.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Procesy sądowe

wstęp | 1991-1992 | 1993 | 1994 | 1995-1996

1.02.1994 – Pobicie reżysera Allena Hughesa

     Tupac razem z kolegami „odwiedził” braci Hughes na planie teledysku Spice One’a, którego byli reżyserami. Wcześniej bracia Hughes mieli zaangażować rapera do filmu „Meneace II Society”, ale później okazało się, że z niego zrezygnowali, o czym Shakur dowiedział się z MTV. Na planie wywiązała się bójka.
- To nie jest tak, że rzuciłem się na tych facetów. Oni są bliźniakami, ważą ponad 200 funtów każdy, a ja ważę tylko 165. Podszedłem do nich sam i zacząłem z nimi rozmawiać. Wywiązała się kłótnia i bójka. Oni ze sprawy ulicznej zrobili sprawę sądową i tego im nie potrafię wybaczyć – opowiadał potem Tupac. Napaść dotyczyła tylko Allena Hughesa, bo jego brat Albert salwował się ucieczką. Powodem sprzeczki miała być przede wszystkim sprawa stosunku do innego czarnoskórego reżysera Johna Singletona.
     Hughes przedstawił inną wersję wydarzeń. – Nigdy nie poszedłbym z taką sprawą do sądu, gdybym walczył z nim jeden na jednego – wyjaśnił Hughes. – Jednakże on miał ze sobą dwunastu/piętnastu kumpli, bo nie był w stanie walczyć za siebie. Uderzał mnie tylko wtedy, gdy byłem do niego odwrócony plecami, dlatego musieliśmy sobie to wyjaśnić w sądzie.
     - Chcę teraz powiedzieć moim braciom, że jeśli jeszcze tego nie wiedzą, to zwykła bójka na pięści jest naruszeniem nietykalności cielesnej, dlatego jestem winny. Przyznaję się, jestem winny – powiedział Shakur podczas wywiadu.
     10 lutego 1994 roku, po sześciodniowym procesie ława przysięgłych debatowała przez godzinę i uznała Shakura winnym. Groziło mu pół roku więzienia i grzywna w wysokości 3000$. 10 marca odbyło się odczytanie wyroku. Przed jego ogłoszeniem Tupac powiedział w sądzie – Nie chcę, żeby Sąd traktował mnie w sposób uprzywilejowany. Chcę jedynie zrobić coś pożytecznego mimo złej atmosfery, która mnie otacza. Moje poczynania obserwuje wielu ludzi i nie chcę, żeby widzieli, jak idę do więzienia.
Sąd skazał Shakura na karę 15 dni pozbawienia wolności, którą miał odbyć w więzieniu w Los Angeles. Nakazano mu odpracować 15 dni dla Kalifornijskiego Wydziału Transportu. Jednocześnie otrzymał 2,5 roku zawieszenia wyroku.
     - Niezupełnie takiego wyroku oczekiwałem, ale uważam, że sędzia był na tyle sprawiedliwy, na ile mógł być – powiedział Shakur po opuszczeniu sali rozpraw. - Problem, który trwał 2,5 minuty sprawił, że zostałem skazany na 15 dni więzienia – czyli potraktowano mnie łagodnie. Jeśli macie zamiar zrobić coś takiego, to zastanówcie się najpierw czy warto.
     10 maja 1994 roku Tupac pojawia się w sądzie w Los Angeles i rozpoczyna odsiadywanie wyroku. 17 maja, po odsiedzeniu ledwie 7 dni w więzieniu, Shakur zostaje zwolniony.

Wiosna 1994

Miał stawić się w sądzie za rzekome uderzenie kobiety proszącej go o autograf.

29.04. 1994 – Tupac i Mopreme aresztowani za nielegalną broń i marihuanę

    
Na ulicy Hollywood Boulevard w Los Angeles, policja zatrzymała za przekroczenie prędkości samochód, w którym podróżowali Mopreme (kierowca) i Tupac (pasażer). Obaj zostali aresztowani, ponieważ w samochodzie, pod siedzeniem Tupaca znaleziono naładowaną broń kalibru 9mm oraz pół grama marihuany.
Proces rozpoczyna 6 maja 1996 roku, gdyby uznano ich winnymi, groziło im do trzech lat więzienia. Tupac przyznał się do winy i zobowiązał się do zorganizowania koncertu dla biednych dzieci, w którym obok niego mieli wystąpić: Snoop Doggy Dogg, Tha Dogg Pound, Nate Dogg, Danny Boy i E-40. Datę ogłoszenia wyroku wyznaczono na 12 września 1996.

