.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Magazyn Sister 2 Sister - Jamie Foster Brown (VII.1995)
Tłumaczenie: Piotr Studziński (25.11.2018)


     Dlaczego obwiniasz Biggiego o to, że cię postrzelono?

     Obwiniałem go o to, że zostałem postrzelony. Jak to jest, że on jest niby Królem Nowego Jorku, a mnie postrzelono, gdy on miał sesję nagraniową w tym samym budynku? Na Zachodnim Wybrzeżu gangi mnie znały i szanowały. Na Zachodzie to ja wiem, kto jest członkiem gangu. Gdyby coś tam się stało, to wiedziałbym o tym, a także o tym, jak to się stało. Nowojorski raper wydał na niego wyrok. Ja sam spotkałem się z 60-cioma członkami gangu i wytłumaczyłem im, dlaczego nie powinni zabijać mojego ziomka. B.I.G. chciał zapisać się do mojej wytwórni. W Palladium, podczas mojego koncertu pozwoliłem mu rapować w pierwszej kolejności. Kupowałem mu jedzenie. B.I.G. miał mój album (Me Against The World) na kasecie, a ja miałem jego.

     A co powiesz o swoim producenci, Stretchu?

     Stretch mówi o mnie mediom. Rozmawia z mediami poprzez ten list napisany do VIBE. Po co czekali 7 miesięcy, aby coś powiedzieć? Ci ludzie mnie wrobili i postrzelili. I gdzie oni są? Jaki cudem pozostają na wolności? Oni sobie oglądają na żywo Super Bowl, a ja byłem w Rikers. Moi współoskarżeni nigdy nie mieli procesu sądowego. Ich rozprawy powinny odbyć się w styczniu.
    Całą rodzinę Stretcha zabrałem do Tavern (droga restauracja w Nowym Jorku) i nie oszczędzałem karty kredytowej. Zaopiekowałem się jego żoną. Kupiłem mu rolexa, samochód, zabrałem jego brata w trasę. Pozwoliłem mu zająć się tworzeniem podkładów muzycznych do moich kawałków, bo wierzyłem  w niego.

     Co zrobisz, jeśli spotkasz Biggiego?

     Żeby nie było, że jestem takim dobrym chłopakiem. Jestem teraz mądrzejszy. Jeśli go spotkam, to na pewno nie uścisnę mu dłoni. Kiedy stało się to, co się stało, nie życzyłem mu niczego złego. Ale po tych listach z VIBE, nakręcili mnie. Inni ludzie mnie kochają.

     Dlaczego uważasz, że zostałeś wrobiony? Dlaczego jesteś taki istotny?

     Kiedy mówię, cały świat słucha. Zobacz, kim są członkowie mojej rodziny. Prześledź moją historię. Oni wiedzą, że jestem kimś istotnym. Te czarnuchy chciały mnie zabić i nie zostały złapane. Policja nie przeprowadziła dochodzenia w sprawie postrzelenia mnie. Jak to możliwe, że na zewnątrz jakieś czarnuchy znajdywały łuski, a policja nic nie znalazła? Mam dziury w głowie, a oni mówią, że nie zostałem postrzelony.

     Kto cię tu odwiedza?

     Moja żona, MC Lyte, Nefertiti, Jada, Shock G, Shah z No Face i moja rodzina.

     Jak się czułeś po postrzeleniu?

     Przeżyłem dzięki Bogu. Życzyłem sobie śmierci. Jestem teraz w więzieniu za coś, czego nie zrobiłem. Moi najbliżsi przyjaciele odwrócili się ode mnie. Mówią, że mam teraz jedno jajko. Że zostałem odstrzelony. Lepiej było dla mnie, że wypisałem się ze szpitala. Kiedy byłem na wolności, czarnuchy nie mówiły o mnie w ten sposób.

     Czy możesz wypowiadać się w imieniu Panter?

     Nie, nie mogę wypowiadać się w imieniu Panter. Byłem wtedy dzieckiem.

