.
strona główna | powrót do listy artykułów
...
.


Gotowy na śmierć
Vibe, IX.1996
tłumaczenie: Piotr Studziński
 

     Dzień pierwszy

   7 września Mike Tyson jest mistrzem bandytów. Potężny, ale czuły; cwany, ale naiwny; pomimo swojego bogactwa, stoi na niepewnym gruncie. Walka Tysona jest nieoficjalnym przyjęciem gangsterów. Tu spotyka się elita getta: bogate czarnuchy, które nie mają nic do stracenia; włączając w to ich sprzeczności. Tworzy się niepewność w miarę jak kolorowo poubierani ludzie wypełniają wnętrze MGM Grand tego gorącego wieczora w Las Vegas. Wśrodku gracze tacy jak: Stacey Augmon, New Edition, Gary Payton, Too Short i Run-DMC przyzwyczajają się do nowego miejsca. Pośród członków gangów, szanowanych osobistości, handlarzy i innych w sekcji dla VIPów znajduję się dwóch, najbardziej w Ameryce okrytych złą sławą: Marion "Suge" Knight - dyrektor Death Row Records, który nie czynił żadnej tajemnicy ze swoich powiązań z Bloodsami i jego pięcio-platynowa gwiazda Tupac Shakur. Rozlega się gong i Mike Tyson szybko powala nieszczęsnego Bruce'a Seldona. Nastrój po 109 sekundowej walce jest okropny, ale Tupac jest uradowany, skacząc wokół jak mały chłopiec. "Widziałeś co mu Tyson zrobił? Tyson mu to zrobił!
     Czy wszyscy to widzieliście?" - mówi Pac, drażniąc ekipę operatorów kamer w MGM Grand. "Widzieliście to? Pięćdziesiąt ciosów! Liczyłem 50 ciosów! Wiedziałem, że mu dołoży! On właśnie jest taki zły. Wychodzi z więzienia, a teraz robimy swoje." Suge śmieje się z wygłupów Paca, chwyta go za ramię i odciąga od kamery. Tupac powraca do swojego pokoju w pobliskim Luxorze, ogromnej czarnej piramidzie z błyszczącą górą. Zgodnie z tym, co mówi jego przyjaciel, jest trochę zdenerwowany, bo nie mógł znaleźć swoich kumpli - Outlawz, którzy mieli być z nim podczas walki. "Skarżył się na to, że wdał się w sprzeczkę z jakimś Cripsem". Na tyłach MGM kamerzysta-amator uchwycił Paca i Suge'a, kiedy ci oczekiwali na samochód w otoczeniu grupki kobiet. Tupac zmienił matową, jedwabną koszulę na czarną koszulkę do koszykówki, która lepiej pokazuje jego wytatuowane bicepsy i jego wysadzany diamentami i rubinami medalion, który zwisa z jego szyi, i na którym znajduje się na nim anioł z rozpostartymi skrzydłami i bronią w ręku.

"Nastąpił więc czas na walkę
Jestem gotowy tutaj umrzeć tej nocy
I pieprzyć życie
To właśnie krzyczą, kiedy mnie dziurawią
Ale trudno mnie zabić, więc otwórz ogień"

2Pac - "Ambitionz az a Ridah"


