.
strona główna | przetłumaczone książki
  .
.

 

1. Wrightway Security | 2. Snoop i Dogg Pound | 3. Dr. Dre | 4. Pac | 5. Wybrany | 6. Śmierć za rogiem |
7. "Słodycze"
| 8. Kobiety | 9. Sławne seks-spotkania | 10. Włochy | 11. Straszne noce | 12. Hit 'Em Up |
13. Lemika | 14. Las Vegas 7 września | 15. Kozioł ofiarny | 16. Przeciwko światu |
17. Zabójstwo Biggiego Smallsa  | 18. Nie jestem na was zły | 19. Do Paca |
20. Mowa pochwalna


     Pewnej grudniowej nocy, krótko po wyjeździe do Nowego Jorku, byłem w domu, kiedy zadzwonił do mnie Reggie. ''Rozmawiałem z Cedrikiem,'' powiedział. ''Powiedział mi, że powinienem najpierw zadzwonić do ciebie''. Cedric był moim kumplem z Marines, który załatwił mi pracę i ciekaw byłem, o co w niej chodziło. ''Chciałbyś ochraniać Tupaca?'' - zapytał. ''Kiedy?'' ''Od jutra''. Tupac - musiałem się nad tym zastanowić. Nie znałem go wtedy zbyt dobrze, a to co wiedziałem, niekoniecznie podobało mi się. ''Wiesz Reggie, w tym momencie mówię nie. Ale pozwól mi skontaktować się z tobą później.'' ''Potrzebuję kogoś na jutro, Frank'', ''Narazie moja odpowiedź brzmi nie, jeśli chodzi o to, że potrzebujesz kogoś na jutro. Narazie''. ''Skontaktowałem się telefonicznie z Kennethem, Cooperem i moim człowiekiem K.J. Zadzwoniłem do K.J'a, gdyż był on kierowcą limuzyny Paca. Zadzwoniłem do Kevina Hackiego, ponieważ już ochraniał Tupaca, tak jak Cooper i Kenneth. Cooper powiedział mi: ''Myślę, że trochę z jego szaleństwa jest teraz poza nim. Nic ci nie będzie. Kiedy po raz pierwszy się z nim spotkałem, jeździliśmy wszędzie. O każdej porze dnia i nocy. Po prostu uważaj i upewnij się, że masz pełny zbiornik paliwa''. Zapytałem go, dlaczego ''Dlatego, że uwielbia szybko jeździć i nie przestrzega przepisów''.

     Poszukałem o nim trochę informacji samodzielnie i dowiedziałem się o jego życiu i dotychczasowych kłopotach. Jego burzliwa historia jest dobrze znana - został wychowany przez samotną matkę, członkinię Czarnych Panter, Afeni Shakur, która była jedną z nowojorskich 21 (oskarżonych Panter) i była w ciąży z Tupakiem podczas pobytu w więzieniu - doświadczenie, które Tupac udokumentował w jednym z swoich lepszych utworów ''Dear Mama'', jedynej jego piosence, którą dobrze znałem, zanim zaczęliśmy razem pracować. Występował w takich filmach jak ''Juice'' i ''Poetic Justice'', podczas gdy nieustannie wplątywał się w kłopoty. 8 miesięcy na Rikers Island, za wyrok z 1995 - przestępstwo seksualne, w które zamieszana była jego fanka. Zdarzenie miało miejsce na Manhattanie w 1993 roku. W 1992 był zamieszany w starcie, w wyniku którego zabłąkana kula zabiła 6 letniego chłopca. Następnego roku został oskarżony o strzelanie do dwóch nieumundurowanych policjantów, lecz później zarzuty oddalono. 30 listopada 1994, został pięciokrotnie postrzelony podczas napadu rabunkowego dokonanego na nim w korytarzu studia nagraniowego na Manhattanie. Wierzył, że strzelanina była wynikiem wrobienia go przez BiggiegoSmallsa.

     Obok kłopotów, które wydawały się za nim podążać, były sprawy z trawą. Bardzo rzadko jeździliśmy z artystami, ponieważ posiadanie trawy było wielkim problemem. Pamiętam jeżdżenie z Dogg Poundem, non stop jarali. Najeżdżali na nas, kiedy otwieraliśmy okna i wkurzaliśmy się na siebie nawzajem. Włączaliśmy klimatyzację przez całą drogę. Pewnego razu otworzyłem szyberdach i wtedy Nate wraz z Kuruptem mało nie dostali zawału serca. Nie miałem zamiaru inhalować się drugim dymem w pracy, a oni nie chcieli, aby dym uciekł. Nate wrzeszczał: ''Zamknij dach, chcę z wami zabalować! Wiem, że niektórzy z was już odlecieli!'' Mówił do ochrony.
     Właściwie, czasami nasze relacje przypominały mi moje doświadczenia więzienne, szczególnie dni wizyt. Zadawaliśmy się z więźniami, a oni z nami. Idąc tym tokiem, sytuacja była podobna, ponieważ byliśmy gliniarzami, którzy próbowali utrzymać w ryzach tych chłopaków, a dla nich byliśmy ochroniarzami, którym próbowali się wymknąć.

