.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Procesy sądowe

wstęp | 1991-1992 | 1993 | 1994 | 1995-1996

1993 – Strzelanina podczas koncertu Tupaca w Pine Bluff

     Jacquelyn McNealey, mająca wówczas 24 lata, wybrała się razem ze swoim chłopakiem i siostrzenicą na jeden z koncertów Tupaca, który odbywał się w Pine Bluff, w stanie Arkansas. Wedle jej relacji, Shakur podburzał publiczność, tworząc atmosferę zamieszek, w wyniku czego padły strzały. Kula trafiła ją w plecy uszkadzając rdzeń kręgowy. Kobieta mimo licznych operacji pozostaje częściowo sparaliżowana od klatki piersiowej w dół. Osoba, która strzelała, odsiaduje obecnie wyrok więzienia.
     Kobieta zawarła ugodę z klubem nocnym, który wypłacił jej 500000$. – Żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować tego, przez co przeszłam. Gdybym mogła jutro stanąć na nogi o własnych siłach, mogliby je sobie zatrzymać.
     W listopadzie 1996 roku sąd cofnął wyrok nakazujący majątkowi Tupaca zapłacenie Jacquelyn zasądzonych 16,6 mln$, ponieważ jak się okazało, prawnikom Shakura nie pozwolono podczas procesu na obronę ich klienta. W wyniku porozumienia stron, majątek zmarłego rapera wypłacił jej później 2mln$.

13.03.1993 – Bójka z kierowcą limuzyny

     Tupac w Hollywood wdaje się w bójkę z kierowcą limuzyny Davidem Deleonem. Kierowca twierdził, że Tupac i członkowie jego ekipy pobili go na parkingu przed studiami Telewizji Fox, po tym jak raper gościnnie wystąpił w programie „In Living Color”. Deleon miał zwrócić uwagę Tupacowi i jego ekipie, żeby nie zażywali w samochodzie narkotyków. Shakur zostaje aresztowany. Przyznał się do palenia marihuany, powiedział również - Kierowca limuzyny powiedział: Spierdalajcie stąd głupie skurwiele. Wtedy wyszedł i otworzył bagażnik. Wiedzieliśmy, co to znaczy. Nie mieliśmy broni. Trzeba było nas widzieć. 20 czarnuchów w jednym samochodzie. Wszyscy staraliśmy się powstrzymać go, żeby nikogo nie zastrzelił.
Nigdy nie przestawiono w tej sprawie zarzutów kryminalnych. Kierowca wniósł również pozew cywilny opiewający na 25 mln.$, z którego 7 lipca 1994 sędzia usunął wymienioną kwotę. W końcu, 30 maja 1996 roku Tupac Shakur, The Fox Network i Interscope Reocords podpisali porozumienie, którego treści nie ujawniono.

5.04.1993 – Rzekoma napaść z kijem baseballowym na innego rapera w Lansing

     Tupac poleciał do Lansing w stanie Michigan i wystąpił podczas koncertu odbywającego się w gmachu miejscowego uniwersytetu. W połowie występu poniosło go i rzucił o ziemię mikrofonem za 670$. Lokalny raper (Chauncey Wynn) wyraził oburzenie tym faktem. Podobno w odpowiedzi Tupac wzniósł kij i chciał pobić rapera. Wybuchło zamieszanie i ochrona musiała uniemożliwić ponad 3000 ludziom wdarcie się na scenę.. Publiczność zaczęła gwizdać, a Tupac został aresztowany.
     Shakur zeznał potem, że rzeczywiście trzymał kij baseballowy, ale miał on służyć jako rekwizyt podczas występu i że nikogo nim nie uderzył ani też nie zamierzał uderzyć. 14 września 1994 Tupac przyznał się do popełnienia wykroczenia, a w zamian prokurator wycofał poważniejsze zarzuty. 26 października odbyło się odczytanie wyroku – groziło mu do 90 dni więzienia, ale zamiast tego został skazany i odsiedział tylko 10 dni. Dodatkowo zasądzono na jego niekorzyść 35 godzin prac społecznych.

