.
strona główna | powrót do listy artykułów
...
.


The Real Story On the N.Y. Shooting
by The Unofficial Tupac Homepage
tłumaczenie: Radosław Jabłoński (Bosco)
 

     Po tym jak Tupac został zamordowany w Las Vegas, kilka osób ponownie skoncentrowało uwagę na strzelaninie, do której doszło w 1994 roku w studiu nagraniowym na Times Square. Sprawa ta nigdy nie została w pełni wyjaśniona, nawet przez samego Tupaca. Mimo to policja uznała całe to wydarzenie za próbę rabunku biżuterii Tupaca. Nadal istnieje wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Skoncentrować należy się zwłaszcza na konflikcie pomiędzy Tupaciem a Bad Boy Records od momentu, w którym Tupac stwierdził, że to właśnie Bad Boy wystawiło go w 1994 roku. Opisana tu historia przedstawia wszystko czego dowiedziałem się na temat strzelaniny. Moje źródła są bardzo wiarygodne lecz miej na uwadze to, że nie mam mocnych dowodów potwierdzających moje założenia. Proszę, czuj się wolnym w osądzie tego co napisałem niezależnie czy ma to sens czy nie.

     Najpierw musimy cofnąć się do 30 listopada 1994 roku. 20 minut po północy Tupac i jego świta składająca się z 3 osób, włączając w to "Stretcha" Walkera z Live Squad- bliskiego przyjaciela Tupaca, oraz jego menadżera Freddie'go Moore'a, wchodzą do budynku. Jeden czarny mężczyzna siedzi na ławce przy wejściu do biura gdzie znajduje się Quad. Mężczyzn wstaje, pojawia się dwóch kolejnych ludzi. Little Ceaser zawołał ekipę Tupaca ze studia znajdującego się na górze. Tupac wiedział zatem, że był tam Biggie. Sądząc, że ludzie ci są jego ochroną, Tupac poczuł się bezpiecznie. Trzech mężczyzn podąża za ekipą Tupaca do momentu dojścia do wind. Wtedy napastnicy wyciągają broń i krzyczą: Dawać biżuterię i kłaść się na podłodze". Ludzie Tupaca szybko wykonują polecenie, natomiast Tupac przeklina napastnika i sięga po broń. W czasie walki zostaje 5-krotnie postrzelony, jego menadżer dostaje raz. Złodzieje odchodzą z biżuterią wartą 40,000 dolarów. Moore próbuje gonić napastników ale upada pod następnymi drzwiami. Tupac zostaje zawleczony do windy i odwieziony na górę. Jest tam kilkanaście znanych osobistości włączając w to Biggie'go Smalls'a i Sean'a "Puffy" Combs'a. Tupac później opisał tą sytuację jako bardzo dziwną. Według niego nikt nawet nie ruszył się by mu pomóc. Wszyscy gapili się na niego jak gdyby byli zdziwieni, że przeżył. Tupac powiedział, że jedyną osobą, która okazywała jakiekolwiek emocje był Little Shawn, który płakał. Istnieje nagranie, w którym Tupac naśladuje to wydarzenie- zakrwawiony wysiada z windy, a Biggie błaga go o życie obwiniając Puffy'ego o wystawienie. Być może w ten sposób Tupac chciał ukazać prawdę swoim fanom. Gdy Tupac leżał na ziemi podziurawiony kulami rzekomo poprosił kogoś o skręta. Wykonał telefon do swojej dziewczyny, która poinformowała o zajściu jego matkę. Dopiero potem wezwał pogotowie.

     Policja przybyła na miejsce zaraz po otrzymaniu wezwania. Tupac został powitany przez tych samych policjantów, którzy go aresztowali i zeznawali przeciwko niemu w sprawie o gwałt. To utwierdza niektórych w przekonaniu, że policja mogła mieć z tym coś wspólnego albo to ofiara gwałtu szukała zemsty. Tupac został postrzelony 5-krotnie w całe ciało włączając w to głowę. Cudem przeżył i został zabrany do karetki. To wtedy powstało jedno z najlepszych jego zdjęć. Zakrwawiony i obandażowany pokazuje fotografowi środkowy palec. Tupac zostaje odwieziony do szpitala, w którym przechodzi operację. Ku zaskoczeniu wszystkich, w niecałe 3 godziny po operacji wypisuje się ze szpitala twierdząc, że obawia się o swoje życie.

     Następnego dnia Tupac zaskakuje pojawieniem się w sądzie na Manhattanie w oczekiwaniu na werdykt w sprawie domniemanego gwałtu. Tupac siedzi na wózku inwalidzkim, otaczają go ochroniarze "Nation of Islam". Mimo tego, że zostaje uznany winnym zarzutów niższego stopnia są z nim przyjaciele- Jasmine Guy i Mickey Rourke.

