.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Przed sądem w Nowym Jorku – (XI.1994)
tłumaczenie ze słuchu: Piotr Studziński (02.02.2013)

wypowiedź za dnia

     Dlaczego tylko ja jeden jestem teraz w sądzie? Dlaczego te wszystkie kamery skierowane są na mnie? Z raportów i z zarzutów wynika, że ja niczego nie zrobiłem. Zarzuca się mi wspólne działanie z tymi facetami. No i gdzie oni teraz są? Dlaczego ja? Bo jestem Tupac. Nie, nie jestem na nich zły. Jestem zły na system. Nie chcę, żeby ktokolwiek szedł do więzienia, ale nie mam zamiaru siedzieć za coś, co zrobił ktoś inny. Nie chcę być kozłem ofiarnym. Przez całe moje życie żyłem tak, aby być odpowiedzialnym za to, co ja robię. Nie wiem, jak mam być odpowiedzialny za to co robią wszyscy inni czarni mężczyźni, naprawdę nie wiem. Tak, będę dalej powtarzał, że jestem bandytą, bo pochodzę z rynsztoka i wciąż tu tkwię. Nie mówię, że jestem bandytą, bo chcę kogoś okraść lub zgwałcić. Jestem biznesmenem i wy to wiecie, bo spotykacie mnie w miejscach, gdzie załatwia się interesy. Nie rozumiem tego.

     Jesteście dziennikarzami, więc jeśli trochę poszperacie w stenogramach sądowych, to dowiecie się, że założyłem prezerwatywę. To ona dopuściła się sodomii na mnie. Przecież to nie ja dobierałem się do niej na parkiecie w klubie, tylko to ona wykonała czynności seksualne w tym klubie na mojej osobie. Jej powinno się postawić zarzuty, nie mnie. Oni przedstawiają mnie jak jakieś straszne zwierze opętane seksem.

     Stawiane tobie zarzuty zawierały gwałt zbiorowy...

     Podczas procesu nie pojawił się wątek gwałtu zbiorowego. Mówiła, że ludzie chwytali ją za dupę i w ogóle. Gdzie są teraz ci ludzie? Gdzie oni są?

     [Dziennikarz zadaje jakieś pytanie].

     (Uprawialiśmy) seks przed tym zdarzeniem. Daj spokój człowieku, nadążaj za tym, co mówię!

     O co chodzi z tą bronią? 

     Nie chodzi tu o to, że ja lubię broń. A mówi NRA? (Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki). Wszyscy mamy prawo do posiadania broni. Mam do tego takie samo prawo jak wy. To, że jestem czarny, nie oznacza, że nie powinienem posiadać broni. Legalnie posiadam broń. Po co miałbym przyjeżdżać do Nowego Jorku i nielegalnie posiadać dwa pistolety? Po co komu dwa pistolety? Po co komu dwa nielegalne pistolety? Po co? Tydzień wcześniej...

     [Shakur narzeka na skład ławy przysięgłych, którą stanowi 9 kobiet i 3 mężczyzn, z czego tylko 3 osoby są innej rasy niż biała]

     Ciężko mi uwierzyć w to, że ława przysięgłych, w której zasiada sporo starszych kobiet  z klasy średniej, zrozumie, skąd pochodzę. Wam (dziennikarzom) przychodzi to z trudem, a zajmujecie się przecież na co dzień morderstwami. Mimo tego traktujecie mnie jak najbardziej znanego kryminalistę z Nowego Jorku, a dobrze wiedzie, że są tu ludzie, którzy wyrzucają dzieci przez okno i do śmietnika. Ja tylko rapuję. Piszę rap i głośno wypowiadam swoje zdanie. Największym przestępstwem, którego się dopuściłem, jest właśnie to. Nie macie na mnie nic innego. Chcecie tylko i wyłącznie usłyszeć: On jest winny, jest teraz w więzieniu, plaga terroru została zatrzymana.
 

wypowiedź w porze wieczornej

     Cześć Tupac! Powiedz nam, jak się masz?

     Właśnie wysłuchałem mowy końcowej prokuratora, które tak bardzo mijało się z prawdą, że czuję się wykończony pod koniec dzisiejszego dnia. Pozostawiam to w rękach przysięgłych. Dowiedziałem podczas tego procesu wiele na temat najskrytszych ludzkich obaw. Tu już nie chodzi nawet o mój proces, tu chodzi o głośnego, wytatuowanego bandytę rapera. Nie chodzi tu o mnie, lecz o koszmary, które śnią się tym ludziom.

     Mówiła o THUG LIFE i w ogóle...

