.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


The Source - Suge Knight (VI.2000)
tłumaczenie: Piotr Studziński


    Pomyślcie, że ktoś taki, puka do waszych drzwi: wzrost 6 stóp, 4 cale, waga 330 funtów (wszystko to mięśnie), stowarzyszony z gangiem, multimilioner, który nie ma nic do stracenia. Czysta skóra, jego uwaga skupiona na jego nietykalnej firmie, sparaliżowanej, ale nie upadłej.  Przez ostatnie trzy lata Suge Knight odnalazł dziwny spokój za więziennymi murami. Podczas odsiadki zarobił także miliony dolarów, zarabiając na projektach takich jak 2Pac Greatest Hits i Outlawz ("Mogę tu tylko wydać miesięcznie tylko 140$, pomyśl, ile zaoszczędziłem! Oszczędzam coś jak 10 000$ dziennie.") Nawet kontrowersyjny, wydany przez Death Row Records, podwójny album - "Suge Knight Represents: Chronic 2000", który zapoczątkował kłopoty między Suge'iem i jego dawnym przyjacielem Dr. Dre z powodu znaku firmowego Chronic, osiągnął status złotej płyty. Chociaż nie ma wątpliwości, że zepsuta krew wciąż krąży między Suge'iem, Snoopem i Dre, przynajmniej Knight poznał się na dobrej muzyce ("Myślę, że nowy album Dre jest dobry"). Po tym jak został skazany na dziewięcioletni wyrok z powodu naruszenia zasad zwolnienia warunkowego, pomagając Tupacowi pobić Orlando Andersona, tego brzemiennego w skutki dnia w Las Vegas, Suge był prawie niewidzialny. Urzędnicy obsługujący zwolnienia warunkowe w jego obecnym domu - kalifornijskim więzieniu Mule Creek State Prison - wypisali datę zwolnienia 33-letniego Mariona H. Knighta na 10 maja 2001, jednak Suge upiera się, że z powodu dobrego zachowania, wyjdzie szybciej - tej wiosny.

     "Otrzymałem datę wyjścia i wracam do domu. Wiem, że wielu ludzi się boi, ale czas minął tak szybko. Kiedy wrócę do domu, chcę, aby ci wszyscy ludzie, którzy opowiadali różne, niedobre rzeczy na mój temat, mieli możliwość spojrzenia mi w oczy i i powiedzenia mi tych samych rzeczy (osobiście). Ludzie boją się Suge'a Knighta z powodu jego bystrości. Dzwonili tu i pytali, kiedy wychodzę. Kiedy uderzę na ulicę, wszystko to będzie należeć do mnie."

