.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Życzenie Śmierci
Adario Strange (III.1996)

     Skąd wzięła się ta cała kłótnia z Bad Boy Records?

     Wzięło się to z pewnych gangsterskich sytuacji, które miały miejsce w tej firmie. I pewni ludzie, o których myślałeś, że są silni, że są gangsterami i nie wiadomo jeszcze kim, okazali sie tchórzami, ponieważ niektórzy prawdzwi gangsterzy dobrali się do nich.

     Pamiętam, kiedy spotkałem cię poraz pierwszy w '93, zadawałeś się z Biggiem. Co popsuło tą sytuację?

     Pomagałem Biggiemu. Wszystko popsuło się, ponieważ Biggie otrzymał pomoc. Biggie był w Thug Life. Mówił: "Thug Life, Thug Life." Mówił: "Pieprzyć Bad Boy'a. Nienawidzę Puffy'ego. Nie zadaję się z nim. Zapisz mnie Pac." Po prostu nie miałem żadnych funduszy dla tego czarnucha i nie zamierzałem kłamać. Zrobił swój album, a ja robiłem mój album. Było to przed tym, jak pojawił się "Me Against the World." Słyszałem jego piosenki, a on słyszał moje. Nasze style były zupełnie inne. Moja rzecz dotyczyła tego, że prawie umieram, tak jak słyszysz na "Me Against the World", ale było tam nawet jeszcze więcej rzeczy o śmierci. Wyszedł album tego kolesia, (pt.) "Ready to Die" i był to mój album. Biggie zwykł przesiadywać u mnie i pytał: "Jak robisz te chórki? Jesteś świetny człowieku, jak ty to robisz? A jak robisz tamto?" Mówiłem temu czarnuchowi: Nie rób nic z tych gangsterskich rzeczy, dobierz się lepiej do kobiet. Ponieważ to kobiety kupują twoje taśmy. Mężczyźni kupują twoją taśmę, bo kobiety chcą ją mieć. I patrz, wyszedł z czymś w rodzaju Big Poppa. To po prostu kradzież. Ale nawet po tym, tak długo, jak był moim ziomkiem, było to w porządku. Ale jak tylko zaczął się zachowywać, jakby był swoim własnym człowiekiem... Ludzie wiedzieli, że byłem w takim momencie, w którym nie mogłem walczyć z ludźmi. Miałem około 50 spraw o związanych z bronią, 30 spraw o pobicia, a oni nie mieli żadnej. Więc spiskowali.

     Co powiesz na temat ciebie i Stretcha z Live Squadu?

     Stretch był moim najbliższym kumplem, najbliższym ziomkiem. Miałem sporo kłopotów i wdałem się w wiele spraw i w ogóle z powodu Stretcha. Jeśli chodzi o pieniądze, mógł mieć wszystko. Jego córka, była moją córką, cokolwiek chciała, mogła dostać. Potem zdarzyła się ta cała sprawa i ten czarnuch nie walczył dla mnie. Nie zrobił tego, co twój kumpel powinien zrobić, kiedy zostałeś postrzelony. Kiedy byłem w więzieniu, koleś nigdy do mnie nie napisał, nigdy mnie nie odwiedził. Jego ziomkowie przychodzili mnie odwiedzić, a on nie przyszedł. Do tego zaraz po tym, zaczął się zadawać z Biggiem. Jestem w więzieniu, postrzelony, on i jego najlepszy kumpel chodzili na występy z Biggiem. Oboje nie przyszli mnie odwiedzić (w więzieniu).

     A zanim odszedł, czy miałeś szansę z nim porozmawiać?

     Żadnych słów. Zasady gry mówią same za siebie.

     Po tym, jak to wszystko się stało, ludzie próbują mówić, że jest to pewnego rodzaju powiązanie...

     Nie. Wiesz co się stało? Zasady gry. Kto mieczem wojuje od miecza ginie. Nigdy nie myślałem o przemocy, jeśli chodzi o Stretcha. Nie chciałem się z nim już więcej zadawać, ale nie chciałem go zabić. Był moim kumplem. Jeśli już jesteś moim kumplem, to nim jesteś (na zawsze). Został postrzelony dokładnie tak, jak ja. Wszyscy uwierzyli, że (w moim przypadku) chodziło o pieprzony, przypadkowy rabunek, teraz ten facet został zabity i nie było to przypadkowe. Są dwie metody walki, pierwsza prawna, druga siłowa. Pierwszą metodą kierują się ludzie, drugą zwierzęta; ale jako że pierwsza metoda jest często niewystarczająca, niektórzy uciekają się do drugiej.

     Co stworzyło tą sprawę między Wschodnim, a Zachodnim Wybrzeżem?

     Jestem ze Wschodniego Wybrzeża. To dlatego, mogę czuć się w ten sposób. Do moich ludzi w Nowym Jorku, którzy mnie kochają: Zignorujcie to. Nawet się tym nie przejmujcie. Liczba atakujących mnie ludzi jest już tak duża, że nie mogę już dłużej wymieniać każdego z osobna...Wszyscy oni pochodzą z Nowego Jorku. To tu muszę zacząć walczyć. Ale nawet po tym, jak to wszystko miało miejsce, Dre, Snoop i The Pound zawarli pokój z Puffym na scenie podczas Source Awards...

