.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Madeniggaz.net - wywiad Mistera Mo z QDIII
tłumaczenie: Piotr Studziński

     Dziękuję, że zdecydowałeś się na udzielenie nam wywiadu, czujemy się zaszczyceni. Zacznijmy od rozmowy na temat nadchodzącego DVD o Tupacu, pt. "Thug Angel". Co powiedziałbyś fanom, którzy nie są zdecydowani, czy powinni kupić te DVD, czy nie. Co odróżnia ten krążek od innych DVD?

     Co odróżnia go od innych DVD?

     Tak, od innych DVD o 2Pacu.

     Pierwszą rzeczą odróżniającą ten film od innych jest to, że wszyscy, którzy nad nim pracowali, byli blisko związani z Tupakiem. Oni nie tylko znali Tupaca wtedy, gdy był już sławny, lecz znali go wcześniej. Wiesz, o co mi chodzi? Każdy, kto pracował nad tym projektem, producenci, moja siostra, ja...

     A Leila Steinberg? Czy ona też nad nim pracowała?

     Tak, Leila też brała w tym udział.

     W porządku. Słyszałem, że można na nim znaleźć materiały filmowe z 1994 roku oraz jeszcze wcześniejsze, więc zdaje mi się, że Leila Steinberg wam to załatwiła, ponieważ ty zacząłeś pracować z Tupakiem dopiero po 1995, prawda?

     Tak. Po prostu przeprowadzaliśmy wnikliwe badania.

     Czy Afeni i Majątek Tupaca także są zaangażowani w pracę nad tym dokumentem? Co mają do powiedzenia na ten temat?

     Majątek Tupaca dał nam swoje błogosławieństwo, jeśli chodzi o ten film. Afeni przysłała nam list, mówiąc, że dopóki... Powiedziała, iż wie, że naszą motywacją nie są pieniądze, ponieważ byliście jego bliskimi przyjaciółmi, mamy nadzieję, że zrobicie to, co trzeba.

     W porządku. Więc na rynku ukaże się to drugiego kwietnia?

     Definitywnie.

     Słyszałem, że temu DVD będzie towarzyszyć ścieżka dźwiękowa. Kiedy ukaże się ona na rynku, czy jesteś jej jedynym producentem, czy pojawi się jakiś singiel, albo teledysk?

     Wiesz, nie jestem pewien, czy powstanie teledysk. Prawdopodobnie ukaże się singiel. Zrobię prawdopodobnie coś jak trzy, czy cztery utwory, a resztę ścieżek zrobią nasze chłopaki z firmy zajmującej się produkcją. Na ścieżce dźwiękowej znajdą się prawie wszyscy przyjaciele Paca i ludzie z którymi pracował jak Outlawz, Richie Rich, Mac Mall, Ray Luv, Shock G.

     Czy Shock G zajmie się produkcją, czy...?

     Wiesz, jeszcze tego nie opracowaliśmy. Zajmujemy się tym w momencie, kiedy teraz z tobą rozmawiam.
W przeciągu tygodnia będę cię o tym informował. Na soudtracku znajdzie się wiele rzeczy - zrobiliśmy wywiad z Fatalem, mamy zamiar zrobić coś podobnego z Strom. W filmie nie zmieściło się wiele innych materiałów o Tupacu. Także zrobimy z tego klip audio, który znajdzie się na CD, będziesz mógł usłyszeć wiele rzeczy, których nie udało nam się wcześniej zmieścić. Wydaje mi się, że na tym DVD upchnęliśmy około 220 minut filmu, tak więc już jest to wypełnione maksymalnie.

     Chciałbym zacząć omawiać tematy związane z Tupakiem. Jakie masz najczulsze wspomnienie z nim związane? Albo coś, co ci powiedział, co razem zrobiliście?

     Jedno z moich najczulszych wspomnień z Pakiem? Prawdopodobnie będzie to praca z nim. Po prostu bycie z nim razem w studio. Znasz jego reputację, jeśli chodzi o robienie wielu piosenek w czasie jednego dnia. Brzmi to tak, jakby chodziło mu w tym o interes. Wiesz, to jest prawdą. Jednak sprawiało mu to także radość, robienie tego zdawało się nie przysparzać mu żadnego wysiłku, a pod koniec dnia miał już nagranych 6 piosenek.