     Tupac, czy pamiętasz, jak mi groziłeś? (Początkowo nie kojarzył, bo nie wiedział, kim jestem. Ale gdy już zajarzył, to powiedział to:)

     Powinnaś być po mojej stronie. Ten kierowca limuzyny wycelował we mnie pistolet. Nie zapytałaś mnie o to. Nie znałaś mnie. Właściciele tej limuzyny grozili, że pojawią się u mnie w domu, nawet po fakcie. Jakim cudem przysyłają kierowcę z bronią? W tym aucie siedziało nas 20 czarnuchów. Powiedział: "Wypierdalać z mojego auta głupie skurwysyny!" Potem wysiadł i nacisnął przycisk otwierający bagażnik. Wiedzieliśmy, co to oznacza. Nie mieliśmy przy sobie broni. Musiałabyś nas wtedy widzieć. 20 czarnuchów w 1 aucie. Zderzaliśmy się głowami, próbując wysiąść i powstrzymać go od zabicia któregoś z nas. A teraz on wytacza mi proces cywilny.

     Co powiesz o Sheenie Lester, naczelnej Rap Sheet?

     Już o tym zapomniałem. W zasadzie to ją widziałem i przeszedłem tuż obok niej. Była ze mną w dobrych relacjach, widywała mnie. Przeprowadzała ze mną wywiady. Jakiś typ, który dla niej pracuje mówi, że mnie zajebie. Że ja nie reprezentuję Panter, a ona pozwoliła to wydrukować. Od pięciu lat jestem w tym samym miejscu. Groziłem ludziom i nie pamiętam o tym, a to jest niebezpieczne. Wkurzyło mnie po prostu to, że ona na to pozwoliła. Powinna być po mojej stronie.

     Dlaczego byłeś takim dzikusem?

     Mam teraz 24 lata. Do branży muzycznej dostałem się w wieku lat 17-tu. Byłem bezdomny, a potem nagrywałem z Digital Underground. Mama wywaliła mnie z domu w wieku 14 lat. Mieszkałem z białym dzieciakiem, który był chłopakiem Jady. Chodziła z nim. On jest z Baltimore, Maryland. Przechodziła wtedy okres eksperymentów. Był przystojny niczym Dillon z (Beverly Hills) 90210. Jego rodzice nie wiedzieli, że tam mieszkałem. Przemycał mnie do i z domu. Uświadomił mnie na temat muzyki Beattlesów.
    Właśnie dowiedziałem się, że jednak mam ojca. Obudziłem się w szpitalu, a nade mną stał jakiś mężczyzna. Przyjrzałem się, a on wyglądał dokładnie, jak ja. Wcześniej nikt się do mnie nie przyznawał. Odwiedził mnie też w więzieniu. Mam braci, siostry, babcie. Byłem zmieszany.
     Moja mama wiedziała, kim on jest. Jest kierowcą ciężarówki. Teraz mam ojca. Koniec ze smutnymi piosenkami, że nie miałem taty. Ktokolwiek się pojawiał w życiu mamy, mówiła, że to jest mój tata. Powiedziała, że Legs był moim ojcem. Był wysoki i przyznawał się do mnie.
    Afeni miała dwa małżeństwa z Muzułmanami. Mówiła: „Rzuciłam go, po tym jak cię uderzył”. Odpowiadałem jej: "Nie, mamo. Rzuciłaś go, bo bił ciebie.”

     Co teraz robi Afeni?

     Prowadzi wykłady i pracuje nad książką. Firma wydawnicza Jasmie Guy kręci o niej film dokumentalny.

     Co zrobisz po wyjściu na wolność?

     Po wyjściu kupię dom.

     Co stało się z Twoim domem w Atlancie?

     Przekazałem go rodzinie Kato. Był członkiem gangu, który został zabity przed swoim domem w Los Angeles. Jeździliśmy do parków rozrywki. Chciałem, żeby jego rodzina przeprowadziła się z South Central do Atlanty. Moja rodzina nie doceniała tego domu. Muszę opiekować się naprawdę wielką rodziną.

     Powiedziałeś, że otrzymałeś list od dziewczyny, przez którą tu jesteś?

     Jak to możliwe, aby kobietę zmusić do zrobienia laski? W swoim liście zaprzeczała samej sobie w porównaniu z tym, co mówiła podczas procesu. Niezależni prawnicy, którzy obserwowali ten proces, nie mają pojęcia, dlaczego się tu znalazłem.

     Chcesz żyć aż do bólu, kiedy wyjdziesz?

