.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


BBC - wywiad Derrena Lawforda z Suge'iem Knightem (IX.2001)
tłumaczenie: Piotr Studziński


     W swoim najlepszym okresie wytwórnia Suge'a Knighta była warta 100mln dolarów. Zdominowała hip-hop z ludźmi takimi jak Dre, Snoop i świętej pamięci Tupakiem Shakurem. Miał także reputację związaną z przemocą i zastraszaniem, a także publicznie rywalizował z Puff Daddym i jego głównym podopiecznym, Notoriousem B.I.G. W 1996 Suge poszedł do więzienia na dziewięć lat. Gdy siedział w więzieniu, wszyscy jego główni artyści, włączając w to Snoopa, uciekli z wytwórni. Teraz, kiedy jest wolny, w ekskluzywnym wywiadzie dla Radio 1 wyjaśnia pewne sprawy.

     Jak to jest być wolnym człowiekiem?

     Czuję się wspaniale, kiedy byłem w więzieniu, mój umysł był wolny, moje serce było wolne, jedynej rzeczy, której mi jeszcze brakowało, to wolne ciało. Teraz jestem wolny ciałem, duszą i wszystko ma się wspaniale.

     Jaki był dzienny rozkład zajęć w więzieniu, jakie było twoje życie?
 
     Wstawałem o 5.30 rano. Oni są przy drzwiach około 6.30 - 7, nie chodziłem na śniadanie, nigdy nie jadłem ich strawy, zawsze sam sobie gotowałem. Szedłem na boisko około 8.15, spędzałem czas z ziomkami, piłem małą kawę, zapaliłem sobie cygarko, troszeczkę się relaksowałem, ćwiczyłem przez półtorej godziny. Wchodziłem z powrotem i rozmawiałem przez telefon, przed tym brałem prysznic i nadchodził już prawie czas zamknięcia. Wchodziłem do celi rozluźniony, oglądnąłem wiadomości, zrelaksowałem się, zapaliłem kolejne cygaro. (Następny) posiłek jest około 5.30 (po południu) - nie idę go spożyć - idę na boisko o 6 - 6.30, biorę radio, spędzam czas z ziomkami aż do około 9.00 wieczorem, potem przychodzi czas na wspomnienia. Wracasz z powrotem (do celi) - każdego dnia miałem rozkład zajęć. We wtorki był "Dark Angel", potem "Jenny Jones", następnie pisałem parę listów, słuchałem niektórych staroci. Opuszczałem najważniejszą rzecz. Robiłem sobie posiłek. Jadłem około 5.30, przekąszałem coś o 9.30. Paliłem około 1.30 - 1.55. O drugiej odbywało się liczenie, a wtedy nie chcieli, żeby ktokolwiek wewnątrz palił.

     Jak się tam skupiałeś, czy było łatwo pozostać skoncentrowanym?

     W więzieniu musisz sobie zdać sprawę z jednej rzeczy - każdy jest zgorzkniały, musisz pozostać skupionym, ale tak naprawdę musisz zrozumieć siebie. W zasadzie to podobało mi się w więzieniu. Miałem chwilę zabawy, być może brzmi to dziwacznie, (ale) były chwile wspaniałe i chwile złe, (podczas) niektórych odsiadek zdarzają się tragedie, ale były tam także dobre chwile. Niektórzy z moich ludzi, którzy odsiadują dożywocie, nie mogą pójść do domu i poczuć się wolnymi, więc miałem możliwość z nimi pogadać i spędzić trochę czasu. Niektórzy mają stuletnie wyroki (w więzieniu), więc wiem, że już nigdy ich nie zobaczę na ulicach. Życie dla człowieka, który odsiaduje dożywocie jest takie, jakby nie żył. To była dla mnie sposobność, żeby z nimi pobyć. Każda osoba znajdująca się w więzieniu, nie zasługuje na to, żeby tam być, każdy z nich jest zamknięty z innego powodu, nie można osądzać ludzi.

