.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Procesy sądowe

wstęp | 1991-1992 | 1993 | 1994 | 1995-1996

1991 – Aresztowanie podczas trasy Digital Underground

– Podczas jednego z przystanków na wspólnej trasie koncertowej Digital Underground i Public Enemy, kiedy to zespoły zawitały do miasta Birmigham w stanie Alabama, zespół Tupaca został ostrzeżony przez miejscowego szeryfa, że panują tam surowe prawa dotyczące obsceniczności. - Ostrzeżono nas, abyśmy nie przeklinali, nie dotykali genitaliów i nie robili podobnego typu rzeczy, ponieważ pójdziemy za to do więzienia – relacjonował członek DU Chopmaster J. Już podczas otwarcia występów DU padały przekleństwa, a dodatkowo członkowie zespołu zabawiali się w jednoznaczny sposób z dmuchanymi lalami i tego wieczora - mimo ostrzeżeń - było dokładnie tak samo.

- Kiedy już minęła znaczna część naszego występu, podszedł do nas nasz ochroniarz i wyszeptał nam na ucho - Dzisiejszej nocy idziecie do więzienia. Ośmiu funkcjonariuszy z biura szeryfa stało po obu stronach sceny – opowiadał dalej Chopmaster J. - Zwykle było nas tylko pięciu na scenie, ale tamtej nocy znajdowało się tam około trzydziestu osób. Chopmaster J zdjął swój kostium i spokojnie wyszedł na zewnątrz, a po krótkiej chwili wahania uczynili to również Shock G i Money B. Tupac zszedł ze sceny jako ostatni, ale wziął ze sobą przenośny mikrofon i przez całą drogę wśród publiczności rapował. Cały czas podążało za nim światło punktowe, więc ludzie szeryfa nie mieli problemów z jego aresztowaniem. Tupac został potem zwolniony dzięki kaucji wpłaconej przez zespół.

17.10.1991 – Sprawa pobicia Tupaca przez policjantów w Oakland

     Tego dnia, w Oakland, o godzinie 12.45 Tupac w drodze do banku przekroczył w niedozwolonym miejscu ulicę przy rogu 17-tej i Broadway. Funkcjonariusze rasy białej - Boyovich i Rodgers zablokowali mu wejście do banku i wielokrotnie żądali okazania dowodu tożsamości. Shakur zastosował się do tej prośby i okazał trzy dowody tożsamości. Obaj policjanci zaczęli nękać Tupaca ze względu na jego imię. Wywiązała się sprzeczka i Tupac przy użyciu wulgarnych słów zażądał wydania mu wezwania do sądu.
     W odpowiedzi Boyovich - przy asyście Rodgersa - pochwycił go za kark, przydusił, rzucił na ziemię i wielokrotnie uderzał jego twarzą o chodnik, a następnie dusił Tupaca aż do momentu, kiedy ten stracił przytomność. Shakur nie stawiał policjantom oporu, podczas kiedy ci go atakowali. Po odzyskaniu przytomności był kopany przez wspomnianych policjantów, a po przyjeździe policyjnej furgonetki obwożono go po całym Oakland. Po siedmiu godzinach spędzonych w areszcie wypuszczono go na wolność. [cały pozew po polsku dostępny jest w książce
Tupac: Zmartwychwstanie]
     12 listopada prawnicy rapera złożyli w sądzie pozew cywilny przeciw Policji Miasta Oakland oraz wyżej wymienionym policjantom opiewający na sumę 10 mln.$. Wypowiadając się w telewizji na temat szans na wygranie procesu niedługo po złożeniu pozwu, Tupac nie był zbyt optymistycznie nastawiony i powiedział, że sławna ofiara policyjnej brutalności Rodney King wciąż walczył o swoje, mimo że całe zajście mieli nagrane na wideo. – Pokazali mi, że (dla nich) wciąż byłem czarnuchem. – mówił Tupac.
W 1994 roku, wspominając tę sprawę Tupac powiedział – Policja poinformowała, że pójdzie na ugodę, ale tę informację media pominęły. Nie pokazywano w telewizji tego jak policja okłada mnie po głowie, ale za to chętnie pokazywano mnie w kajdankach.
     W końcu osiągnięto porozumienie i policja wypłaciła Tupacowi 42000$. – Zapłaciłem moim prawnikom, kupiłem sobie samochód. Mogłem uzyskać więcej, ale męczyło mnie już chodzenie po sądach przez tyle czasu – powiedział później Shakur.