     Po wyjściu na wolność, nie chce grać w warcaby i popijać herbatki. Dawny dyrektor Death Row zaczyna swój dzień o 7 rano posiłkiem w swojej dwuosobowej celi. ("Robię sobie moje własne śniadanie"). Potem zapala jedno ze swoich markowych cygar, ćwiczy, bierze prysznic, przez jakiś czas czyta i dzwoni do domu. Zostaje mu dużo czasu na poukładanie przyszłości ("W więzieniu masz szansę zobaczyć, kto naprawdę cię kocha. Masz wiele czasu na rozmyślanie.") Jeśli Suge jest istotnie wściekłym mózgiem Compton Piru, znanym z gangsterskich zagrywek (takich jak zmuszanie gości, żeby pili siuśki, czy grożenie Vanilii Ice'owi na balkonie 15 piętra), to Simon (biblijny alias Suge'a) jest czarującym diabłem.
     Zapytany o mecz koszykówki, który strzaskał na kawałki jego nogę, odpowiada - "Wiesz, Suge Knight gra teraz częściej. Wzbiłem się w powietrze jak Vince Carter, ale zleciałem na dół jak Kelly Price." "Jestem w więzieniu, ale moje serce i mój umysł są wolne. Ludzie, którzy nienawidzą gangsterów, na ulicy mają większą odsiadkę ode mnie. Oni potrzebują 30 ludzi policyjnej eskorty za każdym razem, kiedy idą ulicą." Siedząc około pięciu stóp naprzeciwko mnie w gwarnym pokoju wizytowym w Mule Creek (wszędzie dzieci, matki, przyjaciółki), Suge jest niesamowicie wesoły, kiedy przekąsza hot dogi, popcorn, lody i inne rzeczy z pobliskiego automatu. Rozmawialiśmy przez ponad cztery godziny, a od kiedy nie są dozwolone żadne magnetofony, czy notatniki, używam serwetek i ręczników papierowych, aby zebrać różne notatki, od zawsze dzikich, czasami jadowitych i konsekwentnie prowokujących ust Suge'a Knighta.
     ''Zanim Pac został postrzelony, Interscope nie chciało się z nim zadawać. Ale dlatego, że on był gettem, musiałem wyciągnąć do niego dłoń. Jeden czarny sukinsyn do drugiego. Był po prostu wkurzony, że wszyscy go tam zostawili. Prawdę mówiąc, to jego dziewczyna Keisha była osobą, dzięki której miałem z nim kontakt. To ona powinna otrzymać podziękowania." "Wielu tych sukinsynów pozwala tym białym dyrektorom się napompować. Ale kiedy Dre wda się w bójkę czy coś takiego, Jimmy Iovine nie wstanie z łóżka i nie będzie walczył o Dre, prawda? Chciałbym uświadomić czarnym bandytom, o co chodzi w tej milion dolarowej grze - kiedy Steve Stoute chce dostać jednego dolara, musi o niego porosić Jimmy'iego. Założę się z tobą, że kiedy myśleli o wsadzeniu Puffy'ego do więzienia, Clive Davis zadzwonił i rzekł - 'Spróbujmy coś wymyślić, bo ten facet musi mi oddać moje wszystkie pieniądze.' "
     "Myślę, że Jay-Z odniósł korzyść z tego, że Pac i Biggie nie żyją. Za ich życia, nie był na tym poziomie. To, co lubię w DMX'ie, mimo, że niektórzy mówią, że zwędził styl Paca, to że posiada znakomitą etykę pracy. Lubię tych Ruff Ryder'ów. Oni są prawdziwymi, rapującymi ludźmi z getta; lubię Lil' Kim, bo jest brudną suką z getta. Pokazuje cipę, bo naprawdę jest taka." "Harry-O to kapuś. Nie posiada żadnej wiarygodności. Poszedł do sądu i kłamał. We wszystkim co powiedział, nie było odrobiny prawdy. On jest kanciarzem. Jeśli ktoś jest informatorem, zrobi wszystko, aby wyjść na wolność. Tak naprawdę, jak możesz być z getta i być szczurem? Myślę, że przekazał dzieciom niewłaściwe przesłanie. Przypomina mi Sammy'ego 'The Bull'a' ".

