.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Wywiad Davey'a D z Afeni Shakur i siostrą Tupaca
tłumaczenie: Piotr Studziński
 

     Wywiad ten został przeprowadzony na tydzień przed pierwszą rocznicą przedwczesnej śmierci Tupaca.

    
Po pierwsze chcę podziękować ci za udzielenie tego wywiadu. Zbliżamy się do rocznicy przedwczesnej śmierci twojego syna. Tak wielu z nas jest wciąż w szoku, nie może w to uwierzyć i wielu z ludzi pokolenia hip-hopu próbuje się z tego otrząsnąć. Jednym ze sposobów na to jest kontynuowanie uczenia się i dowiadywania się nowych rzeczy o Tupacu. Wydaje mi się, że najlepszą drogą, aby naprawdę to zrobić, jest rozmowa z Tobą, mamą Tupaca, Afeni Shakur. Ty jesteś osobą, która może nam dostarczyć takich informacji. W końcu jesteś kobietą, która go wychowała, jesteś osobą, która pomogła go ukształtować i pomogła uczynić go człowiekiem, którego podziwiamy. Chciałbym, abyś na początek powiedziała naszym słuchaczom, kim była Afeni Shakur. Byłaś członkiem Partii Czarnych Panter, byłaś w ciąży z Tupakiem podczas pobytu w więzieniu, jako jedna z niesławnych 21 nowojorskich osób. Kim jest Afeni Shakur?

     Pokój i szacunek dla wszystkich słuchaczy i dla wszystkich ludzi, którzy przejmują się moim synem, którzy dbają o jego pracę, dbają o jego muzykę.  Chcę dać wyraz mojego poparcia dla braci i sióstr, którzy są artystami albo próbują nimi być. Z głębi serca zachęcam ich do pracy nad ich sztuką, a także do niepozwalania nikomu i niczemu ograniczać ich artystycznego ducha. Dla mnie jest to niezwykle istotne. Byłam członkiem Partii Czarnych Panter. Przyłączyłam się w 1968 roku i nie byłam studentką. Nie przyszłam z miasteczka uniwersyteckiego, jak to robiło wiele znanych Panter. Przyszłam z ulic Południowego Bronxu. Byłam członkiem Disciples Deads. Partia Czarnych Panter - jak zawsze mówiłam - dała mi trening domowy. Partia nauczyła mnie rzeczy, które były zasadami życiowymi, a te zasady były zasadami, które większość Panter starała się przekazać swoim dzieciom i wszystkim innym, którzy ich słuchali. Wiesz, że jedna z tych zasad mówiła - nie kradnij ludziom pieniędzy, igły lub nawet kawałka nitki. Są to tylko podstawowe rzeczy dotyczące tego, jak traktować grupę ludzi i jak traktujemy siebie nawzajem. I to są te rzeczy, które wydaje mi się, że ludzie rozpoznają w Tupacu. Odkryliśmy, że wewnątrz PCP starasz się i żyjesz według tych zasad i wiążesz z nimi ochotę i gotowość, aby chronić swoją rodzinę i swoich ludzi. Jeśli dużo mówisz i masz ochotę mówić otwarcie o tych rzeczach, wtedy będziesz ofiarą rożnego rodzaju ataków. To zasadniczo zdarzyło się nam wszystkim. Tupac był i pozostanie w mojej pamięci jako dziecko PCP. Zawsze czułam, jakby Tupac był żyjącym świadkiem tego, kim jesteśmy i kim byliśmy. Myślę, że jego życie odpowiada każdej części naszego rozwoju, rozwoju Partii i rozwoju w tym państwie, i nie sądzę, żeby umarło.

    
Jednym z punktów widzenia, według którego ludzie wciąż odbierają Tupaca, jest to, że był on gangsterem... Że był on kimś, kto prosił się o kłopoty. Jak ty to oceniasz? W jaki sposób, szczególnie ci z nas, którzy siedzą wewnątrz pokolenia hip-hopu, powinni postrzegać Tupaca?

