.
strona główna | powrót do listy wywiadów
.
.


AllHipHop.com - wywiad z Kevinem Hackie
Tłumaczenie: Paweł Ł. (TMP), Radosław Jabłoński (Bosco)
 

     AllHipHop.com: Przedstaw nam trochę swoją osobę, są ludzie, którzy nie są zaznajomieni z twoją historią.

    Kevin Hackie: Przez 17 lat byłem oficerem policji. Teraz jestem szefem agencji ochrony. Przez około 3,5 roku pracowałem dla rządu jako tajniak. Reggiego Wrighta [dyrektora naczelnego Death Row Records] znam jakieś 20 lat.

     AllHipHop.com: Ty i Reggie byliście oficerami wydziału policji Compton, zgadza się?

     Kevin Hackie: Tak, ja pracowałem w okręgu szkolnych gangów, a Reggie zajmował się miastem. Głównie koncentrowałem się na szkołach ale oczywiście byliśmy zawaleni masą innej roboty.

     AllHipHop.com: Jak mi powiedziano, Reggie Wright opuścił szeregi policji i zaczął pracować w wytwórni Death Row. Jednocześnie był szefem agencji ochrony nazywanej Wright Way Security, która głównie zajmowała się ochroną Death Row i jej artystów. Kiedy zacząłeś dorabiać jako oficer ochrony dla Death Row?

     Kevin Hackie: W 1992 roku, pod koniec 1992 roku.

     AllHipHop.com: W czasie gdy pracowałeś jako oficer policji w Compton, czy kiedy pracowałeś z FBI?

     Kevin Hackie: Jako oficer policji pracowałem tu i tu. Pracowałem jako oficer policji i byłem opłacany przez rząd przez 3 lata. Oczywiście byłem też opłacany jako policjant.

     AllHipHop.com: Słyszałem, że byłeś policjantem w Compton a potem zostałeś aresztowany za posiadanie niezarejestrowanej broni palnej. To prawda czy może zostało to sfabrykowane, żeby ukryć twoje powiązania z FBI?

     Kevin Hackie: Zgadza się, moja sprawa została umorzona podczas apelacji, było tego 7 miesięcy pobytu w więzieniu.

     AllHipHop.com: Kiedy zostałeś promowany do FBI?

     Kevin Hackie: To nie była tak naprawdę promocja. Powiem ci, jak to się wszystko stało. Złożyłem aplikację, żeby być agentem DEA. Później sprawy potoczyły się bardzo szybko. Zostało mi zakomunikowane, że agenci obserwują Reggiego i Suge'a. W zasadzie to zostałem wezwany do biura szefa i zostałem przedstawiony kilku agentom FBI i tak to wszystko się zaczęło. Została złożona obietnica, że oni to zrobią i to jest dla mnie. Tak to jakoś dalej poleciało. Siedziałem w tym 3 lata. Pod koniec dnia, w którym został zastrzelony Tupac, pokłóciłem się z agentem, który dowodził dochodzeniem - na tym się wszystko skończyło.

     AllHipHop.com: Czy chałturzenie jako agent ochrony dla Death Row było decyzja twoją, czy było to polecenie z FBI?

     Kevin Hackie: Nie, ja już w tym siedziałem. Już tam pracowałem. Byłem najbliżej Reggiego Wrighta w tym czasie. Byłem najbliżej tego wszystkiego.

     AllHipHop.com: Czy FBI ujawniło powody dla których miałeś być ich oczami i uszami w Death Row?

     Kevin Hackie: Podejrzewali oni Reggiego o działania hmm... jakby to powiedzieć, działania niezgodne z prawem na rzecz Suge'a Knighta.

     AllHipHop.com: Chciałbym, żebyś nam o tym szerzej opowiedział

     Kevin Hackie: Nie mogę, ale możesz zanotować, że był też oficer policji z Long Beach, który pracował ze mną jako tajny agent.

     AllHipHop.com: Kim jest ten policjant?

     Kevin Hackie: Nie mogę podać ci jego imienia, ponieważ on ciągle pracuje w policji.

     AllHipHop.com: Dobra. Więc mówisz, że ten policjant pracował jako ochroniarz dla Death Row?

     Kevin Hackie: Tak

     AllHipHop.com: Kiedy pojawiło się nieporozumienie, które polegało na tym, że jedni myśleli, że jesteś rządowym świadkiem a drudzy, że pracujesz jako agent w FBI?