3.09.1994 – Strzały podczas koncertu z udziałem Tupaca w Milwaukee

     Tupac wystąpił podczas koncertu w Mecca Arena, w Milwaukee, w stanie Wisconsin. Na scenie miał problemy z mikrofonem, co go wyraźnie poirytowało. W połowie drugiej piosenki Shakur wstrzymał jej wykonanie, aby minutą ciszy uczcić pamięć 14-letniej dziewczynki z Chicago, która została zabita przez 11 latka. Jednak zanim to się stało, Tupac zaczął wrzeszczeć: - Lepiej przestańcie zabijać te dzieci, bo jak nie, to własnoręcznie was zamorduję! Mówiłem wam już o krzywdzeniu dzieci. Róbcie tak dalej, a wszystkich was sukinsyny pozabijam!
     - Spojrzałem jednak w jego oczy- relacjonował reporter magazynu Fresh obecny na koncercie. - Znajdowałem się bardzo blisko sceny i zdałem sobie sprawę z tego, że nie był to przerywnik. Tupac mówił poważnie. Zanim przeszedł do następnej piosenki, widownia zaczęła rzucać w niego monetami, a on nie miał zamiaru tego tolerować. „Kim wam się wydaje, że jestem do cholery? Sukinsyny, lepiej przestańcie we mnie rzucać tym gównem!” Potem zaproponował 200$ nagrody dla tego, kto przyprowadzi rzucającego na scenę, a następnie ogłosił: „Dzięki niemu zarobisz, ale ten człowiek zginie jeszcze tego wieczora.”
     - Ludzie siedzący na trybunach zaczęli szydzić z Tupaca i pokazywać mu znaki gangów. Miarka się przebrała – pisał dalej Fresh. „Możecie pokazywać sobie swoje znaki gangów, jeśli chcecie” - krzyczał Tupac. „Ale i tak was wszystkich sukinsyny pozabijam! To jest Thug Life!” Następnie zaczął zapraszać na scenę ludzi, aby spróbowali „skopać mu tyłek”.
     Zapanował chaos i w tym momencie członek Thug Life wyciągnął broń. Część widzów zaczęła uciekać do wyjścia, a gangsterzy podążyli w kierunku sceny. Ktoś strzelił, ale nikt nie został ranny. Na miejsce przybyło 56 policjantów. Policja musiała wywarzyć drzwi do garderoby Tupaca. Podczas przeszukiwania garderoby kazali wszystkim klęknąć z rękami za głową. Znaleźli dwie bronie półautomatyczne. Nikt nie przyznał się, że cokolwiek o nich wiedział.

