.
strona główna | przetłumaczone książki
  .
.

 

1. Wrightway Security | 2. Snoop i Dogg Pound | 3. Dr. Dre | 4. Pac | 5. Wybrany | 6. Śmierć za rogiem |
7. "Słodycze"
| 8. Kobiety | 9. Sławne seks-spotkania | 10. Włochy | 11. Straszne noce | 12. Hit 'Em Up |
13. Lemika | 14. Las Vegas 7 września | 15. Kozioł ofiarny | 16. Przeciwko światu |
17. Zabójstwo Biggiego Smallsa  | 18. Nie jestem na was zły | 19. Do Paca |
20. Mowa pochwalna
 

     Moja siostrzenica, Lemika Early, miała jednego idola w swoim życiu. Jak wiele młodych, czarnych dziewcząt jej idolem była Janet Jackson. Miała zdjęcia Janet na ścianach, wszystkie jej nagrania, a nawet album z wycinkami o Janet. Całkowicie ją kochała i podziwiała. Moja siostrzenica poruszała się na wózku inwalidzkim. W 1995, ona i jej dwóch przyjaciół miało okropny wypadek samochodowy i od czternastego roku życia była sparaliżowana od pasa w dół. W szpitalu dowiedziała się o Make-A-Wish Foundation (fundacja spełniająca życzenia) i miała możliwość zgłoszenia życzenia. Marzyła o spotkaniu z Janet Jackson. Fundacja zorganizowała wszystko. Lemika i jej cała rodzina została zaproszona do przyjazdu do Los Angeles w czerwcu 1996. Plany zawierały szansę spędzenia pół godziny z Janet i wycieczkę do Disneylandu dla całej rodziny.

     Nie jestem w stanie wam powiedzieć, jak podekscytowani wszyscy byli. Gadali o tym cały czas. Moja siostrzenica nigdy nie była poza Chicago, a teraz miała szansę spędzenia czterech dni i pięciu nocy w L.A. Moja siostra Beverly zadzwoniła do mnie i przekazała mi wiadomości. Kupiła rodzinie nowe ubrania i wszyscy czekali na wyznaczony dzień, kiedy dostaną się do samolotu. Pozwolę Beverly i Lemice powiedzieć wam co się stało:
     ''W ostatniej chwili zadzwonili i powiedzieli, że Janet Jackson chce zmienić plany'' - mówi Beverly. ''Nie chciałam w to uwierzyć, powiedzieli, że w zamian pojedziemy do Nowego Jorku.'' Powiedziałam: Nowy Jork? A co my tam będziemy robić? Dzieciaki były już sercem w Kalifornii. Wydałam pieniądze na ubrania, a z czterema dziećmi to wiele pieniędzy.'' Lemika byłaby zdruzgotana. Jest już wystarczająco niedobrze, że musiała przejść przez wypadek i stracić władzę w nogach, spędzając większą część czasu na fizjoterapii. Teraz także wydawało się, że jej życzenie nie dojdzie do skutku. ''Pani powiedziała mi: 'Możecie zobaczyć Statuę Wolności' '' - mówi Beverly. ''Powiedziałam: 'Cholera nie, nie zamierzamy jechać do Nowego Jorku, aby zobaczyć Statuę Wolności.' Możemy sobie o tym poczytać w książkach społecznych. Janet Jackson wkurzyła mnie. Mówili coś, że Janet ma ulubiony sklep ze słodyczami w Nowym Jorku, do którego możemy się udać i nie wiedziałam, o czym oni do cholery mówią. Wiedziałam jedno, miałam jeszcze pięcioletnią córkę, która chciała jechać do Disneylandu, a przekształciło się to w wielki syf. To wszystko wyskoczyło w ostatniej chwili.'' ''Byłam tak bardzo rozczarowana'' - mówi Lemika ''Byłam jej fanką numer jeden i spełnienie tego życzenia wiele znaczyło.''
 
     Pracując z Pakiem zrozumiałem, że znane osobistości mają napięty terminarz, ale jeśli nie zamierzasz czegoś zrobić, nie mów, że to zrobisz. Po prostu. Beverly powiedziała paniusi, że porozmawia z Lemiką, kiedy ta wróci ze szkoły. Lemika musiała podjąć decyzję. To, co wiedzieliśmy na pewno, to że Janet Jackson jednak spędzi z nią gdziekolwiek od 15 minut do godziny i czy to wciąż było dla niej tego warte. Zdecydowała, że nie, nie było tego warte. Kiedy pani oddzwoniła, Lemika powiedziała jej, że chce jechać do Kalifornii. To wtedy do mnie zadzwonili. Pracowałem na planie ''Gridlock'd'' i Beverly wtajemniczyła mnie we wszystko, co się stało.