    Po pierwsze, różnica w temperamencie ludzi, a moim temperamentem, naszym temperamentem jest taka, jak gdybyś zapytał mnie o piosenkę 'Pójdź Brodem w Wodę, Bóg Zamiesza Wodami.' Chcemy, żeby wody zostały zmieszane. Jesteśmy tymi, którzy robią kłopoty, to po to tu jesteśmy. Nie przepraszamy za to. Dlaczego mielibyśmy to robić? Jesteśmy rewolucjonistami, dziećmi rewolucjonistów. Wierzę, że to prawda dla ludzi w każdym pokoleniu. To jest po prostu prawdziwie naturalne. Dla nas jesteśmy tymi, którzy robią zamieszanie, ponieważ dlaczego nie mielibyśmy być tacy w społeczeństwie, które nie ma dla nas szacunku? Które nie ma szacunku dla tego, o czym zaczęłam ci mówić. Cudem jest fakt, że tu siedzimy. Nie sądzę, że mamy być kimś innym niż twórcami zamieszania. Tupac mówił na temat ludzi, którzy krytykowali go za przeklinanie, właściwie powiedział dosłownie - ''Kiedy wchodziłem do tego hallu, ominąłem małe dziecko, które było głodne. Nie ma większego przekleństwa niż małe, głodne dziecko.'' Jeżeli nie martwimy się o kazirodztwo, gwałt, nasze dzieci, które umierają w stopniu w jakim umierają, to nie mogę sobie wyobrazić, dlaczego robimy tyle hałasu o słowo, jakiekolwiek słowo.

    
Czy uważasz, że jego muzyka wpływała na ludzi, popychając ich w kierunku przemocy? Była jedna taka sprawa, pamiętam, że policja w Houston, chciała go pozwać do sądu i mówiła, że to przez niego został zastrzelony oficer policji.

     Pozwano go w Houston i tak właściwe ta kampania została zapoczątkowana przez C. Delores Tucker, która teraz pozwała majątek Tupaca, czyli jego muzykę. Pozwała go za niekorzystny wpływ na życie seksualne jej i jej męża. Nie wydaje ci się, że jest to zagrywka propagandowa? Oczywiście, że tak. I myślę, że jest w porządku, kiedy mówimy, że właśnie tak jest... To po prostu niemożliwe, aby muzyka wpłynęła na ciebie tak, że zrobisz coś zupełnie innego. Jeśliby to było możliwe, to proszę, niech ktoś stworzy piosenkę, która spowoduje, że nie będziemy się nawzajem zabijać. Błagam kogokolwiek, żeby to zrobił. To powinno być łatwe, jeżeli myśli się w ten sposób. Oczywiście to pojęcie irracjonalne i o to właśnie mi chodzi, gdy mówię, żebyśmy myśleli (co robimy).
     Nie pozwól, żeby inni myśleli za ciebie. Użyjmy racji. Jest w porządku, kiedy to robimy. Powiem ci coś innego, (powiem) ludziom, którym jest smutno z powodu opuszczenia przez Tupaca tej planety. Musimy pamiętać, że każdy z nas przychodzi na ten świat z datą początku i końca (życia). Data urodzin Tupaca to 16 czerwca 1971, a koniec to 13 września 1996. W ciągu 25 lat życia, które Bóg dał mu na tej ziemi, lśnił niczym gwiazda i zrobił wszystko, co miał do zrobienia, powiedział wszystko, co miał do powiedzenia. Nie musisz opłakiwać Tupaca, ale opłakuj siebie, ponieważ my tu zostaliśmy z tymi sprzecznościami, którym ciągle musimy stawiać czoło.

     Cała ta rywalizacja między Tupakiem i Biggiem u szczytu ich karier martwi wielu ludzi z powodu tragicznego finału. Czy kiedykolwiek rozmawiałaś z matką Biggiego? Wiecie, że wy (matki, nieżyjących raperów) jesteście postrzegane w sposób: dobra, jeśli nie możemy być obok nich (raperów), to musimy być obok ich matek. Jakie słowa przekazałabyś na ten temat? I jakie są twoje myśli na ten temat?