    Wiem, że stworzyłeś muzykę do filmu Menace II Society. Co pomyślałeś sobie o Tupacu, kiedy ten zaatakował braci Hughes, reżyserów tego filmu? Czy pomyślałeś, że mu odbiło, czy...?

    Wiesz, było to dość szalone. Przebywałem w studio, pracując nad ścieżką dźwiękową, wtedy jeden z braci Hughes wszedł z podbitym okiem, ha, ha. Powiedział mi, co się stało, a nie znałem wtedy tak dobrze Tupaca. Spotkałem go tylko parę razy, także wiesz, nie wiedziałem, co mam tak naprawdę o tym myśleć. To nie był pierwszy raz, kiedy stało się coś takiego.

     Czy wiesz, co o nim teraz myślą bracia Hughes? Czy wciąż mają żal o to, co się stało?

     Wiesz, nawet wtedy nie wyglądało to dla nich jak coś poważnego. Było to nieporozumienie między mężczyznami. Najwidoczniej załatwili to między sobą i tak to było. Nie wiem, co teraz myślą o Tupacu.

     Jak myślisz, kto zabił Tupaca we wrześniu 1996 roku?

     Kto go zabił?

     Orlando Anderson?

     Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ... Wiesz, już go nie ma. Bez względu na to, kto to zrobił, On nie wróci. Tak to zostawię.

     Jak myślisz, co Tupac robiłby dzisiaj, jeśli przeżył by tę strzelaninę albo gdyby ona się w ogóle nie wydarzyła?

     Z tego, co mówił i jak zachowywał się, zanim odszedł, a także z wielu rzeczy, które powiedział mojej siostrze, mogę stwierdzić, że przygotowywał się do wielkiej zmiany. Ponieważ już mówił - "Czuję się zmęczony popełnianiem raz za razem tych samych błędów, chcę wkręcić się w politykę, chcę robić filmy." Żeby mógł zrobić te wszystkie rzeczy, musiałby podnieść poprzeczkę, jeśli chodzi o jego radzenie sobie z własnym interesem. Miał założyć swoją własną firmę i wdać się bardziej w politykę. Wiesz, jego życie od pierwszych dni było nie na chodzie. W miarę jak jego życie zbliżało się do końca, starał się wszystko uporządkować. Na nieszczęście, właśnie w tym momencie wszystko potoczyło się niewłaściwie. Jest to wielka szkoda, ponieważ uważam, że gdyby żył pół roku dłużej, to by się pozbierał i wszystko było by spoko. Jest to naprawdę, wielka szkoda, potężna strata.

     Tak, z pewnością. Czy możesz powiedzieć nam coś o stosunkach między Tupakiem, a twoją siostrą?

     Tak, mogę trochę pomówić na ten temat. A jedynym tego powodem jest to, że jest ona obecnie zaręczona z inną osobą. Z szacunku do niej mogę tylko tyle powiedzieć. Ale o czym chciałbyś wiedzieć?

     Byli zaręczeni, prawda? (Tak) W porządku. Czy wiesz, kiedy mieli zamiar się pobrać?

     Wiesz co? Mogę się dowiedzieć, ale (obecnie) nie jestem pewien. Wydaje mi się, że miało to być w tamtym okresie. Była to część jego planu, aby wszystko poukładać.

     Niektórzy z jego fanów wierzą, że był on Muzułmaninem. Osobiście nie mam takiego zdania, ale czy możesz nam coś powiedzieć o jego przekonaniach religijnych?

     Uważam, że wierzył w Boga i kropka. Myślę, że był on bardzo, bardzo uduchowioną osobą. To właśnie zauważysz, kiedy będziesz oglądać Thug Angel. Staraliśmy się trzymać z dala od stereotypowych spraw, jak "Tupac i Biggie". To tam jest, będziesz to mógł zobaczyć, w większym stopniu, niż mogłeś to zobaczyć do tej pory. Będziesz oglądać materiały filmowe, nie mamy zamiaru tego analizować. Tupac był wielce uduchowioną osobą, wydaje mi się, że można to wyczuć poprzez jego muzykę, ale przez kontakt z nim jeszcze bardziej. Myślę, że wiedział o wiele więcej, niż mógł wypowiedzieć. Z powodu publiczności, do której się zwracał. Chciał mieć pewność, że każdy rozumie, co się do niego mówi. Powiedziałbym jednak, że był tak bardzo uduchowiony jak i bandycki. Z pewnością.

