.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Vibe, Kevin Powell (II.1996)
tłumaczenie: Piotr Studziński (8.11.2014)
 

     Dlaczego zatytułowałeś swój album All Eyez On Me (Wszystkie spojrzenia na mnie)

     Bo wszyscy mnie teraz obserwują. Policja, kobiety, moi wrogowie, reporterzy, ludzie, którzy źle mi życzą oraz ci, którzy chcą, by mi się wiodło. Moja mama. Strażnicy w więzieniu. Wszyscy mnie obserwują, więc All Eyez On Me.

     Jak się z tym czujesz?

     Czuję się z tym dobrze. Lubię takie wyzwania. Zdaję sobie sprawę, że muszę wykonać porządną robotę. Naprawdę, pochłonęła mnie praca nad tym albumem, bo chcę, aby osiągnął dobrą sprzedaż. Mam nadzieję na wykreowanie kilku przebojów z tego albumu. Żaden raper w historii nie wydał podwójnego albumu. Nikt tego wcześniej nie zrobił.

     Ile zawiera utworów?

    28 utworów. Wszystkie są nowe. Żaden z nich nie został napisany w więzieniu. Zrobiłem to, jak tylko wyszedłem na wolność.

     Wspominałeś kiedyś, że chciałbyś pójść w zupełnie innym kierunku. Czy na tym albumie opisujesz swoje przeżycia wewnętrzne. Wspominałeś w poprzednim wywiadzie o Marvinie Gaye'u.

     Nie. To jest coś innego i jeszcze takiego albumu nie nagrałem.

     Możesz go pokrótce opisać?

    Bez zahamowań. Człowieku, jest tak niecenzuralny... Według mnie wszystkie moje (dotychczasowe) albumy były smutne. Ludzie w nowojorskim więzieniu prosili mnie o stworzenie albumu, który nie daje wrażenia, że umieram. Powodem, dla którego nagrałem album taki jak Me Against The World, było to, żebym mógł później nagrać płytę innego rodzaju, taką jak ta. To jest optymistyczny album. Mówi o cieszeniu się życiem. Świętowaniu tego, że żyję. Później mam w planach projekt Outlaw Immortalz. To jest coś jak projekt THUG LIFE, tylko unowocześniony.

     Zatem THUG LIFE nie umarło?

     Nie umarło. To Syke, Mopreme i pozostałe ziomki z THUG LIFE. Projekt, w który obecnie się zaangażowałem nosi nazwę Outlaw Immortalz. To kolejny etap po THUG LIFE.

     Nagrałeś singiel z Faith, z tego, co wiem?

     (Śmiech), No pewnie.

     Jaki nosi tytuł?

     Wonda Y They Call U Bitch (Zastanawiasz się, dlaczego nazywają cię dziwką)

     O czym jest ten kawałek?

     Dokładnie o tym, o czym czytasz w tytule. Wszyscy zastanawiają się, dlaczego nazywamy kobiety dziwkami. Nie określamy tym mianem każdej kobiety. Dzieje się tak z konkretnych powodów i podajemy na to przykłady. (Na przykład) zostawia dzieci z matką i idzie balować -zwykła szmata.

     Mając na uwadze to wszystko, co się teraz dzieje, w jaki sposób doszło do twojej współpracy z żoną Biggiego?

     Spotkaliśmy się w klubie i miło spędziliśmy czas. Ja i Faith nie mieliśmy do siebie urazy.

     Co możesz powiedzieć o plotkach, jakobyś spędzał czas z Faith poza studiem?

     Masz na myśli plotkę o tym, że ją przeleciałem? (Śmiech)

     Bracie, jeśli masz zamiar o tym opowiadać, to wyłączę nagrywanie.

     (Śmieje się histerycznie) Nie odpowiem na to pytanie. Nie zdradzam swoich romansów.

     Chciałbyś coś jeszcze dodać, bo sprawy zaszły już naprawdę daleko.

     Chciałbym dodać jedynie tyle, że chcę, żeby czarnuchy z Nowego Jorku nie mieszały się w te sprawy.

     A co z czarnuchami na Zachodnim Wybrzeżu?