     11:15 wieczorem, Pac i Suge skręcają z Las Vegas Boulevard we Flamingo Road, kierując się w czarnym BMW 750 na wschód do klubu Suge'a 662, na przypuszczalne przyjęcie. Kilka kobiet w Oldsmobile'u mija Paca i Suge'a. Suge siedzi za kółkiem, a Pac siedzi obok niego, jego okno jest otwarte. Jest roześmiany, krzyczy do swoich fanów, zapraszając ich, aby przyłączyli się do zabawy. Prowadząc konwój samochodów w ilości między sześcioma a piętnastoma samochodami, BMW zatrzymuje się na czerwonym świetle, naprzeciw hotelu Maxim, tuż poza Pasem, gdzie kończą się neony i wrzawa, a zaczynają się ciemności pustynnego miasta. Nowy model białego Cadilaca zatrzymuje się zaraz po prawej stronie BMW. Jeden z jego czterech pasażerów wyjmuje broń dużego kalibru.
     "Słyszałem te odgłosy i myślałem, że to ktoś strzela w powietrze" - mówi naoczny świadek, który jechał trzy samochody dalej "ale potem widziałem jak iskry wylatują z broni". Strzelono od 10 do 15 razy, a kule przebiły metal, szkło i ciało. Dwie kule przeszyły klatkę piersiową Tupaca, jedna rękę, jedna trafiło go w nogę. Odłamki kuli raniły w górną część głowy Suge'a Knighta. Cadilac skręcił w prawo, kierując się na południe przez Koval Lane. Z dwiema przebitymi oponami i odstrzeloną przednią szybą, Suge zbacza z kursu swoją beemką, zawracając przy pisku opon naprzeciwko nadjeżdżającej grupie samochodów, podczas kiedy samochody się rozjeżdżają.
     Dwóch policjantów w Maximie podczas nie związanego z tym zdarzeniem telefonu słyszy strzały i widzi zamieszanie. Natychmiast ruszyli w pościg. Zgodnie z tym, co powiedział przyjaciel Suge'a, któremu opowiedziano o szczegółach później, Tupac krwawił poprzez koszulkę. "Musisz mieć otwarte oczy" - Pac mówi do samego siebie. Suge zatrzymuje samochód i przyjeżdża policja. Tupac leży z tyłu BMW, silnie krwawiąc. Widać światła karetki. "Krew była wszędzie," mówi świadek. "Na ziemię!" wrzeszczy policjant, mierząc ze strzelby do Suge'a. "Muszę zawieść chłopaka do szpitala," mówi Suge. "Zamknij się! Na ziemię!" Suge przyklęka na ziemi. Biały Cadilac cicho prześlizguje się przez miasto i znika w ciemności nocy. "Umieram. Umieram," mówi Tupac, kiedy zostaje zabierany na oddział intensywnej terapii University Medical Center. Stracił dużo krwi. Zostaje poddany pierwszej z dwóch skomplikowanych operacji. Potem jego matka, ciotka i przyjaciele, włączając w to: Mike'a Tysona, Jasmine Guy i Jesse Jacksona przybywają, aby być przy jego boku.

     Dzień drugi

     W przeciągu godzin słyszano o strzałach na całym świecie. Dwa lata od ostatniego zamachu na jego życie, łazarz hip hopu ponownie został postrzelony i nikt nie wie, co ma o tym myśleć. Czy umrze? Czy powróci z tej gehenny potężniejszy, bardziej niezwyciężony? Tak trudno wyobrazić sobie taką ruchliwą i zmienną postać, która leży unieruchomiona. Mimo wszystko jest to ten sam człowiek, który wdał się w walkę na broń z gliniarzami na ulicach Atlanty i wyszedł z sali rozpraw nietknięty. Jest to ten sam człowiek, który przetrwał (postrzelenie go) przez pięć kul w zasadzce na Times Square w 1994 roku.
     Ten sam człowiek, który pomimo skazania go za przestępstwo seksualne, opuścił nowojorskie więzienie bogatszy i bardziej popularny niż w momencie, kiedy tam wchodził. "Z Pakiem wszystko będzie dobrze," mówi członek rodziny. "Wyliże się." Jak to można było przewidzieć, media naskoczyły na jego gangsterski wizerunek, sprawy sądowe, pobyty w więzieniu i bandyckie teksty, które potępił Bob Dole. Lecz jego przyjaciele opowiadają inne historie. "Zawsze znałem go jako łaskawego, ludzkiego," mówi magnat hip-hopowy Russell Simmons. "Nigdy nie widziałem tych wszystkich gangsterskich rzeczy. Pamiętam, jak tańczył z tą kobietą na wózku inwalidzkim przez cztery godziny, podczas kiedy wszyscy inni bawili się i pili. Takiego właśnie go znałem. Był całkowicie wyrafinowany: inteligentny, elokwentny." "Wygląda jak czarny, śpiący anioł," mówi jego bliska przyjaciółka po odwiedzeniu go w szpitalu. "Rozmawiałam z nim, dotykałam go. Powiedziałam mu, żeby poszedł do swojego światła." Członkowie świty Death Row Suge'a Knighta są przesłuchiwani, ale dostarczają niewielu informacji. Sierżant Kevin Manning z LVPD mówi na temat okoliczności strzelaniny: "Nie były zbyt jasne."

     Dzień trzeci

     W obawie przed przemocą związaną z gangami, władze szpitala wystawiły ochronę. Pomiędzy ochroną UMC, LVPD, ochroniarzami Death Row, oddział intensywnej terapii wypełniony był wszystkimi rodzajami naszywek, siłaczy i krótkofalówek. Na zewnątrz wóz transmisyjny lokalnego kanału trzeciego strzelił dwukrotnie i wszyscy, którzy to usłyszeli padli na ziemię. Około 20 osób, policja i ekipa Tupaca wdała się w konflikt słowny, który skończył się zakuwaniem w kajdanki i zatrzymaniami. Sierżant ds gangów LAPD Cindi West nazywa to "nieporozumieniem". Mnożą się plotki. W zależności od tego, kogo spytasz, Tupac jest albo w drodze do kostnicy, ale na oddziale intensywnej terapii, zaciągając się papierosem. Tak naprawdę żyje, ale doświadcza kłopotów związanych z drogami oddechowymi. Chirurdzy decydują się na drugą operację i usuwają zdruzgotane prawe płuco Paca. "Można żyć z jednym płucem," mówi Dr. Jonathan Weissler. "A po jakimś czasie możesz żyć z nim w miarę dobrze." Po godzinach nieprzytomności, Tupac przez chwilę otwiera oczy. Serca unoszą się w górę.

