.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


2pac-forum.com – Fatal (I.2013)
tłumaczenie ze słuchu: Piotr Studziński (22.02.2014)


     Pierwszym kawałkiem, na którym wystąpiłeś z Tupakiem był All About You, prawda?

    Tak. To była luźna atmosfera. Wszyscy zgromadzili się wokół nas. Pac cieszył się, że jest na wolności. Nie wiedziałem, co ze sobą zrobić. Świrowałem w sumie, bo bujałem się z Pakiem. Obłęd. Dru Down był na miejscu.

     Dlaczego w teledysku nie ma ciebie, Kadafiego i Snoopa? Jest tam tylko Tupac.

    Nie wiem, czy był ku temu jakiś powód. Może byłem w sądzie. Być może tak to właśnie chciał zrobić. Nie mam pojęcia. Razem z Kadafim zwykle za długo byliśmy w Jersey. Jeśli kogoś brakowało, to chuj z tym i tak kończyli robotę.

    Nie wystąpiłeś w House of Blues, czy może nam opowiedzieć, co się wtedy stało?

    Znaleźli przy mnie broń. Było to 4 lipca. To był pierwszy raz, kiedy pojawiłem się w Kalifornii w tym dniu. Byłem młody, a że jestem z Jersey, to pomyślałem sobie, że nie chcę być w ten dzień bez spluwy. Pac kazał nam zostawić broń na stole w jego mieszkaniu. (śmiech) Tyle, że ja się po nią wróciłem. Nie wiedziałem, że będą nas sprawdzać, bo przecież byłem z Tupakiem i resztą znanych czarnuchów. Przeszukali mnie i znaleźli broń, myślałem że mimo wszystko mnie wpuszczą.

    Tupac wspomina o tej sytuacji we freestyle’u Untouchable...

    Dokładnie.

    Tupac i Outlawz zagrali także koncert w Cleveland, byłeś tam, prawda?

    Tak. To ja byłem tym, który... Ktoś rzucił na scenę butelkę, więc ją podniosłem i byłem gotów odrzucić ją z powrotem w publiczność. Wtedy Pac krzyknął: „Nieeee!”. Cóż, taki już jestem. Widziałem krótki zamazany film z tego koncertu w internecie na youtube. Chciałbym zobaczyć pełny materiał, bo to okres z mojego życia, o którym mam małą wiedzę. Na pewno widziałem profesjonalne kamery, więc ten materiał gdzieś jest, ale nie wiem, kto może być w jego posiadaniu. Pac zrobił tylko kilka koncertów, a bilety rozeszły się na pniu.

    Dlaczego nie ma cię na żadnym utworze z albumu Makaveli?

    Dlatego, że musiałem stawić się w sądzie. Przecież nikt nie kazał nagrywać Pacowi albumu w pieprzone trzy dni. Poszedłem do sądu i przyjechałem trzy dni później, a oni mieli już gotowy cały album. Kadafi ledwo załapał się na Hail Mary! Wrócił do L.A. dzień wcześniej niż ja. On wrócił wieczorem, a ja przyleciałem następnego ranka. Sądziłem, że nagramy jeszcze milion innych albumów. Skoro nagrywają album w trzy dni, to (myślałem, że) będzie ich jeszcze ze dwadzieścia.

    Czy pamiętasz, gdzie nagrano teledysk do Made Niggaz?

    To był jakiś magazyn studyjny.

   Jedna z reżyserek stwierdziła, że na planie panował jeden wielki chaos i że było to dla niej traumatyczne przeżycie. Czy możesz nam przybliżyć tą sytuację?

    Musieliśmy mu wpierdolić. On coś powiedział, Pac coś powiedział, Pac podniósł głos i musieliśmy wkroczyć. Chodziło o sposób, w jaki się do niego odzywał – Pacowi się to nie podobało, powiedział, żeby spuścić mu wpierdol, więc to zrobiliśmy. To było dobre doświadczenie aktorskie, grałem tam listonosza. To doskonale pokazuje, dokąd zmierzał Pac w kwestii reżyserowania krótkich filmów. Sądzę, że prędzej, czy później bardziej by się w to zaangażował.