Koniec 1994 – Finał procesu, w którym Shakur został oskarżony o gwałt

    
Prawnik Agnanta złożył wniosek o oddzielenie sprawy swojego klienta od sprawy Tupaca i Fullera. Dodatkowo sugerował nie przedstawianie mu zarzutów dotyczących znalezionej broni. Prokuratura nie oprotestowała wniosku, co według prawników Tupaca było rzeczą niespotykaną. Tak więc oskarżonymi byli tylko Tupac i Fuller. Czwartego podejrzanego nigdy nie pojmano, a co za tym idzie, nie stanął on przed obliczem wymiaru sprawiedliwości.
     Po wysłuchaniu w sądzie końcowych ustaleń prokuratora, Tupac powiedział przed kamerami, że są one dalece odbiegające od prawy. – Pozostawiam to w rękach ławników. Podczas tego procesu dowiedziałem się, czego najbardziej boją się ci ludzie. Tu już nawet nie chodzi dłużej o mnie, tylko o jakieś koszmary tych ludzi. Ona powiedziała, że jestem z całą pewnością winny, ponieważ każdy, kto ma tatuaż ‘THUG LIFE’ jest winny. Co to jest za argumentacja? Mamy różną przeszłość i tylko dlatego, że wyglądam inaczej, nie oznacza to, że ją zgwałciłem. Do tej chwili nie przedstawiono w sądzie żadnego dowodu na to, że ją zgwałciłem. Za każdym razem, kiedy w mediach mówi się o tej rozprawie, cytowane są jej wypowiedzi mówiące o tym, że powinienem iść do więzienia, cytowana jest nieprawda. Piszcie o faktach, żeby każdy mógł je przeanalizować. Gdyby na moim miejscu był ktoś inny, nigdy nie zaszłoby to tak daleko. Moje życie zostało zrujnowane, bo nie przedstawia się faktów. Fakty są takie, że nie znaleziono śladów mojej spermy, nie ma dowodów na wymuszony stosunek – w tym analny – nic z tych rzeczy. Nie było także odcisków palców na broni. Ja już zostałem osądzony, ale mimo tego wierzę w wymiar sprawiedliwości.
     Zgodnie z relacją Shocka G, w drugim tygodniu rozprawy Tupac powiedział sędziemu: - Wysoki sądzie, podczas całej rozprawy, Sąd ani razu nie spojrzał w oczy mnie lub mojemu prawnikowi. Oczywistym, wiec jest, że Sąd nie jest tu po to, aby sprawiedliwości stało się zadość, dlatego bezcelowe byłoby proszenie o łagodniejszy wyrok. Nie interesuje mnie to, co zrobi Sąd, ponieważ nie traktuje się nas tutaj z szacunkiem, nie przestrzega prawa i nie ma tu sprawiedliwości. Wysoki Sąd wciąż nie jest w stanie spojrzeć mi w oczy, ponieważ mówię, że jest mi obojętne, jaki otrzymam wyrok, bo nie jestem w rękach Sądu tylko w rękach Boga. Słowa te wywarły wielkie wrażenie na zebranych, w tym po stronie prokuratora.
     Adwokat Tupaca stwierdził, że policja zniszczyła dowody w sprawie. Chodziło o nagranie Jackson na automatyczną sekretarkę, gdzie pozostawiła wiadomość o treści pornograficznej. 1 grudnia 1994 roku Tupac zostaje oczyszczony z zarzutu o gwałt analny i nielegalne posiadanie broni, ale razem z Fullerem uznany winnym przestępstwa seksualnego – dotykania pośladków bez zgody kobiety. Ze względu na stan zdrowia Tupaca, ogłoszenie wysokości wyroku zostało odroczone, a raper wyszedł mógł pozostać na wolności dzięki wpłaceniu kaucji opiewającej na 25000$. 23 grudnia Tupac zgłasza się na policję i spędza weekend w szpitalu więziennym Bellvue Hospital Prison Ward.

     7 lutego 1995 – Tupac zostaje skazany na wyrok od 1,5 do 4,5 roku więzienia i natychmiastowo zaczyna odsiadywać wyrok w nowojorskim więzieniu Rikers Island. Sędzia Fitzgerald orzekł, że Shakur musi odsiedzieć 18 miesięcy zanim uzyska prawo do wniesienia apelacji. Fullera skazano na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Wyznaczono kaucję w wysokości 3 mln $.
Jacques Agnant, którego sprawa została oddzielona od reszty współoskarżonych, kilka miesięcy po ogłoszeniu wyroku w procesie Shakura i Fullera, został uznany winnym jedynie dwóch wykroczeń na tle seksulanym i otrzymał wyrok w zawieszeniu. Gdy zapytano panią prokurator, dlaczego został on tak łagodnie potraktowany, powiedziała – Ayanna Jackson nie chciała ponownie przez to wszystko przechodzić. Co ciekawe, nie przeszkodziło jej to w dochodzeniu odszkodowania od Tupaca na drodze cywilnej.
     Taki przebieg procesu skłonił Tupaca do wniosku, że cała sprawa była ustawiona i jedną z ról odegrał właśnie Jacques Agnant. W utworze „Against All Odds” z ostatniego albumu, który planował wydać pod pseudonimem Makaveli, mówi: „Jasna karnacja, krępy i mówi z haitańskim akcentem / Biżuteria, szybkie samochody, znany jest z tego / Oto prawdziwa opowieść o kapusiu zwanym Haitańskim Jackiem / Wiedziałem, że pracował dla federalnych: te same zarzuty, ale osobne procesy – ciekawe, co im nagadał”.
     – Powiedziałem Tupacowi, żeby lepiej się z tym facetem nie zadawał, Charles Fuller też mu to odradzał – każdy mu to powtarzał – powiedział Watani Tyehimba.

1995-1996 >>>

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 

 

 

 

 

 

 

  

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...