     Wkrótce potem Tupac został skazany na odbycie kary na Riker's Island. Podczas jego pobytu w więzieniu nie zdarzyło się wiele jednak później wyjawił, że współwięźniowie mówili mu, że to człowiek Biggie'go go postrzelił. Kuzyn Tupaca nawet widział napastników chwalących się tym co właśnie zrobili. Szczegóły te zostały ujawnione przez Tupaca w jednym z jego ostatnich wywiadów dla KMEL. Niecały rok później Tupac opóścił więzienie za kaucję wpłaconą przez Marion "Suge" Knight'a z Death Row Records wzamian za nagranie 3 albumów dla Death Row.

     Zaraz po przybyciu do Californi, Tupac udzielił wywiadu dla MTV- wywiad przeprowadziła Tabitha Soren. Podczas wywiadu Tupac wyglądał na zakłopotanego gdy został zapytany o strzelaninę. Wyglądało to tak jakby w trosce o własne życie bał się wyjawić zbyt wielu szczegółów opinii publicznej. Zaczął mówić coraz więcej od momentu, w którym wskazał Bad Boy Records jako ludzi odpowiedzialnych za strzelaninę. Puffy powiedział później, że nie miał nic wspólnego ze strzelaniną, a Tupac wiedział kto do niego strzela. Oczywistym jest fakt, że była to zaplanowana robota biorąc pod uwagę fakt, że napastnicy wiedzieli gdzie on będzie. Co więcej, napastnicy od razu zaatakowali Tupaca zamiast najpierw uporać się ze Stretch'em, który był dużo większy. Tupac po wszystkim odsunął się od Stretch'a jak gdyby Stretch trzymał z Bad Boy i wiedział o planowanym zamachu. Dokładnie rok po tym jak Tupac został postrzelony, Stretch został znaleziony martwy w Queens (NYC). Czy był to kolejny zbieg okoliczności? Słyszałem, że Stretch był ostrzegany o tym, że jego życie jest zagrożone ale zlekceważył te ostrzeżenia.

     Tupac mówi o wielu rzeczach w piosence "Against All Odds" z albumu "Makaveli". Fragment: "A ten 'czarnuch', który był ze mną już nie żyje/ Zmienił strony/ Pewnie jego nowi przyjaciele woleli go martwego/ Prawdopodobnie zginął za to co powiedziałem"- mówi o Stretch'u. We fragmencie: "Puffy był okradany jak dziwka/ Żeby to ukryć zrobił coś czego nie powinien/ To dlatego po nim jeżdżę"- mówi o Puffym, który miał swój udział w wystawieniu Tupaca i był okradany przez finansistę Bad Boy Records. Kolejny fragment być może wiąże się z wystawieniem. "Czy wspominałem o tym, że obiecałem zemścić się na Jimmy Henchmanie?/ W odpowiednim momencie/ Wiem, że mnie słuchaliście skurwysyny/ Świat jest mój/ Wrobiliście mnie/ Usłyszałem wystrzały z broni/ Ale wasze podstępy nie są w stanie mnie uciszyć". Czy Henchmen jest wplątany w strzelaninę? A może to po prostu kolejny konflikt Tupaca? Interpretuj to jak chcesz ale Tupac miał rację mówiąc: "To najprawdziwszy tekst jaki kiedykolwiek napisałem".

     Wszystko wskazuje na to, że Bad Boy przynajmniej wiedziało o tym co ma się wydarzyć. Tupac nigdy nie powiedział, że Bad Boy było bezpośrednio odpowiedzialne za strzelaninę, oni go tylko wystawili. Tupac przyznał, że poznał zamachowca ponieważ był on człowiekiem Biggie'go. Biggie ostrzegł Tupaca by z nim nie zadzierał. Gdy Tupac mówił o tym, że to Bad Boy go wystawiło, miał na myśli to, że nie ostrzegli go o niebezpieczeństwie i prawdopodobnie poinformowali zamachowców o miejscu jego pobytu. Tupac także powiedział, że co chwilę do niego dzwoniono z pytaniem dlaczego nie ma go jeszcze w studiu gdy ten spóźniał się próbując zdobyć trochę trawy. Dlaczego Bad Boy tak bardzo zależało na jego przybyciu do studia o tak późnej porze? To wygląda bardzo dziwnie.

     Teraz, gdy wyszły na jaw wszystkie te szczególy, pojawia się nowe pytanie. Jaki był prawdziwy motyw ataku, odrzucając zwykły napad rabunkowy? To pytanie musi paść ponieważ dlaczego Bad Boy miałoby wystawić Tupaca na rabunek 40,00 dolarów dokonany przez zwykłych złodziei. To nie miałoby sensu. To nie byli zwykli złodzieje, to było coś znacznie potężniejszego, coś co zmusiło Puffy'ego i Biggie'go do współpracy. Tu właśnie sprawy stają się naprawdę interesujące.