11.04.1992 - Zabójstwo policjanta w Houston

     W Houston, w stanie Texas, 19-letni Ronald Ray Howard postrzelił miejscowego policjanta Billa Davidsona, gdy ten przyłapał go na prowadzeniu skradzionego samochodu. Jego prawnik stwierdził, że utwór z „2pacalyspe Now”, skłonił jego klienta do tego morderstwa. – Każdy, kto posiada choć odrobinę rozumu jest w stanie zobaczyć, że nie miałem z tym nic wspólnego. To zdarzyło się w Texasie, a ja byłem w tym czasie zajęty zdjęciami do filmu w zupełnie innym miejscu i jeszcze oskarżają mnie o morderstwo.
     Na początku sierpnia 1993 roku sąd odrzucił argumenty obrony związane z Tupakiem i skazał zabójcę na karę śmierci. Pozew cywilny przeciw Shakurowi ostatecznie zakończył się 28 marca 1997 roku wyrokiem głoszącym, że Tupac i inni pozwani nie mieli wpływu na czyny Howarda.

22.08.1992 – Oskarżenie o spowodowanie śmierci 6 letniego chłopca w Marin City

     Tupac pojawił się na festiwalu w Marin City, w stanie Kalifornia. Gdy razem z Man-Manem, swoim bratem przyrodnim Mopremem (Maurice Harding), Marku Reynoldsem i kilkoma innymi ludźmi stał na scenie, podszedł do niego miejscowy raper Dimitrius Striplin, mówiąc, że Tupac nie powinien tam przyjeżdżać, po czym go uderzył. Wybuchło zamieszanie.
- Pac przyprowadził ze sobą sześcioro małych dzieci, które miały ze sobą plecaki i właśnie z takiego plecaka wypadła broń. Niektórzy ludzie mówią, że Pac miał broń, ale ja nigdy jej nie widziałem w jego dłoni – powiedział naoczny świadek Marku Reynolds. - Kiedy zaczęło się zamieszanie, Maurice chwycił za broń. Wybuchła panika. Przeładował broń, chciał strzelić, ale pistolet nie wypalił. Przeładował raz jeszcze i znowu nic. Gdy zrobił to za trzecim razem, pistolet wystrzelił. Ludzie zaczęli gonić Tupaca i Mopreme’a. Jeden z nich dopadł Tupaca siedzącego w samochodzie i zaczął go okładać pięściami. Jakimś cudem Mopreme zdołał odjechać stamtąd, ale ponad dwieście osób biegło za samochodem, rzucając w niego, czym tylko się dało. W końcu policja przerwała zamieszki i odwiozła obydwu na posterunek.
     Jak się okazało, podczas awantury został śmiertelnie postrzelony 6 letni chłopiec, Qu'id Walker Teal. Dzieciak jeździł na rowerze po szkolnym boisku nieopodal sceny, gdy kula trafiła go w czoło. Pocisk pochodził z broni zarejestrowanej na Shakura – Colta, kalibru .380. Pistolet znaleziono w krzakach w pobliżu posterunku policji, koło którego zatrzymał się samochód rapera. Z braku dowodów nikomu nie postawiono zarzutów kryminalnych. Mimo tego Shakur został pozwany z powództwa cywilnego. Ława przysięgłych składała się tylko i wyłącznie z białych. Shakur został ukarany grzywnami za nie pojawianie się na rozprawach. 7 listopada 1995 roku, po zeznaniach zaledwie dwóch światków (dwóch policjantów z Marin City), na mocy niejawnego porozumienia, nie wymieniona z nazwy wytwórnia płytowa zobowiązała się wypłacić rodzicom chłopca odszkodowanie w granicach od 300000 do 500000$.

1993 >>>

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 




 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...