     Chciałem cię zapytać, co myślisz o Franku Alexandrze? W swojej książce nie przedstawił twojej siostry w dobrym świetle, wydało mi się to dość lekceważące. Co o nim myślisz, a także o DVD które wydał?

     Widziałem je dwa dni temu. Myślałem, że jego DVD... Ja spoglądam na filmy o Tupacu z takiego punktu widzenia: każdy ma coś do opowiedzenia. I ze względu na to, która część Tupaca cię interesuje, to albo to polubisz, albo nie.

     Wydaje mi się, że tobie się to nie spodobało

     Jeśli o mnie chodzi, nie interesuje mnie ta sprawa z morderstwem, to nie moja sprawa, ale gdy on jest ochroniarzem, to właśnie o tym powinien mówić. Film był spoko, w porządku, ale (jego ocena) zależy to od tego, co chcesz z niego wynieść, co fani chcą oglądać.

     Tak, z pewnością, on głównie koncentruje się na jego śmierci bardziej niż na życiu.

     A jeśli chodzi o jego komentarze w stronę mojej siostry, to wiesz, ona jest strasznie z tego powodu wkurzona, tak samo jak ja oraz mój ojciec. Sądzę, że było to bardzo nie na miejscu, ponieważ wiele z tych rzeczy było całkowicie nieprawdziwych.

    Mogę powiedzieć, że zostało to zbyt, zbyt wyolbrzymione.

     Dokładnie. Tak, jak fakt, że Tupac mógł uderzyć kobietę, to bzdura... To jest nieprawdopodobne...

     Nie pamiętam tego z książki, ponieważ czytałem ją jakiś czas temu, ale tak, trochę przesadzał.

     Jednak wiesz, to tylko słowa, nic więcej.

     O tak, z pewnością. Jak ci się wydaje, dlaczego Tupac nagrał taką ilość piosenek, jaką nagrał, czy uważasz, że czuł, iż jego czas ucieka? Albo, czy był on zwyczajnym, obsesyjnym pracoholikiem.

     Myślę, że chodziło o jedno i drugie. I uważam, że jedną z rzeczy o Tupacu, o której istnieniu ludzie nie zdawali sobie sprawy, jest to, że był on osobą, która wiedziała, co miała, kiedy to miała. Wiesz, wielu ludzi staje się sławnymi i tak po prostu im to umyka. Dorastał, nie mając nic. Wiedział, co miał, kiedy to miał. Nie tylko zdawał sobie sprawę z możliwości, ale uświadomił sobie możliwość zmiany, tego, jak jego muzyka może wpływać na życie innych ludzi i jak może je polepszać, wiesz o czym mówię? Chciał posunąć się jak najdalej tylko mógł, aby to właśnie uczynić. Nigdy nie mógł zrozumieć, dlaczego inni ludzie w tym przemyśle, palili sobie skręta, odpoczywali i robili jedną piosenkę dziennie. Mówił - "Człowieku, czeka na nas studio, chodźmy!" Naprawdę doceniał to, co miał, zdecydowanie nie sądził, że będzie żył po trzydziestce. Pytaliśmy wielu członków jego rodziny i starali się oni uzyskać formularze na ubezpieczenie na życie, i tego typu rzeczy, a jego to nie interesowało. Twierdził: "Nie będę żył tak długo." To właśnie nam powiedzieli. (To dość smutne) Tak, naprawdę smutne. Zobaczysz na filmie, jest tam parę momentów, kiedy ludzie namawiali go, aby zrobił rzeczy, które wymagały zaplanowania z wyprzedzeniem, a on wielokrotnie pytał - "Jaki to ma sens?"

     4 września, 3 dni przed tragiczną strzelaniną, Tupac pojawił się na rozdaniu MTV Video Music Awards wraz ze Snoop Doggy Doggiem. Tamtej nocy jakby znieważył Nasa w wywiadzie. Ale teraz Suge Knight twierdzi, że Tupac odwrócił się od Snoopa, a Nas mówi, że on i Tupac zakończyli tę kłótnię. Czy możesz nam powiedzieć, czy jest w tych opowieściach choć odrobina prawdy?