     Oni się do tego nie mieszają. Oni zajmują się swoją kasą i swoimi sprawami, dlatego mówię o czarnuchach na Wschodnim Wybrzeżu. Darzę wiele tamtejszych osób miłością. Wiele osób z Nowego Jorku wspierało mnie podczas mojego pobytu w więzieniu. Ważne jest dla mnie to, aby Nowy Jork wiedział, że nic do niego nie mam. To jest coś, co we mnie siedziało od dłuższego czasu. Oni nas obrażają. Dłużej już tego nie zniosę. Kocham jednak moich fanów i wszystkich, którzy mnie wspierali. Ludzie tacy jak Freddie Foxxx byli po mojej stronie. To samo (Queen) Latifah i Treach. Słyszałem, że Smif-N-Wessun dobrze o mnie mówili na swoim albumie. Tych ludzi kocham całym sercem. Ale typy jak Mobb Deep? Te głupie "My wciąż żyjemy bandyckim życiem"? To właśnie zapoczątkowało projekt Outlaw Immortalz. Biggie i cała reszta. Nagraliśmy numer Hit Em Up, o którym dużo będzie się mówiło. Pamiętasz No Vaseline Ice Cube'a? To będzie coś w tym stylu. Zostanie to wydane kilka miesięcy po moim albumie przez Death Row i moją wytwórnię.

     Jak nazywa się twoja wytwórnia?

     Euthanasia Records.

     Skąd pomysł na taką nazwę?

     Uwielbiam to słowo. Uważam, że ono określa mnie. Umrę, ale chcę umrzeć bez bólu. Nie chcę umierać, ale jeśli to ma się stać, to chcę, aby odbyło się to bezboleśnie. Zarapować ci zwrotkę z tego kawałka? (Tutaj rapuje wersję HEU znaną jako Hit Em Up II - w rzeczywistości wersja oryginalna. Refren do melodii utworu Junior MAFIA Player's Anthem).

     Nie sądzisz, że to tylko pogorszy sytuację?

     To jest hip hop. Czarnuchy mówiły o mnie brzydkie rzeczy, kiedy siedziałem w więzieniu. "Who Shot Ya?" LL nagrał I Shot Ya. Nawet, jeśli to nie jest o mnie, to czarnuchu, powinieneś pomyśleć: "Nie wydam tegom, bo może uważać, że to o nim".

     Uważasz, że Who Shot Ya Biggiego było o tobie?

    Ukazało się to zbyt szybko. To było niesmaczne. Jeśli zatem pomyśli, że Hit Em Up jest o nim, to wszystko mi jedno.

     Wymieniasz ich ksywy na tym nagraniu, oni twojego imienia nie wypowiadają.

     Nie jestem małym gnojkiem. Nie mam zamiaru chować się za faktami.

     Kto do ciebie strzelał rok temu?

     Wiem, kto to był, ale nie mam zamiaru o tym mówić.

     Ale wiesz, kto to był?

     Oni wiedzą, kto to był.

     Oni?

     Ludzie, którzy mnie postrzelili. Ludzie, którzy zlecili im to zadanie. Wszyscy zaangażowani wiedzą. Nie martwi mnie to. Pokój. Mam całkiem nową ekipę i są to czarnuchy z Jersey. Nie walczę więc przeciw Wschodniemu Wybrzeżu. W mojej ekipie są ludzie ze Wschodniego Wybrzeża, którzy obrażają Biggiego tak mocno jak ja. Istnieją ludzie stamtąd, którym zawinił. Jeśli chodzi o Da Brat, to otwiera gębę i pakuje się w coś, w co nie powinna. Chcę szerzyć pokój, Kev(in Powell - prowadzący wywiad). Dlatego mówię wszystkim - przestańcie.

     Czego nauczyłeś się w więzieniu? To było 11 i pół miesiąca?

    Dowiedziałem się tego, że strach jest silniejszy niż miłość. Bez względu na to, ile miłości okażę moim ludziom, człowieku, jeśli ktoś ich przestraszy, to mnie sprzedadzą. Nauczyłem się również, że wiele osób wspiera mnie tylko za to, że jestem sobą. Muszę się im odwdzięczyć. Wiele ludzi oczekuje tego ode mnie. Muszę jednak być w stanie się odwdzięczyć, a nie mogę tego zrobić, będąc spłukanym. Muszę teraz zająć się swoimi interesami i swoją kasą. Wcześniej wyjaśniałem to, co robię. Koniec z tym. Nikt nie jest w stanie mnie zrozumieć. Doszedłem do takiego wniosku po lekturze tego, co ludzie pisali w VIBE. Nie mam takiej potrzeby, żeby ludzie mnie rozumieli. Będę robił swoją muzykę i filmy i starał się wspomagać naszą społeczność w każdy możliwy sposób. Będę rozdawał jedzenie na Boże Narodzenie. Będę rozdawał indyki na Święto Dziękczynienia. Będę uczestniczył w programie z okazji Dnia Matki.