     Jak myślisz, w jaki sposób pobyt w więzieniu cię zmienił, czy uważasz, że jesteś teraz inną osobą?

     Naturalnie, po odsiedzeniu pięciu lat będę sprytniejszy, mądrzejszy i silniejszy. Więzienie uczyniło ze mnie lepszego sędzię osobowości, doceniasz te wszystkie błahe rzeczy, jak bycie zdolnym do wzięcia zwykłego prysznica, picia czystej wody, (oglądanie) jak zmienia się pogoda, powoduje to, że jesteś bardziej wdzięczny. Więzienie albo uczyni cię silnym, albo słabszym.

     Co obecnie sądzisz o rapie, jak sądzisz, na ile zmienił się przemysł hip-hopowy?

     Widzę taką zmianę, że nikt nie robi nic nowego, ludzie robią te same rzeczy, które ja robiłem, nie ma tu nic nowego, nastał czas na zmiany. Z Death Row było to cały czas ekscytujące, zawsze się coś działo. Zachowaliśmy w tym zabawę. To samo jeśli chodzi o muzykę. Hip-hop i gangsta rap mówi o dzielnicy. Jeśli rapujesz o okolicy, do której nie możesz się udać, to wtedy kłamiesz. Masz tu takich facetów, którzy rapują o Compton, a nie byli tam od 12 lat. Są ludzie rapujący o Long Beach, którzy nie mogą pojechać do Long Beach. Na tym etapie gry, Ja Rule jest niewiarygodny, jest na następnym poziomie, to jest tak, że innym jest go nawet ciężko dogonić. Wydaje się, że Zachodnie Wybrzeże poszło ze mną do więzienia. Zachodnie Wybrzeże powróci z pełnym skutkiem. Nasza obecność zostanie odnotowana.

     Jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobiłeś, kiedy wyszedłeś, była drobna zmiana nazwy z Death Row na Tha Row. Czy to było dla ciebie sposobem na rozpoczęcie nowego rozdziału?

     To zawsze będzie Death Row, mam Death Row wytatuowane na moim ramieniu. Death Row jest katalogiem, gdzie możesz znaleźć jakiekolwiek z największych przebojów. Teraz mamy nową erę, pojawiają się nowi, wspaniali artyści. Nie mówię, że Death Row miało charakter negatywny, (ale) odrobinę bardziej pozytywnie jest Tha Row. Nie chcę także żyć przeszłością. Chcę wprowadzić Tha Row na następny poziom i uczynić ją bardziej pozytywną dla młodych dzieciaków.

     Obecnie słuchają oni ludzi typu Eminema, co myślisz o Eminemie jako artyście, czy zapisałbyś go (do swojej wytwórni)?

     Nie przyjąłbym go. Jest on komikiem, rzeczy które robi są zabawne, ja chcę dawać możliwość koleisiom z okolic getta. Jakbym był w twojej okolicy, to pierwszym miejscem, do którego bym się udał, jest getto, ponieważ (jego mieszkańcy) zasługują na to, potrzebują tego. Nie szukam ludzi z przedmieść - nie mam nic przeciwko nim, ale oni już w zasadzie zwyciężają. Mają rodziców, którzy są lekarzami i prawnikami, a ludzie z getta nie mają nikogo.

     Co obecnie myślisz o Dre?

     Wciąż jest taki sam, nie mam nic złego do powiedzenia na jego temat, życzę im dobrze, ponieważ bez względu na wszystko, to ja ich stworzyłem. To jest jak posiadanie dzieci, mimo tego, że już nie pozostają w domu, nie chcesz żeby cokolwiek złego im się stało, ponieważ oni są twoim odzwierciedleniem. Wszystko co dzisiaj robią, jest tym, czego ich nauczyłem. Ci faceci mają żony z Death Row, dzieci Death Row, ponieważ Death Row jest tym, co pozwoliło im dojść na szczyty.

     Co myślisz o rzeczach, które robi teraz Snoop?