    Istnieje filmik, na którym widać, że Pac jest zły na Outlawz, że realizują wszystko zbyt wolno i nie tak, jak on to widzi.

    Pac prawdopodobnie oczekiwał, że będziemy na jego poziomie, bo spędzaliśmy z nim sporo czasu. Pewnie chciał, żebyśmy pracowali ciężej.

    Mam pytanie dotyczące kawałka Secretz of War, ty znajdowałeś się na oryginalnej wersji? (Tak) Istnieją dwie wersje, w tym ta z Kuruptem. Która z nich została nagrana pierwsza?

    Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że ta rozpoczynająca się od: „Rule 1 – follow your enemies” („Zasada nr 1 – nie spuszczaj z oka swoich wrogów”). Wymieniał poszczególne zasady – to jest oryginalna wersja.

    Kiedy ostatni raz widziałeś Tupaca?

    Podczas MTV Awards (W Nowym Jorku). Ten czarnuch (Pac) wysłał mnie do domu dwa dni wcześniej, abym zorganizował posiłki. Załatwiłem około 150 czarnuchów z Jersey, którzy przyjechali do Nowego Jorku. Wtedy widziałem go ostatni raz.

    Jaka panowała wtedy atmosfera?

    Było tam 150 młodych czarnuchów z Jersey. Wszystko ziomki Fatala, sam mi powiedz, jak ci się wydaje, jaka mogła wtedy panować atmosfera? Pięciu ludzi miało przy sobie broń. Gdybym widział Tupaca po tym wydarzeniu, to z pewnością wyraziłby on swoje uznanie dla mnie. Było groźnie. Gdyby nie Pac... Dzięki niemu wielu ludzi z nowojorskiej branży rozrywki dotarło do swoich domów w jednym kawału – tak to ujmę.

    Obóz Bad Boy’a również tam był, prawda?

   Zdecydowanie nie. W naszym pobliżu nie przewinął się żaden inny obóz. Pojawił się jedynie Nas i jego trzech przyjaciół.

    Czy możesz nam to przybliżyć, bo Nas twierdzi, że zawarł pokój z Tupakiem podczas tego spotkania.

    Nie nazwałbym tego zawarciem pokoju. Rozmawiali ze sobą, a o czym, to pozostanie między nimi. Pac musiał ostro nalegać na moich ziomków, żeby się uspokoili, bo ci wrzeszczeli Nasowi prosto w twarz i Pac wkurzył się, bo nie mógł z nim porozmawiać.

    Czego nauczyłeś się od Tupaca, pracując z nim w studio?

    Etyka pracy. Jeśli coś osiągnąłeś, nie pozwól, aby to przepadło. Kontroluj swoje poczynania. Możesz zostawić robotę w połowie i się odpręzyć, chcieć to dokończyć jutro, ale to jutro może nigdy nie nadejść.

    Co sądzisz o sposobie zarządzania Majątkiem Tupaca po jego śmierci?

    Nie mam zdania na ten temat. Poznałem Paca dzięki Kadafiemu. Mieliśmy z Kadafim oraz Pakiem bliskie relacje i tylko to mnie interesuje. Nie angażowałem się z nic po śmierci tego człowieka, bo to nie moja sprawa. To sprawa jego rodziny. Jeśli ktoś, kto otrzymuje dużą władzę, nie miał jej wcześniej, to nie wie, co z nią zrobić i wszystko się pieprzy.

    Czy masz jakieś zdjęcia z Tupakiem, których nie widzieliśmy?

    Mam nasze wspólne zdjęcie zrobione podczas jego pobytu w więzieniu, ale jest już tak stare i sfatygowane...

    Jak wyglądały momenty widzeń?

    Po prostu tam pojechaliśmy. Pac był pełen energii. Cieszył się, jak ktoś przyjechał go odwiedzić – jak każdy więzień. Chciał zjeść kurczaka i napić się oranżady. Opowiadał nam o swoich planach po wyjściu na wolność i w ogóle.
    
 

 1997-2014 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...