     Kevin Hackie: Wszystko związane było ze sprawą Wallace'a [Notorious B.I.G.]. Skończyło się na pozwie przeciwko miastu Los Angeles. Pewien detektyw sprzedał moje akta za pół miliona dolarów. Wtedy pojawił się artykuł w Rolling Stones. Było to jakoś 5 albo 6 lat temu

     AllHipHop.com: Tak, artykuł nazywał się "The Murder Of The Notorious B.I.G." wyszedł w 2001.W artykule tym napisano o rzekomym zacieraniu śladów przez LAPD w odniesieniu do zamknięcia sprawy morderstwa Biga

     Kevin Hackie: LAPD oczywiście miało akta na mnie, ale wszystkie te dokumenty, gdzie było od 10 do 12 różnych kaset, sprzedał ten konkretny gość.

     AllHipHop.com: Naprawdę?

     Kevin Hackie: Tak, wszystkie te informacje dotarły do tego artykułu i oczywiście do rodziny Wallace. Wiesz o sprawie, która miała miejsce kilka lat temu? Wierz mi, nie chciałem być więcej zamieszany w tą sytuację. To wszystko wyszło od informatora, ponieważ mieli całą dokumentację z LAPD oczywiście na tajnych kasetach... W końcu, za sprawą sadu musieli mi to oddać w 2001. Nie wiem, czy jesteś zapoznany ze sprawa Wallace'a i moją sprawą; sędzia Florence Cooper prowadziła obie sprawy. Była ona sędzią, która zajmowała się sprawą moją i Wallace'a.

     AllHipHop.com: Jak to się stało, że te kasety i dokumenty zostały ci zabrane przez tego człowieka?

     Kevin Hackie: Nie mi je ukradziono, ktoś z LAPD je sprzedał - sprawy wewnętrzne.

     AllHipHop.com: Mający się niebawem ukazać film dokumentalny "Tupac Assassination" zasadniczo wskazuje na dwie osoby stojące za morderstwem Tupaca. Znałeś te osoby. Zgadzasz się z konkluzją tego filmu?

     Kevin Hackie: Zgadzam się w 110 %.

     AllHipHop.com: Pomóż mi coś zrozumieć. Nie mogę wyjawić nazwisk tych dwóch osób, na które wskazuje film, więc czy możesz wytłumaczyć mi, co dalej stało się w noc zabójstwa Paca?

     Kevin Hackie: Pod koniec mówię, że Orlando Anderson mógł zabić Tupaca. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Istnieje nakaz aresztowania... jest to autentyczny trop z 1998 roku. Orlando miał zostać aresztowany za tą zbrodnię na 24 godziny przed tym jak został zabity. Oczywiście w wydziale policji Compton były osoby, które pracują tam nadal. Jak wiesz, ojciec Reggiego Wrighta - Reggie Wright Sr. - w tamtym czasie był porucznikiem lub szeryfem okręgu Los Angeles. Ale oczywiście Orlando Anderson zagadkowo kończy martwy następnego dnia. Istnieje potwierdzenie tego na papierze.

     AllHipHop.com: Jakie jest twoje zdanie na temat Orlando Andersona? Powiedziano mi, że nie miał biletu na walkę Mike'a Tysona z Brucem Seldonem w noc zamachu na Paca. Wierzysz w to, że starcie pomiędzy Orlando a Death Row zostało zaplanowane, by odciągnąć uwagę od osób, o które cię pytałem?

     Kevin Hackie: Dokładnie tak. Przedstawię ci to w ten sposób - mogę postawić na to moje pieniądze. Poprzestanę na tym.

     AllHipHop.com: To śmiała hipoteza. Czy prawdą jest to, że agenci FBI byli w samochodach śledzących Tupaca w noc zamachu?

     Kevin Hackie: Tak.

     AllHipHop.com: Śledzili go ponieważ...

     Kevin Hackie: Odpowiedz sobie sam.

     AllHipHop.com: Dlaczego FBI miałoby cały czas trzymać Paca na oku, ale kiedy zostaje zabity, dochodzenie w sprawie morderstwa nie zostaje odpowiednio przeprowadzone?

     Kevin Hackie: Po pierwsze, mogę ci teraz powiedzieć, że powszechnie wiadomo było, że władze nie darzą miłością Tupaca Shakura. To była sprawa kolejnego bogatego czarnucha. Hip hop był wtedy mimo wszystko skażony. Poprzez moją pisemną deklarację pod przysięgą, te odpowiedzi się ukażą. Bynajmniej ten dzieciak nie był członkiem gangu, to był po prostu sposób na zwiększenie sprzedaży nagrań. Ale wiem z pierwszej ręki, że władza nie dbała o niego. Nowy prokurator okręgu Clark, David Roger, jest kimś, do kogo możesz chcieć zadzwonić. Możesz do niego zadzwonić lub napisać e-maila. W zeszłym tygodniu komunikowałem się z nim poprzez pocztę elektroniczną.

    AllHipHop.com: Czy on pracuje w Las Vegas?