     Dzień czwarty

     Cały świat hip-hopowy nadstawia uszu. Niektórzy reporterzy sugerują, że strzelanina ma związek z rywalizacją na lini Wschodnie - Zachodnie Wybrzeże. Kilku spekuluje, że może mieć to związek z gangami. Wśród imion, które są rzucane pojawiają się: Notorious B.I.G. i Mobb Deep (którzy byli zamieszani w przeciągającą się kłótnię w tekstach z Tupakiem), Las Vegas Crips, Los Angeles Crips, nawet pracownicy Death Row. W końcu jeden z pracowników Bad Boy'a otrzymuje śmiertelne groźby i bazująca w Nowym Jorku wytwórnia odwołuje zaplanowane występy niektórych artystów. "To, że ma to coś wspólnego z gangami jest wciąż czystą spekulacją" - mówi Sierżant Manning. "Musimy trzymać się faktów."
     Zgodnie z tym co mówi jeden z Pracowników Death Row, wszyscy pracownicy tej firmy otrzymali rozkaz z wyższego szczebla, żeby siedzieli cicho. LVPD sfrustrowane brakiem kooperacji z strony obozu Tupaca, skarży się prasie: "Problemem jest brak otwartości,'' mówi Manning, ledwo ukrywając swoje oburzenie. "Zadziwia mnie to, że mają profesjonalnych ochroniarzy, którzy nie potrafią podać dokładnego opisu samochodu." W międzyczasie nigdzie nie można znaleźć Suge'a, który został wypisany ze szpitala z niewielkimi ranami głowy. Na oddziale urazowym miały miejsce rozmyślania i modlitwy. Ciocia Tupaca, Yaasmyn Fula, wysoka, dystyngowana kobieta, ściąga okulary i przeciera spuchnięte oczy. "Jestem naprawdę zmęczona," mówi cicho. Afeni Shakur, lat 50, kobieta niewielkiej postury lecz ogromnej gracji, czuje się tak samo. Dawna Czarna Pantera, którą Pac nazwał mamą, wydaje się podtrzymywać cały świat na swoich wątłych barkach. Godziny wizyt już się prawie skończyły, więc wraca do swojego pokoju hotelowego, dla godziny bądź dwóch niespokojnego odpoczynku. Pac jest wciąż w stanie krytycznym. Członkowie rodziny powoli wsiadają do niebieskiego Chryslera. Starszy mężczyzna obejmuje rękami Afeni, a ta opada ciężko, kiedy samochód odjeżdża.

     Dzień piąty

     Ranek przynosi wiadomości o morderstwie w Los Angeles. Ochroniarz z Compton, który, jak mówi policja, ma związki z Southside Crips, został zastrzelony w swoim samochodzie i uznany za zmarłego o 9.53 rano w Martin Luther King Jr. General Hospital. Plotka głosi, że to morderstwo jest odwetem za postrzelenie Tupaca. "Ktoś po prostu podjechał obok niego i go zastrzelił," mówi detektyw z wydziału zabójstw Mike Pariz. "To tylko początek," mówi mieszkaniec Compton. "Cała sprawa z gangami dopiero się zacznie." Suge umożliwił policji LVPD przesłuchanie go. Śledczy przeglądają taśmę video pobraną z MGM w noc walki Tysona, która wielokrotnie pokazuje Tupaca i innych w konfrontacji z innym czarnym mężczyzną, ubranym w dżinsy i koszulkę. "Stało się to około 8.45 wieczorem," mówi sierżant Manning. "Było tam kopanie i zadawanie ciosów." Władze nie ujawnią czy Tupac, lub Suge osobiście napadli na tego mężczyznę. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce zdarzenia, spytali ofiarę, czy chce złożyć skargę. Odpowiedział: "Zapomnij" i poszedł sobie. Funkcjonariusze nigdy nie spytali o imię. "Nie ma żadnych powodów, aby wierzyć, że te dwa zdarzenia mają ze sobą coś wspólnego," mówi Manning.