     Myślę, że zakończyli tę kłótnię. Z pewnością to zrobili. Mnie i Nasa wiążą dobre stosunki, no wiesz...

     Wiem, że zrobiłeś razem z nim ścieżkę.

     Tak, skąd to wiesz?

     Przeczytałem gdzieś w necie

     Nas mówi o Tupacu tylko dobre rzeczy, wiem to.

     Tak, wiem. Czy skomentujesz sprawę między Suge'iem, a Snoopem, czy pozostawisz to tak, jak jest?

     Sprawa między Suge'iem, a Snoopem, w kontekście stosunków Tupaca ze Snoopem, zanim odszedł?

     Tak.

     No nie wiem, znając Paca... Prawdą jest to, że Snoop powiedział w radiu te rzeczy i jestem prawie pewien, że mogło to naprawdę rozzłościć Tupaca. On był typem osoby, która szalała na całego. Wstawił się całkowicie za Snoopem, chodził na jego rozprawy i tego typu rzeczy i naprawdę go wspierał. Widziałem jak bardzo był z tego powodu zdenerwowany.

     Co to było takiego, co Snoop powiedział w radiu?

     Plotki głosiły, że powiedział coś, że ta kłótnia ze Wschodnim Wybrzeżem jest Tupaca, a nie jego i - "Jestem tu i będę pracował z Puffym lub każdym innym." To właśnie słyszałem. Nigdy jednak nie rozmawiałem z Pakiem o tego typu rzeczach.

     Czy byłeś w Vegas podczas tej tragicznej nocy? Tragicznej nocy, kiedy to został postrzelony?


     Nie, nie byłem. Była tam moja siostra, ale ja nie pojechałem.

     Czytałem, że tam była. Była w tym czasie w hotelu, czy w samochodzie za nim?

     Tak, była w hotelu. Za nim był jej samochód, ale jechali w nim Outlawz. Prowadził w zasadzie Frank Alexander.

     Chciałem zapytać o nowy album Tupaca: kiedy się ukaże, dlaczego został odroczony, czy wiadomo coś na temat jego tytułu?

     O jego tytule? Nic na ten temat nie słyszałem. Byłem parę miesięcy temu w domu Johnny J'a i słyszałem niektóre kawałki. Brzmiało to naprawdę nieźle. Jego nagrania zawsze mi się podobają. Brzmi to nieźle, ale nie wiem, jaki będzie tytuł albumu.

     Czy wiesz, dlaczego został odroczony? Bo miał przecież pojawić się jesienią 2001...

     Myślę, że robią jakieś remiksy.

     Teraz o produkcji, niektórzy z fanów nie byli zadowoleni z produkcji poprzedniego albumu, "Until The End of Time". Osobiście nie przywiązuje do tego aż takiej wagi, może poza refrenem "Happy Home", zauważyłem, że nie pasuje. Czy producenci tacy jak Johnny J biorą to pod uwagę i starają się utrzymywać muzykę w brzmieniu najbardziej podobnym do oryginału, jak to jest tylko możliwe?

     Mówiąc prawdę, to nie wydaje mi się, aby zależało to od Johnny J'a. Z tego co słyszałem - nie cytuj tego.

     Dobra, nie będę.

     Z tego co słyszałem, to zamierzają dokonać remiksów wielu ścieżek Johnny J'a. Myślę, że czasami nie zależy to od producentów.

     Przykładowo "Lil Homies" w ogóle nie brzmiało podobnie jak oryginał. Jednak niektóre utwory brzmią prawie tak samo, np. "Troublesome 96", muzyka nie była taka sama, ale była bardzo podobna. Powinni zmieniać sample ze względu na pozwolenia ich użycia, ale czy znowu próbują wszystko zmieniać?

     Tak, myślę, że tak... Słyszałem, że próbują aktualizować muzykę i tego typu rzeczy.

     Jak brzmią tytuły niektórych niewydanych utworów, które produkowałeś dla Tupaca?