     Powiedziała – On jest z całą pewnością winny, bo każdy, który nosi tatuaż THUG LIFE, jest winny. Co to jest za wnioskowanie? To, że pochodzimy z różnych miejsc,  wychowaliśmy się w różnych warunkach i ja wyglądam inaczej niż reszta, nie dowodzi tego, że ją zgwałciłem. Nie ma żadnych dowodów na to, że ją zgwałciłem, nawet jeśli będziecie pisać o tym we wszystkich gazetach. Za każdym razem, kiedy pojawiają się cytaty z sali sądowej, to są to tylko jej słowa, za które mogą mnie wsadzić do więzienia. To nie jest prawda. Publikujcie fakty, by każdy mógł to sobie poukładać. Moje życie legło w gruzach, bo nikt nie ma szansy zaznajomić się z faktami.

     A fakty są takie, że nie znaleziono śladów nasienia...

     Nie znaleziono żadnego nasienia, nie było gwałtu, ani gwałtu analnego – nic z tych rzeczy.

     Żadnych odcisków palców na znalezionej broni.

     Brak odcisków palców. Jeśli możemy w ogóle mówić o akcie sodomii, to on sama przyznała, że ona zrobiła mi coś takiego. To ja powinienem pozwać tą dziewczynę za to, że wykorzystała mnie na parkiecie jednego z klubów. Dlaczego to ja jestem oskarżony i moje życie się wali? Stawiłem się tu i przejdę przez to, aby pokazać, że mam wiarę w amerykański wymiar sprawiedliwości. Jeśli mam jednak mieć tą wiarę, to przysięgli i cała reszta też muszą ją mieć. Muszą być otwarci. Ja już zostałem skazany. Moje życie zostało wywrócone do góry nogami: traciłem każdą możliwą pracę i każdą sposobność, z której mógłbym skorzystać. Nie mogę kupić samochodu, nie mogę dostać kredytu, nic. Wciąż walczę o przetrwanie, będę stawiał się w sądzie, nadal będę się uśmiechał i rozdawał autografy, ale wkrótce mogę stracić głowę. Do świata należy to, aby... Ameryka pożera własne dzieci. Bez względu na to, co o mnie myślicie, wciąż jestem waszym dzieckiem, nie możecie mnie ot tak zgasić. 

     Nie wiem, kto jest właścicielem tej broni.  

     Ile masz lat, 23? Czujesz, że twoja kariera... (się wali)?

     23. Ta (wali się). Dlaczego miałbym posiadać tę broń? Moja broń jest zarejestrowana. Legalnie posiadam broń, tyle że w Kalifornii. Przyjechałem do Nowego Jorku i nagle nielegalnie posiadam broń. Oni chcą, żebyście w to uwierzyli. To wszystko dotyczy mojego wizerunku. To nie ma nic wspólnego ze mną. Chodzi tylko o mój wizerunek. MTV i wszystkie gazety budowały wcześniej moją reputację, a teraz mnie niszczą, bazując na tym samym udawanym wizerunku, który spłodziły. Ja sprzedaję nagrania – tak zarabiam na życie. Sprzedaję nagrania. To nie jest moje prawdziwe życie i tak nie powinno wyglądać moje życie. Nie powinienem spotkać w swoim życiu tych wszystkich złoczyńców. Nie mogę dawać koncertów. Wszyscy... Ja już jestem winny. Jedynym przestępstwem, za które zostałem kiedykolwiek skazany, jest bójka – uderzenie kogoś pięścią w twarz. Przez całe życie. Nie mogę jednak pojawić się w Filadelfii, w Teksasie – nigdzie. Utrzymuję, że jestem niewinny. Mówię o tym głośno, nie zamknąłem się. Nie sądziłem jednak, że potraktują to tak poważnie i że to, że mówię głośno, będzie kwestią mojego życia lub śmierci. (...) Nie chodzi o to, że ja mówię głośno, co myślę, a oni są na mnie wkurzeni. Teraz oni kłamią na mój temat i niszczą mnie jako osobę. To nie przytrafiłoby się nikomu innemu. W żadnym innym wypadku nie zaszłoby to tak daleko, bo nie ma przeciw mnie żadnych dowodów i za niedługo wyjdzie to na światło dzienne. Teraz jednak moje życie się skończyło. Minął już rok, gdy wszyscy sądzą, że ją zgwałciłem. Po tym wszystkim cały świat będzie mi winny przeprosiny. Jestem na tyle dojrzały, że przejdę przez to, a gdy to się skończy będę gotów przyjmować przeprosiny od każdej jednej osoby. Chcę nowe kontrakty, profity, chcę tego wszystkiego, bo przeszedłem przez to i nie strzeliłem sobie w łeb jak Kurt Cobain, a powinienem, bo to jest jakiś mega obłęd!
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...