.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


AOL Black Voices - spowiedź: Sekyiwa "Set" Shakur  (Sierpień 2006)
Tłumaczenie: Radosław Jabłoński (Bosco)


     Kiedy dorastałam, moja mama (Afeni Shakur) walczyła z depresją. W pewnym momencie była zupełnie zagubiona - wtedy kiedy najbardziej jej potrzebowałam. Jej zmagania trwały od narodzin Tupaca do jego 13 urodzin. Wszystkie te rzeczy wydarzyły się po tym, jak Assata Shakur uciekła z więzienia. Mój ojciec (Mutulu Shakur) odbywa karę pozbawienia wolności za pomoc w ucieczce z więzienia Assacie. Zdarzenie to miało miejsce, gdy miałam 5 lat.

"Jestem rozbita. Co dzień walczę z depresją i myślami samobójczymi."

     Dwukrotnie trafiałam do szpitala. Po tym jak go opuściłam, przeszłam 3-letnią intensywną terapię. Chodziłam na spotkania 3 razy w tygodniu. Przeprowadziłam się do Sausalito w Kalifornii zamieszkanego całkowicie przez białą wyższą klasę społeczną. Ludzie ci nie wiedzieli nawet, kim był Tupac. Naprawdę potrzebowałam oderwania się od czarnej społeczności. To było dla mnie coś w rodzaju azylu. Mogłam odbudować swojego ducha.
     Kiedy wróciliśmy do Atlanty, gdzie mieszkała moja rodzina, mogłam zacząć wszystko od nowa. Wróciłam do domu, pośród czarnych ludzi. Powróciłam do społeczeństwa i obserwowałam różnice między tym, kim byłam przed leczeniem, a kim jestem teraz. Byłam pełna wiary. Nie jestem córką Afeni, siostrą Tupaca czy córką Mutulu. Jestem sobą i czuję, że mam moc.

"Nie interesuje mnie to, co o mnie myślisz."

     Odczuwam wstyd. Wstydziłam się sposobu, w jaki dorastałam, ukrywania się przed FBI, życia w biedzie, ciemnej skóry i krótkich włosów. Żyjesz we wstydzie. Budujesz ścianę, która mówi ci, że jesteś zła. Więc zdanie: "Nie interesuje mnie to, co o mnie myślisz", naprawdę mi pomogło.

"Moja matka powiedziała, że Tupac był jej pokrewną duszą."

     Zawsze stałam w cieniu. Obecnie jestem sercem rodziny. Moja matka jest jej podstawą. Pac jest katalizatorem. Ja jestem sercem. To ja trzymam nas razem.
     Moja mama nigdy nie uczyła mnie gotowania. Uczyła tego mojego brata, zdarzało się, że byłam przy tym obecna. Nigdy nie uczyła mnie jak być kobietą. Uczyła Jadę (Pinkett). Rozmawiała z Jadą gdy (razem z Tupakiem) chodzili do szkoły średniej. Ja po prostu siedziałam w pokoju i słuchałam tego.

"Udawaj. Przecież oglądałaś "The Cosby Show".

     Kiedy moja mama brała narkotyki byłam w 6 klasie. Chodziłam do szkoły codziennie. Mojej mamy nie było w domu. W tamtym okresie Tupac przebywał poza domem miesiącami. Mimo to codziennie chodziłam na lekcje. Jak widać, można stworzyć sobie taki styl życia, jaki się chce. Znasz wielu mężczyzn mówiących - "Nie wiem, na czym to polega, nie potrafię zaopiekować się moim synem. Ja nigdy nie miałem ojca." Udawaj, przecież oglądałaś "The Cosby Show".
     Nie muszę się obwiniać za to, co wydarzyło się w moim dzieciństwie. Nieważne, co to było, ktoś powinien się o mnie troszczyć. Musiałam radzić sobie sama. Zasługuję na to, by móc w to uwierzyć, więc nie muszę czuć się winna. Po ukończeniu 18 lat sama odpowiadam za siebie i mam prawo decydować, kim chcę być i jak ma wyglądać moje życie. Tupac ciężko pracował, by móc zadbać o swoją rodzinę.
     Pac zmarł w wieku 25 lat. Zanim mógł nam pomagać, moja mama, ja i mój wujek, który pracował na 4 etatach, żyliśmy w biedzie. Nasi dziadkowie pracowali na farmie. Wszyscy wiemy co to ubóstwo. Pamiętam o tym i pracuję nad własną firmą odzieżową (Madamveli). Chcę zdjąć z niego tą odpowiedzialność. Chcę żeby Tupac mógł odetchnąć. Nie żyje od 10 lat a mimo to nadal pracuje.

     Pragnę podziękować Bogu, że nadal tu jestem i nie mam chęci ani potrzeby odebrania sobie życia. Kiedyś codziennie wstawałam z pragnieniem śmierci, myśląc o niej jak o rozwiązaniu. Dziś wiem, że to nie jest dla mnie żadne rozwiązanie.
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...