     "Pamiętam, co zdarzyło się na MTV Awards. Snoop udał się do nowojorskiej rozgłośni radiowej i powiedział, że "to był Pac z tym gównem między Wschodnim, a Zachodnim Wybrzeżem, a nie on.' Snoop powiedział, że wykonałby piosenkę z Puffym, Biggiem, czy kimkolwiek innym. Pac oszalał, kiedy to usłyszał w radiu. Powiedział coś w rodzaju - ''Ochraniam plecy tego sukinsyna, kiedy ten był tam, kręcąc 'New York, New York'. Sukinsyny ostrzelały naczepę. Oni płakali. Pojechałem tam i walczyłem dla nich. Robię te wszystkie dobre rzeczy, a ten mi tu mówi o łączeniu się z moimi wrogami. Musimy się spotkać.' To właśnie powiedział mi Pac. Pac wrócił i napisał całą swoją wersję Hit 'Em Up, obrażającą Snoopa, od początku do końca. Nigdy tego nie wydałem z prostego powodu - uważałem, że Pac był wkurzony i mógł to wszystko mówić tylko ze względu na emocje. Nie mam zamiaru tego wydawać, ale to wciąż tam jest."
     "Jesteśmy zbyt gangsterscy dla radia." "Widziałem Prince'a (Artystę) parę razy w klubach i zagadałem do niego. Potem ten sukinsyn łaził wokoło ze słowem 'niewolnik' wypisanym na twarzy. Mówił, że nie zamierza zadawać się z ludźmi z wytwórni płytowych. Powinien zostać w gettcie, zamiast powracać do Aristy z głową między nogami." "Wszyscy mówią, że Pac miał kiepski kontrakt. Pac nie żyje z naszego powodu. Lecz Pac zawsze chwalił Death Row. Nikt nigdy nie wychodzi stąd żywy. Straciłem wielu takich jak on. Jeśli kręcisz się koło mnie, wtedy cię chronię. Nigdy nie zrobiłem strasznie fałszywych nagrań, mówiących o Pacu, tak jak Puffy zrobił 'Missing You'. Zrobił to, żeby samemu odnieść korzyść. To był mój czarnuch i nigdy nie zrobię podobnego nagrania. Ludzie mówią te wszystkie rzeczy, ale nikt nie może powiedzieć, że ja i Pac, nie bawiliśmy się dobrze." "Ludzie zachowują się, jakby nie było niczego między Wschodem i Zachodem. Jay-Z przyjechał tu, myśląc, że czyni samą dobroć, puszczając to w niepamięć. Wykonał piosenki z Dre, myśląc, że Dre był prawdziwym, ulicznym czarnuchem. Ale Dre nie jest tak kochany na ulicy."
     "Ludzie tak szybko osądzają mnie jako sukinsyna z getta. Nie pozwolą swoim dzieciom spędzić nocy w moim domu, ponieważ niby jestem takim agresywnym sukinsynem z getta, ale moje dzieci mają wszystko, czego chcą i są dobrze wychowywane." "My (czarni) mamy wewnątrz tak wiele nienawiści. Jest to mentalność krabów. To dlatego tak często pakujemy się w waśnie z rodzaju czarny na czarnego. Zbyt wielu czarnych ludzi posiada tą mentalność krabów, która powstrzymuje nas od robienia pieniędzy. Myślimy, że lód białych ludzi jest zimniejszy od naszego."

     [The Source]: Czy słyszałeś o piosence Snoopa, w której jest mowa o Death Row -- w której cię znieważa?

     [Suge Knight]: (Śmiejąc się) Nie obchodzi mnie to. Jeśli chodzi o niego i o kogokolwiek innego w tej rapowej grze, próbującego zniszczyć moją osobę, to jest to niemożliwe. Mówisz o człowieku, który zawsze chodził swoją drogą i mówił, co chciał. Nikt nigdy nie skopał mi dupy, ani mnie nie uderzył w twarz. To jest rzeczywistość dla nich - nie dla mnie. Kiedy te sukinsyny się bogacą, są podatne na klepanie ozorem. Nie przejmuję się niczym, co mówi Snoop, ponieważ zawsze stoi za tym kłamstwo. Każdemu mówił, kiedy jego dziewczyna była w ciąży, że nazwie dziecko 'Pac. Potem zdarzyło się to wszystko w Vegas i nadanie tego imienia nigdy nie miało miejsca. Nie jestem kartonowym żołnierzem, więc nie jestem tu po to, żeby kogoś zniszczyć. Mów, o co ci chodzi i tak trzymaj. Jeśli chcesz kogoś wkurzyć, zrób to. Nie zachowuj się tak, jakbyś to nie był ty.

     Kiedy uderzysz na ulicę, chcesz żeby ludzie, którzy cokolwiek o tobie powiedzieli, powiedzieli ci to osobiście?

     Kiedy wrócę do domu, chcę, aby ci wszyscy ludzie, którzy opowiadali różne, niedobre rzeczy na mój temat, mieli możliwość spojrzenia mi w oczy i i powiedzenia mi tych samych rzeczy (osobiście). Ludzie boją się Suge'a Knighta z powodu jego bystrości. Dzwonili tu i pytali, kiedy wychodzę. Kiedy uderzę na ulicę, wszystko to, będzie należeć do mnie.

     O co chodzi z tym morderstwem Biggiego? Czy miałeś z tym coś wspólnego?

