.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Jak powstawało 'Who Do You Luv?'- wywiad z BAHX'em z 2pacshakur.org  (2Pac4Life)
tłumaczenie: Piotr Studziński


     BAHX - producent utworu: Była to druga połowa 1993 roku, tydzień przed tym jak Tupac znalazł się na pierwszych stronach gazet, gdy został oskarżony o gwałt w pokoju hotelowym. Ja właśnie powróciłem z sześciomiesięcznego pobytu w Bay Area i zajmowałem się teraz produkcją ścieżek w studio znajdującym się w środkowym Manhattanie przy 36 ulicy, które nazywało się Skyline Studios. Pewnej nocy spałem w domu mojego kuzyna w Bronxie, kiedy coś powiedziało mi, abym zadzwonił do mojego przyjaciela Arzie Hardina (z którym czasami pracowałem nad projektami studyjnymi). Okazało się, że był on w Skyline i pracował nad sesją studyjną z nieznaną wtedy raperką Queen Pin (która potem przyłączyła się do Teddy Rileya i Blackstreet). Zajmował się jej demem i poprosił mnie abym tam przyjechał i był obecny podczas sesji.

     Kiedy tam przyjechałem, ze zdziwieniem odnotowałem, że Tupac i jego świta byli tam na miejscu. W tamtym czasie do świty Tupaca należeli: nieznany wtedy Biggie Smalls (który okazał się być wtedy bardzo nieśmiały oraz introwersyjny) oraz Stretch z zespołu Live Squad. Wkrótce dowiedziałem się, że Queen Pin zdołała zaprosić Tupaca (który znany był ze swojego pierwszego wielkiego przeboju ''I Get Around''), aby zarapował na jej taśmie demo. Jednak po godzinie szukania podkładu, który nadawałby się dla Tupaca, wszystkich zaczęło to irytować, a Tupac zagroził, że sobie pójdzie. W tamtym czasie byłem znany z tego, że zawsze miałem przy sobie taśmę z moimi podkładami; tak więc poprosiłem Tupaca na bok i zapimprowizowałem małą sesję wysłuchania mojego podkładu, podczas kiedy inni zrobili sobie przerwę na korytarzu. Na moje szczęście, mój niedawny pobyt w Kalifornii zmienił mnie z faceta produkującego tylko podkłady o brzmieniu Wschodniego Wybrzeża w producenta funku-rapu z Zachodniego Wybrzeża, tak więc Tupac wkrótce znalazł na mojej taśmie podkład, który go zafascynował. Na nieszczęście Queen Pin, Tupac polubił go tak bardzo, że zdecydował, że chce go dla siebie. Po tym jak pogrążona w smutku Queen Pin zgodziła się na to, zaczęliśmy pracować nad ''Who Do You Luv?''

     Pierwotnie w tym utworze mieli znaleźć się Tupac, Stretch i Biggie Smalls. Gdy dwóch pierwszych napisało swoje zwrotki w przeciągu 30 minut, Biggie nie potrafił tego zrobić i powłócząc nogami, opuścił sesję i nigdy więcej już go nie widziałem. Pracowaliśmy nad tym utworem przez trzy dni, a kiedy skończyliśmy, wiedzieliśmy, że było to idealne połączenie podkładów Zachodniego i Wschodniego Wybrzeża. Interscope zgłosiło się do mnie jak i do mojego kumpla Arziego (Który zajmował się engineeringiem i był współproducentem tej sesji) i tyle. Do dnia dzisiejszego "Who Do You Luv?'' jest jedną z moich ulubionych piosenek Tupaca i nie dlatego, że ja zajmowałem się jej produkcją, ale dlatego, że użył on tego szczególnie rzadkiego stylu rymowania, którego generalnie pozbył się, kiedy przeszedł do Death Row Records. Jakość dźwięku tego utworu jest słaba, ponieważ przez lata moje pierwotne nagranie trochę się zużyło. Później kilka razy miałem okazję spędzić trochę czasu z Tupakiem, a w szczególności zaraz po jego wyjściu z więzienia w 1995 roku. Ostatni raz, kiedy się spotkaliśmy, znajdowaliśmy się w w mieszkaniu w Los Angeles z całą jego ekipą Outlaw Immortalz i Tupac tryskał energią z radości, że nie musiał przebywać w więzieniu. Nienawidzę tego, w jaki sposób opuścił on ten świat, w gradzie kul w Las Vegas. Szanuję fakt, że jest on jednym z nielicznych, których kiedykolwiek znałem, który tak na prawdę żył swoim życiem.
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...