     Kiedy poszedłem do roboty następnego dnia, opowiedziałem Pacowi całą historię. Nigdy mu wcześniej nie mówiłem nic osobistego na temat mojej rodziny i podzieliłem się z nim wszystkim, co było związane z Lemiką. Potem powiedziałem mu o zachowaniu Janet Jackson. Byliśmy razem w naczepie i nigdy nie zapomnę, co potem powiedział. ''Nienawidzę tego gówna'' - to były jego własne słowa. ''Co mogę zrobić?'' Nawet jeszcze go nie zapytałem o pomoc, ponieważ ciągle rodzina mogła jechać do Disneylandu i wiedziałem, że jest zajęty. Ale jak to Pac, był gotów na więcej. Spytałem: ''Może zadzwonimy do mojej siostry i siostrzenicy, i może z nimi porozmawiasz.'' Już to byłoby miłym gestem. Powiedział: ''W porządku, dzwoń.'' Dał mi swoją komórkę i zadzwoniłem do Beverly i powiedziałem, że Pac chce rozmawiać z Lemiką. ''Nie wróciła jeszcze ze szkoły i zapytałam go, czy nie mógłby oddzwonić w ciągu 20 minut'' - mówi Beverly. ''Dokładnie 20 minut później oddzwonił.'' ''Byłam zaszokowana'' - mówi Lemika. ''Nie sądziłam, że będę mogła porozmawiać z Tupakiem, ale wujek Frank ma znajomości.'' Wszyscy w domu płakali, słyszałem to w tle. Lemika przeżywała trudny okres i on spowodował, że poczuła się lepiej. ''Chodziła z głową w chmurach'' - mówi Beverly. Jak tylko Tupac odłożył słuchawkę, zapytał jaki rozmiar ubrań nosi. Powiedziałem, że nie wiem i powiedział, żebym zadzwonił do jego biura, do Yaasmyn i dał jej telefon do mojej siostry i nakazał przesłać jej cokolwiek będzie chciała.

     Wyobraź sobie, nigdy jej nie spotkał, był to pierwszy raz kiedy rozmawiali i robił to z dobroci swojego serca. Moja rodzina była tym powalona. Ale było jeszcze lepiej. Polecieli do Kalifornii i Tupac zaprosił ich na plan ''Gridlock'd''. Powiedział im, że mogą robić wszystkie zdjęcia, jakie chcą i dał jej koc, który do niego należał. Używał go codziennie na planie i Lemika kurczowo się do niego przywiązała. ''Mało nie zwariowałam, kiedy go prałam'' - mówi Beverly ''Coś nań rozlała i wsadziłam go do pralki. Myślałam, że nigdy mi nie wybaczy. Była tam cała zgraja dzieci. Każdy dzieciak był z kimś, a jej mąż przyprowadził swojego kumpla. Pac był spoko. Nie był tym w ogóle zniecierpliwiony. Zaprosił ich nawet na piknik do swojego domu, a kiedy dowiedział się, że mój szwagier William gra w kosza, zamówił całe boisko do kosza na plan. Robili miliony zdjęć. Wierzcie, albo nie, ale było jeszcze lepiej. Tupac zaprosił ich wszystkich na drugi dzień do studia. Miał zrobić jakieś nagranie. W studio spotkali Snoop Dogga, Danny Boya, Kurupta i każdego, kto pracował tego dnia dla Death Row. ''To były urodziny przyjaciela mojego męża'' - mówi Beverly. ''I Tupac powiedział, że możemy zamówić cokolwiek chcemy zjeść, cokolwiek wypić, wszystko, czego chcieliśmy.'' Pac zamówił około 10 pizzy.

