.
strona główna | powrót do listy artykułów
...
.


Zajęcia na temat Tupaca w Berkeley
25.X.1997
Tłumaczenie artykułu: TMPerformedby + ekipa Words of Wisdom


     BERKELEY-...biała koszula zwisająca luźno nad parą luźnych spodni, wykładowca wszedł do klasy i poprosił swoich studentów o otworzenie książki na stronie 153. Nacisnął play w odtwarzaczu CD stojącym na na podniszczonym drewnianym biurku. Piosenka "White Man'z World" zabiła błogą ciszę.

     Historia z 98 przeszła do porządku dziennego. "Pytanie na dziś: Czy 2pac był mizoginem? Arvand Elihu zapowiedział, przed tym jak Shakur zaczął śpiewać, w stylu MTV, gestykulując rękoma: "Chcę żebyście posłuchali tej piosenki" Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i środę w pokoju numer 200 w gmachu Wheeler w kampusie Uniwersytetu Kalifornijskiego. Klasa studiuje historię i poezję 2paca Shakura, artysty rapowego, który został postrzelony i zmarł w Las Vegas 13 miesięcy temu w wieku 25 lat. Klasę uczy Elihu, w pokoju od biologii. Jest to coś wspaniałego. Studenci - lubią młodego człowieka, który pojawił się na Wheeler game w kompletym stroju Reggiego Millera z Indiana Pacers - przyszli wcześniej żeby zająć odpowiednie miejsca w klasie. Studenci zasypali biuro Undergraduate Scholarships telefonami deklarując, że przyjdą do Berkeley jeśli będą zajęcia o Tupacu.

     "Gdybym miał wpuścic wszystkich, było by ich ponad 300"- mówi Elihu, dlatego wprowadził limit do 50 osób, wcześniej wykładał regularnie dla 60-70 studentów. "Czuję się źle, że wszyscy nie mogli być. Myślę że to bardzo ważne. Czuję, że to bardzo pozytywne, edukacja jest bardzo pozytywna. Tupac doszedł tam gdzie był czytając książki, używając swojego rozumu. Zamiast gloryfikować graczy koszykówki, gloryfikujmy edukację - artystów takich jak 2pac. Kursy studenckie, które zagłębiają się w lirykę muzyków, nie są czymś niezwykłym. Studenci analizują szczegółowo pracę Boba Dylana, która była w programie universytetu. Były też inne kursy jak np. "Paul Simon and Art Garfunkel... Czy oni naprawdę tylko czytali etykietki na słoikach od przypraw?" ale history 98 jest pierwszy raz.

     "Nie znam żadnego miejsca, które poruszało by lirykę hip hopu, w żaden literacki sposób" - mówi Vibe Magazine editor-at-large Alan Light. Zredagował on bestseller new york times'a: "Ilustrowana Biografia Tupaca Shakura". Jeżeli mogę odwołać się do historii, hip hop jest bez wątpienia, bogatym polem do popisu. Są piszący, którzy wykonują jak najbardziej wspaniałą robotę przy pomocy swoich słów"

     Nie każdy postrzega to w ten sposób

     MSNBC przybyła z kamerami na miejsce zajęć, aby sfilmować najnowsze szaleństwo Berkeley. Lokalne gazety z tego żartują. Mówi się, że absolwenci nie mogą uwierzyć, że zajęcia na temat Shakura są na liście obok jesiennych zajęć z "Zachodniej Cywilizacji do 1400". Ludzie którzy myślą, że Berkeley jest szalony, będą tak myśleć- mówi 71 letni historyk profesor Robert Brentano. Ludzie, którzy myślś, że jest obrazowy i śmiały będą tak myśleć. I ludzie, którzy myślą, że Berkeley bierze serio nawet największy fenomen, będą tak myśleć. To, że te zajęcia w ogóle istnieją można przypisać Brentano. Człowiekowi, u którego Elihu podczas ostatniego semestru studiował "Historię Rzymian w Anglo-Saskiej Angli".

     Brentano wprowadził swoim studentom pisma Św. Gildasa, Brytyjskiego historyka i mnicha, który żył w VI wieku. Elihu, porażony pięknym, barokowym słownictwem Gildasa, zauważył podobieństwa między mnichem i raperem. "Arvand, w odróżnieniu od innych studentów, których uczyłem był zafascynowany Gildasem," mówi Brentano. "Widział wtedy związek pomiędzy Tupakiem i użyciem jego poezji jako źródło pewnych dziedzin w naszych czasach, zupełnie jak Gildas." Elihu był tak zafascynowany Shakurem, tak przeświadczony, że jego twórczość była odzwierciedleniem ówczesnego społeczeństwa, że Brentano namówił go by przez semestr prowadził zajęcia na ten temat. Wspólnie napisali petycję do departamentu historii i w końcu zdobyli zgodę na włączenie tych zajęć do Demokratycznej Edukacji na uniwersytecie.

     Plan kursu autorstwa Elihu zawiera lektury takie jak "Tupac as a Warrior", "Tupac's Time in Prison" czy " Tupac's Obsession and Knowledge of an Early Death". Piosenki nazywane przez Elihu utworami miały wzbogacić literaturę. Wśród nich znalazły się "Hit'em up", "If I Die Tonight" czy "I ain't Mad at Cha". Z pomocą studentów Elihu analizował słowa Shakura dużo bardziej niż analizowano słowa Miltona i Keatsa gdziekolwiek indziej w Berkeley. Twierdzi, że za tysiąc lat społeczeństwo wykorzysta pracę Shakura do zrozumienia określonej klasy społecznej.

     "Jednym z założeń kursu jest sprawienie by ludzie otworzyli swoje umysły"- mówi Elihu. "Mówimy o wzajemnej komunikacji. Mówimy o wyrażaniu samych siebie." Analizy Elihu czasami wydają się naiwne. Przed rozpoczęciem analizy tekstu "White Man'z World" Elihu stwierdził: "Mam wrażenie, że on napisał to będąc w więzieniu. Przekonamy się o tym za moment." Chwile potem Shakur rapuje: ' Dear sister, got mi twisted up in prison, I miss you. (Droga siostro, wsadzili mnie do więzienia, tęsknię za tobą.)"

Mimo tego Elihu potrafi wywołać debaty oraz żywe dyskusje. Klasa czyta na temat przemocy, uganiania się za kobietami, na temat życia i śmierci. Shakur i jego dokonania mają swoje odzwierciedlenie we współczesnym historycznym kontekście. Brentano obserwuje to wszystko z boku i się uśmiecha. Sam lubi muzykę Shakura. Ale co najważniejsze, najbardziej cieszy go fakt fascynacji Elihu i 50 młodych ludzi nauką. "Nie mam pewności Arvanda, że za 200 lat będzie to wielka poezja. Nie czuję też jednak, że tak nie będzie"- mówi Brentano. "Arvand robi dokładnie to samo co ja podczas moich zajęć na temat średniowiecza. Chłopcze, czy byłbym zadowolony gdyby w średniowieczu byli raperzy. Oni mówią znacznie więcej niż jakiekolwiek źródła, z których korzystam... Oczywiście twórczość Tupaca wydaje się lepsza niż 'Greensleeves'."

 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...