.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Sister 2 Sister - wywiad z Keishą Morris, 2004
tłumaczenie: Piotr Studziński
 

     Pierwszy wywiad z jedyną żoną Tupaca - Keishą Shakur, przeprowadziłam po kilku krótkich miesiącach od momentu śmierci Tupaca. Była milcząca. Znienacka zadzwoniła do mnie, mówiąc, że chce przyjechać z Nowego Jorku do Waszyngtonu, aby porozmawiać o stracie jakiej doznała. Wydawało się, że był to jej sposób na wyżalenie się. Po raz pierwszy spotkałam Keishę, kiedy pojechałam do Nowego Jorku, aby przeprowadzić w więzieniu wywiad z Tupakiem. Odprowadziła mnie do więzienia w Dannamora na wizytę z jej mężem, Tupakiem Shakurem.
      Nie robiłam jej zbyt wielu zdjęć, ponieważ Tupac bał się o jej życie i nie chciał, aby ją rozpoznawano. (Pac) ożenił się z nią podczas pobytu w więzieniu, a ona porzuciła swoją karierę, aby przeprowadzić się do Clinton, w pewnym stopniu wiejskiego miasteczka, zamieszkiwanego w znacznej mierze przez białych. Zrobiła to, aby móc widzieć się codziennie ze swoim mężem. Nikt bardziej nie poświęcił się dla Tupaca gdy był w dołku.
     "Jaime" - powiedział (Tupac) - "gdzie są te wszystkie sukinsyny, które mówiły, że mnie kochają? Nikt nie przychodzi mnie odwiedzać." To, że zostałam wybrana, aby przeprowadzić wywiad z Tupakiem, było ironiczne, ponieważ odnosiłam się krytycznie do tego, co robił. Ostrzegłam nawet jego najbliższych, że wkrótce mogą stracić swojego syna, jeśli nic się nie zmieni. To, że nasi młodzi artyści odnoszą sukces, nie oznacza wcale, że można ich poklepać po plecach, nawet jeśli robią źle. Musimy trzymać nasze dzieci krótko. W momencie, kiedy to piszę, jestem właśnie po spotkaniu z Keishą poprzedniego wieczora. Wyglądała piękniej niż kiedykolwiek.

     Co się z tobą działo od czasu, kiedy rozmawialiśmy ostatnim razem? Co robiłaś?

     W lecie udzieliłam wywiadu dla magazynu F.E.D.S. Jest to, można powiedzieć, uliczny magazyn. Pytali mnie po prostu o mój związek z Pakiem. Uważali, że jest to istotne, ponieważ jestem jedyną, którą kiedykolwiek poślubił.

     Jednakże ludzie, zaraz po jego śmierci starali się pomniejszać znaczenie tego faktu, prawda?

     Wiem. To bardzo dziwne, jak się to wszystko potoczyło. A stało się tak, że Suge Knight wspomniał o mnie w magazynie The Source. Powiedział, że jedyną osobą, która zasługuje na uznanie jestem ja.

     Uznanie za co?

     Za to wszystko, co działo się z Pakiem podczas pobytu w więzieniu, oraz kiedy go wypuścili, za to wszystko.

     Czy chodzisz teraz na randki?

     Tak, mam kogoś.

     Tak więc spotkałaś Tupaca zaraz przed tym, jak zaczął chodzić na rozprawy?

     Poznałam go na kilka miesięcy przed tym, jak zaczął chodzić do sądu.

     Po oskarżeniu tej dziewczyny o gwałt?

     Tak, po oskarżeniu o gwałt - przestępstwo seksualne. Wkurzał się, kiedy ktoś mówił, że był to gwałt, ponieważ nie chciał być znany jako gwałciciel. Uważał, że nie musiał nikogo gwałcić i że nigdy nikogo nie zgwałcił. Nie został skazany za gwałt, lecz za przestępstwo na tle seksualnym.

     W jakim okresie Tupac przebywał w więzieniu?

     Pac siedział w więzieniu od grudnia 1994 do października 1995. Prawie 10 miesięcy. Mówił, że 11, ale to było 10 miesięcy.

     Jak długo byłaś w pobliżu więzienia Dannamora?

     Przez cały czas. Kiedy otrzymałam stopień licencjata, przeprowadziłam się tam, w maju 1995.

     Dobra, więc od maja do października 1995. Porzuciłaś całe swoje życie, ponieważ pracowałaś, prawda?

     Skończyłam szkołę. Pracowałam, ale rzuciłam robotę. Powiedział, że nie chce, aby jego żona pracowała.

     Kiedy się pobraliście?

     Pobraliśmy się 29 kwietnia 1995.

     Jak często tam przyjeżdżałaś, zanim się pobraliście?

     Cały czas, cały czas od grudnia do stycznia. Widziałam się z nim w weekendy, podczas przerw w nauce. Na krótko przed tym, jak się pobraliśmy, kupił mi samochód. Ale ja przylatywałam samolotem, albo jeździłam autobusem.

     Pamiętam, że Pac niezbyt dobrze się czuł, dlatego, że nikt go nie odwiedzał. Ty byłaś tą, która robiła to konsekwentnie.

     Zgadza się, byłam bardzo konsekwentna.

     Czy jego matka Afeni nie przychodziła?

     Była dwa, czy trzy razy.

     Także jego ojciec pojawił się raz, czy dwa, prawda?

     Tak.

     Ale żaden z jego kumpli i przyjaciół nie przyszedł?

     Nie, ja byłam jedyną osobą, która była konsekwentna.

     Dlaczego unieważniliście wasze małżeństwo? Byliście wtedy razem, byłaś tą osobą, która przbywała razem z nim, podczas całego jego pobytu w więzieniu, lecz musiało to być zbyt trudne?

     Podczas końcowej fazy jego odsiadki było to bardzo trudne, w okresie kiedy wiedział, że wyjdzie. Prawdopodobnie głównie dlatego, że będąc w więzieniu, w zamknięciu, boisz się bycia samotnym. I wiesz, chciał ożenić się w tym okresie swojego życia, ale w rzeczywistości, aby być żonatym, musiał zadbać o wiele rzeczy. Chciał być dobrym mężem, nie chciał być po prostu mężem.

     O co na przykład musiał się zatroszczyć?

     O sprawy związane z biznesem, jego albumy, karierę aktorską, jego muzykę - wszystko. Miał wiele spraw na głowie, którymi musiał się cały czas zajmować.

     Czy dawał ci pieniądze?

     Dał mi trochę pieniędzy. Nie mogę powiedzieć, że nie dawał mi żadnych pieniędzy.

     Jakie, twoim zdaniem, były okoliczności, które spowodowały, że wylądował w więzieniu? Co się stało?

     Było w to zamieszanych paru innych ludzi, ale on był po prostu tym, który musiał ponieść konsekwencje za znajomość z tą dziewczyną. Został skazany na wyrok od półtora do czterech i pół roku pozbawienia wolności za przestępstwo seksualne.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...