     Pozwól, że powiem tylko, że mój syn został zabity 13 września 1996, 10 listopada Yafeu Fula, jeden z Outlaws i członek grupy mojego syna, członek naszej rodziny został zamordowany... 12 stycznia córka kolejnego członka PCP została zamordowana w swoim łóżku z dzieckiem bawiącym się obok niej, podczas kiedy zabójca - jej mąż - oglądał to cały długi dzień. Od początku wiedziałam, że nie jestem sama. A to, że nie jestem sama, nie znaczy, że jedynymi ludźmi, którzy zostali zabici, byli Biggie i Tupac. Jest mi bardzo przykro, ale każda śmierć dziecka jest bolesna. Dla mnie jest to bolesne, ponieważ jest to proces, który musimy powstrzymać. Wracamy do tej samej rzeczy, w której chodzi o rozsądek i rozum. I o wygrywanie. I jak powiedziałam, Tupac miał 25 lat i było to 25 lat wspaniałej pracy. Inna osoba musi wiedzieć, że niezależnie od czasu jej przeznaczonego, powinna zdawać sobie sprawę ze swoich osiągnięć. I jestem pewna, że matka Biggiego musi mieć takie same odczucia odnośnie jej syna. Nie ma sensu, żeby ludzie usprawiedliwiali swoje słabości poprzez rozprawianie albo poprzez spędzanie tak dużej ilości czasu na mówieniu o Tupacu i o Biggiem.

    
Co rozumiesz poprzez usprawiedliwianie się?

     Chodzi mi o to, że wszyscy musimy mówić o naszych własnych sprawach. Kiedy rozmawiamy o rywalizacjach Wschodu z Zachodem, to nie mam pojęcia, co to jest. Ale pozwól, że powiem to tak - mój syn został postrzelony dwa razy; pierwszy raz - pięciokrotne postrzelenie, dwukrotnie w głowę i w tym czasie myśleliśmy, że mógłby umrzeć. Około roku później znowu został postrzelony i umarł, ale nie było tu rywalizacji. Poprzez muzykę mój syn przekazał wszystkie uczucia zrodzone po pierwszym zamachu. Jak zawsze mówię, Tupac wymownie opowiadał o tym, jakie ma odczucia odnośnie tej sprawy między Wschodem, a Zachodem. Nie próbowałabym nawet zmieniać jednej części zdania, jakie Tupac wypowiedział na ten temat, ponieważ Tupac był honorowym młodym mężczyzną. On nie kłamał i cokolwiek Tupac powiedział, że się stało, to stało się to właśnie w taki sposób (w jaki to opowiedział). I sądzę, że ludzie muszą radzić sobie z ich odpowiedzialnością za wszystko, co zrobili lub czego nie zrobili. To także część życia. Tupac poradził sobie ze swoimi obowiązkami i uważam, że inni powinni zrobić to samo.

    
Mówisz o Tupacu będącym honorowym i mówiącym prawdę. Jak odbierasz to, co powiedział w nagraniach o tobie?

     Mówił prawdę. Żyję z prawdą. Nie mam sekretów. Nie miał ich także Tupac, ani moja córka. Nie żyjemy, chowając się za sekretami, nie żyjemy, kłamiąc, jesteśmy, kim jesteśmy i jesteśmy dość szczęśliwi, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Jesteśmy dumni z tego, kim jesteśmy i bronimy tego.

    
Czy było to bolesne, kiedy mówił o tym, jak byłaś narkomanką? Czy było to coś, co musiałaś omówić? Czy wiedziałaś, że przedstawia dla publiczności w muzyce pewne rzeczy, które przytrafiły mu się w życiu, aby oni spojrzeli na to, usłyszeli to i sformułowali swoją własną opinię?

