.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Spełniło się moje marzenie
Eva Sundqvist Olmos; OKEJ Magazine

     Reporterka OKEJ spotkała się z Tupakiem w centrum L.A. zaledwie na pięć dni przed tym, jak został postrzelony. Rozmawiali o rapie i życiu. Tupac był czuły i czarujący. Kto pomyślałby, że zostało mu jeszcze tylko kilka dni życia? Nigdy nie pojechał w trasę tak, jak planował.
     Pięć dni po moim wywiadzie z Tupakiem - jego ostatnim - został postrzelony czterokrotnie, zaraz po tym, jak obejrzał walkę Mike'a Tysona w Las Vegas. Tupac nie przeżył. Zmarł w szpitalu sześć dni później, a fani na całym świecie rozpaczają. Nigdy nie spotkałam gangsta rapera Tupaca Shakura. Oczywiście lubiłam jego muzykę - wszystkie piosenki na jego ostatnim albumie "All Eyez on Me". Ale jak to miało miejsce u większości ludzi, na jego wizerunek wpływały oskarżenia o gwałt, czas spędzony w więzieniu, jego kłopoty i przestępstwa. Tupac wydawał się niebezpieczny. Oprócz tego, słyszałam że jego ogromny sukces - 100 mln $ zysku, ze sprzedarzy płyt - uderzył mu do głowy. Po naszej rozmowie, odkryłam innego człowieka. Mądrego, spokojnego, bystrego z miłymi, brązowymi oczami. Oto jak łatwo źle osądzić kogoś, o kim nic się nie wie.
     Kiedy spotkałam Tupaca, ubrany był w obszerne dżinsy i ciemnozieloną koszulkę. Jego wąsy były na miejscu, a jego głowa była jak zwykle ogolona. Miał jeszcze (do przepracowania) jeden dzień na planie niskobudżetowego filmu "Gang Related". Był zmęczony, bo nagrywanie było naprawdę ciężkie. Cały film miał zostać zrobiony w 30 dni. Zwykle zajmuje to trzy miesiące. W filmie, który jest thrilerem akcji,
     Tupac i Belushi grają dwóch tajniaków, którzy mają infiltrować i niszczyć handlarzy narkotyków. Oczywiście zajmuje to dużo pracy w godzinach nocnych. Oprócz tego Tupac nagrywał teledysk na potrzeby swojego nowego albumu. Napięty terminarz! Mimo to, nie było tego po nim widać. Opowiadał kawały i freestyleował. Poza momentem, kiedy opowiadał o czasie spędzonym w więzieniu. Zdawał się być smutny. Podczas całego wywiadu, partner aktorski Tupaca i jego świeżo-odkryty partner rapowy, biały aktor Jim Belushi, był cały czas z nim. Podczas kręcenia filmu stali się dobrymi przyjaciółmi i zdecydowali się zrobić nową wersję filmowej ścieżki dźwiękowej “Fly Me To The Moon”. Oto, co powiedział Tupac podczas tego wywiadu:

     Co będzie twoim noworocznym postanowieniem?

     Zdecydowanie zacznę ćwiczyć. Zaczynam pierwszego stycznia, będę robił 300 pompek każdego dnia.

     Ile ich robisz obecnie?

     Zrobię jednego dnia 300, ale na drugi dzień nie zrobię żadnej. Naprawdę chciałbym zacząć robić coś regularnie. Chcę być z przodu, a następne pokolenia aktorów, przedsiębiorców rozrywkowych... Ludzie będą musieli ogólnie lepiej wyglądać. To jest ważne!

     Co daje ci twoja kariera filmowa, czego nie daje ci muzyka?

     Orgazmy! Zawsze myślałem, że to muzycy są tymi, którzy mają najwięcej kobiet (- mówi Tupac i śmieje się tak mocno, że mało nie spada z krzesła. Potem próbuje udzielić bardziej poważnej odpowiedzi:) To tak, jakby zapytać kobietę co daje jej bycie matką, czego nie daje jej kariera. Jest to zupełnie inna satysfakcja, inna radość, ale są one podobne, ponieważ obie te rzeczy są kreatywne. (mówi Tupac, który czuje się uprzywilejowany faktem, że może być zarówno gwiazdą filmową, jak i rockową.*) Jednej nocy kręcę teledysk, następnego ranka jestem tu kręcąc film.

     Jak unikasz tego, żeby sława nie uderzyła ci do głowy?