     Nie jest to już to samo. Miał proces o morderstwo. To moje 4,5 mln$ zaopiekowało się nim, upewniłem się, że nie pójdzie do więzienia na dożywocie, więc zrobiłem te rzeczy dla tych ludzi. Jeśli zachodzi sytuacja, w której są oni źli na Death Row za pomaganie im, to wtedy są durniami. Jeśli nigdzie nie możesz iść, bo się boisz samego siebie, to wtedy nie jest to bycie szczęśliwym. Ja chodzę wszędzie. Nie mogę powiedzieć o nim tego samego. Nigdzie go nie widzę. Podczas mojego całego pobytu w domu, nie widziałem go.

     Co myślisz teraz o Snoopie, ponieważ byliście tak blisko ze sobą związani?

     W ogóle mnie to nie niepokoi, mija czas, ludzie się zmieniają. Jestem teraz podczas misji, w czasie której otwieram możliwości przed młodymi dzieciakami. Wszyscy ludzie, którym już pomogłem, są już na swoim. Mnie chodzi o to, by pomagać tym młodym.

     Jednym z tych młodych, którym pomogłeś jest Crooked I, czy możesz nam powiedzieć, czego możemy się po nim spodziewać i co jest w nim takiego, że tak bardzo lubisz jego styl?

     Przy mikrofonie jest wspaniałym MC, naprawdę pochodzi z getta, nie został wciągnięty w sprawy gangów, nie zażywa narkotyków, lubi po prostu to, co robi. Myślę, że J. Valentine jest z całą pewnością gwiazdą. Mówimy o facecie, który napisał piosenkę dla Tyrese, napisał piosenkę dla N'Sync. To samo można powiedzieć o jego bracie PB (Pretty Boy).

     Na albumie Dogg Pounda znajduję się ten kawałek z Jay-Z, Memphis Bleek i Beanie Siegel, a pierwszą rzeczą, którą mówi Jay-Z na tym kawałku, jest pozdrowienie Wschodniego Wybrzeża i pozdrowienie Zachodniego Wybrzeża, czy jest to więc zapowiedź tego, że chciałbyś teraz większego zjednoczenia i większej harmonii?

     Dla mnie naprawdę nie chodziło o całą sytuację między Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem. Kocham gości z bloków na Wschodnim Wybrzeżu i to samo jeśli chodzi o Zachodnie Wybrzeże. Masz tchórzy, których ludzie nie lubią na Wschodnim Wybrzeżu i masz także tchórzy na Zachodnim Wybrzeżu, którzy też nie są lubiani. I nie ma w tym nic dobrego.

     Minęło pięć lat od momentu, kiedy Tupac nas opuścił, a wciąż góruje na listach. Jak myślisz, co jest w nim takiego, co powoduje, że ludzie wciąż kupują jego nagrania, wciąż chcą się z nim utożsamiać?

     Tupac jest kimś, kogo nazywasz supergwiazdą. Jest różnica pomiędzy byciem artystą, a byciem supergwiazdą. Masz w innych wytwórniach facetów, którzy prawdopodobnie mogliby sprzedać parę nagrań, ale nie są oni gwiazdami. Tupac był gwiazdą, kiedy wchodził do pokoju, pokój się rozjaśniał. Mógł być zarówno bandytą i mówić o bandyckich sprawach, jak i zdejmować koszulę i być filarem dla kobiet. Jest różnica między byciem bandytą, a byciem ulicznym gnojem. Tupac jest i zawsze będzie legendą, nawet kiedy żył, był legendą, ponieważ miał własną duchową otoczkę i własny rytm, a to jest jedną z najlepszych rzeczy, których szukasz u ludzi takich, jak Pac. Nigdy nie będzie następnego Paca, będzie wielu, którzy będą naśladować, ale nie duplikować. Jest on klasą sam dla siebie.

     Czy sądzisz, że Biggie (The notorious B.I.G.) miał taką samą pozycję?


     Biggie był wielkim artystą, lubiłem jego pierwszą piosenkę, szczególnie tą, którą wydał na początku.