     Z początku wszystkie piosenki, które Tupac napisał, były głównie sposobem na wyrażenie tego, co czuł. Masz prawo wyrazić swoje uczucia. Nie musiałam się z nimi zgadzać. Chciałam koniecznie, żeby powiedział, co czuje szczególnie odnośnie bólu, który spowodowałam. Tak właśnie się leczymy, a wiesz, według mnie to Tupac tłumaczył coś, co przytrafiło się jego rodzinie, jego reakcje na te wydarzenia i jego odczucia odnośnie takiej sytuacji. Myślę, że były szczere i szanuję go za to. Całkowicie.

    
Tupac podczas swojej kariery zrobił wiele. Jak ci się wydaje, co powinien on zrobić inaczej, jeśli chodzi o decyzje, które podejmował? Jak myślisz, jaką drogą powinien (to wszystko) kontynuować? Czy uważasz, że w pewnym momencie zboczył (z właściwej drogi) lub poszedł złą drogą?

     Sądzę, że Tupac podejmował najlepsze decyzje sam za siebie. Chciałabym zachęcić młodych ludzi do samodzielnego podejmowania decyzji. Podejmujesz decyzje, za którymi się opowiadasz i ponosisz za nie odpowiedzialność. Naprawdę, to jest życie, próbujesz stworzyć różnicę poglądów w życiu ludzi, ponieważ stanowczo się za czymś opowiadasz. Tupac był dla mnie doskonały.

    
Jak sądzisz, jakie błędne opinie krążą na jego temat i które chciałabyś wyjaśnić jako jego matka?

     Błędne opinie na jego temat są takie, że Tupac był raperem, Tupac nie był nastawiony politycznie i że Tupac był gangsterem. Sądzę, że czas pozwoli odkryć prawdę. Wierzę w legendę Tupaca. Naprawdę wierzę w boskość legend. Wierzę, że Bóg wybrał Tupaca i w to, że żaden człowiek nie może zniszczyć jego wizerunku, legendy, życia, muzyki, czy jego pracy. W rzeczywistości więc, nie przejmuję się tym, co mówią ludzie, ponieważ naprawdę wierzę, że Bóg go tu przysłał. Przysłał go z misją. (Tupac) spełnił swoją misję i wrócił, skąd przyszedł.

    
Co takiego jest w Tupacu, co tak wielu ludzi podziwiało i wciąż podziwia?

     Jego prawda w obliczu każdej sytuacji. Wiesz, dlaczego ludzie nie chcą uwierzyć, że on nie żyje? Oni wierzą, że Tupac mógł stawić czoło wszystkiemu i osiągnąć sukces. Pozwól mi powiedzieć - ty też możesz.

    
Minął rok, a śmierć Tupaca otacza wiele kontrowersji - na przykład kto jest właścicielem majątku, praw nagraniowych, czy związanych z wytwórnią Death Row. Co się z tym dzieje? Czy możesz nam powiedzieć, jak się sprawy mają i w jakim kierunku chciałabyś, żeby poszły?

     Jeśli chodzi o Death Row, osiągnęliśmy pewnego rodzaju porozumienie i jestem pewna, że ta kwestia została prawdopodobnie rozwiązana.

    
Wstrzymano wydawanie nagrań innych artystów z Tupakiem. Myślę, że to w porządku, ponieważ od samego początku musieli przyjść do ciebie i dogadać się w ten czy inny sposób, zanim te materiały zostaną wydane. Na jakim etapie jest to teraz? Czy usłyszymy niektóre z jego wcześniejszych nagrań? Część rzeczy, które pozostawił w Death Row, czy zaczną się one pojawiać lub czy istnieją inne plany dotyczące wydawania jego muzyki, filmów itd.?

