.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


FEDS - wywiad z Keishą Morris (2004)
tłumaczenie: Piotr Studziński


     Zanim zagłębimy się w tą historię, pozwólcie, że przedstawimy ta młodą kobietę. Keisha jest 27-letnią kobietą, posiadającą tytuł licencjata Prawa Kryminalnego, który zdobyła w John Jay College, posiada także tytuł magistra w nauczaniu.
    To silna czarna kobieta, która zna znaczenie słów "stawiać na swoim." Urodziła się jako Keisha Morris, posiada nazwisko, które uczyniło z niej część historii rapu - Shakur. Nie chwaląc się tym, mówi - "Nie jestem dumna z tego, co zrobił, ale do mnie należało trwanie przy nim i wspieranie go."
     Urodzona w Bronksie, czym się szczyci, lubi sport, czytanie i rozmawianie z dorosłymi i dziećmi o ich problemach. Jak mówi, musisz czasem przejść przez pewne rzeczy lub je widzieć, aby je wytłumaczyć. Myśleliśmy, że będziemy przeprowadzać wywiad z kobietą, która nosi bandanę i nienawidzi wszystkich poza samą sobą, która przeklina i pali trawę. Zamiast tego zobaczyliśmy bardzo dobrze wychowaną osobę. Trochę czasu upłynęło, nim całkiem się rozluźniła.
     Tupac był marzeniem, które zmieniło się w koszmar. Jednego dnia był z nią, aby ją kochać, by za chwilę odejść. "Mieliśmy zacząć jeszcze raz" - mówi Keisha, która nie pali trawy, papierosów i nie pije alkoholu. Była po prostu przeciwieństwem Tupaca.

     Jak leci Keisha? Masz wiele do opowiedzenia, prawda?

     Tak, mam wiele do powiedzenia. Chcę podziękować F.E.D.S. za danie mi możliwości wyrażenia moich uczuć. Udzieliłam tego wywiadu z powodów osobistych.

     Tupac wybrał cię, abyś była jego żoną?

     Tak, obojętnie, czy ludzie chcą to zaakceptować, czy nie. Żądam należnego mi uznania. Chcę podziękować Suge'owi Knightowi za pamięć i uznanie mojej pozycji.

     Ożeniłaś się z częścią historii. Jak poznałaś Tupaca?

     Poznaliśmy się w czerwcu 1994. Oboje byliśmy na przyjęciu, które urządzał Puffy w miejscu zwanym Capitol. Przyszedł do klubu, zauważyłam go, porozmawiałam z nim przez krótką chwilę i odeszłam. Widziałam go miesiąc później w innym Manhattańskim klubie, Tunnel. Podszedł do mnie i powiedział mi, jak to o mnie myślał od tamtego momentu. Byłam bardzo zaskoczona. Pamiętał wszystko z naszego pierwszego spotkania. Pamiętał nawet ubranie, które miałam na sobie. Potem zapytał, czy może mnie gdzieś zabrać. Początkowo byłam wystraszona, bo nie wiedziałam, skąd się wziął. Chciałam wiedzieć, dlaczego ja spośród wszystkich innych. Powiedział, że nigdy nie miał kobiety, która traktowałaby go tak, jak ja to robiłam, co nie wywarło na mnie wrażenia. Nie robiłam z tego jakiejś specjalnej sprawy. To ja jego przyciągałam.

     Jak wyglądała wasza pierwsza randka?

     Po pierwsze, byłam kłębkiem nerwów. Chciał, żebym spotkała się z nim w jego hotelu, na co odpowiedziałam: "O, nie!." Ja i on w świetle dziennym z wieloma ludźmi wokół. Bardzo się wahałam, ale jednak poszłam. Poszliśmy do Chelsea Movie Theater na Foresta Gumpa, następnie zjedliśmy obiad za rogiem we włoskiej restauracji. Chciał zobaczyć Foresta Gumpa, bo czytał rolę ''Bubby". Byłam w całkowitym szoku, bo nie mogłam uwierzyć z kim miałam randkę. Jaki wydał album w tamtym okresie?

     Pracował w tamtym czasie w studio nad Me Against the World.

