myślisz, że wydanie nowego album jest w jakimś sensie napiętnowane całym negatywnym zamieszaniem związanym z poprzednią płytą?

     Chyba nie. To, co się wtedy zdarzyło, było fajne. To był chyba największy komplement.

     Gdzie chciałbyś widzieć Tupaca za 10 lat?

     Jeszcze wśród żywych!

 

 1997-2012 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...