     Część osób z biologicznej i niebiologicznej rodziny Tupaca założyło Amaru Records. Tupac najprawdopodobniej zrobiłby to samo, jeśliby żył. Na początek zamierzamy wydać jego wcześniejsze utwory, aby ludzie lepiej zrozumieli jego podróż (przez życie). Można poznać początek jego podróży, więc byłoby prawdopodobnie w porządku móc poznać też i początek. To właśnie próbujemy zrobić w pierwszym wydaniu.
     Po tym chcielibyśmy zrobić album w postaci hołdu i tomik audio jego poezji. Będziemy także zaangażowani na przestrzeni dwóch, trzech lat w rozwijanie i wydawanie twórczości do ośmiu nowych artystów. Mam nadzieję, że uda się to osiągnąć i to na zgodnie z określonymi zasadami i etyką. Staramy się teraz negocjować na temat filmu dokumentalnego o życiu Tupaca. Prawdopodobnie będzie to film fabularny, tworzony wspólnie z HBO i producentem Marvinem Worthem...
     To, czego żądaliśmy, to żeby ludzie nie kradli materiałów Tupaca. Naprawdę mniej pracy mamy z kontrolą tego, co mamy, niż z kradzieżami. I problem, który tego dotyczy, jest taki: jeśli Tupac byłby tutaj, zrobiłbyś to? A odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście: nie. Po pierwsze, nie mam dla ciebie szacunku, ponieważ jesteś tchórzem. I wiem, że gdyby Tupac tu był, to nazwałby cię jednym z tych określeń, które tak dobrze znał. I takie mam mniej więcej odczucia odnośnie Vibe Pictorial Book. Dowiedziałam się o tym, kiedy przeglądałam Essence Magazine. Rozmawiałam z Quincym Jonesem przez cały rok, a on nigdy o tym nie wspomniał. Nie mam szacunku dla tego rodzaju postawy. Ludzie mogą kupować to, co chcą, ale nie oczekujcie ode mnie, żebym powiedziała, że jest to w porządku, ponieważ tak nie uważam... a nie jestem na nikogo wściekła.

     
Jakie jednostki w dzisiejszych czasach są według ciebie ucieleśnieniem ducha rewolucyjnego, który często jest kojarzony z Tupakiem? Kto posiada ten sposób myślenia?

     Myślę, że Sista Souljah posiada ten rodzaj ducha. Myślę, że ma go także Geronimo Pratt... Także Mumia Abu Jamal. To nie jest tak, że Tupac był najbardziej doskonałą osobą. Proszę ludzi, żeby byli po prostu honorowi, szczerzy, szczerzy względem siebie i na swój temat, odważni, jeśli chodzi o prawdę. Kiedy to widzę, czuję się odrobinę lepiej, ale niezależnie od tego, nie jestem zła na nikogo.

    
Czy jest to stracone pokolenie? Czy my jesteśmy straconym pokoleniem?

     Absolutnie nie! Dziękuję ci Treach za twoją piosenkę. Dziękuję ci Scarface za twoją piosenkę. Dzięki za szacunek Bone Thugs N Harmony. Dzięki za szacunek i przynajmniej muzyczne zrozumienie tego, o co chodziło mojemu synowi. Oni to zrobili. Dziękuję im z głębi mojego serca.

   
  Powiedz nam coś o fundacji...

     Chcę powiedzieć ludziom, że poza muzyką Tupac chciał wystartować z czymś, co pomagałby rodzinom, pomagałby ludziom. Chcielibyśmy to kontynuować. Założyliśmy Fundację Tupaca Amaru. Będziemy wam dawać ogłoszenia, w jaki sposób można skontaktować się z fundacją, obojętnie czy ktoś chce otrzymywać, czy ofiarować pomoc. Jesteśmy tym naprawdę podekscytowani. Jedną z pierwszych rzeczy, którą chcemy zrobić poprzez fundację, to zbudować Instytut Sztuki imienia Tupaca w Marin City, gdzie ten mały chłopiec został zabity. Chcielibyśmy tam pozostawić coś, co będzie instytucją, która pracuje każdego dnia i dostarcza pomoc dla kogoś z tej społeczności. Tupac chciał wybudować Ghetto Heavens i Thug Heavens w całym kraju. I takie właśnie rzeczy zamierzamy zrobić...

    
Masz jakiś pomysł, kto mógł go zabić? Czy uważasz, że rząd miał z tym coś wspólnego? Mówią, że raperzy są rewolucjonistami lat 80. i 90. Czy u dzisiejszych artystów rapowych zauważasz takie same siły, które podzieliły Partię Czarnych Panter ?

