.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Yo! MTV Raps – Fab 5 Freddy (I.1993)
tłumaczenie ze słuchu: Piotr Studziński (26.01.2014)
 

     Tupac ma bardzo interesującą przeszłość. Zacznijmy właśnie od tego.

     Wychowałem się w Nowym Jorku. Moja mama była Panterą, a ojciec był ulicznym przestępcą. Podczas procesu (mojej matki) za postawione jej zarzuty dotyczące spisku groziło jej jakieś 360 lat więzienia. Mieszkałem w Oakland, a teraz w Los Angeles – THUG LIFE, o to w tym chodzi.

     Bardzo interesujące. Brzmi to jak scenariusz filmowy, lecz jest to szczera prawda. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, Czarne Pantery były paramilitarną organizacją czarnych...

 ...która załatwiała swoje sprawy (uśmiech).

     W jaki sposób wpłynęło to na ciebie?

     Sprowadza się do tego, że policja wie, kim jestem. FBI nękało całą moją rodzinę. Byli w moim domu i w ogóle. Kiedy zacząłem głosić co bardziej stanowcze opinie, naskoczyli na mnie, jakbym co najmniej zabił prezydenta. Ma to na mnie pozytywnym wpływ, ponieważ nie są w stanie wcisnąć mi kitu. Posiadam wiedzę o tym, skąd pochodzę. Nie stałem się czarny, bo Malcolm X stał się popularny. Przeszedłem swoje etapy bycia wkurzonym. Gdy już jesteś zły, to w pewnym momencie pojawia się potrzeba załatwienia swoich spraw samemu. I o to chodzi w roku 1993 – THUG LIFE.

     Twoje dzieciństwo było ciężkie, opowiedz, jak udało ci się to przetrwać?

     Ze względu na to, że moja matka była Panterą, wpojono mi silny system wartości, w którym nie chodziło tylko o mnie, lecz o szerszy kontekst, czyli o moich ludzi, którzy także byli ciemiężeni. Wiedziałem, że jesteśmy biedni, ale ta bieda pozwalała mi na utożsamianiem się z walką, którą w swoim życiu prowadził każdy z nas (czarnych) bez względu na to, skąd pochodzimy. Widziałem to w Baltimore, Oakland, Marin City, Nowym Jorku. Nawet Shock powiedział – Będziesz buntownikiem z podziemia, bo mówisz o takich właśnie rzeczach.

     W jaki sposób udało ci się wejść w świat muzyki. Co było tym kamieniem węgielnym?

     Same Song. Przymierałem głodem w Marin, wtedy pojawił się Shock i zaproponował mi wyjazd w trasę, gdzie miałem zajmować się sprzętem. Powiedział mi, że nie będą to kokosy, ale będę pracował i poznawał ludzi. Ucieszyłem się. Po powrocie powiedział, że zapłaci mi tyle i tyle i pozwoli mi na wystąpienie w Same Song. I tak to się zaczęło.

     THUG LIFE, to twoja nowa ekipa, tak?

     To moja nowa ekipa, mój nowy sposób myślenia. Tak właśnie robimy to w '93 – THUG LIFE! Rozprawiamy się z całym tym obłędem na ulicach.

     Chciałbym przez chwilę zająć się poważniejszym tematem: co prawda nie znajdujemy się teraz w South Central, lecz w Los Angeles, ale wszyscy znamy sprawę zamieszek. Wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że dokładnie taka sytuacja została już opisana wcześniej w nagraniach. W następstwie tych wydarzeń, dzieje się wiele pozytywnych rzeczy...

     (wykonuje gest zaprzeczenia ręką) Wytwórnie płytowe chcą teraz sterować raperami, chcą abyśmy głosili ich propagandę. Oni mówią nam, co mamy powiedzieć. To, co mówiliśmy wcześniej, było spoko, bo wydawało im się, że nikt tego nie traktuje poważnie. Teraz, gdy wiedzą już, że jest inaczej, nie możesz powiedzieć tego, co chcesz. Nie możesz robić tego, co chcesz. Nie możesz nosić tego, co chcesz. Cenzurują nas na całego. Teraz więc zajmiemy się klimatami ulicznymi. Zajmiemy się sobą, czyli byciem czarnoskórym człowiekiem, który kontroluje swoje przeznaczenie. Jesteśmy w stanie to zrobić. Jeśli nie masz takich wniosków po zamieszkach, to niczego nie zrozumiałeś. To było nasze powstanie, podczas którego przesłaliśmy wiadomość, że w dowolnym momencie możemy powstać, żeby dokonać czegoś wyjątkowo słusznego. W wielkim stylu. W tym roku muzyce rap będzie przewodzić hasło organizowania się. Wszyscy trzymają się razem i tłumaczą sobie wzajemnie, jak robi się pewne rzeczy. W 93 roku wszyscy jednoczymy się pod hasłem THUG LIFE.

     To obłęd, ale aktorstwo rządzi się dokładnie takimi samymi prawami, jak branża muzyczna. Ta sama polityka. Młody, czarny mężczyzna tak naprawdę nie może otrzymać zbyt wiele.

     Opowiedz mi o twojej roli w Juice – jak bardzo jest ona prawdziwa, jeśli chodzi o twój charakter?

     To jest tak: nie mam problemu z tym, aby stać się Bishopem. Nie mam również problemu, aby być po prostu Tupakiem. Dostaję swoją kasę i żyję sobie spokojnie, ale jeśli będą mnie nękać, to Bishop pojawi się nie tylko we mnie, ale w każdym bracie z mojego otoczenia. I zacznie się na dobre. W 1993 chcieliby widzieć braci gorszych niż Bishop, ale lepiej niech pilnują swoich spraw.

     Jakie miałeś wrażenia z obserwacji tej roli na ekranie?

     Obłędne było to, jak ludzie reagowali na ten film. Podchodzili do mnie, pytając – Dlaczego go zabiłeś?! Dlaczego zabiłeś Rahima!? Ej, nikogo nie zabiłem! (śmiech) To tylko film. Ludziom coś się pomieszało. Jedni rzucali mi złowrogie spojrzenie, inni mnie przytulali. Potęga telewizji jest wielka.

     Twoim kolejnym filmem, który niedługo pojawi się na ekranach będzie Poetic Justice.

     Występuję u boku Janet Jackson. Mamy tam niewielkie partie z pocałunkami, czy jakkolwiek to nazwiesz – takie intymne sprawy. Nie chcę wszystkiego zdradzać. Jestem listonoszem, nikogo nie zabiłem, jestem odpowiedzialny, mam córkę, jestem ojcem. Musicie to obejrzeć. Janet gra fryzjerkę. Wszystkie fryzjerki chodźcie to zobaczyć, bo to będzie o was.

     Pracujesz równocześnie nad swoim albumem...

     Strictly 4 My NIGGAZ. Pojawi się w następnym miesiącu. W lutym. Został ocenzurowany, ale to wciąż jest mój album. Jest dobry. Nie sprzedałem się. (Wieści prosto z ulicy). Taa. O wielu rzeczach nie mogłem opowiedzieć i zostały usunięte, ale wiele treści znalazło się na płycie – Holler If Ya Hear Me.

 1997-2014 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...