     Dzień szósty

     Tupac, mając zamknięte oczy i zakażone pozostałe mu płuco, walczy o życie. Jest podłączony do respiratora, jego ciało przechodzą czasami gwałtowne drgawki. Lekarze wywołują paraliż z obawy przed tym, żeby Tupac nie zrobił sobie krzywdy. Dr John Fildes, dyrektor oddziału urazowego, daje mu 20% na przeżycie. "Są to śmiertelne obrażenia," mówi. "Pacjent może umrzeć z powodu braku tlenu albo może się wykrwawić na śmierć". Pomimo nagłówków gazet, mówiących, że Tupac ma niewielkie szanse na przeżycie, członkowie rodziny mają nadzieję.

     Dzień siódmy

     "Tu Dale Pugh, osoba ds marketingu i public relations w University Medical Center" - mówi automatyczna sekretarka szpitalna. "Ta wiadomość jest nagrywana około 5.15 po południu, w piątek, 13 września. Tupac Shakur zmarł w UMC około 4.03 po południu. Lekarze określili przyczynę śmierci jako uszkodzenie dróg oddechowych i zatrzymanie akcji serca. "W szpitalu panuje spokój, surrealistyczny spokój. Sprzeczności wielu światów Tupaca zbiegają się. Ponad 150 ludzi zbiera się przed wejściem: ciemne, młode kobiety i ich matki, patykowaci mężczyźni z grzebieniami w swoich nierozczesanych włosach, inni noszący łachmany, zawodowe kobiety, młodzi rdzenni Amerykanie i dzieci, tuziny i tuziny dzieci. Bezstronni reporterzy czekają z ludźmi ze łzami w oczach.
     Glina o blond włosach i niebieskich oczach staje zaraz obok białego chłopaka, który ma na karku wytatuowane symbole dolara. Otoczona przez rodzinę, Afeni wychodzi z oddziału urazowego, cicha determinacja odbiła się na jej twarzy. "Ona jest niezwykle uduchowioną osobą," mówi przyjaciel rodziny. "Myślę, że wiedziała. Oddała Bogu swojego syna na długo przed tym dniem." Członek ekipy Tupaca opuszcza oddział urazowy zaraz potem. Gapi się na pracownika szpitala i krzyczy: "Dlaczego kurwa pozwoliliście mu umrzeć?! Dlaczego kurwa pozwoliliście mu umrzeć?!" Za nim, Yakki, kuzyn Tupaca, który był po stronie Tupaca od zawsze, odchodzi z czerwoną twarzą. Danny Boy pojawia się na ekranie waląc pięścią i widać płynące łzy zza okularów. Przyklęka na jedno kolano, jak podczas modlitwy. W chmurach widać ślad karmazynu.
     Nagle pojawiają się trzy lśniące samochody i Suge Knight wychodzi z czarnego Lexusa w koszulce Phoenix Suns, ranna, górna część jego głowy jest ledwie widoczna. Jego masywna postać uspokaja tłum. Wchodzi do centrum urazowego, ściska Dannego Boya i rozmawia cicho z członkami rodziny Tupaca. Bez swojego kumpla Tupaca, Suge wydaje się bardziej samotny. Po kilku minutach odwraca się, aby wyjść, zapala cygaro i pozostawia za sobą szepty. W miarę upływu minut, na zewnątrz rozwija się niemal świąteczna atmosfera. Podjeżdżają samochody, grające piosenki Tupaca. Dzieci zaczynają biegać poza zasięgiem wzroku ich matek. Prasa pakuje się. Tłum zaczyna się rozpraszać. Czarny Humvee krąży koło szpitala, gdy z głośników brzmi "If I Die Tonite".

"Będę żył wiecznie
Kogo miałbym się bać
Nie lej za mnie łez człowieku
Nie jestem tu szczęśliwy
Mam nadzieję, że pochowają mnie i wyślą mnie na spoczynek
W nagłówkach czytasz zamordowany
Mój ostatni oddech... "

     Takie dziwnie przewidujące teksty nie były czymś niezwykłym dla Tupaca, który wydawał się od początku przygotowywać do swojej śmierci. Dla niego było to męstwo ponad przemocą, przeznaczenie ponad śmiercią. Ale jeśli jego słuchacze byli przestrzeżeni, to byli wciąż nieprzygotowani. "Teraz to rzeczywistość," mówi pisarz Vibe Robert Morales. "Ta scena straciła swoją wisieńkę. Wszystko to, co ludzie mówili przez ostatnie pięć lat, wszystkie te postawy i znieważania doprowadziły do tego. Hip hop przekroczył linię, a będzie teraz ciężko cofnąć się."
 

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...