     Chodziłaś z nim do studia?


     Tak. Nagrywał zarówno w Los Angeles, jak i Nowym Jorku. Chodziłam z nim do Unique studio.

     Czy powiedział ci o strzelaninie?

     Tak, zadzwonił do mnie, aby mi powiedzieć, że został postrzelony i żebym zadzwoniła do jego matki.

     Co zrobiłaś po tym, jak zadzwonił?

     Miał normalny głos, więc z początku kontynuowałam rozmowę, potem zadzwoniłam do jego rodziny.

     Czy łączył cię jakiś związek z jego matką?


     Tak. Na początku, cieszyła się, że Tupac zainteresował się kobietą taką jak ja, ale w miarę jak nasz związek (Keishy i Tupaca) stawał się poważniejszy, moje relacje z jego matką zaczęły się ochładzać.

     Dlaczego?

     To był jej wybór. Ja nic do niej nie miałam. Mój związek był z jej synem.

     Czy myślała, że ożeniłaś się z jego synem dla pieniędzy?

     Nie wiem.

     Jak to widział Tupac?


    On nie postrzegał naszego związku w taki sposób. Nigdy nie mieliśmy umowy przedmałżeńskiej, wiedział, że to była czysta miłość.

     Czy ciężko było być żoną Tupaca?

     Było wiele wzlotów i upadków. Mieliśmy niecodzienne sytuacje. Nigdy nie mieliśmy normalnego dnia. Każdego dnia coś z nim było. Jego pobyt w sądzie, więzieniu, potem Death Row. Pac był bardzo złożona osobą. Nigdy nie wiedziałam, czego mogę się po nim spodziewać..

     Jak było z seksem?

     Nie mogę uwierzyć, że mnie o to pytacie. Posłuchajcie jego muzyki. To nie był jego problem. Naszym problemem była komunikacja. Był uparty i chciał mieć nad wszystkim kontrolę.

     Czy uważasz, że Suge go kochał?

     Suge go kochał, a Pac kochał Suge'a i Zachód. Nienawidził tylko Wschodu.

     Ty jesteś ze Wschodu?

     Ja byłam wyjątkiem. Wielu ludzi zostało wplątanych w całą tą sytuację.

     Opisz jakąś chwilę z Tupakiem.

     Pojechałam odwiedzić Tupaca w Atlancie i pokój hotelowy zapalił się, wściekł się na mnie, bo próbowałam uciec. Powiedział, że nie może mi ufać, bo nie chciałam razem z nim walczyć z ogniem.

     Kiedy się pobraliście?

     Wzięliśmy ślub 29 kwietnia 1995, a rozwiedliśmy się w 1996.

     Pobraliście się, kiedy Tupac przebywał w więzieniu?

     Tak, przeprowadziłam się tam. Musiałam się upewnić, że wszystko jest w porządku. Było to doświadczenie, przez które nigdy więcej nie będę przechodzić. Więzienie znajdowało się 65 mil od Kanady w Dannamora - to bardzo zimna okolica.

     Jak wyglądały wizyty?


     Było strasznie. Był to strasznie uciążliwy proces. Jechałam z miasta autobusem, co zabierało mi sześć godzin. Potem, kiedy już się tam dostałeś, trzeba było poczekać na numerek i następnie przeszukiwano cię. Umieścili go w areszcie prewencyjnym, a on tam nie chciał być. Chciał przebywać wśród innych więźniów. Nie zdawali sobie sprawy z tego, jaką był wielką gwiazdą. Strażnicy czasami bardzo utrudniali mu życie.

     Czy podczas wizyt dotykałaś go?

     Nie, nie mieliśmy wizyt małżeńskich i nie chcieliśmy ich.

     Kto go odwiedzał?

     Parę znanych osobistości, prawnicy, menedżerowie, Suge i jego rodzina.

     Czy ty i Pac kiedykolwiek biliście się?

     Nie, nie biliśmy się. Po prostu kazałam jednej dziewczynie dzwonić do mnie do domu.

     Spoliczkowałaś go?

     Nie, były inne sposoby na załatwienie tego typu spraw.

     Gdzie mieszkałaś?