     Właśnie odwrotnie. Dzisiaj dwie laski przyjechały specjalnie z Chicago, aby się ze mną zobaczyć. Każdego tygodnia otrzymuję worek pełen listów. Jeśli to list od dziecka lub jest w środku zdjęcie, to go czytam.

     Jak tutaj jest?

     Prysznic mamy w poniedziałku, środy i piątki. Ale kiedy mam zaplanowaną wizytę, to wtedy biegnę pod prysznic i każę strażnikowi czekać. Zarówno w celi jak i pod prysznicem nie ma ciepłej wody. Woda jest puszczana i wyłączana. Zdarzają się gwałty, panuje homoseksualność, ludzie bywają pocięci, pchnięci nożem, itp. Złożyłem wniosek o przeniesienie mnie do innych więźniów i przydział do oddziału o średnim rygorze.

     Nie boisz się innych więźniów?

     Kiedy się tu zjawiłem, to chodziłem w towarzystwie całej rzeszy więźniów. „Mogę prosić o autograf” – pytali. Strażnicy wpuścili mnie do celi razem z mordercami, a sami zamknęli się na zewnątrz. Gdyby coś mi się stało, to mieliby wymówkę, że nie mogli temu zapobiec.
    Tutaj, w Dannemora, mają najwyższy wskaźnik endogamii. Pracują tu wyłącznie biali strażnicy. (Ku Klux) Klan ma tutaj wiele do powiedzenia. Był przypadek (kilka lat temu), że żona jednego z więźniów została zgwałcona w motelu naprzeciwko. Ktoś śledził Keishę kilka dni temu.

     Powiedz, zostałeś zgwałcony przez ośmiu więźniów?

     Niby jak miało do tego dojść? Nie przebywam z innymi więźniami.

     Kiedy stąd wyjdziesz?

     W kwietniu. Co kwartał jest aktualizacja mojego statusu. Trzeba spełnić pewne warunki, aby otrzymać zwolnienie. Powiedzieli, że nie spełniłem tych warunków, ale jak miałem to zrobić, skoro jestem ciągle pod kluczem? Mam przejść odpowiednie programy, ale otrzymałem tutaj status więzienny, który mi to uniemożliwia. Wszystko po to, abym pozostał za kratkami. Kiedy piszę do nich, że chcę zrobić to, czy tamto, to twierdzą, że pismo gdzieś zaginęło. Muszę te rzeczy wykonać, aby umożliwiono mi wyjście za kaucją.

     A te palenie trawki?

     Poprosiłem o zbadanie moczu – jeden test dla nich, a jeden dla mojego prawnika. Pewien osadzony, Carlito, złożył pisemne zeznanie pod przysięgą, że to on palił trawkę. Siedział w celi obok mojej. Nie odsiaduję wyroku za gwałt, a za przestępstwo seksualne, czyli jakbym macał kogoś po tyłku. Tutaj więźniowie nie przejmują się karami za naruszenie panujących zasad, bo oni odsiadują dożywocie. A ten więzień Carlito jakoś zniknął.

     O co chodziło w twoim konflikcie ze strażnikiem o pocztę?

     Przynosili mi całą tę korespondencję – jakieś sto listów dziennie. Następnie ukarali mnie za zbyt dużą ilość listów. Odpowiedziałem im: Jak to możliwe, że karacie mnie za zbyt dużo listów, skoro sami mi je przynieśliście?”. Nie mam ich gdzie odłożyć. Kiedy je przynieśli, to nawet nie było mnie w celi. Odbyło się to po widzeniu: wchodziłem po schodach, zawołano mnie do pokoju, gdzie oznajmiono mi, że zostałem ukarany za zbyt dużo poczty. W pokoju byłem sam z sierżantem i dwoma innymi oficerami. Sierżant chwycił mnie za kark. Nie odpowiadałem na to, co mówili. Chcieli mnie sprowokować.
    Nie palę już trawki. Palę papierosy, bo pozostał mi ten nawyk. To się chyba nazywa nadpobudliwość i przykładowo czytam książkę za książką. Nie zrobię jednak niczego, co sprawi, że nie będę mógł stąd wyjść w kwietniu, dzięki nie paleniu zioła.

     Ile naruszeń masz na koncie?

     Mam 5 kwitów.

 1997-2019 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...