     Czy powiesz nam coś o plotkach związanych z taśmą video z Jennifer Lopez - czy istnieje, czy było coś na niej?

     Taśma ta nigdy nie zostanie wydana. Jest z pewnością seksowna, podniecająca i interesująca. Są tam prawdopodobnie wszystkie rzeczy, o których teraz myślisz, a nawet więcej, ale nie możemy tego powiedzieć na antenie! Jednocześnie lubię ją jako artystkę, lubię jako aktorkę, ona ciężko pracuje, jest dobra w tym, co robi, a ja nie będę tym, który zniszczy jej karierę, więc z szacunku dla niej, nie będzie żadnej taśmy.

     Co sądzisz o Puffym, musisz go wszędzie widywać, od kiedy wyszedłeś, ponieważ wydał nowy album.

     Nie widziałem go, nie mam nic przeciwko niemu. Kiedy Puffy założył Bad Boy'a, był niedobrym chłopcem, wciąż jest niedobrym chłopcem! Nie bawię się z chłopcami, jestem dorosłym mężczyzną, więc jak mógłbym mieć coś przeciwko temu facetowi? On jest tylko małym chłopcem. Życzę mu jak najlepiej.

     W prasie zostałeś sportretowany jako znęcający się chłopak hip-hopu, czy uważasz, że jest to uczciwe przedstawienie lub czy sądzisz, że uczepili się jednej osoby, skupili się na tobie?
 
     Myślę, że pomogłem większej ilości ludzi, niż zaszkodziłem. Sytuacja jest taka, że po prostu nie lubię ludzi, którzy są fałszywi, którzy próbują naśladować innych. Nigdy się nie znęcałem nad nikim od czasu szkoły podstawowej. Nie uważałbym się za kogoś, kto się znęca, ponieważ nigdy nie znęcałem się nad kimś, kto nie mógłby odpowiedzieć tym samym. Stawałem w obronie ludzi, którzy sami nie mogliby się obronić.

     Szczyt Hip Hopowy, który odbył się wcześniej tego roku, zachęcał ludzi do kontrolowania ich własnych tekstów - co o tym sądzisz?

     Każdy ma prawo do mówienia o tym, co dzieje się w jego własnym sąsiedztwie i mówienia o tym, co siedzi im w głowie. Jak masz to zamiar teraz zmienić? Ludzie powinni mieć możliwość, żeby być sobą i mówić o tym, o czym chcą. Muszą zrobić miejsce tym młodym artystom, którzy teraz nadchodzą. Różnica między mną, a innymi facetami jest taka, że chcę robić z artystów gwiazdy. Upewniam się, że są oni główną atrakcją na swoich teledyskach, głównymi artystami na ich albumach. Chcę, żeby otrzymali swoje chwile blasku. Nie zobaczysz mnie próbującego rapować, albo starającego się pojawiać na ich teledyskach.

     Jak sądzisz, jaki jest twój trwały wkład w hip-hopie?

     Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, to zachowanie moich taśm (matek). Każdy mówił, że było to niemożliwe do zrobienia, a ja to zrobiłem. Zachowałem mój szacunek i pozostałem mężczyzną oraz ciężko pracowałem. Pozostawiłem moje podstawowe zasady dla innych, żeby się nimi kierowali. Nazywa się to showbiznes. Wszyscy inni dyrektorzy (wytwórni) mogą nauczyć cię części show, ale jeśli chodzi o część biznes musisz przyjść i zobaczyć Suge'a Knighta.

     Co przyszłość przeznaczyła dla Suge'a Knighta i Tha Row?

     Jest to wspaniała przyszłość, szczęśliwa przyszłość, szczęście jest wszystkim, szczęście jest najważniejszą rzeczą. Ja jestem szczęśliwy, moi ludzie są szczęśliwi, a jeśli jesteś w ten sposób szczęśliwym, jesteś bardziej kreatywnym, będziesz mógł usłyszeć to w muzyce.
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...