     Tak. Ale nie chcę upraszczać pewnych rzeczy, mówiąc, że to wina rządu, ponieważ to kolejny powód, dla którego chciałabym, aby ludzie przeczytali "Sztukę Wojny" Sun Tzu i "Księcia" Machiavelliego i przez to lepiej oceniali pewne sprawy. Nie sądzę, że jest to wina tylko rządu. Nie uważam, że nasi wrogowie są tylko w rządzie. Wierzę, że w czyimś interesie było takie właśnie rozegranie. Z drugiej strony, kimkolwiek była osoba, która nacisnęła na spust i ktokolwiek brał w tym udział i wie o tym, będzie musiał z tym żyć od teraz na zawsze. Nie tylko oni będą musieli z tym żyć, ale także ich dzieci i dzieci ich dzieci. Nie chciałabym stanąć przed Bogiem i powiedzieć, że ja jestem tym, który pozbawił Tupaca życia. Co więc chcę powiedzieć, to więcej władzy dla nich.

    
Siostra Tupaca także brała udział w rozmowie i niektóre pytania były skierowane do niej. Jak to było dorastać z Tupakiem? Jaką był osobą? Czy był taki sam, jak w filmach, muzyce i teledyskach?

     Jeśli się dokładnie wsłuchasz i przypatrzysz, to tak. Dorastaliście z nim w taki sam sposób jak ja. Chodzi tylko o to, że ja dorastałam z nim dłużej. Ale wszyscy dorastali z nim w taki sam sposób jak ja. Wszystko, od Souljah's Story, Brenda's Got a Baby do Against All Odds, wszystko o czym mówił, mogło nie być jego własnymi (przeżyciami), być może był to sposób, w jaki Bóg chciał, żeby on to zrobił. Prawo pisane jest prawdą, ale prawdą jest także życie. Jeśli nie była to jego prawda, była to twoja prawda, moja prawda, prawda dziewczyny na ulicy, było to dla niego prawdziwe. Jeśli on przez to nie przeszedł, ja przez to przeszłam. Czuł, co czują inni ludzie, obojętnie czy to był on, czy nie.

    
Czy dorastałaś z nim przez całe życie?

     Nie jestem pewna, w jakich to było latach... ale kiedy mama zaczęła brać narkotyki, ja zaczęłam dojrzewać, a Pac zaczynał się stawać gwiazdą. Pracował nad swoją karierą. Nie minął nawet rok, kiedy wyjechał na trasę z Digital do Japonii. Był to jedyny rok mojego dzieciństwa, podczas którego nie byliśmy razem. Potem miał swoje własne mieszkanie i stał się niezależnym mężczyzną.

    
Czy czujesz na sobie oczekiwanie i presję, ażebyś była ucieleśnieniem Tupaca?

     Naprawdę czuję to tak, że jeśli ktokolwiek na mnie naciska, to tylko ja sama. Wierzący ludzie mówią - jeśli zostałaś dotknięta przez Jezusa, twoje życie już nigdy nie będzie takie same i zmienisz życie innej osoby. Czuję się tak, jakbym została dotknięta przez świętego. Muszę wychować syna, a Pac był takim samym mężczyzną w moim życiu, jak moi synowie. Teraz muszę się nauczyć, jak mam sobie radzić sama.

    
Czy jest jeszcze coś, co chciałabyś, abyśmy wiedzieli, czy zatrzymali w naszych sercach  odnośnie twojego syna?

      Pamiętajcie słowa mojego syna. Pamiętajcie, aby trzymać głowę podniesioną do góry. Pamiętajcie Against All Odds. Nikt was nie może osądzać, jest to robota Boga. Pamiętajcie, o czym mówił Tupac. Naprawdę proszę ludzi, aby uczyli się z jego muzyki i żeby słuchali jego muzyki z otwartym sercem i spokojnym umysłem.
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...