31.10.1993 – Postrzelenie przez Tupaca dwóch policjantów w Atlancie

    
Tego dnia po północy Tupac wracał swoim Benzem z koncertu w Atlanta University do hotelu, prowadząc dwa samochody wyładowane jego przyjaciółmi. Na rogu ulic Piedmont i Spring - dwie ulice od miejsca do celowego - zatrzymał się na czerwonym świetle. Zauważył, że coś złego dzieje się w samochodzie przed nim. Dwaj biali mężczyźni (Mark i Scott Whitwellowie - policjanci nie będący na służbie) zbliżyli się do okna tego samochodu. Pewien, że samotnym kierowcą tego samochodu jest czarny, Tupac wyszedł ze swojego auta i zażądał wyjaśnień. Biali mężczyźni zostawili samochód w spokoju, który odjechał z piskiem opon. Policjanci poczuli złość, ale zobaczyli, że za Tupakiem stoją jeszcze trzy samochody wypełnione ludźmi. Chcąc ich przestraszyć, Mark Whitwell wyciągnął broń i kazał im uciekać. Zamiast tego, Tupac sięgnął po pistolet, oparł się o dach swojego samochodu i strzelił, trafiając Marka w brzuch a jego brata w tyłek. Godzinę później Shakur został aresztowany w hotelu Sheraton. Zwolniono go potem za kaucją w wysokości 55000$.
     Początkowe wyjaśnienia policji przedstawiały inną wersję wydarzeń. - Policjanci Mark i Scott Whitwellowie, przechodzili przez ulicę wraz z żonami, kiedy o mało co nie potrąciły ich dwa samochody. Wywiązała się kłótnia – powiedział kapitan policji w Atlancie, Herb Carson. - Jeden z policjantów wycelował broń w kierunku grupy. Funkcjonariusze czuli się zagrożeni. Świadek powiedział policji, że Shakur strzelił do policjantów, a na miejscu znaleziono łuski po nabojach o kalibrze 9mm.
Oskarżenia o napaść z bronią w ręku zostały ostatecznie wycofane 7 października 1994 roku przez prokuratora Hrabstwa Fulton Louisa Slatona - śledztwo w tej sprawie odkryło wiele nieprawidłowości i nadużyć. Zeznający na procesie funkcjonariusz z Atlanty powiedział również, że Whitwellowie w raporcie złożonym tamtej nocy, określili świtę Shakura jako „zgraję czarnuchów.” Scott Whitwell, który jak się później okazało był pijany w noc zdarzenia, został zawieszony na dwa tygodnie za kradzież broni, którą skonfiskowano podczas aresztowania. W osobnej sprawie jego brat Mark stawił czoło zarzutom o napaść, nieostrożne zachowanie i fałszowanie informacji.
     Przeciw Tupacowi odbyła się również rozprawa z powództwa cywilnego – Mark Whitwell 12 lipca 1995 roku zaczął domagać się sądownie zwrotów kosztów leczenia, utracone zarobki jak i rekompensaty za ból oraz cierpienie. 14 lipca 1998 roku osiągnięto pozasądową ugodę; w wyniku której przyznano mu 210000$

18.11.1993 – Tupac zostaje oskarżony o gwałt

     Najgłośniejsza sprawa sądowa Tupaca. Wszystko miało swój początek w klubie Nell’s kilka dni wcześniej. Według Tupaca, dziewczyna, która go pozwała, sama do niego podeszła i zachowywała się prowokacyjnie, co doprowadziło w końcu do seksu oralnego na parkiecie, który wykonała z własnej woli. Według kobiety, to Shakur się na nią napalił, poszedł za nią na parkiet, obmacywał ją, a następnie wymusił na niej trwający trzy sekundy kontakt oralny. Zaskakujące jest jednak to, że mimo wyraźnego oburzenia takim zachowaniem rapera, pojechała z nim do hotelu Parker Meridien, w którym się zatrzymał i odbyła z nim stosunek seksualny (w tym oralny).
     Zgodnie z relacją Ayanny Jackson, Tupac umówił się z nią na spotkanie kilka dni później. Według Tupaca, zadzwonił po nią Nigel (Jacques Agnant), który wyraźnie namawiał Tupaca na spotkanie z dziewczyną, mimo tego, że Shakura to zbytnio nie interesowało.
     Zgodnie z tym, co twierdził Tupac, kiedy w końcu przybyła na górę, to zamiast siedzieć z Nigelem (Agnantem) i resztą, siedziała na oparciu jego fotela. Nigel (Agnant) i Trevor pożerali ją w tym czasie wzrokiem. W końcu raper zabrał ją do pokoju, a Ayanna Jackson zrobiła mu masaż, co miało trwać około pół godziny. Kiedy zaczęli się całować, ktoś wszedł do pokoju.
     I w tym miejscu ich relacje diametralnie się różnią. Według poszkodowanej, Tupac kazał się jej nie ruszać. Miał rzekomo powiedzieć – Nie martw się kotku, to są moi bracia, oni nie zrobią ci krzywdy. My wszystko robimy razem. Ona miała odpowiedzieć, że przyszła tylko do niego i że nie ma ochoty tego robić. Potem miał nastąpić gwałt z czynnym udziałem Tupaca, Nigela (Agnanta) i Trevora (niezidentyfikowana osoba). Charles Fuller, był obecny w pokoju, lecz jej nie dotykał – twierdziła Jackson.
     Według Tupaca, kiedy do pokoju weszli Nigel i Trevor, zdębiał on bardziej niż ta dziewczyna. – Powiedziałbym, żeby pozwolili nam dokończyć, gdyby tylko ona się odezwała, ale ona nic nie powiedziała – relacjonował Shakur. Jego znajomi zaczęli się napalać na tyłek ofiary, więc Tupac opuścił pokój, pozostawiając ich samych. Poszedł się zdrzemnąć, a kiedy się obudził, Nigel panikował, mówiąc, że Jackson poda go na policję. Przyprowadzili kobietę, która krzyczała, płacząc histerycznie – Dlaczego pozwoliłeś im to zrobić?! Po niedługim czasie przyjechała policja i Tupac, Agnant oraz Fuller zostali aresztowany; a czwarta osoba biorąca udział w domniemanym gwałcie uciekła i nigdy nie stanęła przed sądem.
     Postawiono mu zarzut gwałtu analnego, przestępstwa na tle seksualnym i usiłowania gwałtu analnego. Znaleziono także dwa pistolety, co złożyło się na kolejny zarzut. 20 listopada 1993 roku raper został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 50000$.
- Nie mogę wypowiedzieć nawet imienia i nazwiska kobiety, która mnie pozywa. Jeśli to zrobię, będą mogli podać mnie do sądu. Ona natomiast może powiedzieć, że oskarża Tupaca Shakura (i jest w porządku) – Shakur żalił się podczas wywiadu telewizyjnego.

1994 >>>

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...