     Lubię Biggiego. Tak, jak Pac, był jednym z najlepszych raperów w tym biznesie. Dlaczego miałbym próbować mu coś zrobić? Kto wie? Może pewnego dnia zostałby zapisany do Death Row. Nie wiem, dlaczego sukinsyny próbują mi to przyczepić. Nawet nie znam sukinsyna, z którym próbowali mnie połączyć. Każdy człowiek z odrobiną oleju w głowie wie, że nie byłem w to zaangażowany. Za każdym razem, kiedy ktoś robi pozytywne rzeczy, odsiaduje wyrok, pilnuje swojego biznesu, ludzie będą tam siedzieć i kłamać. Nigdy nie widziałem żadnej strzelaniny. Wiem tylko to, co usłyszałem i przeczytałem. Nie miałem z tym nic wspólnego.

     Były pewne ostre rzeczy, które powiedziałeś na temat Dre, kiedy rozmawialiśmy w ostatni weekend. Czy wciąż masz te same odczucia?

     Nie mam nic negatywnego do powiedzenia na temat Dre. Jak powiedziałem, życzę mu jak najlepiej. Nie jestem tym, który nazwał go biseksualistą, pedałem, czy czymkolwiek w tym rodzaju, jak inni. Zostało to zrobione przez Eazy-E i innych wcześniej.

     Słyszałem, że rozmawiałeś z Dre. O czym więc rozmawialiście?

     Czy była to pozytywna rozmowa? (Śmieje się) Wiesz, jeśli chodzi o mnie, jest to zawsze pozytywna sprawa. Po prostu rozmawialiśmy o paru rzeczach.

     Słyszałem także, że rzekomo wpłaciłeś tu pieniądze zarówno na Cripsów, jak i Bloodsów, żeby mieć pewność, że nie będziesz miał problemów.

     Jeśli zostanę tu, aż skończę sto lat, to wciąż będę mężczyzną. Mogę się tu rozebrać do naga, pokazać moje wszystkie tatuaże i nigdy nie będę miał żadnych problemów. Ludzie wiedzą, kim jestem i z kim trzymam. Jeśli chodzi o bycie brutalnym, prawda jest taka, że zostajesz taki. Dlaczego miałbym przyjść do więzienia i zostać cipą? Wielu z raperów zostało klepniętych w dupę, pili siki. Ale nie znajdziesz nikogo, kto powiedziałby kiedykolwiek, że Suge Knight dostał klapsa w lub poza więzieniem. Jeśli zawsze byłeś moim wrogiem, to wciąż tak jest. Jest to dla mnie zabawne. Poszdłem do więzienia, bo byłem w coś zamieszany. To nie było tak, że stałem z boku i nic nie robiłem.

     Miałeś tutaj wiele czasu na przemyślenia. Jakiś żal? Czy bycie z dala od ulicy i wszystkich tych ludzi, dało ci szansę, aby przemyśleć swoje życie?

     Chodzi ci o żale?

     Chodzi mi o to, czy jakieś twoje poglądy zmieniły się od czasu, kiedy tu jesteś?

     Jedną z rzeczy, którą daje więzienie, to że czyni cię lepszym sędzią Jeśli chodzi o artystę, tak zwanego przyjaciela, czy kogokolwiek. Jeśli nie mają dobrego serca albo nie są naprawdę twoimi przyjaciółmi, nie musisz marnować czasu, aby z nimi gadać o pierdołach. Poznajesz się na ludziach o wiele szybciej. W czasie mniejszym niż pięć minut, możesz z kimś pogadać i ocenić, czy jest ona wężem lub wciska ci kit. Jest różnica między mną i większością (ludzi) polegająca na tym, że jestem prosto z bloku (więziennego). Nie oczekuję żadnych specjalnych przywilejów. Jestem człowiekiem, który spłacił swoje należności. Nikt mi nigdy niczego nie dał, oprócz Boga. Jak powiedziałem wcześniej, wielu z tych czarnych kolesiów wchodzi do wytwórni nagraniowych, tańcząc i potrząsając dupą, aby wejść w te drzwi. Jedną rzeczą, której nikt nigdy nie może mi zarzucić, jest to, że nigdy nie byłem na żadnych nagraniach, teledyskach lub to że kręciłem dupą. Nie mam zamiaru być żadną cheerleaderką. Podchodzę do tego jak biznesmen i robię interesy. Upewniam się, że ludzie wokół mnie odnieśli taki sukces jak ja. I nie jest to ten sukces z Hollywood. Nie obchodzi mnie to, ile razy ktoś rozpoznaje moją twarz. Moją sprawą jest bycie człowiekiem, który zarabia rocznie swoje 30, 40 milionów i wciąż je cheeseburgera i frytki i nie musi się martwić o rozdawanie autografów.

