.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Procesy sądowe

wstęp | 1991-1992 | 1993 | 1994 | 1995-1996

Luty 1995 do październik 1995 – Więzienie i apelacja

     Tupac odsiadywał wyrok najpierw w Rikers Island, a w marcu 1995 przeniesiono go do więzienia o zaostrzonym rygorze - Clinton Correctional Facility w Dannemora, w stanie Nowy Jork. [więcej o pobycie Tupaca w więzieniu przeczytasz w wywiadach, których udzielił]
     25 maja 1995 roku jeden ze strażników poczuł dobiegający z celi rapera zapach palonej marihuany. Rzecznik więzienia, James Falteau powiedział, że po tym fakcie przeprowadzono test na obecność w moczu Shakura marihuany. Wynik był pozytywny. Tupac otrzymał karę 60 dni ograniczenia swobody, co oznaczało, że spędzał w celi 23 godziny na dobę i stracił takie przywileje, jak chociażby korzystanie z więziennego sklepiku.
     Shakur wspominał również o początkowo złych stosunkach ze strażnikami, którzy nazywali go „czarnuchem”, źle traktowali i składali na niego skargi – na przykład za zbyt dużą ilość poczty, która do niego przychodziła – absurd.
     Przyjaciółka Tupaca Jada Pinkett ofiarowała mu 100000$ właśnie na konto jego kaucji. 9 maja 1995 kaucja zostaje obniżona z 3mln$ do 1,4mln$, a początkowa umowa dotycząca wpłaty poręczenia określała jej trzy składniki: 850 000$ wpłacone w formie zbiorowej gwarancji przez Atlantic Records; 250 000$ wpłacone w postaci weksla skarbowego przez Berta Padella; a suma 300 000$ wpłacona przez firmę ubezpieczeniową. Prokurator Manhattanu oprotestował jednak te postanowienie, co przedłużyło pobyt Shakura w więzieniu. 27 lipca Członkowie Sądu Apelacyjnego Nowego Jorku głosami 3-2 zdecydowali się przyznać raperowi możliwość opuszczenia więzienia za kaucja, ale zaraz po głosowaniu od decyzji odwołał się prokurator, przez co Tupac w dalszym ciągu musiał pozostać za kratkami. 21 września sąd podtrzymał przyznanie Tupacowi zwolnienia za poręczeniem majątkowym.
     12 października 1995 roku właściciel Death Row Records, Suge Knight wpłacił 1,4 mln$ i Tupac wyszedł na wolność.– Jeżeli Bóg pozwoli mi wygrać apelację, to okaże się, że spędziłem w więzieniu 11 miesięcy na darmo – powiedział później Tupac.

22.01.1996 – Widmo ponownego pójścia za kratki

     Podczas rozprawy w Los Angeles, sąd postanowił, że Tupac powędruje za kratki w związku z nie odpracowaniem nałożonych na niego 15 dni pracy w ekipie drogowej, co było częścią warunku zawieszenia wyroku w sprawie z Allenem Hughesem. Zaraz po wyjściu z sądu Tupac uzyskuje prawo do pozostawania na wolności, ponieważ godzinę po rozprawie wpłaca kaucję w wysokości 52000$.
     4 kwietnia nastąpiło odczytanie wyroku w tej sprawie. Sędzia skazał Shakura na 120 dni pozbawienia wolności za złamanie zasad zwolnienia warunkowego, z powodu nie odpracowania wcześniej zasądzonego czasu dla Kalifornijskiego Wydziału Transportu. Sędzia odrzucił tym samym argument Davida Kennera - adwokata oskarżonego – mówiący, że raper nie zrobił tego, obawiając się o własne bezpieczeństwo. Tupac złamał warunki zawieszenia wyroku, będąc również aresztowanym w kwietniu 1994 za nielegalne posiadanie broni oraz będąc skazanym w procesie z listopada 1994 roku. Tupacowi pozwolono pozostać na wolności za kaucją, aż do momentu, kiedy wyjaśni się sprawa jego apelacji. Dodatkowo nakazano mu zapłacić 1000$ grzywny.
     Kiedy razem z prokuratorem Brownem opuszczał sąd, raper zwrócił się do niego z pretensjami: - Dlaczego nie mogłeś mi dać 60 dni? Ja bym tobie czegoś takiego nie zrobił.
Potem Shakur powiedział – Przeraża mnie pęd prokuratora do umieszczenia mnie w więzieniu. Mogą mnie wsadzić nawet na 120 lat, ale ja i tak będę bogatszy niż oni wszyscy razem wzięci.