     Wiesz co? Musiałbym pobrać listy od Johnny J'a, ponieważ to on je ma. Nie mam tytułów, bo działo się to tak, że szliśmy do studia i... Wiesz, jaki był Pac... Kiedy z nim pracowałeś i przychodził do studia, a tobie przygotowanie podkładu zajmowało zbyt wiele czasu, to mówił - "Pieprzyć to. Niech przyjdzie inny producent i coś zrobi." Zawsze starał się poruszać naprawdę szybko. Ja przynosiłem do studia 6 lub 7 już zmiksowanych podkładów. Czasami przynosiłem 6, a on nagrywał 3 lub 4 utwory jednego dnia, potem szliśmy do domu, a następnego dnia przychodził sam i nagrywał wokale, także jest wiele utworów, których ja nigdy nie słyszałem.

     Chodzi o niektóre twoje podkłady, których sam używał?

     Tak. Odszedł coś jak dwa tygodnie po tym, jak je nagraliśmy, tak więc nie miałem szansy ich nawet sprawdzić.

     Tupac obrażał Dre zarówno na "To Live And Die In L.A." jak i "Friends", na utworach, które ty produkowałeś. Kiedy go obrażał, to tak naprawdę nie miałeś nic do Dre, prawda?

     Tak.

     Czy kiedy zacząłeś pracować nad "All Eyez On Me" jesienią 1995 roku, sądziłeś, że jego muzyka stanie się tym, czym jest dzisiaj?

     Kiedy usłyszałem utwór "Dear Mama", wiedziałem. To było coś innego, dociera to prosto do twojego wnętrza. Nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek słyszał tak poruszającą piosenkę jak właśnie "Dear Mama". Ten utwór naprawdę mógł cię poruszyć i w tym samym czasie dać ci to poczucie rapu. Jest to coś, co Tupac... Tupac i Scarface zapoczątkowali. Oni mają naprawdę głębokie piosenki. Jak na przykład "Smile". Także 'Ever Seen a Man Cry', czy 'Who Do You Believe In'.

     O tak, na pewno. Osobiście bardzo lubię piosenkę "My Block", ze ścieżki dźwiękowej do "The Show". Tak więc wydaje mi się, że uważasz Tupaca za najlepszego artystę hip hopowego wszechczasów?

     Bez dwóch zdań. Wielu ludzi chce go porównywać z Biggiem, nie ujmując niczego Biggiemu, trzeba zauważyć, że Biggie nie grał w filmach, wiesz o co mi chodzi? Jeśli spojrzysz na to, co pozostawił po sobie Tupac, to nawet nie da się tego porównywać (do BIGa) Niemożliwością jest porównywanie tych dwóch ludzi.

     Tak, Biggie wydał w swojej karierze tylko dwa albumy, nie rozumiem, dlaczego ludzie porównują go do Tupaca.

     Właśnie. Porównałbym do niego Ja Rule czy DMXa, zanim zrobiłbym to samo z Biggiem, a zrobiłbym to tylko dlatego, że wydali oni więcej albumów.

     Jeżeli miałbyś możliwość dokonania remiksu jakiegokolwiek utworu 2Paca, czy jakiegokolwiek innego artysty hip-hopowego, to jaki utwór byś wybrał?

     Jakikolwiek utwór Tupaca, naprawdę. Może zrobiłbym coś z "Who Do You Belive In".

     Masz w głowie jakiś utwór nie Tupaca?

     Bardzo lubię Outkast. Myślę, że są naprawdę zajebiści.

     Czy sądzisz, że rap od strony tekstów, jak i produkcji zmienił się na lepsze od czasu śmierci Tupaca?

     Oczywiście, że nie. Nie. Z całym szacunkiem do tego wszystkiego, co ukazuje się obecnie... Kiedy Pac żył, moim zdaniem był kimś w rodzaju kontrolera jakości. On i Biggie. Jeśli pojawił się ktoś i mówił coś w swoich nagraniach, Pac stawiał im czoło i upewniał się, że naprawdę mówili poważnie.

     Tak, wszystkich kontrolował.

     Właśnie. Obecnie tak naprawdę nikt tego nie robi, martwią się zarabianiem pieniędzy, a nie o prawdziwość swojej muzyki. Może ich to obchodzi, ale nie okazują tego tak, jak robił to Pac.

     Jeśli chodzi o produkcję, czy uważasz, że jest lepiej?