     Kevin Hackie: On jest szefem okręgu adwokackiego. To on zwołuje wielką ławę przysięgłych. Przeciwnie do popularnego przekonania, większość Pasa (na którym doszło do zamachu) nie znajduje się w Las Vegas, ale w okręgu Clark. Biuro prokuratora okręgowego naprawdę i szczerze chce iść naprzód, ale najwyraźniej policja Las Vegas nigdy nie przedstawiła tej sprawy. Oczywiście Las Vegas Metro Police twierdzi, że spieprzył to wydział policji z Compton. Z drugiej strony, policjanci z Compton zwalają winę na policję z Las Vegas. Według nich rozwiązali tą sprawę.

     AllHipHop.com: Czy według ciebie policja z Compton rozwiązała tą sprawę?

     Kevin Hackie: I tak i nie. Pod sam koniec dochodzisz do wniosku, że nie możesz ukrzyżować jednego ze swoich, bo wiesz, co się stanie. Będzie kolejny skandal Rampart* mimo tego, że wydział policji z Compton już nie istnieje.

     AllHipHop.com: To polityczna sprawa, z którą nikt nie chce mieć do czynienia.

     Kevin Hackie: Dokładnie, nikt nie chce brać za to odpowiedzialności.

     AllHipHop.com: Czy według ciebie ta sprawa zostanie kiedyś wyjaśniona?

     Kevin Hackie: Myślę, że teraz, po 11 latach, przy odrobinie szczęścia powinno wyjaśnić się kilka rzeczy w tej sprawie. Na czele władz wykonawczych stoją teraz odpowiedni ludzie i myślę, że można rozwiązać tą sprawę. Jestem wielorasowy. Moja matka pochodzi z Puerto Rico, a ojciec jest Żydem. Dobrze wiesz, że jeśli Tupac byłby biały, sprawa zostałaby rozwiązana. Mamy przykład ze sprawą OJ Simpsona*.

     AllHipHop.com: Tak, doskonale odzwierciedla to mający złą sławę skecz Dave'a Chappelle'a o rasowej niesprawiedliwości, w którym powiedział, że Nicole Simpson nie może rapować.

     Kevin Hackie: Dokładnie. Nie było nic, by go aresztowano bez możliwości wpłacenia kaucji w tej gównianej sprawie. Chodzi mi o to, że mamy rok 2007 a ludzie nadal są niesprawiedliwie traktowani. Jeśli Tupac byłby biały, to żaden problem. Musisz pamiętać, że w tamtym czasie Death Row Records kontrolowało wszystko.

     AllHipHop.com: Może trochę jaśniej. Nie tylko przemysł nagraniowy, zgadza się?

     Kevin Hackie: Tak, nie tylko przemysł nagraniowy. Oni zatrudniali wielu ludzi, bardzo wielu.

     AllHipHop.com: Zakładam, że to samo mogło wiązać się ze sprawą Christophera Wallace'a?

     Kevin Hackie: Dokładnie. Pewnie chciałbyś odnotować, że detektyw LAPD, Greg Kading, zgadza się ze mną, co do tego, że niebawem dojdzie do aresztowań w sprawie Wallace'a. Greg Kading jest kimś ważnym w LAPD. Możesz napisać, że poufnie stwierdzono, że niedługo dojdzie do aresztowań.

     AllHipHop.com: Właśnie wyjawiłeś wiele informacji. Czy nie obawiasz się ludzi, którzy według ciebie byli zamieszani w oba morderstwa?

     Kevin Hackie: Codziennie obawiam się o swoje życie. Ale teraz, jeśli cokolwiek mi się przydarzy, to będzie o tym głośno. Wiemy, kto pociągnął za spust, nie ma co do tego wątpliwości.

     AllHipHop.com: Na koniec, co dalej?

     Kevin Hackie: Co dalej ze mną?

     AllHipHop.com: Tak.

     Kevin Hackie: W przyszłym roku zarobię kolejne 10 milionów. To wszystko (śmiech). Dla waszej informacji, to nie są pieniądze za informacje. Mam własną dobrze prosperującą agencję ochroniarską.

*- Skandal w Rampart- Głośna w Stanach Zjednoczonych sprawa korupcji i nadużyć w wydziale policji Rampart; więcej w książce "Labyrinth"

*- OJ Simpson- zawodnik futbolu amerykańskiego oraz aktor. W roku 1994 został oskarżony o zabicie swojej żony, Nicole, oraz jej przyjaciela. Został uniewinniony przez sąd karny rok później, po długim, głośnym procesie. W roku 1997 sąd cywilny orzekł Simpsona winnego tych morderstw, ale O.J. nigdy nie poddał się wyrokowi. W 2007 roku, 15 września został aresztowany w Las Vegas w związku z włamaniem do jednego ze sklepów. Sportowiec twierdził, że chciał tylko odebrać swą własność. Były nimi pamiątki po sławnych sportowcach, również Simpsona. Grozi mu kara pozbawienia wolności na czas od 30-stu do 106-ciu lat.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...