     Pac stał na czele całej paki. Zanim zaczął ze mną pracować, stał się legendą ze względu na wymykanie się ochroniarzom. Nikt nie potrafiłby powiedzieć temu chłopakowi, co ma robić. Nikt nigdy nie chciał jeździć w limuzynie Paca, bo jeśli miałeś jakiś problem, gdy chodziło o jego zachowanie, mogłeś równie dobrze o tym zapomnieć. Nic byś mu nie powiedział. Jak na ironię, skończyłem, jeżdżąc z Tupakiem na rozprawy sądowe. Chodził do sądu naćpany i w ogóle się tym nie przejmował. Zanim umył zęby, wypalał blanta. Bez obaw można stwierdzić, że Snoop i Pac nigdy nie stawili się w sądzie, nie będąc pod wpływem (marihuany).
     K.J. dał mi najlepszy opis Paca. Opowiadał mi o tych wszystkich szalonych miejscach, do których jeździli, lecz wciąż chciał być jego osobistym kierowcą, więc spytałem go, dlaczego. ''Chcę to robić'' -  powiedział bez wahania. Powiedział mi, że prosto rzecz ujmując, Pac był dobrym człowiekiem, z odrobiną dzikości, ale nie sądził, aby było to coś, z czym nie mógł bym sobie poradzić, pod warunkiem, że nie mam nic przeciwko obracaniu się w terenach opanowanych przez gangi z kimś, kto swobodnie chodzi w biżuterii wartej 50000$ i cały czas ma przy sobie około 5000$.
     Zdecydowałem się oddzwonić do Reggiego i przedłożyć mu moją propozycję. ''Kogo masz obecnie przeznaczonego do ochraniania Paca?'' zapytałem. ''Kevina, Leslie'a, Coopera i Kennetha'' ''Dobra, to czterech gości. Mógłbyś zmieniać nas, co dwa dni podczas całego tygodnia. Jeśli zamierzasz to zrobić, wtedy będę z nim pracował, ponieważ nie chcę tego robić codziennie.'' Lori (jego żona) zaczęła na to narzekać, lecz nie możecie jej winić. Jeśli miałbym z nim być codziennie, wtedy moje życie też musiałoby być z nim. To była dla mnie trudna decyzja, bo czułem się tak, jakbym musiał wybierać między pracą, a małżeństwem. Starałem się więc znaleźć kompromisowe rozwiązanie, a Reggie zgodził się je wypróbować. Zauważył, jak rotacyjny harmonogram pracy zadziałał i w ten sposób pracowaliśmy przez następne parę tygodni. Zacząłem pracować na podwójne zmiany w studio i pracowałem z Pakiem w środy i czwartki. Myślałem, że wszystko jest w porządku, ale Kevin i Leslie ostro sprzeczali się o to, w jakie dni chcieli pracować. W końcu doszli do porozumienia i wszystko grało, a każdemu przypadło po dwa dni.

     Moja pierwsza pełnoetatowa dniówka z Tupakiem zaczęła się w studio. Zmieniłem Lesliego i pracowałem z Pakiem aż do 5 rano. Powiedziałem Pacowi, aby powiadomił mnie, gdy będzie gotowy wrócić do hotelu i że będę przed studiem. Tego dnia miał pokój w Peninsula Hotel w Beverly Hills. Gdzieś około 5.30 rano, wyszedł, nic do mnie nie mówiąc. Inny ochroniarz, który pracował tej nocy w pokoju z kamerami, powiedział do mnie: ''Hej Frank, twój podopieczny odjeżdża''. Zerwałem się, dogoniłem go i powiedziałem: ''Czy chcesz, żebym za tobą jechał Pac?'' ''Jasne, jedź za mną do hotelu''. Poszedł do swojego pokoju i powiedział, że da mi znać, gdy będzie gotowy do wyjścia. Spytałem, czy wie gdzie jest mój pokój. ''Tak, to pokój w którym tam wszyscy jesteście''.