     Niektóre produkcje są naprawdę dobre. Myślę, że kiedy powstał hip-hop lub nawet kiedy jeszcze Pac żył, wytwórnie płytowe nie wiedziały, jak obchodzić się z hip-hopem. Nie wszystkie wiedziały, jak to robić. Obecnie wszystkie wytwórnie wiedzą, jak to robić, więc przypomina to coś jak fabrykę. W przeszłości każde nagranie było wyjątkowe. Teraz wygląda to tak - "Dobra, mamy do wydania w tym roku 10 nagrań, zrobimy wszystkie w ten sam sposób. Ci sami producenci, ci sami kierownicy teledysków..." To powoduje, że muzyka jest mniej wyjątkowa.

     Przejdźmy teraz do DVD, czy możesz powiedzieć nam coś na temat materiałów filmowych z Tupakiem, które na nim znajdziemy?

     W porządku, chodzi ci o bonus, czy ogólnie o film?

     Tak, ogólnie.

     Mamy wszystkie czynności Paca, jakie tylko mógłbyś sobie wyobrazić, wszystko to jest na filmie. Uchwyciliśmy go na strzelnicy w Compton przez jakieś 35 minut. Mamy wszystko, począwszy od jego wychowania, poprzez raperów, których lubił, do pytania dlaczego robi muzykę. Mamy Mutulu Shakura, który z więzienia Atalanta State Prison przez 30 minut mówi o dzieciństwie Tupaca, o tym, jak do jego szkoły przychodziło FBI i o tym, jak Pac mówił mu czasami o samobójstwie i innych poważnych rzeczach. O tym, że Tupac wiedział, jakie cechy posiada przywódca, a wiele dzieciaków w jego wieku nawet nie wiedziało o przywódcach, którzy zginęli za sprawę. Tupac wychował się wśród takich właśnie rzeczy. Jest tam wiele rzeczy, nad którymi ludzie się zastanawiają. Wiele materiałów filmowych, z których dowiesz się, co jest grane. Mamy go, jak pracuje w studio, z Outlawz, wiele różnych rzeczy.

     Jaka jest twoja ulubiona piosenka Tupaca, wiem, że wspomniałeś o "Dear Mama", to moze powiedz, jaki jest twój ulubiony album?

     Lubię "All Eyez On Me" i "Me Against the World". Makaveli był spoko, ale był on bardziej tajemniczy, mściwy...

     Utwór "To Live And Die In L.A.", który wyprodukowałeś, był prawdopodobnie jedynym pozytywnym akcentem.

     Jeśli chodzi o Makaveli, to jest tu pewna ciekawostka odnośnie tego albumu, bo Tupac powiedział do mnie - "QD, zrobimy trochę piosenek, wydamy je i będziemy rozprowadzali w..." Wiesz, w okolicy są sklepy, w których mają wszystko - od butów, po złote łańcuchy i taśmy, a większość z nich to bootlegi. Wymyślił sobie - "Zrobimy te wszystkie kawałki i umieścimy je na bootlegach, żeby czarnuchy wiedziały, że wciąż robię te uliczne rzeczy." Zdenerwowałem się - "Cholera, To Live And Die In L.A. pojawi się na bootlegu?" Potem, nazajutrz, nawet nie wiedziałem, że pojechał kręcić teledysk i w rzeczywistości zdecydowali się wydać ten utwór na singlu i wydać album.

     Przy okazji, jeśli chodzi o wstęp (intro) do "To Live And Die In L.A.", to czy dodał je tam Pac, czy zostało to dodane po jego śmierci? Jest tam reporterka mówiąca z kimś o "Hit' Em Up".

     Myślę, że on to zrobił. Myślę, że Tupac. Wydaje mi się, że jest to jedna z ostatnich rzeczy, które zrobił przed śmiercią. Jestem prawie pewien, nie mam 100% pewności, ale myślę, że on to tam umieścił.

     Czy wiesz cokolwiek na temat wstępu do "Makaveliego", czy zostało to dodane po tym, jak odszedł. Chodzi mi o intro do całego albumu.

     Prawdę mówiąc, album został zrobiony za jego życia. Z tego co pamiętam, to zrobiliśmy to tak szybko, po prostu wpadliśmy do studia, nagraliśmy kupę piosenek i gotowe.