     Dlaczego więc nie ma więcej posiadanych przez czarnych firm, jak Death Row Records? Była to odnosząca tak wielkie sukcesy wytwórnia z tyloma artystami, którzy osiągnęli platynę. Co się stało? Dlaczego to nie mogło trwać dalej? Dlaczego skończyło się to, kiedy Pac umarł, ty jesteś w więzieniu, a Dre odszedł?

     Jest to najstarsza gra na świecie: dziel i rządź. Smutną rzeczą jest to, że jeśli weźmiesz takiego artystę jak Snoop, który nie jest wykształcony i w szczycie swoich osiągnięć, to zawsze mają ludzi, którzy mówią im do ucha, że zarabiają tylko 12 mln., a powinni zarabiać 100mln$. Nie ma jednak możliwości, żeby oni zarobili tak wiele. To powoduje, myślą - ''Death Row coś kombinuje. Powinienem gdzieś odejść." Potem idą gdzieś indziej i uświadamiają sobie, że nie są tam tak dobrze traktowani. Chodzi tu o interes posiadany przez czarnych i o bycie uprawnionym przez kogoś. Jeśli na przykład przyjrzysz się LaFace Records, kiedy TLC i Toni Braxton stały się bankrutami, to ludzie nie mówili nic negatywnego o Arista. Teraz, jeśli chodzi o wszystkich artystów Death Row, to nikt z nich nie zbankrutował. Mieli kasę, samochody i to wszystko. Jeśli teraz przepieprzyli swoje, to ich wina. Jest różnica w prowadzeniu interesu. Nie mam nic negatywnego do Dre, ale kiedy po raz pierwszy wystartował z Aftermath, to po siedmiu miesiącach wypadł już z biznesu. Nawet z Eve, która musiała opuścić wytwórnię z powodów finansowych i wszystko to nie doszło do skutku. Ludzie nie wiedzą, jak ciężko jest mieć swój własny interes. Nawet jeśli chodzi o nową wytwórnię Snoopa, wielu z nich wyciągało do mnie rękę, mówiąc, że nie zarabiają wystarczających pieniędzy. Zasadniczo, ludzie nigdy nie są wystarczająco szczęśliwi, bo chcą więcej pieniędzy. I wszyscy mają kiepskie kontrakty.

     Czy sądzisz, że policja chce cię zatrzymać w więzieniu? Czy jest to spisek?

     Nie powiedziałbym, że jest to spisek; wszędzie są dobrzy i źli ludzie, tak samo jak dobrzy i źli gliniarze. W tym samym czasie, masz tu wielu ludzi, którzy nie wiedzą, co ja sobie teraz myślę. Mówią różne rzeczy, robią gówniane wywiady i zasrane nagrania mówiące o mnie. Jednak większość z nich jest kapusiami i informatorami. Myślą sobie -Kiedy Suge wróci do domu, będzie chyba wkurzony. Ale ja się nie przejmuję. Ludzie wymawiają słowo "zemsta", a dla mnie najlepszą na świecie zemstą jest sukces.

     Jak to jest, że budzisz się codziennie rano i czujesz się szczęśliwy? Czy aż tak wierzysz w Boga? Czy to rodzina cię tak wspiera?

     Fascynuje mnie wszystko, jak moja rodzina i moi przyjaciele. Jestem dobrym sędzią osobowości i obracam się tylko wśród moich prawdziwych ziomków, moich prawdziwych sukinsynów. Ktokolwiek do kogo się odzywam, jest rzetelny. Oznacza to, że twoje rozmowy są lepsze. Nie można zamienić szczęścia i kropka.

     Suge, mówisz o pozytywności, ale czy wciąż zamierzasz wydać ten album Snoopa "Dead Man Walkin' "?

     Jestem w więzieniu. Jedyną rzeczą, którą robię jest odsiadka. Jestem prawie pewny, że Death Row go wyda.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...