     Następnego ranka, z całą pewnością powiedział mi, abym się z nim spotkał w hallu za 15 minut. Zszedłem na dół, tak szybko, jak tylko potrafiłem, a w tym momencie Pac właśnie wsiadał do samochodu. Bez cienia wątpliwości zamierzał wyjechać. Na nikogo nie czekał. Ja jednak wiedziałem, co chciał zrobić. To był mój pierwszy dzień, a on mnie sprawdzał. "Fajnie" - pomyślałem. Wskoczyłem do samochodu i jechałem za nim, na wywiad z Billem Bellamy z MTV, który miał się odbyć w Hotel Nikko w Beverly Hills. Tego dnia prowadziłem mojego 300ZX i kiedy zatrzymałem się za nim koło hotelu powiedział: ''Cholera, patrzcie na ochroniarza, sukinsyn ma lepszy samochód ode mnie. Musicie być dobrze opłacani.'' Popatrzałem na niego w stylu: Ta, jasne. Nic jeszcze wtedy o mnie nie wiedział. Zabawna była cała ta jazda, to pewne. Przejeżdżał każde pomarańczowe światło przełączające się na czerwone i próbował mnie zgubić. Jechałem za nim w mieście i poza nim z prędkością 50 mil na godzinę. Nie miałem żadnych problemów z utrzymaniem się za nim. Miałem samochód, który utrzymywał się za jego Mercedesem i jestem pewny, że była to rzecz, którą we mnie lubił. Nie mógł mnie oszukać. Leslie miał tego starego pickapa i nie mógł dorównywać samochodom Paca. Wszystko tego dnia było w porządku. Bill Bellamy, kiedy mnie zobaczył, powiedział do Paca: ''Cholera, to twój ochroniarz?'' Pac zachichotał i powiedział: ''Nie, ja jestem jego ochroniarzem''. Skończyło się na dowcipie.

     Nie mieliśmy żadnych problemów, żadnych starć. Spotkał się z producentem i reżyserem ''Gridlock'd'', a potem jego kumple Psych i Bogart spotkali się z nami w Ivy, modnej restauracji, użytej w Get Shorty. Kiedy zbieraliśmy się do wyjścia, Pac rozmawiał o filmie i był tym bardzo podniecony. Człowieku zrobiliśmy tyle rzeczy tego dnia. Z całą pewnością, był to znak tego, co miało nas czekać później. Niedługo potem zrozumiałem, dlaczego był tak zapalony w tym, co robił. Pamiętam, że byłem chory jak pies tego dnia, z zimną głową, ale przetrwałem. Kiedy wszystkie wywiady i spotkania zakończyły się, wróciliśmy do Pennisula Hotel i wyluzowaliśmy się. Następnego dnia miał wolne i cały czas tylko graliśmy. Udał się do Oakwood Apartments, gdzie przebywali Lil Homiez (Outlawz), w San Fernando Valley, niedaleko od Can-Am. Szlag, to był najbardziej śmierdzący apartament. Był to niewielki pokój, może na dwa łóżka i Tupac płacił za wszystko. Odlatywali i odprężali się - patrząc wstecz, myślę sobie - gdybym tylko wiedział, co się stanie... Udaliśmy się na dach budynku, w rzeczywistości była ta najwyższa kondygnacja parkingu i grali godzinami w koszykówkę. Tupac uwielbiał grać w piłkę, a mi sprawiało przyjemność oglądanie ich. Patrzę teraz wstecz i zastanawiam się, czy przejmował się faktem, że nie próbowałem się obracać razem z nim. Mogłem grać w piłkę jeśli bym chciał, ale wybrałem trzymanie się na boku. Myślę, że był przyzwyczajony - w tym momencie jego kariery - do ludzi, którzy próbowali sprawdzić, co mogą z niego wyciągnąć. Ja nie byłem taki. On był takim dzieckiem, jestem pewny, że Outlawz wyzwolili w nim tą postawę. Jak tylko znudzili się koszykówką, następną rzeczą, którą pragnęli robić, było strzelanie z pistoletów na farbę. Znaleźliśmy to miejsce, obok autostrady Ventura i wszyscy razem poszli, i strzelali do siebie kulkami z farby. Siedziałem na boku w Suburbanie z Big Syke'iem i oglądałem, jak się bawią. Robili to od mniej więcej trzeciej po południu, do momentu, gdy zrobiło się ciemno, a kiedy skończyli, byli wciąż bardzo podekscytowani. Zdecydowali, że będzie to ich nowy sport i chcieli kupić wiele sprzętu. Znałem także powód ich wielkiego zainteresowania. To dlatego, że była to broń palna.

5. Wybrany >>>

 1997-2012 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...