.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


Davey D - frag. wywiadu ze Spice 1
 tłumaczenie: Piotr Studziński (2004-09-12)


     Davey D: Co sądzisz o tym, że wszyscy teraz wykorzystują Paca?

    
Spice1: Wszyscy go wykorzystują - Ja Rule, Nelly, oni wszyscy. Wkurza mnie tylko to, że słuchacze rapowi i publika nic nie mówi na ten temat, a powinna. Wkurza mnie to, że oni doskonale wiedzą, że Pac nie lubił Nasa czy Jay-Z i I puszczają tą piosenkę w radio. Coś takiego jest oburzające i powoduje to, że jestem cholernie wściekły. Człowiek chciałby teraz wykorzystać jeden z ich pieprzonych podkładów i zarapować na nim o nich.

     Chodzi jednak o to, że jeśli bym tak zrobił, to wtedy będzie się za to nienawidziło Zachodniego Wybrzeża. Jeśli zrobiłbym coś takiego, zapewne nie dane było by mnie usłyszeć. Jeśli umrę i ktoś zrobi mi coś takiego (ukradnie mój podkład i zarapuje o mnie, wiedząc, że go nie lubiłem), to jeśli istnieje możliwość, abym powrócił, to zrobię to, żeby się im odpłacić. Powiedziałem już moim ziomkom - "Jeśli umrę, a jakiś czarnuch którego nie lubiłem, zrobi piosenkę albo będzie chciał być taki jak ja, to skopcie mu tyłek." Sprawdźcie ich. Oni bardzo dobrze wiedzą o tym, że Pac ich nie lubił.

     A te sukinsyny udające Paca? Pac prowadził z wami wojnę. A jeśli on prowadził wojnę, to robił to aż do momentu, kiedy ktoś się poddał, uznając jego wyższość. (Mówił) "Te czarnuchy mi się nie kłaniają, więc jebać ich!" Ja czuję to tak, jak czuł to Pac. Jebać tych czarnuchów. Mimo tego, że on już nie żyje, a sukinsyny mówią - "Pozwólcie mu spoczywać w spokoju." Pieprzyć to, nie ma to nic wspólnego z tym, że czarnuchy wykorzystują jego nagrania. Wchodzą na jego dobre imię i starają się zarobić na nim pieniądze. Ludzie tacy jak ja, które go rzeczywiście znały i które były z nim w studio, są wkurzone. Wkurza mnie to i chciałbym rzec - 'nawet nie znacie mojego ziomka'. Zachowujecie się jak dziwki. Jak możesz wykonać piosenkę o czarnuchu, jeśli nawet nie obracałeś się w jego towarzystwie i nie byłeś z nim w dobrych stosunkach?

     To dlatego właśnie Spice 1 nie rapuje o innych sukinsynach. A jeśli to robię, to wierz mi, że poszukuję tego sukinsyna z bronią w ręku. Jeśli o kimś rapuję, to wierz mi, że go szukam. To dlatego nie mam czasu bawić się z tymi wszystkimi mało znaczącymi kolesiami. Oni nie mogą równać się z "85 gangstas', rozumiesz? Nie wydaje mi się nawet, że to co oni robią, to jest rapowanie. Oni robią nagrania dla małych dzieci. Dzieci to lubią. Oni tak robią, ale ja nie mam zamiaru się do tego przyczyniać.

     Ze względu na to, co mówię, mogę przechadzać się po jakiejkolwiek pieprzonej okolicy i sukinsyny będę mnie szanować. Wyglądam tak, jakbym zamierzał skopać komuś tyłek. Te młode czarnuchy wyglądają tak, jakby ich najmocniejszy cios, jaki potrafią zadać, nie mógł skrzywdzić nawet muchy. Nie wyglądają na takich, którzy mogli by to zrobić. Dlaczego więc mówią pewne rzeczy, a potem mają pretensje, gdy ktoś się ich czepia i chce to rozwiązać po gangstersku? Chcą się poskarżyć tłumowi - 'Przecież jesteśmy tylko raperami i ludźmi rozrywki.' Rapuj o tym, co robisz, a nie o sprawach gangsterskich myśląc, że sukinsyny nie zechcą cię przetestować. Z tego właśnie powodu mam 6 spraw związanych z bronią w trzech różnych stanach, ponieważ ja żyję tym życiem.

     Jeśli chodzi o wielu tych sukinsynów, to ich przeszłość nie pasuje do tego, jacy są teraz. Tak jak 50 Cent podszedł do Ja Rule'a i powiedział - 'Nie jesteś gangsta. Nigdy niczego nie zrobiłeś.' Trudno uszanować tą dzisiejszą muzykę. Nie można postrzegać tego jako czegoś prawdziwego. Musisz patrzeć na to, jak na kreskówkę. Prawdziwe jest to, że to oglądamy i że jest to zabawne, lecz nie jest to zgodne z rzeczywistością. Te czarnuchy nie są prawdziwe, bo prawdziwego czarnucha poznać od razu. Tak jak 50 Cent, powiem ci dowcip, który od niego usłyszałem - tylko gangster zna ten kawał. Kiedy tego sukinsyna zapytali w programie 106 And Park o sprawę sądową związaną z posiadaniem broni, wiesz co (50 Cent) odpowiedział? "To nie byłem ja. Ja tego nie zrobiłem." Tak dokładnie powiedział. To jest gangsta komedia. Połowa sukinsynów, kiedy to usłyszała, nie śmiała się. Kiedy ja to usłyszałem, siedząc przed moim telewizorem, śmiałem się do rozpuku. Tak więc są prawdziwe czarnuchy jak on, ale także takie, które tylko się zabawiają.

     Kiedy stworzyłem utwór "Peace To My Nine" to naprawdę miałem przy sobie naładowaną dziewiątkę podczas każdego występu, kiedy byłem na scenie i biegałem wśród widowni. Chodziło o to, aby pokazać, że mamy to w dupie. To było celem. Mógłbym iść do banku z moim pieprzonym pistoletem.

     Muzyka właśnie zamieniła się w film.

     Dokładnie, to co jest teraz, można nazwać żartem. Poezja odeszła. Nie pozwolą nam mieć więcej Tupaków. Nie ma ich więcej, bo oni nie pozwalają na to. Wokół jest pełno Tupaków, ale oni nie pozawalają na to, abyśmy ich usłyszeli, ponieważ boją się tego, co te sukinsyny usiłują przekazać. Pamiętam, kiedy Pac powiedział - "Właśnie sprzedałem sześć milionów nagrań. Prezydent uzyskał tylko 2 miliony głosów w wyborach. Cholera, mógłbym kandydować na prezydenta" - a to przerażało rządzących nie na żarty.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...