     W Harlemie, a on mieszkał w Atlancie, ale zostawał w hotelu, albo moim domu.

     Czy przebywałaś razem z Sugiem?

     Tak.

     Jaki był?

     Nie przeszkadzał mi.

     Masz dzieci?

     Nie.

     Dlaczego ich nie masz?

     Tak się po prostu złożyło.

     Kiedy umarł, czy ty i jego matka omawialiście coś?

     Nie. Trzymałam się z dala. Nie miałam z tym nic wspólnego.

     Ale byłaś jego żoną?

     Nie byłam wdową. Rozwiodłam się z nim, zanim to się stało, ale wciąż się ze sobą widywaliśmy. Miałam jechać do Vegas, ale nie pojechałam.

     Dlaczego się z nim rozwiodłaś?

     Nie mogłam sobie dłużej już radzić z tym stresem.

     Czy uważasz, że nie żyje?

     Nie zadzwonił do mnie.

     Gdzie został postrzelony za pierwszym razem?

     Został draśnięty w głowę i rękę, najgroźniejszy strzał trafił go w tętnicę udową. Jego organy płciowe były jednak na miejscu.

     Czy Tupac kiedykolwiek mówił ci, że zamierza przebaczyć i zapomnieć o tym, co zdarzyło się na Wschodnim Wybrzeżu?

     Tak, w pewnym momencie zamierzał zapomnieć o wszystkim i posuwać się do naprzód, ale kiedy Puffy i Biggie wypowiedzieli się w tym artykule o nim, zdenerwował się.

     Co pomogło ci w wyjściu z dołka po jego śmierci?

     Pomógł mi pokój z samą sobą i pewność, że spoczywa w pokoju. Podczas naszej pierwszej randki powiedział mi, że umrze przed 25 rokiem życia. Stwierdził, że będzie to prawdopodobnie morderstwo. Spojrzałam na niego, jakby mu odbiło.

     Mówi się, że to on się z tobą rozwiódł, ponieważ chciał się ożenić tylko ze swoją muzyką.

     To nie on się ze mną rozwiódł. Ja się z nim rozwiodłam.

     Jeżeli Tupac wciąż by żył, czy uważasz, że ożeniłby się z córką Quincy Jonesa?

     Miał wiele czasu, żeby się z nią ożenić, dlaczego tego nie zrobił? Powiedział mi, że posługuje się nią, aby dostać się do Quincy'ego. Nie twierdzę, że nie uprawiali seksu, gdyż robił to z wieloma kobietami.

     Czy otrzymywałaś wiele dziwnych telefonów, z powodu takiego iż byłaś jego żoną?

     Wiele razy. Nie przeszkadzało mi to. Bardzo szybko przywykłam do tego. Kiedy poznałam Tupaca, miałam zaledwie 21 lat, a on chciał mnie poślubić od zaraz. Ludzie myślą, że ożenił się ze mną, aby mieć wizyty małżeńskie, ale tu nie o to chodziło. Poznałam go w czerwcu, a we wrześniu kupił mi pierścionek. Tupac ożenił się ze mną, więc okazywano mi szacunek, kiedy dzwoniłam do Death Row. Podtrzymywałam go na duchu, kiedy był w więzieniu. Rozmawiałam z jego ekipą i ludźmi od teledysków. Nie chciał, żeby ludzie mówili - "Aaa, to tylko jego dziewczyna." Chciał, żeby mnie tytułowano. Mogłam zachować ten tytuł, ludzie mówią, że powinnam starać się o jego pieniądze, ale po co?

     Nic więc nie dostałaś?

     Nic! I dobrze mi z tym. Nie poślubiłam go, aby być kimś lub coś od niego dostać. Jeśli mielibyśmy dziecko, wtedy to była by inna sprawa, ale ja potrafię o siebie zadbać, (Pac) nie był moim ojcem.

     Jak spotkali się Suge i Tupac?

     Pac zadzwonił do mnie i powiedział - "Chcę, abyś umówiła spotkanie z Suge'iem." Zadzwoniłam więc do Interscope, ci dali mi numer do Death Row. Resztę już wiecie.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...