     Ale wtedy ktoś ostrzelał naczepę Tha Dogg Pounda.

     Biggie był w radiu, mówiąc: "Tam właśnie są te czarnuchy, kręcą teledysk obrażający Nowy Jork. Musicie ich dorwać." Ludzie się tam zjawili i spotkali się z nimi. Funkmaster Flex i oni wszyscy, mówili o tym w radiu, a inne czarnuchy przybyły tam i wcisnęli wykonali ich wolę. Ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Ale widzisz, jedyne co oni zrobili to podnieśli to na następny poziom. Jak żona Biggiego Faith została w to wszystko wciągnięta? Stało się tak dlatego, że te czarnuchy zachowywali się w radiu, na swoich nagraniach i teledyskach jak nie wiadomo jacy ważni gracze. Czy Biggie nie powiedział, że był graczem? (Naśladuje) "Baby, baby..." Ukradł moje teksty, ja ukradłem mu jego sukę. Wziął moje rymy, ja wziąłem jego żonę. Tknął mojego stylu, ja dotykałem jego żonę. Jeśli mówi to wszystko o byciu graczem, a ja miałem jego żonę dwa dni po wyjściu z więzienia, to wyobraź sobie jak sztuczna jest ta jego gadka.

     Jak to się wszystko skończy?

     Jestem czarny. Wierzę w Marsz Miliona i wszystkie związane z tym rzeczy. Wiem także, że wiele dzieci, mnie obserwuje..

     Czy byłeś tam? (Na Marszu Miliona)

     Nie, dopiero co wyszedłem z więzienia. Zamiast więc kierować się przemocą, mówię zrób to tak - i ja to robię ponieważ jestem graczem i biznesmenem. Pieprzyć tą walkę, pieprzyć tą kłótnię. Bad Boy wyda album z najlepszymi raperami ze Wschodu. Death Row wyda album z najlepszymi z Zachodu. Wydamy go tego samego dnia. Ktokolwiek osiągnie na koniec najwięcej sprzedanych egzemplarzy, ten będzie zwycięzcą. Ludzie (ze Wschodu) niezbyt tego chcą, ponieważ wiedzą, że sprzedamy więcej. Nie będzie więcej kłótni, uściskamy się. Ja i Biggie możemy zrobić występy przez pay-per-views dla centrów społecznych. Moglibyśmy rapować przeciwko sobie na scenie, moglibyśmy stoczyć pojedynek bokserski. To właśnie chciałbym zrobić, ponieważ on jest czarny.

     Jak zaczęła się twoja znajomość z Suge'iem Knightem?

     Zawsze mówił mi, żebym przyszedł do (Death) Row. Ale było tam zbyt wiele gwiazd, a ja wiedziałem na co mnie stać. Ale obserwując jak Nowy Jork odwrócił się ode mnie...

     Co według ciebie się stało?

    Oni myślą, że pogoniłem na scenie Tribe Called Quest (podczas the Source Awards '94), a to nie było tak. Puszczali moją muzykę, a ja zacząłem do niej rapować. Jak ja do cholery wyglądam, jak Plastic Man? Ale nie z tego powodu byłem wściekły. Byłem wkurzony, bo oni mnie wygwizdywali. Byłem wściekły, ponieważ ci ludzie z Zulu Nation przyszli i powiedzieli, że jeśli zrobie to jeszcze raz, zostane pobity. Dobrze więc, skopcie mi dupę.

     Mimo tego, że wiedziałeś iż Death Row ma wiele ważniejszych spraw, dlaczego jednak zdecydowałeś się tam pójść?

     Ponieważ ziomek (Suge) przyjechał do mnie osobiście i powiedziałem mu: "Muszę się stąd wydostać." Odpowiedział: "Nie mogę ci niczego obiecać, ale jeśli nie wyjdziesz, zaopiekuję się tobą." Ja na to: "Staram się zrobić mój album, pomóc mojej mamie, mam wrogów..." Powiedział: "Nie martw się o to." Rzekłem: "Suge, jeśli mnie wyciągniesz, gwarantuję ci, że podniosę Death Row do takiej rangi, do której nikt nie mógłby jej podnieść. Zrobię coś, czego nikt jeszcze nie zrobił. Będę żołnierzem dla Death Row, żeby okazać lojalność." Ponieważ on (Suge) był dla mnie prawdziwy, w momencie kiedy nikt inny nie był.

     W jaki sposób?

     W kwestii pieniędzy, Czarnuchy wiedziały, że wychodzę, nikt nie chciał się ze mną rozmawiać, nikt nie chciał się ze mną zadawać. Wszyscy mówili w radiu, że idą mnie odwiedzić, ale nie przychodzili mnie odwiedzić. Zrobiły to tylko: MC Lyte, April Walker, Nefertiti, Jada Pinkett i to wszystko.

