.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Biggie o Tupacu - frag. wywiadu udzielonego przez Biggiego na krótko przed śmiercią
tłumaczenie: Piotr Studziński


     Jeśli możemy, porozmawiajmy trochę na temat śmierci Tupaca. Gdzie byłeś, gdy usłyszałeś, że Tupac został postrzelony?

     Kiedy o tym usłyszałem, byłem chyba z Little Cease'em w restauracji w Nowym Jorku. Ktoś zadzwonił do mnie na pejdżer i powiedział mi o tym. Słyszałem, że nie żyje każdego dnia w tamtym tygodniu... Wiesz, jakie są plotki... Więc każdego dnia słyszałem różne rzeczy. Ale do niczego nie przywiązywałem zbyt dużej uwagi. Znałem Tupaca. On nie był po prostu tylko kolejną osobą w tym biznesie, która została postrzelona. Wiele razem przeszliśmy, więc wiem, jaki jest silny. Po wydarzeniach pomyślałem sobie: w porządku, został postrzelony, dojdzie do siebie tak, jak ostatnim razem, podniesie się i zrobi o tym nagranie. Potem, kiedy usłyszałem, że naprawdę nie żyje, powiedziałem - O cholera, to prawda. Jego śmierć dała mi po prostu do myślenia. To mogło się to przytrafić każdemu. Tupac był u szczytu swojej kariery, jego nagrania były popularne, robił filmy i po prostu wystrzelił w górę. Pewne rzeczy, które powiedział w nagraniach były dla mnie bolesne, ale w tym samym czasie utknął w podobnym stylu życia, w jakim ja utknąłem. Był młodym czarnuchem, zarabiającym kupę pieniędzy, za dużo pił, za dużo palił, jego świta była zbyt duża. Oto masz ze sobą 40 czarnuchów i wszyscy robicie jedną rzecz, trochę trudno jest być tym jednym, który powie, że nie chce tego robić.

     Powiedziałeś w Vibe, że starałeś się go tego nauczyć, tak?

     Kocham wszystkich moich ludzi. Nawet kiedy mam im coś do powiedzenia, usadzę ich i przekażę, że nie mogą robić pewnych rzeczy w ten sposób. Jeżeli się nie zmienisz, to koniec jest jeden.... Nie lubię tego... Chodzi mi o to, że był on tak bardzo utalentowany. Czasami odwiedzałem Tupaca w hotelu i na przykład koło 9-tej on szedł do łazienki i wychodził z dwoma piosenkami. Tworzył po prostu z radiem obok niego i jakimiś książkami w toalecie. Był bardzo utalentowany. Znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Wiem, co czuje jego rodzina i przyjaciele. To wielka strata dla hip-hopu.

     Wiesz, wygląda na to, że naprawdę troszczyłeś się o Tupaca, pomimo konfliktu między wami dwoma...

     To był mój człowiek, rozumiesz? To było tylko nieporozumienie, które urosło. W pewnym momencie usiadłem i pomyślałem nad tym, i myślę sobie, cholera, musimy być zbyt wpływowymi sukinsynami, ponieważ oni zrobili z naszej osobistej sprzeczki wojnę między wybrzeżami.

     Kim są oni?

     To media. Tupac nigdy nie powiedział - wszyscy z Zachodniego Wybrzeża musicie nienawidzić ludzi ze Wschodniego Wybrzeża, a i ja nigdy nie powiedziałem - ludzie ze Wschodniego Wybrzeża musicie nienawidzić Zachodniego Wybrzeża. Oni po prostu tak to pokazali. On jest z Zachodu, a ja ze Wschodu... (Więc jest to) Wschód kontra Zachód.

     Już po fakcie, czy żałujesz, że nigdy nie spotkałeś się z Tupakiem i nie rozwiązałeś z nim tych wszystkich problemów?

     Wiesz, w zasadzie, po tym, jak Tupac został postrzelony w tamtym studiu, widziałem się z nim tylko jeden raz - podczas Soul Train (Music Awards). I jak powiedziałem wcześniej... Jego paczka, szybkie życie, to było to, w czym siedział... To było to, co znajdowało się w jego umyśle. Miała miejsce naprawdę niepewna sytuacja, w której musiała zostać użyta broń... Nie można rozmawiać w takich okolicznościach. Życzyłbym sobie, żebym go chwycił, wrzucił do limuzyny i po prostu powiedział kierowcy, żeby jechał... W końcu byłbym tam tylko ja i on. Byłoby wtedy o wiele łatwiej z nim porozmawiać.

     Dlaczego on wierzył, że ty i Puffy mieliście coś wspólnego z tamtą strzelaniną?

     Tupac wiedział, kto go postrzelił. Posłuchaj tej piosenki na jego albumie Makaveli. Wyjaśnia wszystko, co zdarzyło się tamtej nocy. Czarnuchy, o których mówi na tym nagraniu, są czarnuchami, które miały, jak sądził, coś wspólnego z tym napadem. On wie. W tamtych okolicznościach nie mógł zarobić kasy, rapując o ludziach, którzy go naprawdę postrzelili, wiesz o co mi chodzi? Potrzebował czegoś, żeby się zaczepić. Ja byłem tą krawędzią, której szukał. To była tragiczna sytuacja. Życzyłbym sobie, żebyśmy mogli się spotkać i o tym porozmawiać. Zawsze mówię, aż do dnia dzisiejszego, życzyłbym sobie, żeby Tupac nie był martwy, żeby mógł po prostu zobaczyć, że potrafię wydać podwójny album, nawet nie mówiąc o tym gównie.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...