     Istnieje teoria, że Tupac został postrzelony z powodu jakichś kontaktów z podejrzanymi ludźmi z Nowego Jorku znanymi jako "Black Mafia". Ludzie ci, według pogłosek, finansowali Bad Boy Records. Tupac spotkał kilku z tych ludzi w Nowym Jorku, włączając w to tajemniczego Trevora aka King Tut, który później został uznanym przez pewnych tajnych policjantów za jednego z uczestników strzelaniny. Chodziło o "zdyscyplinowanie" Tupaca. Kto opłacił Tut'a? Nikt inny niż Puffy, który ciągle temu zaprzecza. Mówi się, że ludzie z "Black Mafia" zażądali podpisania prze Tupaca kontraktu z Bad Boy Records w momencie gdy nie odnieśli jeszcze żadnego sukcesu i potrzebowali takiego artysty jak Tupac. Ten jednak odmówił żądaniom. Tupac miał zginąć tamtej nocy. To była kara za odmowę. Jak pamiętasz, Tupac w swoim pierwszym wywiadzie udzielonym po postrzeleniu, powiedział Vibe, że próbowano go zamordować. To byli właśnie ci ludzie. To jest jeden z powodów dlaczego Tupac przystąpił do Death Row. Suge mógł zagwarantować mu ochronę, której on potrzebował. Puffy odegrał pewną rolę w tej strzelaninie. Nie zlecił jej, pomógł jednak wystawić Tupaca. Co więcej Tupac nigdy nie powiedział, że Puffy to zrobił. Powtarzał, że został przez niego wystawiony.

     Możliwy jest jeszcze kolejny motyw strzelaniny, całkowicie odmienny od tego, że Tupac został ukarany za odmowę podpisania kontraktu z Bad Boy. Po tym jak rozpoczął się proces o gwałt, Tupac obwinił Jacques'a Agnant'a aka Haitian Jack o wystawienie go w procesie. To jest podejrzana sprawa ponieważ Tupac otrzymał maksymalny wyrok natomiast Agnant dostał 3 miesiące w zawieszeniu. Z tego powodu został posądzony o bycie policyjnym informatorem, Tupac nazwał go kapusiem. Siedząc w restauracji razem z Mickey Rourke'm. Tupac udzielił wywiadu dla N. Y. Daily News, w którym obraził Jack'a. W wywiadzie dla Vibe, Tupac powiedział, że Nigel (Haitian Jack) przedstawił go Booker'owi (Jimmy Henchmen), który znał kogoś z kim Tupac miał poważny konflikt- chodziło o King Tut'a. Tydzień przed strzelaniną Tupac spotkał Biggie'go, który był właśnie z Tut'em. Biggie powiedział Tupacowi żeby z nim nie zadzierał. Doskonale widać, że Biggie znał zamachowca bardzo dobrze. Co więcej, w wywiadzie przeprowadzonym w więzieniu, Pac został zapytany czy zamachowcy byli czarni. Pac powiedział, że byli oni czarni i mieli po 30 lat. Zarówno Tut jak i Jack mieli około 30 lat. Obydwaj strzelali do Tupaca i to Jimmy Henchmen do niego dzwonił. To jest kolejny motyw. King Tut postrzelił Tupaca ponieważ musiał go "zdyscyplinować" za obrażenie Jack'a, który był jego człowiekiem.

     Nadal było kilka kwestii, których nie można było dopasować. Początkowo Pac myślał, że to policja go wystawiła. Oskarżenie to jest pomijane chociaż istnieje pewien ciekawy cytat. "Policjanci przybyli na miejsce zdarzenia tuz po odebraniu zgłoszenia. Tupac został powitany przez tych samych policjantów, którzy go aresztowali i zeznawali przeciwko niemu w sprawie o gwałt. To utwierdza niektórych w przekonaniu, że policja mogła mieć z tym coś wspólnego albo to ofiara gwałtu szukała zemsty".

     To wygląda na coś więcej niż zbieg okoliczności. Miasto Nowy Jork posiada specjalny oddział. Detektywi z tej grupy zajmują się wszystkimi sprawami o wysokim priorytecie w obrębie całego Nowego Jorku. Mogli zostać wezwani na miejsce natychmiast po potwierdzeniu zajścia incydentu związanego z Tupaciem. Ale kto się pojawia? Ci sami policjanci, którzy aresztowali Tupaca. Zbieg okoliczności czy kolejna konspiracja?

     To jest historia strzelaniny z 1994 roku, do której doszło w Nowym Jorku. Myśl o tym co chcesz ale pamiętaj, że muzyczny biznes to coś więcej niż to co pokazują media. Znając wszystkie szczegóły pojawiające się w związku ze strzelaniną sprzed blisko 2,5 roku musimy zadać sobie pytanie czy strzelanina w Las Vegas była tylko kolejnym nieplanowanym wcześniej atakiem czy było to złożenie się kilku spraw jak te otaczające wydarzenie z 1994 roku. Pamiętaj o tym, że Tupac mógł zostać postrzelony w 1994 roku ponieważ nie podpisał kontraktu, a więc nie zarobił pieniędzy dla Bad Boy. Przykrywką mogła być kradzież biżuterii. Teraz musimy zapytać czy Tupac został zastrzelony w Las Vegas w 1996 roku ponieważ jego kontrakt z Death Row się skończył. Czy przykrywką dla tego była bójka i próba kradzieży medalionu? Czy historia zatoczyła koło? Oceń to sam.

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...