7.09.1996 – Pobicie Orlando Andersona i śmierć...

    
Tego dnia miała miejsce ostatnia bójka w życiu Tupaca Shakura. Po meczu bokserskim w Las Vegas, w którym uczestniczył kolega Tupaca Mike Tyson, raper wychodził z kasyna, w którym odbywał się mecz i po drodze minął stojącego obok Orlando Andersona. Jeden z członków świty Death Row szepnął coś Tupakowi na ucho, po czym ten rzucił się na Andersona. Do Tupaca dołączyła reszta świty, bijąc - jak się okazało - członka South Side Crips, który rzekomo miał ukraść wcześniej łańcuch z emblematem wytwórni Knighta. Po krótkiej chwili ekipa Death Row wyszła z kasyna. Orlando Anderson nie zgłosił pobicia. Najprawdopodobniej to z powodu tej bójki Tupac stracił życie, ponieważ jak się domniemywa, to Anderson i jego kompani byli pasażerami samochodu, z którego padły strzały w kierunku rapera.
     Po śmierci syna i osadzeniu w więzieniu Suge’a Knighta, Afeni Shakur wygrała proces przeciwko Death Row Records w wyniku czego przyznano jej odszkodowanie oraz prawa do wszystkich utworów Tupaca.  William Garland - biologiczny ojciec Tupaca, po śmierci artysty wniósł pozew do sądu, domagając się połowy majątku Shakura. Warto dodać, że miał on z synem niewielki kontakt - dopiero po zamachu w 1994 roku Tupac dowiedział się, że jego ojciec faktycznie żyje. Mimo to Garlandowi udało się uzyskać 540,000 dolarów i zwrot kosztów sądowych w wysokości 350,000 dolarów.
     Śmierć Tupaca Shakura stała się szansą dla ludzi chcących uszczknąć odrobinę z majątku rapera: Jacques Agnant wytoczył pozew przeciw majątkowi Tupaca, domagając się 200 mln$ za zniesławienie. Roszczenie argumentował niemożnością znalezienia pracy jako producent muzyczny, co miało być spowodowane słowami Shakura, który określił go jako informatora i kapusia. Sędzia pozew oddalił. C. Delores Tucker zaskarżyła majątek Tupaca na 10mln$ w związku z – jak się wyraziła – zrujnowaniem jej życia seksualnego przez treści utworów Tupaca. Pozew został oddalony. Orlando Anderson pozwał majątek Tupaca o pobicie i 18 sierpnia 2000 osiągnięto ugodę, której szczegółów nie ujawniono. Jubiler z Beverly Hills wniósł pozew przeciwko Tupacowi, gdyż ten nie zapłacił za bransoletę z białego złota zdobioną diamentami oraz złoty łańcuch do medalionu zaprojektowanego przez Versace. Łańcuch wysłano do Niemiec w celu przedłużenia; w międzyczasie Tupac zginął, więc biżuteria po powrocie powędrowała do sejfu. Łączna wartość pozwu (razem z odsetkami) wyniosła 93,000 dolarów.

Zakończenie

- Podczas całej mojej kariery zostałem aresztowany chyba ze dwanaście razy – czy to za moje błędy, czy z przeznaczenia, czy w końcu bezpodstawnie. Obojętnie jaki nie byłby ich powód, miałem kontakt z policją częściej, niż bym sobie tego życzył – powiedział Shakur.
- Ludzie związani z wymiarem sprawiedliwości nie tylko nie lubili Tupaca, ale także nim pogardzali - opowiadał Charles Oagletree, czarnoskóry prawnik Tupaca. - Działo się tak nie tylko dlatego, że dużo mówił, ale również ze względu na to, że podążało za nim wielu ludzi mających kłopoty z policją. On do nich kierował swoje słowa. Policjanci doskonale wiedzieli jak się nazywa, bo wspomniał o nim Bob Dole.

Na podstawie licznych źródeł opracował: Piotr Studziński
(c) 2005 Poznaj Tupaca

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...