     Myślę, że zbytnio upraszczasz. Większość listów, które otrzymało VIBE wspierało cię. Wiele osób zjechało tych, którzy odpowiedzieli ci w magazynie.

     Widziałem. Czytałem każdy numer VIBE. Człowieku, miałem prenumeratę. Przeczytałem każdy jeden numer i każdy twój artykuł. Później widziałem pewne rzeczy na własne oczy. A niech mnie! Mogą coś takiego powiedzieć? Puffy mówił o tym, że jeśli jesteś bandytą, to musisz nim być na zawsze. Stretch jest konfidentem, bo mówił o tym, że miałem przy sobie pistolet. Przecież mogłem iść za to siedzieć. Mam ich gdzieś. Oni dali mi jednak siłę by zrobić to, co teraz robię.

     Mówiłeś, że kończysz z paleniem zioła.

     Dążę do tego. Każdego dnia. Nie zobaczysz mnie naćpanego w telewizji. Nie chciałbym, żeby doszło do tego, że dzieci, które... Nie chcę, żeby ktoś pomyślał, że wychwalam ćpanie. To nie byle sprawa, aby pozbyć się tego rodzaju nałogu. Musze jednak zrobić swoje.

     Kiedy rozmawialiśmy ostatnim razem, powiedziałeś, że będzie teraz poważnie, co miałeś na myśli?

     Będzie poważnie, bo to co robi Wschód... Ja to po części rozumiem, sam stamtąd pochodzę. To jednoczy Wschodnie Wybrzeże, które można powiedzieć było w kryzysie. Robią to jednak w niewłaściwy sposób. Nakręcają się na Zachodnie Wybrzeże. Pokazują to tak, jakbyśmy to my byli sprawcami całego tego konfliktu na linii Wschód - Zachód. Nigdy nie mieli z nami problemu. Przyjeżdżali do nas, występowali na scenie i zbierali oklaski. My jeździliśmy do nich i wygwizdywano nas. To wszystko zaczęło się od The Source Awards. Może nie tyle zaczęło się, co wprowadziło ten tą całą sytuację na kolejny poziom. Według mnie było to obraźliwe.

     Co powiesz o komentarzu Suge'a w stronę Puffy'ego podczas tej imprezy? Czy to nie było obraźliwe?

     Nie. To jest jego opinia i do tego zgodna z prawdą. Powiedział tylko, że jeśli mają dość tego, że ich szef kręci dupą na ich teledyskach, to w Death Row tego się nie robi. Taka prawda.

     Czy nie miało to jednak znaczenia w tym sporze?

     Nie większe niż to, kiedy wy, czarnuchy, mówicie w radiu: "Wszystko kręci się wokół Nowego Jorku, a nie Zachodniego Wybrzeża. Jebać Zachód, to my jesteśmy najlepsi. My to zaczęliśmy, a cała reszta tych czarnuchów..." Suge miał odwagę powiedzieć wam to w twarz, a tamte sukinsyny mówią to za naszymi plecami.

     Pod pojęciem "zrobi się poważnie" masz na myśli przemoc lub śmierć?

     Mówiłem ci już, jak ja to rozumiem. Chcę, żeby to pozostało w sferze muzycznej - na płytach. Zaróbmy pieniądze dla gett. Oni nas teraz potrzebują. Mam w dupie ludzkie ego. Mogę je odłożyć na bok, by (w słusznym celu) zarobić kasę. By zbudować domy kultury w ten sposób. Możemy organizować imprezy osiedlowe, podczas których urządzimy konkursy rapowe między Bad Boy i Death Row.

     Jak sądzisz, dlaczego tak wielu młodych czarnych w całym kraju identyfikuje się z tobą?

     Bo wszyscy jesteśmy żołnierzami, niestety. Jesteśmy na wojnie. Walczymy z różnymi rzeczami. Z samymi sobą. Z władzą. Z ludźmi ze swojej dzielnicy.

     Z czym ty prowadzisz wojnę?

     Z różnymi rzeczami w różnych momentach.

     Na przykład, z jakimi?

     Na przykład z moim własnym sumieniem. Siedzą we mnie dwie osoby. Jedna chce żyć w pokoju, a druga nie spocznie, dopóki nie będzie wolna.