     Zrobiło to społeczeństwo, które wsadziło mnie do więzienia za przestępstwo, którego nie popełniłem! To daje ci do myślenia...

     Co jest największym nieporozumieniem z tobą związanym?

     Jest tak wiele... Największym jest to, że mam tyko jedną stronę. Ja, który urodziłem się w znaku bliźniąt... Jestem bliźniakiem, młodym, czarnym, związanym z gangami. Mam wiele różnych stron. Jestem komunistą. Jestem głodny wiedzy. Trudno mnie sklasyfikować w jakiejkolwiek kategorii, ci więc którzy próbują, mówią, że jestem szalony. Jest to największe nieporozumienie w moim przypadku.

     Czy możesz użyć czegoś, co uzyskałeś podczas pobytu w więzieniu w pozytywny sposób?

     Dobre pytanie. W więzieniu stawiłem czoło przeciwko żądaniom zbankrutowania. Miałem właśnie to zrobić, kiedy przyjaciel poradził mi, żebym tego nie robił, ponieważ złamałoby to moją wiarygodność. Więc zamiast tego poszedłem do sądu i wygrałem (mówi Tupac i opowiada, że wtedy w więzieniu nie miał nic. Żadnej kariery muzycznej, żadnej kariery filmowej.) Nikt nie chciał się znajdować w moim towarzystwie. Bycie oskarżonym o gwałt, to najgorsze gówno jakie może ci się przytrafić. Lecz wiedziałem, że nie zrobiłem tego i wierzyłem dalej. Nie odstrzeliłem sobie głowy, czy coś w tym stylu. Czułem, że Bóg położył na mnie swoją rękę, kiedy moja płyta sprzedała się w ponad 6 mln egzemplarzy. To był najdroższy album zrobiony w tym roku. Sprzedałem więcej, niż jakikolwiek inny artysta! Pozytywem płynącym z siedzenia w pudle było to, że: Spełniło się moje milion-dolarowe marzenie. Wiesz, o czym mówię? To jest to, i jeszcze się to nie skończyło! Nikt mnie teraz nie moze powstrzymać! (Tupac z poważnym wyrazem twarzy mówi mi, że kiedy osiągniesz absolutne dno - tak jak to miało miejsce w jego przypadku - stajesz się wolny). Nic mnie teraz nie może tknąć!

     Gdzie teraz mieszkasz? (Kiedy wiesz co zdarzyło się niedługo po tym wywiadzie, to odpowiedź Tupaca na to pytanie przyprawi cię o gęsią skórkę)

     Gdzie mieszkam? Chodzi ci o państwo, czy stan? Mam duży dom i dobrych przyjaciół w L.A.

     Czy Tupac to twoje prawdziwe imię?

     Prawdziwe, (mówi Tupac i opowiada o swoim imieniu) Tupac wojownik o wolność, który nigdy się nie poddaje. Ale kiedy pytają mnie ludzie,mówię im także, że moje imię oznacza "ten, który decyduje się", ponieważ zdecydowałem się nigdy więcej nie oszukliwać i nie sprzedawać narkotyków. Nikt nie da mi swojej siły, żebym żył dłużej i dlatego ja także nie mam zamiaru dawać nikomu mojej enegrii. Zamiast tego robię głębokie wdechy.

     Jaki jest największy mit o sławie?

     Taki, że wszyscy aktorzy chcą być sławni. Ludzie mówią, że nie powinieneś narzekać, jeżeli fani podchodzą do ciebie i zdejmują twoje ubrania, ponieważ jako aktor, zdecydowałeś się na to. (mówi Tupac, który opisuje siebie, jako człowieka normalnego i mocno stąpającego po ziemi).

     Czy sądzisz, że uzyskasz nowych słuchaczy z powodu kręcenia filmu?

     Fakt, że sprzedałem 6 mln nagrań pokazuje, że moimi słuchaczami są nie tylko czarne dzieciaki z getta, czy biali, którzy chcą być czarnymi. Mam wszędzie fanów. Zarówno Amerykanów, jak i ludzi poza Stanami. Kocham Szwedów! Byłem w Szwecji.

     Czy masz jakieś plany odnośnie wyjechania w trasę?

     Tak, zdecydowanie (obiecuje).
     Po tym, boli nas to nawet bardziej, kiedy wiemy, że żadne z jego marzeń i planów nie spełnią się...

* - tekst jak w oryginale wywiadu

 

 1997-2012 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...