     Jakie były twoje odczucia odnośnie Marszu Miliona?

     Byłem z niego niezmiernie dumny. Moim jedynym rozczarowaniem jest to - i nie jest to krytyka, jedynie życzenie - chiałbym, żeby raperzy wzięli w nim większy udział. My jesteśmy tymi, których słuchają.

     Czy sądzisz, że to coś zmieni?

     Tak, uważam, że to coś zmieniło, po prostu przygotowało już to na następny raz. Mam wiele szacunku dla Farrakhana i dla wszystkiego, co ci bracia zrobili. Kocham ich za to.

     Słyszałem coś o tym, że prawdopodobnie Farrakhan jest zaangażowany w rozmowy między twoim obozem, a Bad Boy'em...

     Nic mi na ten temat nie wiadomo. Kiedy mocarstwa idą na wojnę, - nie jesteśmy frajerami, jesteśmy mocarstwami - kiedy ogłaszają wojnę, nie zasiadają natychmiast przy stole i nie zaczynają negocjować.

     W jakim punkcie, w programie Ameryki i świata, widzisz czarnych mężczyzn w naszej grupie wiekowej?

     Jesteśmy w samym środku bardzo niebezpiecznej, bezproduktywnej wojny cywilnej. I nie jest to tylko rap, to idee. A rap po prostu przesyła je do głowy. Wschodnie Wybrzeże wierzy w jedną rzecz, a Zachodnie Wybrzeże w inną. Wschodnie Wybrzeże żyje na swój sposób, a Zachodnie Wybrzeże na swój, to zawsze współistniało. Wchodzimy w nowy wiek, gdzie musimy się wymieszać. Ale możemy zrobić to tylko w jeden sposób, jednym stylem. I to właśnie próbujemy rozpracować i uważam, że świat na to patrzy.

     Mówisz więc, że czujesz jakoby rola muzyki była istotniejsza, niż ludziom się to obecnie wydaje?

    Tak, to prawda. Nauczyłem się tego będąc w więzieniu, otrzymując listy z Berlina i Afryki, ludzie mówili mi, żebym przysłał im 9mm (rodzaj broni) do Afryki. Spójrz jak "Dear Mama" dociera to wnętrza sukinsyna i wyrywa dziurę w jego sercu. "Get Around" powoduje, że sukinsyn wychodzi na parkiet i bawi się z jakimiś kobietami. Powoduje to, że homoseksualiści bawią się z dziewczynami. To jest muzyka. Nie ma nic podobnego. Dlaczego więc nie możemy ogłosić naszego programu, w który wierzymy i który chcemy przekazać światu poprzez naszą muzykę?

     Jak nazywa się twój nowy album?

     "All Eyez on Me" (Wszyscy na mnie patrzą) Ponieważ tak jest. Wszyscy oczekują, żebym upadł, umarł, został kaleką, zaraził się AIDS, czy coś takiego. Ten album jest moim ulubionym albumem, ponieważ nie jest on politycznie poprawny. Właśnie wyszedłem z więzienia, naprawdę miałem wszystko gdzieś. Sukinsyny tak źle o mine mówili, ja się tym nie przejmowałem, powiedziałem tylko to, co chciałem powiedzieć i to mnie wyzwoliło. Wszystko to już minęło. Jedyne co prowadzę, to tą grę. Porzuciłem złość.

     Czy podoba ci się "Pulp Fiction" i Quentin Tarrantino?

     Napisałem scenariusz podczas pobytu w więzieniu i to był ten styl. Quentin Tarrantino jest pisarzem/reżyserem, któremu najbliżej do naszej muzyki. To właśnie robimy. Wiesz, on nie robi nikomu krzywdy tym, że pokazuje przemoc, jako rozrywjkę, gdyż jest ona (przemoc) jest wszędzie. My robimy to samo. Żyjemy w takiej nędzy i rozpaczy, że poprzez rapowanie o tym i pokazywanie jakbyśmy to my to kontrolowali, czujemy się tutaj lepiej. A musimy tu być. Nie możemy uciec jak Bob Dole i Delores Tucker. Ona jest wściekła po przesłuchaniu zaledwie kilku minut naszych nagrań, ale to, na co jest wściekła, jest tym, w czym żyjemy. Wiem, że jest źle, ale musimy to przedstawić tak, jakby to było w porządku, ponieważ my w tym żyjemy.

     Czy omawialiście z Suge'iem pozbycie się Interscope Records przez Time Warner?

     Nie ma to znaczenia, jesteśmy urodzonymi przesiębiorcami. To dlatego przeniosłem się do Death Row, żeby uczynić z nas mocarstwo. Mocarstwo. Możemy wydawać nasze własne nagrania, rozprowadzać nasze własne rzeczy, robić własne filmy, kupować na własność samoloty, kasyna, cokolwiek.

     Co obecnie jest dla ciebie najważniejsze?

     Upewnienie się, że każdy człowiek w Stanach Zjenoczonych i na całym świecie wie kto to jest Tupac, Death Row i gdzie leży Los Angeles i Kalifornia.

 

 1997-2012 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...