.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

Filmy, w których wystąpił Tupac

przed Juice | Juice | Poetic Justice | Above The Rim | Bullet | Gridlock'd | Gang Related | plany

     Gang Related to ostatni film, w jakim wystąpił Tupac. Nakręcono go w ostatnich miesiącach życia artysty, a plan zdjęciowy zamknięto dosłownie kilka dni przed jego śmiercią. Fabuła skupia się na dwóch policjantach z Los Angeles: Franku Divinci (James Belushi) i Jake'u Rodriguezie (Tupac). Dokonują oni morderstwa jednego z handlarzy narkotyków i kradną mu towar, aby dorobić do pensji. Okazuje się jednak, że był to funkcjonariusz z wydziału antynarkotykowego i że służbowo będą zajmować się wyjaśnieniem jego śmierci. Postanawiają wrobić w to niewinną osobę i po nieudanych poszukiwaniach decydują się w końcu na z pozoru idealnego kandydata - bezdomnego prosto z ulicy, który ma zaburzenia pamięci i wiecznie jest odurzony alkoholem. Udaje im się wmówić mu, że jest on mordercą, a ten poczuwa się do winy. Dodatkowo Divinci nakłania Cyntię Webb (Lela Rochon) do wskazania na podejrzanego podczas okazania, mimo że ona wie, że jest niewinny. W międzyczasie okazuje się, że nieznany z imienia bezdomny jest w zasadzie zaginionym spadkobiercą jednego z finansowych imperiów. Adwokat oskarżonego niszczy zeznania Webb, a gliniarzom pali się grunt pod nogami. Divinci morduje Cyntię. Rodriguez nagrywa Divinciego podczas wspólnej jazdy samochodem, aby donieść na niego do DEA. Divinci odkrywa jego plan, ale nie zabija go. Robią to natomiast gangsterzy, którym Rodriguez nie spłacił długu. W końcu ginie również Divinci. Co ciekawe zabija go morderca, którego sąd uniewinnił z powodu majstrowania przez Divinciego w dowodach w tej sprawie.

     James Belushi wspomina początki współpracy na planie filmowym. - Spóźnił się na pierwsze przesłuchanie. Na drugie nie przyszedł w ogóle. Na trzecie znowu się spóźnił, zwróciłem się więc do niego następującymi słowy: "Zanim zaczniemy, chciałbym coś jasno zaznaczyć. Człowieku, nie wydaje mi się, że ty odpowiednio angażujesz się w ten projekt." Na to Tupac zerwał się na równe nogi i zaczął wrzeszczeć: "Nie mogłem znaleźć parkingu, mój prawnik doradził mi, żebym w ogóle nie przyjeżdżał!" Belushi wyjaśnił później, że Shakur mówił prawdę. Nie było żadnego parkingu, a jego prawnik doradzał mu taki ruch, aby ten mógł coś jeszcze ugrać. - Jeśli będziesz tak słuchał wszystkiego, co mówią inni, to stracisz swoją siłę - powiedziałem mu. - A ja nie chcę bezsilnego człowieka do tej roli. Jeśli jutro też się spóźnisz, to równie dobrze możesz się więcej nie pokazywać.
     - Była tam główna producentka tego filmu,
Lynn Bigelow-Kouf wraz z jej mężem, reżyserem Jimem Koufem i wspomina ona ten sam moment na swój sposób. - Nie mieliśmy pojęcia, jak Tupac zareaguje. Wydawało się nam, że dojdzie do rekoczynów. To było na trzy dni przed rozpoczęciem zdjęć, a tu coś takiego.
     Ekipa próbowała ich rozdzielić, ale Tupac podniósł tylko rękę i powiedział, że to sprawa między nim, a Jamesem. - Nie jesteś zaangażowany w ten projekt, nie jesteś zaangażowany jako aktor i nie jesteś zaangażowany w cały ten proces - powiedział Belushi. - Zaangażowany!? - ryknął Tupac. - Co przez to rozumiesz? Musiałem wpłacić kaucję, żeby dokończyć poprzedni film. - Mieliśmy taką piękną potyczkę - mówi ze smutkiem Belushi. - Na koniec podaliśmy sobie ręce i byliśmy jak bracia. Ta chemia między nami przeniosła się na ekran.

     - Z czysto stereotypowego punktu widzenia - mówił Shakur podczas wywiadu na planie filmowym - gdy ludzie mówią – Jak możesz grać glinę, skoro masz tyle problemów z prawem? Kierując się tymi samymi stereotypami, mogę zapytać – A kto zagra glinę lepiej? Obserwowałem ich, gdy robili złe rzeczy; gdy wydawało im się, że nikt nie patrzy. Widziałem ich współczucie, ich gniew, ich zazdrość, ich strach, ich szacunek, a także ich nienawiść. Widziałem to częściej niż ktokolwiek inny. Właśnie wyszedłem z więzienia o zaostrzonym rygorze. W zeszłym roku aresztowano mnie chyba ze dwanaście razy. Część z nich było skutkiem moich błędów, część to przeznaczenie, część ślepy los. Jednak z jakiegoś powodu było mi dane spotykać się z policją częściej, niż bym sobie tego życzył. Chociażby z tego powodu jestem świetnym kandydatem do tej roli.
     - Dobre w tym wszystkim jest to - mówił dalej - że musimy pokazać dobrą stronę gliniarza, bo mi zawsze wydawało się, że gliniarze są gangiem samym w sobie – z dobrymi i złymi stronami. Dokładne tak jak członkowie ulicznych gangów – są dobrzy i źli. Mają sporo stresu i zmian osobowości, które powodowane są przez ich styl życia.