     A Tupac, syn Czarnej Pantery i Tupac, raper?

     Tupac, syn Czarnej Pantery i Tupac, wojownik. Oto te dwie osoby. Moja mama i reszta (Panter) miała pewną wizję świata, w którym mieliśmy żyć i dążyła do realizacji tego planu. Wychowałem się na tym i pragnąłem tego. Moje własne doświadczenia życiowe pokazały, że nie możemy mieć takiego świata. On pozostanie jedynie w naszych głowach. To świat, którego życzymy sobie podczas Bożego Narodzenia i Święta Dziękczynienia. Naszym dzieciom przekazujemy ten obraz. Musiałem żyć w tym świecie, jakim jest on teraz. (Mama) nauczyła mnie, jak żyć w świecie, do którego dążymy i za to jestem jej wdzięczny. Wlała trochę dobroci do mojego serca.

     Czy uważasz, że poruszasz się na granicy tych dwóch światów?

     Podążam za moim sercem, kiedy tylko modlę się do Boga. Uważam, że robię to, co Bóg chce, abym zrobił. Kiedy zostałem postrzelony, zapytałem Boga: "Czego ode mnie oczekujesz? Poprowadź mnie". Gdy opuszczałem więzienie, powiedziałem mu: "Boże, zrobię wszystko, co tylko mi zasugerujesz". Będę robił to, co podpowiada mi serce. Jeśli więc zrobię coś, co wam się nie spodoba, albo powiem coś takiego, to proszę, pomóżcie mi z tym skończyć. Tylko tak mogę postępować, by żyć, w przeciwnym razie będę fałszywy albo będę udawał.

     Uważasz się za lidera?

     Tak sądzę. Jestem urodzonym liderem. Wydaje mi się, że jestem liderem, ponieważ jestem dobrym żołnierzem. Gdyby Colin Powell był prezydentem, to podążałbym za nim. Potrafię pokłonić się przed władzą, jeśli jest to władza, którą szanuję.

     A gdyby Colin Powell ubiegał się o prezydenturę?

     Poparłbym go. Rozmawiając z Alem Sharptonem przekonywałem go, że powinien on startować w wyborach, że będę go wspierał. Chciałbym wejść w politykę.

     Dlaczego?

     Władza polityczna pomogłaby nam przezwyciężyć wiele trudności. Nic nie może powstrzymać władzy albo uznać innej władzy, niż władza. Jeśli chcesz, abym coś zrobił, to usiądźmy i porozmawiajmy. Jeśli Bośnia lub Saddam znieważą Amerykę, to Ameryka wypowie im wojnę, bo Ameryka żąda szacunku. Kiedy Saddam zrozumie, że musi szanować Amerykę, to wtedy Ameryka usiądzie z nimi do rozmów. Zanim zaczniemy rozmowy, musi zapanować wzajemny szacunek. Teraz tego nie ma.
     Szanuję Wschodnie Wybrzeże. Wschodnie Wybrzeże wie, że ich szanuję. Biłem się kiedyś z czarnuchami dla Queen Latifah. Możecie zapytać Chucka D. Kiedy okradli Public Enemy, też byłem na miejscu. Kiedy Treach do nas przyjechał i czarnuchy chciały... Nie jest tak źle, jak to się niektórym wydaje. To nie jest tak, że wszyscy ze sobą walczą. Mamy dobre relacje z Południem, a także z Miami, Texasem, nowojorczykami.

     Co sądzisz o atakach (na ciebie) ze strony polityków?

     To skłoniło mnie tylko do tego, żeby udać się do studia i być jeszcze bardziej nieustępliwym. Nie polecam tego albumu dzieciom.

     Dlaczego?

     Jest tam dużo przekleństw. Jest tam dużo surowego przekazu, przed wysłuchaniem którego, powinno się pogadać z dzieciakami w rodzinnym gronie.

     Co rodzice powinni powiedzieć dzieciom, zanim pozwolą im tego posłuchać?

     Większość z nich już wie o rzeczach, o których tam mówię. Trzeba im wytłumaczyć, że to, że o czymś mówię, nie znaczy, że to jest w porządku. Trzeba wyjaśnić, że mówi to osoba, która właśnie spędziła 11 i pół miesiąca w więzieniu o zaostrzonym rygorze, została pięciokrotnie postrzelona i niesłusznie skazana za czyn, którego nie popełniła. To nie pochodzi od normalnej osoby.

 1997-2014 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...