     Czy za nim skończymy, chciałbyś coś jeszcze dodać?

     Chciałbym powiedzieć jeszcze parę rzeczy o filmie. Wybieraliśmy spośród 14 godzin filmów, kumasz? Mieliśmy wystarczającą ilość materiałów, aby zrobić z tego 3 lub 4 filmy, jeślibyśmy tylko tego chcieli.

     Paru ludzi prosiło mnie, abym cię o to zapytał: czy zamierzasz jeszcze coś wydać?

     Prawdopodobnie, prawdopodobnie. Wiele materiałów, które zostały użyte w filmie, były po prostu inne od tego, czego mógłbyś się spodziewać po Tupacu. Być może o tym wiedziałeś, ale nie wiedziałeś dokładnie, co to jest. Mamy także materiały na temat kłótni z braćmi Hughes i Johnem Singletonem. Mamy wiele materiałów, na których Tupac opowiada całą historię, ale to jest coś, co być może zachowamy na następny film.

     Mam nadzieję, że wydacie jeszcze jeden film, ponieważ wiesz, jest zapotrzebowanie na DVD o Tupacu.

     Naprawdę?

     Tak, przynajmniej fani internetowi, mówią, że chcą, aby pojawiało się więcej materiałów.

     Naprawdę?

     Tak

     Mamy tyle materiałów na jego temat, mówię ci, to na chwilę oderwie ludzi od innych zajęć, to jest coś w stylu świąt Bożego Narodzenia. Uważam się za wielkiego fana Tupaca, tak więc zrobiłem to (także) dla siebie jako fana. Słysząc, jak Mutulu mówi o Tupacu, kiedy był on dzieckiem... To jest po prostu niewiarygodne. Dowiedziałem się o rzeczach, o których wcześniej nie wiedziałem.

     Słyszałem, że na DVD znajdzie się lista książek, które przeczytał Pac.

     Mamy tą listę, tak jak i wywiad z Leilą Steinberg, która pokazuje aktualne materiały i książki, które on czytał.

     Przeczytałem w "Holler If You Hear Me", że czytał takie książki, że nikt nie spodziewałby się, że właśnie takie pozycje wybrał. Tak jak na przykład książki o feminizmie i tego typu rzeczy.

     Przeczytał tak wiele książek, mam je wszystkie w moim domu. Przeczytał tyle książek, że wystarczyło by ich na 8 kursów studenckich. Dlatego, kiedy zakończysz oglądanie filmu, pomyślisz sobie - "A niech to i jak on skończył..." On był o wiele sprytniejszy, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Nawet ja tego nie wiedziałem.

     W tym miejscu można by zacytować jego słowa z utworu "Lil Homies": "Posiadam swój dyplom, ale nigdy się niczego w szkole nie nauczyłem." Także wydaje mi się, że o tym właśnie chciał powiedzieć.

     Dokładnie.

     Chcesz jeszcze coś dodać? Coś o DVD, albo o czymś innym?

     Zasadniczo powiem tak - nie mamy zamiaru przereklamować tego filmu, ponieważ chodzi tu o coś więcej, niż tylko o to, aby ludzie dobrze zrozumieli, kim ten człowiek był. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to było być w pobliżu Tupaca albo jaki on był, to uważam, że bez wątpienia, ten film jest najlepszą rzeczą, która ci to wytłumaczy. Będziesz wiedział, kim był, na dobre i na złe, poznasz jego dobre i złe strony. Ma to charakter bardzo kameralny i zostało stworzone przez ludzi, którzy go kochali. Nie pokazujemy jego złych stron, aby na tym skorzystać, robimy to, aby pokazać, jakim był. Niestety żył zbyt krótko, aby pokazać, kim naprawdę był, tak więc film właśnie to pokazuje.

     Chciałbym cię jeszcze zapytać o jedną rzecz. Twój ojciec Quincy Jones wydał tę książkę Vibe. Czy planuje wydanie jeszcze czegoś, jak mniemam przez swoją firmę produkcyjną?

     Nie wiem, nie jestem pewien.

     Wielkie dzięki za wywiad, fajnie się z tobą rozmawiało.

     Było mi bardzo miło.
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...