     - (Tupac) był klasycznie wyuczonym aktorem teatralnym - wspomina reżyser Gang Related, Jim Kouf -  i nigdy nie mógł przyzwyczaić się do rytmu tworzenia tych samych emocji w kółko na potrzeby jednej sceny. Był szczery na ten temat. Powiedział: "Po pierwszych dwóch ujęciach czuję, ze gram. Nie sądzę, żebym był aż tak dobry."
     - Potrafię grać - mówił Shakur. - Nie muszę odnajdywać w sobie tego prawdziwego ja, ponieważ ja jestem taki każdego dnia. Mogę być sobą. Mogę być kimkolwiek, bo jestem prawdziwy względem siebie. Mogę w prosty sposób osiągnąć poziom neutralny. Mogę być najlepszym aktorem, jakiego kiedykolwiek widziano. Jeśli tylko dostanę szansę i możliwości oraz będę mógł czerpać z doświadczeń innych. Na razie nie marzę nawet o tym, żeby być najlepszy. Na razie wystarczy mi, gdy będę jednym z nich.

     Belushi z nostalgią wspomina przyjaźń z Tupakiem. - Naszego związku nie da się opisać słowami - mówił. - Kiedy nagrywaliśmy wspólną scenę, nigdy nie rozmawialiśmy o tym, co zamierzamy zrobić. Ja i on jesteśmy muzykami, więc dosłownie zazębialiśmy się podczas kręcenia naszych scen. Gdy przejmowałem dowodzenie w danej scenie i jakbym wznosił się ku górze, on pojawiał się zaraz poniżej niczym fajna linia basowa i to pasowało. Coś takiego nie dzieje się z samego gadania o graniu roli. To jest chemia, porozumienie niewerbalne. Trwało to przez cały film. Dobrze się bawiliśmy. Chcieliśmy nawet nagrać rapową wersję Fly Me to The Moon. Nie znał zbytnio nagrań Franka Sinatry. Siedzieliśmy więc w jego naczepie, słuchając jego utworów. Oczarowany był melodyjnością głosu Franka. Bawiliśmy się tym przez tydzień lub dwa i powiedział: "Ta piosenka, sposób, w jaki wykonuje ją Frank Sinatra, to jest coś, czego nie można zepsuć."
     - Ja i Tupac pochodzimy z rynsztoka - wyjaśniał Belushi. - On był przede wszystkim artystą. Był twórcą tekstów, raperem, aktorem, więc utożsamiałem się z nim na płaszczyźnie artystycznej. Dlatego, że był młodym artystą, był prawdziwy. Uważał, że nie trzeba wykonywać więcej niż jednego ujęcia tej samej sceny.

     - (Tupac) chciał się skupić na swojej karierze filmowej - powiedział Kouf - ponieważ wiedział, że mógł kontrolować tę część swojego życia. Kouf zdał sobie sprawę z powagi sytuacji Tupaca, kiedy pewnej nocy, kręcąc we Wschodnim LA, widział, jak (Pac) wybuchnął na swojego ochroniarza. - On naprawdę spodziewał się, że ktoś zrobi wjazd na plan i zastrzeli go - wyznał.  - Był w tak wielkich kłopotach, po prostu pomyślałem sobie, że jeśli nie skończymy filmu, to wcale mnie to nie zdziwi - powiedziała Lela Rochon. "Powiedziałam mu prosto w twarz, że bałam się spędzać z nim czas. Po prostu powiedziałem: 'O nie, są ludzie, którzy cię nie lubią." (Pac) tak bardzo starał się zmienić. Chciał być gwiazdą filmową, a miał naprawdę możliwość i okazję, aby być młodą, czarną gwiazdą filmową, której tak naprawdę jeszcze nie mamy. Nawet nie jestem ci w stanie opowiedzieć, jak wielki czuliśmy smutek i żal, jak było nam przykro, kiedy pocałowaliśmy się i powiedzieliśmy sobie: do widzenia - a on pięć dni później był martwy.

     Film zarobił prawie 6 milionów dolarów i otrzymał raczej pozytywne recenzje. Dwupłytowy soundtrack wydany ponownie przez Death Row Records także był sukcesem. 2Pac pojawia się tam w takich utworach jak: Lost Souls, Starring at the World Thru My Rearview, Life's So Hard i Made Niggaz.

 plany  >>>
 

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...