     Wciąż oglądam tą taśmę. Pac miał zwisającego z jego ust dżointa, prawie cały czas, ubrany był na sportowo, w rozpinaną, jedwabną koszulę i białe spodnie. Obserwując go, nie sposób nie zapamiętać, jak cholernie był śmieszny. W pewnym momencie wszedł dostawca James, który nosił pulower i Pac zaczął z niego błaznować z powodu podobnego do chińskiego tatuażu, który miał na swoim ramieniu. ''Gość ma chińskie litery, jakby gdzieś był, cholera, przecież ty nigdy nie opuściłeś swojej okolicy.'' Pac wskazał tatuaż i tępo spojrzał w kamerę: ''Wiecie, co ten napis mówi? Dwa jajka z ostrym sosem na wynos.'' Wszyscy byli ubawieni i można usłyszeć mój głos, mówiący: ''Pac, minąłeś się z powołaniem, powinieneś być komikiem.'' Parę minut później Pac słyszał, jak Lemika woła mnie ''Frankie" i zaczął błaznować ze mnie: "Frank-E, Frank-E Knuckles. Będę teraz na niego mówił Frank-E, a E oznacza Extra Sexy!'' Zaczął nucić melodię piosenki Right Said Freda ''Catwalk''. ''Frank-E jest zbyt seksowny na jakieś rękawy, na jakieś spodnie.'' Człowieku, tego dnia był zabawny i wszyscy się dobrze bawili. Umieścił nawet głos Lemiki na jednej ze ścieżek. ''Pozdrowiła miejsce z którego pochodzi - Hanover Park'' - mówi Beverly. ''Nie mogliśmy w to uwierzyć. Kiedy był już czas, aby udać się do domu, (Pac) wyszedł z nami na zewnątrz i każdego uściskał, jakbyśmy byli rodziną. Zanim wyszli, Tupac dał Lemice swoje prawo jazdy. Właśnie traciło ważność, jego urodziny są 16 czerwca i chciał jej dać coś wyjątkowego.

     Nie wiedziałem o tym, aż do roku później, ale zanim oni wszyscy opuścili studio, Tupac powiedział Williamowi, że byłem dla niego jak brat i moja rodzina, była jego rodziną. ''Wszystko, co dla nas zrobił, brało się z miłości do Franka'' - mówi William. ''Powiedział mi, jak byliśmy w studio, że on i ja byliśmy jak bracia i miłość którą miał dla Franka, przelał na nas.'' Płakałem, kiedy to usłyszałem, ponieważ zawsze zdawało mi się, że ma dla mnie w swoim sercu specjalne miejsce, ale aż do momentu, w którym William mi to powiedział, nie wiedziałem, że kiedykolwiek wyrażał, co czuje. Pac nie był takim typem człowieka, ani ja takim nie jestem. Wciąż robię się miękki, kiedy pomyślę o miłości, którą okazał mojej rodzinie. Do tego wszystkiego, co czytałeś o nim w brukowcach, Pac miał piękne serce i dzielił się nim z wszystkimi, których kochał. ''Ten człowiek nie był w ogóle taki, jak mówią'' - twierdzi Beverly. ''Nie mógł dla nas zrobić więcej. Planował ofiarować szkole Lemiki sprzęt audio. Powiedział jej, że zamierza przywieść coś z Włoch i powiedział jej, żeby się tu trzymała i była silna oraz, że nigdy o niej nie zapomni. Zapowiedział nawet, że zamierza wkręcić ją do swojego następnego teledysku i że będzie to dziecięcy teledysk. Wierzę, że chciał to zrobić.''

     Wszystko ułożyło się lepiej niż wszyscy oczekiwali. ''Nie zagwarantowano nam nawet pół godziny z Janet Jackson, a Tupac spędził z nami dwa dni, których nigdy nie zapomnimy'' - mówi Beverly. Pamiętam, że Beverly powiedziała mi kiedyś, że Lemika płakała przez całe popołudnie, kiedy dowiedziała się, że Janet Jackson gdzieś zasłabła na scenie. Przed incydentem z Make-A-Wish, jej upodobanie do Janet było naprawdę głębokie. Teraz, wszystkie zdjęcia, które miała na ścianie z Janet, zostały zastąpione zdjęciami Tupaca. Do dzisiaj Lemika staje się bardzo nerwowa, kiedy słyszy coś negatywnego o Tupacu. ''Telewizja pokazuje tylko jego złe strony'' - mówi. ''To nie Tupac, którego spotkałam. Znałam go osobiście, jako wspaniałą osobę.'' Teraz ma jedno ostateczne życzenie. ''Chciałabym porozmawiać teraz z nim w niebie'' mówi. ''Powiedziałabym mu, że go kocham i podziękowałabym mu za całą życzliwość, jaką okazał mi i mojej rodzinie.'' Kiedy wrócili do Chicago, zdałem sobie sprawę, z tego że jeżeli każdy człowiek na ziemi miałby szansę spędzenia z nim kilku dni i poznania go od tej strony, opinia na temat Tupaca znacznie by się zmieniła. Na pewno był skomplikowaną postacią, ale zasadniczo był dobry. Teraz jest już za późno.

14. Las Vegas 7 września >>>

 1997-2012 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...